Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

221

vineri, 20. noiembrie 2015, 15:36

un 112 de sezon + un snop de lansete+parasute confiscate + amenzi


Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

222

vineri, 4. decembrie 2015, 12:58

Si rezultatul procesului, individul cu tupeu extraordinar a pierdut:


223

vineri, 4. decembrie 2015, 18:15

Si rezultatul procesului, individul cu tupeu extraordinar a pierdut:

:apl: :apl: :apl:

Te felicit pentru consecventa de care ai dat dovada in privinta braconajului de-a lungul timpului.Totodata sper ca individul sa nu-si risipeasca banii/timpul pe un apel la sentinta. :nu:
Succes! :saluti:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

224

duminică, 6. decembrie 2015, 00:14

In Bucuresti pe Dambovita si nu numai mult mai multi pescari??? cu parasutele decat cu lansetele. Trec zilnic sute de masini de politie si jandarmerie pe langa ei si nu am vazut nici un rezultat. Daca le amintesti ca braconeaza esti injurat, amenintat cu bataia, eu am vazut chiar si un cutit agitandu-se spre mine. Fenomenul se manifesta chiar si visavis de Ministerul de interne. Ce pretentii sa mai avem??? In timpul prohibitiei fenomenul este identic fapt de netolerat. Este plin comertul de plase monofilament de la setci de zeci de metri pana la multe modele de atat de blamate si distrugatoare parasute fapt de mult interzis de lege. Nu am vazut nici o masura in acest sens si nici o amenda data. Mai nou cine merge la Dragonul sa ia o parasuta nu mai poate sa ia decat an-gross pentru ca ANAF-ul este omniprezent si vigilent. Toate tarabele cu articole de pescuit din piete si nu numai au la vanzare parasute [ucru total interzis de lege. E ca si cum intro tara unde este interzis consumul de droguri gasesti marihuana la fiecare tutungerie. Cate invertoare a-ti vazut confiscate pe dunare si in delta si cate amemnzi date in acest sens. Am vazut cu totii ca pescuitul electric este in floare si rezultatele lui dezastroase le simtim cu totii de multi ani. Cati pesti se prindeau pe dunare pana im 95 si cum a scazut numarul lor in fiecare an dupa aceia. Nu am mai fost controlat de permis de pescuit din 89 pana atunci eram controlat de multe ori pe an si de Agvps si de agenti MAI. Acumma intreaba cineva doar cand imi depun actele pt PG, atat. Acum noi vrem sa combatem braconajul, nu cumva ne opunem sistemului?

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

225

duminică, 6. decembrie 2015, 11:18

Ba da, ne opunem. Doar pestii morti merg odata cu curentul.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

226

duminică, 6. decembrie 2015, 11:28

Si la noi in Arad a incercat cineva sa comercializeze parasute.
Cineva a sesizat jandarmii si respectivului i s-a intocmit dosar penal.
Acum nu mai vinde nimeni parasute..
Ideea e ca cineva a trebuit sa anunute autoritatile..Daca acel ''cineva'' sunt mai multi, atunci ar fi si mai bine, autoritatile ar fi obligate sa ia masurile legale..
Insacineva trebuie sa fie dispus sa anunte, sa dea o declaratie si sa semneze un proces verbal..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

227

vineri, 11. martie 2016, 18:39

Un inceput a se face ceva in privinta braconajului pe Olt:

STOP BRACONAJULUI PISCICOL - YouTube



Cred ca e nevoie de mult mai mult decat o intalnire/dezbatere, dar e macar un pas...

mhoria

Biban

Răspunsuri: 101

Membru din: 9. iunie 2015

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

228

vineri, 11. martie 2016, 19:33

Un inceput a se face ceva in privinta braconajului pe Olt:

STOP BRACONAJULUI PISCICOL - YouTube



Cred ca e nevoie de mult mai mult decat o intalnire/dezbatere, dar e macar un pas...

:apl: este un inceput bun, incurajator! Totusi, am fost sambata trecuta pe Olt in zona Frunzaru si erau multe plase in apa.

229

vineri, 11. martie 2016, 20:32

Un inceput a se face ceva in privinta braconajului pe Olt:

STOP BRACONAJULUI PISCICOL - YouTube



Cred ca e nevoie de mult mai mult decat o intalnire/dezbatere, dar e macar un pas...
Bai fratilor, ala cu vesta visinie spune cu nonsalanta(si este si ascultat/aprobat de multime :zid: ) ca in perioda de prohibitie era "deranjat" in a pescui sportiv/de agrement de pescarii industriali care pescuiau cu "siruri" :doaaamne: , mai exact hotul striga "Hotii" :vomit: .Stau toti ca popandaii sa le rezolve "altcineva" problema.Asta este, nu credeam, recunosc si-mi cer scuze pe aceata cale daca am deranjat anumiti forumisti cu aprecierile mele asupra actiunilor/inactiunilor contra braconierilor din zona Oltului.Am fost chiar "pe alta lume" cand am facut aprecierile respective :zid: .Aveam in vedere anul acesta sa fac si o incursiune in zona Slatinei, dar acum... :necajit:
Toate cele bune! :bravo:
:noroc:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

230

sâmbătă, 12. martie 2016, 01:19

Cunosc bine Oltul, de la Slatina spre Dunare si situatia actuala este :vomit:
Faptul ca se intampla ceva pozitiv e un pas important zic eu, chiar daca unii din aceea sala poate erau la randul lor braconieri. Se doreste interzicerea pescuitului comercial, dar eu sincer cred ca e foarte greu de obtinut. In plus, chiar daca se va interzice sau nu tot controalele vor fi cele care ar putea face diferenta. Ma gandesc, chiar nu e nici o modalitate prin care sa se infiinteze o asociatie care sa poata face controale, daca cei de la ANPA nu au bugetul necesat? Cei de la CRE Bacau vad ca fac super treaba in zona, doar ca in cazul lor ei sunt cei care le administreaza... cumva concesionate daca am inteles eu bine... Sunt curios care ar fi procedura ca sa se poata lua o astfel de initiativa...

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

231

sâmbătă, 12. martie 2016, 13:07

Anul trecut si in acest an , chiar daca abia a inceput , Dl. Vega , reprezentantul ANPA i-a rupt pe cei din Bacau.
Vine pe balta cu jandarmii , cu barci si rade tot , sute de amenzi si dosare penale.
Am vorbit cu el si de luna asta intram si pe Neamt , ca e jale si aici.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

232

duminică, 13. martie 2016, 04:45

Anul trecut si in acest an , chiar daca abia a inceput , Dl. Vega , reprezentantul ANPA i-a rupt pe cei din Bacau.
Vine pe balta cu jandarmii , cu barci si rade tot , sute de amenzi si dosare penale.
Am vorbit cu el si de luna asta intram si pe Neamt , ca e jale si aici.


Vesti bune! Asa ar trebui peste tot, si daca atata controlorii cit si pescarii ar respecta egea, ar fi muuuult peste. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

CalinTM

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

233

duminică, 13. martie 2016, 11:55

braconaj cu electricieni pe dunare

braconaj cu electricieni pe dunare
Doi braconieri, opriti cu focuri de arma - CAON

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

235

joi, 24. martie 2016, 23:20

Provocarea cea mai mare cred ca va fi eliminarea braconajului cu electricieni.
Din cate am auzit eu pedeapsa maxima este in prezent amenda penala dar problema cea mai mare este ca o parte importanta din acesti electricieni lucreaza impreuna cu autoritatile.
Nu sunt povesti...este adevarat.
Am auzit de la mai multe persoane care lucreaza in sistem ca o parte din colegii lor se ocupa cu asa ceva.
Deci tu degeaba dai telefon la 112 sa anunti ca ai vazut electricieni in actiune...ei se fugaresc putin...se legitimeaza unii pe altii si nu se intampla nimic.

Eu cred ca partasi la treaba asta sunt si cei care cumpara pestele adus de ei...sa nu credeti ca braconierii din delta stau si vand peste la taraba sau pe marginea drumului ca amaratii aia de la podul Giurgeni...
Ei au clientela fixa...cu adresa si cod fiscal.

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

236

vineri, 25. martie 2016, 19:37

Un braconier pe apa este foarte usor de prins daca nu ar lucra mana in mana cu autoritatile. :nervos: este portul din Severin unde pescuitul sportiv este inchis dar ppescari comerciali baga plase mono la mai putin de 20-30m de nava pol. de frontiera,http://www.forum-pescuit-la-somn.com/wcf/images/smilies/ce%20nervi%20am.gif

237

vineri, 25. martie 2016, 21:20

Un braconier pe apa este foarte usor de prins daca nu ar lucra mana in mana cu autoritatile. :nervos: este portul din Severin unde pescuitul sportiv este inchis dar ppescari comerciali baga plase mono la mai putin de 20-30m de nava pol. de frontiera,http://www.forum-pescuit-la-somn.com/wcf/images/smilies/ce%20nervi%20am.gif
Pai si daca ai vazut/sti ca se fac asemenea marsavii, de ce nu filmezi,poze,probe?Inteleg ca acolo o mana spala pe alta(ca doar e orasul meu natal), dar poti sa sesizezi direct la DNA Central Bucuresti( in atentia dnei Codruta Kovesi) si sa vezi cum se mai schimba lucrurile in bine si pe-acolo, numai trebuie sa vrei cu adevarat, sa te iei cu ei, cum a vrut si userul Tyrael la el in zona pe Olt :apl: .
Mult succes :bravo:
PS.Eu, unul, cred ca-i cam ilegala hotararea asta locala cu interzicerea pescuitului pe raza orasului Severin, dar na, m-am conformat, n-am mai fost pe-acolo de vreo 4 ani :doarecapu:

238

sâmbătă, 26. martie 2016, 06:24

Un braconier pe apa este foarte usor de prins daca nu ar lucra mana in mana cu autoritatile. :nervos: este portul din Severin unde pescuitul sportiv este inchis dar ppescari comerciali baga plase mono la mai putin de 20-30m de nava pol. de frontiera,http://www.forum-pescuit-la-somn.com/wcf/images/smilies/ce%20nervi%20am.gif
Pai si daca ai vazut/sti ca se fac asemenea marsavii, de ce nu filmezi,poze,probe?Inteleg ca acolo o mana spala pe alta(ca doar e orasul meu natal), dar poti sa sesizezi direct la DNA Central Bucuresti( in atentia dnei Codruta Kovesi) si sa vezi cum se mai schimba lucrurile in bine si pe-acolo, numai trebuie sa vrei cu adevarat, sa te iei cu ei, cum a vrut si userul Tyrael la el in zona pe Olt :apl: .
Mult succes :bravo:
PS.Eu, unul, cred ca-i cam ilegala hotararea asta locala cu interzicerea pescuitului pe raza orasului Severin, dar na, m-am conformat, n-am mai fost pe-acolo de vreo 4 ani :doarecapu:

Salut Cata ! Problema este ca nu exista nici o hotarire locala care interzice pescuitul pe raza jud MH accest lucru se intimpla de anul trecut cind anumiti sefi de la inspectoratul Politiei de Frontiera MH au scos in mod ilegal 5 km de pe avizul de pescuit ...anul trecut au inceput la fel au dat amenzi la oameni.... pina la urma am luat legatura cu comisarul sef Pera Valeriu care mai este si purtator de cuvint al Politiei De Frontiera si dupa ce am discutat problema a ajuns la concluzia ca este ilegal ce se intimpla si a ramas ca se va duce la seful de sector si va discuta problema urmind ca in maxim 2 saptamini sa nu se mai ia nimeni de pescari.... toate bune si frumoase au trecut cele 2 saptamini si sa tinut de cuvint sa dat drumul la pescuit dar chiar si asa am mai avut probleme cu unii care in momentul controlului se faceau ca nu stiu si chiar ziceau ce domne noi aplicam legea cine este Pera va dat vreo hirtie la mina ca este voie ? Eu am le spuneam cum domne daca toti colegii dv stiu dv nu stiti ca sa dat voie au fost anuntati si sefii dv .....pina la urma sau potolit sa pesuit pina in februarie 2016 fara probleme dar acum sa schimbat seful de sector si au inceput din nou ......am discutat cu angajati ai Politiei de Frontiera si au spus clar cei care au tipzat vizele adica cei de la inspectorat au facut ABUZ IN SERVICIU dar trebuie sa se faca reclamatie scris la inspectoratul general al Politiei De Frontiera la Bucuresti pt ca ei nu stiu ce se intimpla aici adica nu politia de frontiera stabileste zonele de pescuit pt ca nu este autoritate competenta .......apropoo suntem singuru port din tara unde se intimpla asa cv :doarecapu: :prieteni:

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

239

sâmbătă, 26. martie 2016, 15:39

iulian tu stii de ce este zona inchisa si pana intarca vaca zona va sta inchisa. Din pestele braconat o parte ajunge la vaporul restaurant unde distinsi domni mai servesc o .... :cafea: Problema mare este ca daca le reprosezi ceva sunt in stare sa te urmareasca ca pe un infractor iar daca taci traiesc cu impresia ca sunt atat de destepti inca nimeni nu intelege nimic si merg mai departe.

240

duminică, 27. martie 2016, 05:40

iulian tu stii de ce este zona inchisa si pana intarca vaca zona va sta inchisa. Din pestele braconat o parte ajunge la vaporul restaurant unde distinsi domni mai servesc o .... :cafea: Problema mare este ca daca le reprosezi ceva sunt in stare sa te urmareasca ca pe un infractor iar daca taci traiesc cu impresia ca sunt atat de destepti inca nimeni nu intelege nimic si merg mai departe.

:salut: Pai pe mine deja ma hartuiesc chiar ieri am avut o discutie cu ei si cand am inceput sa le spun ca o sa anunt Bucurestiul nu mai stiau ce sa spuna = MUTI :nervos: