Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

241

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 15:18

Pe Dunare de la Coronii si pana la Berzeasca sunt plase langa plase , la 4-5 m de mal , cred ca ar trebui sa facem ceva in sensul acesta ! De cativa ani s-a vehiculat idea ca pescuitul industrial pe Dunare sa fie oprit pe o perioada de 5 ani dar pana acum nu s-a intamplat nimic , pe langa metodele de braconat cu electricitate mai sunt si cei cu plasele , cred ca daca suntem mai multi putem face ceva in acest sens !

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

242

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 15:38

Si mai jos este la fel. O singura portiune pe la Svinita este mai libera. Acolo se zice ca ii rezervatie. In rest, plasele sunt întinse pana la Eselnita si pe un mal si pe altul. Nu stiu ce se poate face pentru ca cei care pescuiesc o fac cu acte in regula. Chiar daca nu prea mai prind tot nu au de gând sa renunte.

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

243

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 17:37

Din cate stiu eu plasele nu au ce cauta la o distanta mai mica de 60 m de mal

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

244

sâmbătă, 23. aprilie 2016, 22:34

Din cate stiu eu, braconajul se face oricand si oricum, nu tine cont de nimic, ca asa e in tenis, pardon, pescuit

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

245

duminică, 24. aprilie 2016, 15:51

Ma bucur ca suntem multi care vrem sa facem ceva in acest sens, citind pe aces forum constat cu regret ca cu totii ne-am lovit de diverse probleme . Cred ca impreuna daca ne mobilizam putem face ceva in acest sens , singuri nu avem sorti de izbanda. Din pacate asociatile de pescuit ( AGVPS in cazul meu ) dau din umeri neputincioase . Pe langa asta in viitor putem sa ne mobilizam chiar in popularea unor rauri / lacuri desigur daca se doreste acest lucru .

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

246

duminică, 24. aprilie 2016, 18:31

Eu sunt pentru populare cu peste. Doar sa ma tineti la curent!! In scris nu cu wati :ochi:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

247

duminică, 24. aprilie 2016, 19:34

Nu vreau sa fiu ,,gigi contra " dar cred ca nu e o solutie repopularea nu am face decat sa marim productia traficantilor ...la Harsova pod !! solutia cred ca sta tot in demascare! cat mai multe poze filme dovezi si facute public ...s-a ales el un presedinte poate fesbucim si noi asta !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

248

duminică, 24. aprilie 2016, 21:20

Cred ca e o idee buna , filmat / pozat intrebarea e daca ii dam pe mana autoritatilor , sau poate ajung cumva la tv aceste postari sunt curios dc se va face ceva in acest sens . La deschidere vreau sa fiu la Dunare am sa fac cat de multe poze / filmari pot .

249

duminică, 24. aprilie 2016, 22:07

Cred ca e o idee buna , filmat / pozat intrebarea e daca ii dam pe mana autoritatilor , sau poate ajung cumva la tv aceste postari sunt curios dc se va face ceva in acest sens . La deschidere vreau sa fiu la Dunare am sa fac cat de multe poze / filmari pot .
O camera de filmat/aparat foto care filmeaza anumite activitati ilegale(braconaj, etc) in zona de frontiera si nu numai, este considerat(a) cel mai mare dusman dpdv al braconierilor sau poate al autoritatilor care tin spatele fenomenului (daca este cazul).
Ideea este sa nu te ascunzi cand o faci(filmezi) si crede-ma,cel putin pe Dunare din acel moment, vei avea parte de un control impecabil(ca in Germania) din partea autoritatilor.
Iti doresc:La cat mai multe filmari! :bravo:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

250

luni, 25. aprilie 2016, 05:45

pai cine a spus domnule sa chiui si sa iei vhs ul pe umar daca o faci? este cunoscut de toata lumea ,chiar si de cei ce nu sunt pescari,ca autoritatile in cazul in care apelezi la ele au grija de tine,sa fim seriosi thnica ne ajuta enorm ,o camera auto ,un telefon bun, o camera dedicata....si specificata zona localitatea...eventual numele primarului,sefului de post,unitatea si cat mai multe detalii despre cine trebuia sa monitorizeze zona....!!!!! eu cred ca atunci cand si or vedea numele pe net mintea lor o sa fie putin mai ocupata!!!!!!! :buaaaah:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

251

luni, 25. aprilie 2016, 06:24

Gata cu braconajul..doamna cu palosul si-a tras ''asociatie''.. :rizi: si 'legitimatie''..

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

252

luni, 25. aprilie 2016, 09:23

Pai spune frate ce zona are , daca ai vazut ceva , foto-video... , asa ce vina are femeia doar ca are drept de control? femeile aici ajung in majoritate pt partea cu poluarea mai putin cu braconajul !nu ca poluarea nu ar fi importanta pt pesti !!
Mai trebuie intrebat si adminul daca este de acord sa deschidem un asa subiect aici ! :gandesc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

253

luni, 25. aprilie 2016, 09:29

Un subiect despre femei in general sau despre femeia asta in particular? :rizi: :rizi:
Io nu prea is la curent cu stirile nici de la TV/presa nici de pe alte forumuri de pescuit... cine-i tanti asta si care-i povestea, mai pe larg? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

254

luni, 25. aprilie 2016, 15:04

Un subiect despre femei in general sau despre femeia asta in particular? :rizi: :rizi:
cine-i tanti asta si care-i povestea, mai pe larg? :)


Cea mai tare femeie - pescar !!!! Acum si autorizata . Revolutioneaza pescuitul cu dotari minime. Or sa intre in faliment distribuitorii de scule de pescuit. :zambet: :limba: :prieteni:

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

255

luni, 25. aprilie 2016, 17:26

Din punctul meu de vedere pot sa ma controleze , eu nu am nimic de ascuns ,chiar nu au ce sa imi faca ! Credeti ca putem face ceva in legatura cu pescuitul industrial , putem opri acest fenomen pe un interval de cativa ani ? Pe langa asta trebuie descurajat braconajul filmati / pozati etc cum bine mentiona colegul mai sus .

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

256

marți, 26. aprilie 2016, 06:15

Din pacate traim intr-o tara in care vidul de autoritate duce la aparitia unor asemenea cazuri..
Cineva isi face o ''asociatie'' care in aparenta se poate substitui institutiilor statului..insa lucrurile nu stau chiar asa..Voi cita mai jos parerea unui jurist exprimata pe un alt forum ,cu privire la actiunile A.N.C.B.P.
Citez..

'''''''''''''N-as vrea sa tai din avantul noului corp de „rangeri”, care presupun ca sunt manati de buna credinta, pana la proba contrara... Dar in locul lor m-as uita cu mai mare atentie la art.256 din codul penal.
Art. 258
Uzurparea de calităţi oficiale
(1) Folosirea fără drept a unei calităţi oficiale care implică exerciţiul autorităţii de stat, însoţită sau urmată de îndeplinirea vreunui act legat de acea calitate, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta funcţionarului public care continuă să exercite o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, după ce a pierdut acest drept conform legii.
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) au fost săvârşite de o persoană care poartă, fără drept, uniforme sau semne distinctive ale unei autorităţi publice, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani.

Detalii: Art. 258 Noul Cod Penal Uzurparea de calităţi oficiale Infracţiuni contra autorităţii | Noul Cod Penal actualizat 2016 - Legea 286/2009

N-ar strica sa ceara si putina consultanta juridica de la musiu Popesco, caruia ii era tare draga aceasta infractiune in urma cu ceva vreme.

Parerea mea: daca prezinta legitimatia de mai sus vreunui pescar pe malul apei si il controleaza in juvelnic, domnisoara presedinte s-ar putea sa aiba neplaceri pe la organele de urmarire penala.
Legal, ii „foloseste” doar ca sa cheme organele competente cand vede vreo nelegalitate. N-are absolut niciun drept de control. Adica e ca si cand n-ar fi ! '''''''''''''''''''''''''''''''''''' inchei citatul.

Aceasta imagine -cu legitimatia de ''inspector'' a aparut pe facebook intr-o postare in care se afirma ca aociatia ''Lupul cenusiu'' impreuna cu filiala locala a A.N.C.B.P. a efectuat un control pe o apa publica unde au gasit nu mai putin de 80 de pescari si o plasa bagata-asta in plina prohibitie..Ca sa nu fie prea ''rai'' acesti pseudo..''inspectori'' sau ''rangeri''sau cum sa le spun ,au sanctionat cu ''avertisment'' pe toti cei 80 de ..braconieri..ca asta erau in fapt..Iata mai jos parerea unuia care are pregatire in domeniu..citez..
'''''''Si cand vad nivelul intelectual si gradul de cunostinte al celor care posteaza pe pagina de FB a amazoancei imi dau seama ca astfel de argumente sunt cat se poate de binevenite pentru a ne arata, din nou, de ce suntem ca natie in kktul in care ne scaldam de 25 de ani. Nici macar unul din cei care se reproduc acolo nu a fost in stare sa-i adreseze niste intrebari cat se poate de simple si de bun simt, cum ar fi:
1. care este temeiul legal in baza caruia s-a desfasurat actiunea?
2. in ce baza legala au fost legitimate persoanele care au facut obiectul controlului?
3. ce temei legal a fost invocat in vederea aplicarii acelor "avertismente" si ce documente au fost intocmite in acest sens?
4. daca actiunea de control a fost organizata si derulata de catre organele statului (inspectorul piscicol, jandarmerie) - singurii in masura sa desfasoare astfel de actiuni - cum poti sa iesi ca o nesimtita si sa sustii ca "ANCBP - Filiala Neamt impreuna cu membrii asociatiei Lupul Cenusiu au efectuat controale privind combaterea braconajului piscicol" si ca "au fost identificate peste 80 de persoane care pescuiau in prohibitie, toate au fost sanctionate cu avertismente (fiind considerata prima abatere si avand in vedere ca este prima actiune de amploare de control a ANCBP - Neamt" - totul ca si cum ar fi fost o actiune exclusiva a celor doua asociatii, cand in realitate cele doua asociatii nu au facut altceva decat sa asiste la respectivul control.''''''' inchei citatul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

257

marți, 26. aprilie 2016, 06:17

Daca s-a ajuns in situatia aceasta ,e grava rau treaba cu braconajul..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

258

marți, 26. aprilie 2016, 08:16

Eu zic ca e bine. În Irlanda, dacă unui cetățean I se pare ca faci braconaj, imediat vine pe malul apei lângă tine. Iar dacă I se pare ceva ciudat, suna politia. Simplu. Și e foarte bine. La noi nu-i "vede" nimeni, asta-i buba. Acu vreun an în urma, câțiva pescari au văzut un albanez pe balta braconaj, au chemat pe cei de la Agenția nationala de pescuit. Aia au vrut sa-l legitimeze, albanezul a refuzat. Au chemat garda și l-au arestat pentru braconaj. Punct. Culmea ca albanezul avea și shop de pescuit. Așa campanie și presiuni au făcut Agenția și pescarii, încât a închis omul shopul.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

259

marți, 26. aprilie 2016, 10:19

Deci poze ,filme , zone , nume, barci....!!! autoritati competente in zona!! deci da randament! :bravo:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

260

marți, 26. aprilie 2016, 11:19

Eu zic ca e bine. În Irlanda, dacă unui cetățean I se pare ca faci braconaj, imediat vine pe malul apei lângă tine. Iar dacă I se pare ceva ciudat, suna politia. Simplu. Și e foarte bine. La noi nu-i "vede" nimeni, asta-i buba. Acu vreun an în urma, câțiva pescari au văzut un albanez pe balta braconaj, au chemat pe cei de la Agenția nationala de pescuit. Aia au vrut sa-l legitimeze, albanezul a refuzat. Au chemat garda și l-au arestat pentru braconaj. Punct. Culmea ca albanezul avea și shop de pescuit. Așa campanie și presiuni au făcut Agenția și pescarii, încât a închis omul shopul.
Nu mai inteles.
Situatia normala este asa cum o descrii tu.Orice pescar poate sa ia atitudine alertand asociatia care adm. apa respectiva si autoritatile statului respectiv inspectorul ANPA,Garda de Mediu,Politie ,Jandarmi..

A-normalitatea survine cand cineva care se autointituleaza cum vrea ,isi aroga atributiile autoritatilor mai sus amintite..

Simplu spus..poti sa suni la 112 solicitand jandarmii pentru o fapta de braconaj la care esti martor, insa atat..nu poti sa dai ''avertismente'', amenzi,confiscari de scule..Nu poti ca si persoana fizica si nici ca si asociatie sa ai atributii care revin doar institutiilor statului..

Este foarte grav daca autoritatile permit asa ceva..o sa ne trezim cu o gramada de justitiari si se poate ajunge la chestii urate..

Daca institutiile statului si-ar face datoria nu ar trebui sa apara asemenea ''asociatii''..e un fel de ''haiducie'' deloc legala...Se pot intimpla tot felul de situatii ciudate..de genul razbunari personale,si interpretari subiective ale unor situatii..Din pacate la noi nu exista opinie publica educata..o gramada de utilizatori facebook nici macar nu sesizeaza ca anpcb -ul asta e un kitsch de proportii..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: