Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

201

marți, 12. mai 2015, 01:27

AdiSB, 09fish multumesc mult pentru suport dar chiar nu e cazul sa facem valva, pentru ca dupa cum stiti, puterea sta in numere, iar acestea tind spre 0 in cazul pescuitului si a actiunilor impotriva braconajului. De asemenea nu va face nimeni nimic nici pentru paduri, ape, resurse nationale, imi pare rau dar asta e parerea mea, este o cauza pierduta iar ceasul al 12-lea a batut deja. Nu ma va lasa constiinta sa nu mai fac probabil cate o apelare 112 doar ca sa fiu impacat ca am incercat, in rest... suntem programati sa ne autodistrugem, este in adn-ul nostru al oamenilor si desi nu imi place deloc expresia asta, cand vine vorba despre romani, avem resurse infinite de prostie si rea vointa. Oare ce ar fi zis Brancusi acum, daca in urma cu multi ani a spus: "V-am lasat saraci si prosti, va gasesc si mai saraci si mai prosti" ?

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

202

marți, 12. mai 2015, 07:38

Vin si eu cu un afis in fata tribunalului.
Bravo Tyrael

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

203

marți, 12. mai 2015, 09:58

Daca tot au cei din marile democratii crampe cumplite de burta din cauza Romanilor de ce nu pun si conditia implementarii unei legi macar asemanatoare cu a lor? (ca dealtfel au destule conditii)
Dar cum sa puna !!....cine ar mai ,,golani" cu carabine cu repetitie si cu elicopterul prin munti si delta dupa vanat? cine ar mai alerga pe canale cu 200-300 de caluti pe salupe !
cine ar mai scrie ,,propietate privata "pe domeniu rezervatiilor unde au concesionat !!!
Voi nu vedeti ca nici macar televiziunile aservite nu au voie sa deschida subiectul?
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

204

marți, 12. mai 2015, 10:08

Daca tot au cei din marile democratii crampe cumplite de burta din cauza Romanilor de ce nu pun si conditia implementarii unei legi macar asemanatoare cu a lor? (ca dealtfel au destule conditii)
Dar cum sa puna !!....cine ar mai ,,golani" cu carabine cu repetitie si cu elicopterul prin munti si delta dupa vanat? cine ar mai alerga pe canale cu 200-300 de caluti pe salupe !
cine ar mai scrie ,,propietate privata "pe domeniu rezervatiilor unde au concesionat !!!
Voi nu vedeti ca nici macar televiziunile aservite nu au voie sa deschida subiectul?

Nu zice nimeni ca nu-i mai mult sau mai putin adevarat ce zici... insa ii la fel de adevarat ca ne-am distruge tara si daca am fi "singuri pe lume", fara probleme. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

205

marți, 12. mai 2015, 15:14

Da ! probabil ca ,,sunteti " si din aceastia ! eu nu ma consider printre cei ce zici !
Oricare comunitate ai caror conducatori nu-i deservesc interesele e sortita pieirii !!
Da mai bine hai !
Sa facem o petitie ,ceva ,cu multe semnaturi ! si poate miscam ceva !! :doaaamne:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

206

marți, 12. mai 2015, 16:11

Da ! probabil ca ,,sunteti " si din aceastia ! eu nu ma consider printre cei ce zici !

Am folosit persoana a 1-a plural din politete... am observat ca toata lumea stie sa critice dar niciodata cel ce critica nu se considera ca facand parte dintre cei care gresesc... ma si intreb cine distruge tot in tara asta, ca doar toti sunt indignati?!?
Noroc ca m-ai lamurit: STRAINII... sau poate extraterestrii... :rizi: .
Bietii de noi, orice lucru rau am patit in istorie noi niciodata n-am fost de vina: ba au venit rusii, ba au venit turcii, ba au venit tatarii, ba n-au venit americanii ba mai stiu io ce... ca noi dealtfel, daca nu ne-o trageau altii, am fi ajuns deja la stele de capabili si verticali ce suntem... :doarecapu: .
OK... n-am chef de discutii in contradictoriu cu marii patrioti, e doar o opinie si n-am pofta s-o dezbat.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

207

marți, 12. mai 2015, 22:03

Evident ! noi ,,patriotii" nu am avea nici o sansa in fata ta ! doar esti moderator ! :doarecapu:
Hai ! te faci ca nu ai citit pana la cap? !profita de faptul ca esti moderator si deschide lista de samnaturi ! :prieteni:
O sa incerc sa initiez si pe celelalte siteuri de profil poate ne iese ceva !
Sper sa nu mor de cancer pana termin o lista :zambet: :pauza:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

208

miercuri, 13. mai 2015, 06:10

Evident ! noi ,,patriotii" nu am avea nici o sansa in fata ta ! doar esti moderator !

Nu inteleg ce legatura are ceea ce am spus cu faptul ca-s moderator :nunteleg: ... daca vrei sa fii tu moderator in locul meu, vorbeste cu Zoran si-ti cedez locul fara nici o problema.
In caz ca n-ai stiut, nu-i un job platit, ai numa` obligatii....
Iar daca vrei sa deschizi vreo lista, orice o fi insemnand asta, deschide-o... nu trebuie sa fii moderator ca sa strangi niste nume, exista chiar site-uri specializate.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

209

miercuri, 13. mai 2015, 06:21

Evident ! noi ,,patriotii" nu am avea nici o sansa in fata ta ! doar esti moderator !

Nu inteleg ce legatura are ceea ce am spus cu faptul ca-s moderator :nunteleg: ... daca vrei sa fii tu moderator in locul meu, vorbeste cu Zoran si-ti cedez locul fara nici o problema.
In caz ca n-ai stiut, nu-i un job platit, ai numa` obligatii....
Iar daca vrei sa deschizi vreo lista, orice o fi insemnand asta, deschide-o... nu trebuie sa fii moderator ca sa strangi niste nume, exista chiar site-uri specializate.

:gandesc:
Nah bine, daca vad ca tot insisti, din acest moment ti-ai pierdut functia de moderator.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Nitu V

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 7. aprilie 2012

Locație: braila

Profesia: functionar

  • Scrie un mesaj privat

210

miercuri, 13. mai 2015, 19:22

teo, am 50 de ani ....am fost pionier si l-am aplaudat pe ceausescu multi ani. de 25 de ani sunt democrat si am drepturi , mai nou fac parte din UE...parerea mea este ca nici o piulita din armele alea cu repetitie nu ar intra in tara daca ar fi ilegal.suntem manjiti pe maini , noi ca natiune nu strainii.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

211

miercuri, 13. mai 2015, 19:49

Sa facem o petitie ,ceva ,cu multe semnaturi ! si poate miscam ceva !! :doaaamne:
N-am intrat deloc pe topicul asta pana azi (sunt prea satul de fenomen si de latrat precum cainele la luna) insa la afirmatia de mai sus pot sa-ti spun cu certitudine ca problema e la capitolul "MULTE semnaturi" . (asta din prisma celui ce a incercat deja ceva similar si nu doar odata).

In tara asta , romanii au marele merit de a manifesta lipsa totala de interes chiar si acolo unde-i doare . Nu stiu daca de frica, blazare sau din alt motiv dar pur si simplu se baga dar nu participa (vorba bancului).

Sigurul moment in care se urnesc e cand ajunge cutitul la os si se gaseste cineva suficient de abil in manipulare ca sa-i urneasca din loc :nervos:
In cazul braconajului cutitul la os inseamna fie ca braconierii sa omoare pe cineva care s-a luat de ei fie sa apara in ziar cu o poza in care sunt alaturi de ultimul peste scos din apa Cu un titlu mare de o schioapa care sa scrie "L-au prins pe ultimul!!! uraaaa!!!"

Intre timp ceea ce fiecare din noi poate face e sa mediatizeze fenomenul cu fiecare ocazie in discutii cu prieteni si apropiati sau pe retele de socializare astfel ca, incet - incet sa se creeze o stare de spirit in sensul de a schimba ceva. :nunteleg:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (13. mai 2015, 19:56)


212

joi, 14. mai 2015, 04:29

Sa facem o petitie ,ceva ,cu multe semnaturi ! si poate miscam ceva !! :doaaamne:
N-am intrat deloc pe topicul asta pana azi (sunt prea satul de fenomen si de latrat precum cainele la luna) insa la afirmatia de mai sus pot sa-ti spun cu certitudine ca problema e la capitolul "MULTE semnaturi" . (asta din prisma celui ce a incercat deja ceva similar si nu doar odata).

In tara asta , romanii au marele merit de a manifesta lipsa totala de interes chiar si acolo unde-i doare . Nu stiu daca de frica, blazare sau din alt motiv dar pur si simplu se baga dar nu participa (vorba bancului).

Sigurul moment in care se urnesc e cand ajunge cutitul la os si se gaseste cineva suficient de abil in manipulare ca sa-i urneasca din loc :nervos:
In cazul braconajului cutitul la os inseamna fie ca braconierii sa omoare pe cineva care s-a luat de ei fie sa apara in ziar cu o poza in care sunt alaturi de ultimul peste scos din apa Cu un titlu mare de o schioapa care sa scrie "L-au prins pe ultimul!!! uraaaa!!!"

Intre timp ceea ce fiecare din noi poate face e sa mediatizeze fenomenul cu fiecare ocazie in discutii cu prieteni si apropiati sau pe retele de socializare astfel ca, incet - incet sa se creeze o stare de spirit in sensul de a schimba ceva. :nunteleg:

Sa facem o petitie ,ceva ,cu multe semnaturi ! si poate miscam ceva !! :doaaamne:
N-am intrat deloc pe topicul asta pana azi (sunt prea satul de fenomen si de latrat precum cainele la luna) insa la afirmatia de mai sus pot sa-ti spun cu certitudine ca problema e la capitolul "MULTE semnaturi" . (asta din prisma celui ce a incercat deja ceva similar si nu doar odata).

In tara asta , romanii au marele merit de a manifesta lipsa totala de interes chiar si acolo unde-i doare . Nu stiu daca de frica, blazare sau din alt motiv dar pur si simplu se baga dar nu participa (vorba bancului).

Sigurul moment in care se urnesc e cand ajunge cutitul la os si se gaseste cineva suficient de abil in manipulare ca sa-i urneasca din loc :nervos:
In cazul braconajului cutitul la os inseamna fie ca braconierii sa omoare pe cineva care s-a luat de ei fie sa apara in ziar cu o poza in care sunt alaturi de ultimul peste scos din apa Cu un titlu mare de o schioapa care sa scrie "L-au prins pe ultimul!!! uraaaa!!!"

Intre timp ceea ce fiecare din noi poate face e sa mediatizeze fenomenul cu fiecare ocazie in discutii cu prieteni si apropiati sau pe retele de socializare astfel ca, incet - incet sa se creeze o stare de spirit in sensul de a schimba ceva. :nunteleg:

:salut: Ai dreptate in tot ce ai zis pacat dar asta este adevarul :necajit:

213

sâmbătă, 16. mai 2015, 10:20

Ceva ceva tot se poate face si in privinta braconajului, in primul rand "trebuie adunat cati mai mmulti pescari locali " care au acelasi "doleante" apoi trebuie depus cerere si insistat la asociatia respectiva din care faceti parte sa faca demersuri legale, ... ca doar " o entitate juridica" poate sa faca legal aceste demersuri... stabiliti cateva prioritati, puneti pe hartie, apoi insistati sa se rezolve, trebuie participat la sedintele asociatiei care se tin "obligatoriu" lunar sau bilunar acolo puteti sa ziceti ce va doara... La NOI in Tg Mures s-au adunat cativa pescari si au insistat pana au reusit sa "obtina" pana acum 2 controale pe saptamana fata de 26 pe tot anul 2014, sunt si echipe de 2-3 pescari care in timpul prohibitiei cutreiera malul apei si daca vad "oameni pescuind" suna la 112 si anunta si asociatia ... daca in anii trecuti malurile erau pline de "pescari si in timpul prohibitiei" de cateva saptamani nu mai vezi pe nici unul in anumite zone foarte "frecventate pana acum". Nu trebuie decat un pic de initiativa, un telefon si sunat la 112 si insistat pana se satura... S-au dat multe amenzi si zeci de dosare penale... O mare parte dintre cei care braconeaza primesc ajutor social de la stat iar daca au necazuri cu legea sau amenzi neplatite aceasta suma nu mai primesc... ajunge sa raspanditi aceasta veste si in mod sigur o sa diminueze numarul lor... NU VOR DISPAREA braconierii, dar macar se vor inputina "in mod simtitor" . Incercati si chiar daca e greu la inceput o sa vedeti ca daca se vrea atunci se poate!!! NU ASTEPTATI SA VINA SA FAC ALTII!... REZOLVATI PE "PLAN LOCAL" IN CADRU LEGAL ! :noroc:

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

214

sâmbătă, 16. mai 2015, 16:44


215

luni, 8. iunie 2015, 21:39

Salutare pescari!
Sa va spun si eu cateva impresii/schimbari constatate in zona-Cazanele Dunarii.
1.PLase, mai deloc :bucuros2: , initial am dat vina pe nivelul Dunarii (curs puternic, busteni, pierderi pt plasari). :apl:
2.Aparitia unui echipaj de la "Pol Transporturi" (eu nu l-am intalnit, dar localnicii erau "terorizati") pe apa care te controleaza inclusiv daca ai extinctor in barca. :apl: -actiuni comune cu pct.3.
3.Prezenta sistematica a inspectorilor ANAF la pensiunile din zona. :apl:
4.Pensiunile din zona se pot aproviziona cu peste proaspat numai de la societati verificate sanitar-veterinar.Implicit, pescarii cu plase nu mai pot comercializa pestele direct din barca. :apl:
5.Barci care fac plimbari pe Dunare f putine-mai nou, conducatorilor respectivelor ambarcatiuni le sunt obligatorii anumite cursuri noi. :apl:
Una peste alta, ce bine-i sa fi "Optimist" :bucuros2:
:noroc:











Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

216

luni, 20. iulie 2015, 21:56

Ceva treaba romaneasca pe pamant italienesc

https://www.facebook.com/tripiedi/videos/1589853587940052/

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

217

marți, 21. iulie 2015, 06:51

Salutare pescari!
Sa va spun si eu cateva impresii/schimbari constatate in zona-Cazanele Dunarii.
1.PLase, mai deloc :bucuros2: , initial am dat vina pe nivelul Dunarii (curs puternic, busteni, pierderi pt plasari). :apl:
2.Aparitia unui echipaj de la "Pol Transporturi" (eu nu l-am intalnit, dar localnicii erau "terorizati") pe apa care te controleaza inclusiv daca ai extinctor in barca. :apl: -actiuni comune cu pct.3.
3.Prezenta sistematica a inspectorilor ANAF la pensiunile din zona. :apl:
4.Pensiunile din zona se pot aproviziona cu peste proaspat numai de la societati verificate sanitar-veterinar.Implicit, pescarii cu plase nu mai pot comercializa pestele direct din barca. :apl:
5.Barci care fac plimbari pe Dunare f putine-mai nou, conducatorilor respectivelor ambarcatiuni le sunt obligatorii anumite cursuri noi. :apl:
Una peste alta, ce bine-i sa fi "Optimist" :bucuros2:
:noroc:










Pur si simplu nu pot sa cred ca in Romania se pot intimpla lucruri bune.Nu stiu cat adevar este in ce iti spun acum, dar cineva a vazut cu ochii lui o pivnita si o camera plina de somn curentat.Si asta nu demult.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

218

marți, 21. iulie 2015, 07:18

Citat de la »Cata«



Salutare pescari!
Sa va spun si eu cateva impresii/schimbari constatate in zona-Cazanele Dunarii.
1.PLase, mai deloc , initial am dat vina pe nivelul Dunarii (curs puternic, busteni, pierderi pt plasari).
2.Aparitia unui echipaj de la "Pol Transporturi" (eu nu l-am intalnit, dar localnicii erau "terorizati") pe apa care te controleaza inclusiv daca ai extinctor in barca. -actiuni comune cu pct.3.
3.Prezenta sistematica a inspectorilor ANAF la pensiunile din zona.
4.Pensiunile din zona se pot aproviziona cu peste proaspat numai de la societati verificate sanitar-veterinar.Implicit, pescarii cu plase nu mai pot comercializa pestele direct din barca.
5.Barci care fac plimbari pe Dunare f putine-mai nou, conducatorilor respectivelor ambarcatiuni le sunt obligatorii anumite cursuri noi.
Una peste alta, ce bine-i sa fi "Optimist"
Pur si simplu nu pot sa cred ca in Romania se pot intimpla lucruri bune.Nu stiu cat adevar este in ce iti spun acum, dar cineva a vazut cu ochii lui o pivnita si o camera plina de somn curentat.Si asta nu demult.

pai daca ai vazut aceasta pivnita, nu se poate suna la politie de pe o cartela, fara sa iti dai numele?

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

219

marți, 21. iulie 2015, 14:24

Desi nu rezolva mare lucru acel cineva este oarecum partas la fapta.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

220

marți, 21. iulie 2015, 21:00

Nu eu am vazut locul respectiv,mi-a spus cineva ca ar fi vazut..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: