Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 18

Membru din: 13. octombrie 2014

Locație: izbiceni,Olt

  • Scrie un mesaj privat

181

luni, 6. aprilie 2015, 19:11

Cum cativa ani vedeaam pescuitul cu plase o nenorocire pentru Olt si ma refer strict la ultimele 2-3 baraje de pe Olt pana la varsare in Dunare si acum constat ca nu sunt nici macar 10-15 % din braconajul electric ,la Izbiceni zilnic sunt cel putin 4-5 echipaje pe seara de electricieni deci ANPA,Jandarmerie si alte organe sunt depasite sau sunt mana in mana cu baietii cu firele asa ca eu nu mai cred nimic din vorbele si marile editoriale din ziare...................

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

182

luni, 6. aprilie 2015, 20:24

Ce spui tu Mihai, e adevarat. Braconajul cu ustensile electrice este cea mai odioasa si distructiva metoda de braconaj inventata, cu urmari dezastruoase. Cu parere de rau iti spun, daca pe aici se mai face cate un control din cand in cand, incepand de la Dragasani in jos este tara nimanui si nu cred ca se va face ceva vreodata acolo. E aproape imposibil. Daca stateam la tine in zona nici nu ma apucam sa fac vreo plangere sau ceva, este absolut fara sens acolo.

183

luni, 6. aprilie 2015, 20:31

Cum cativa ani vedeaam pescuitul cu plase o nenorocire pentru Olt si ma refer strict la ultimele 2-3 baraje de pe Olt pana la varsare in Dunare si acum constat ca nu sunt nici macar 10-15 % din braconajul electric ,la Izbiceni zilnic sunt cel putin 4-5 echipaje pe seara de electricieni deci ANPA,Jandarmerie si alte organe sunt depasite sau sunt mana in mana cu baietii cu firele asa ca eu nu mai cred nimic din vorbele si marile editoriale din ziare...................
Mihai, nu crede nimic din ziare,stai linistit, Tyrael a avut noroc cu masurile luate in zona lui. :apl: Nu-ti irosi energia pe sesizari la 112, la autoritati. etc.Asteapta, numara in fiecare zi barcile cu electricieni, si "candva :idee: " o sa fie bine si la Izbiceni :doarecapu:

184

luni, 6. aprilie 2015, 21:38

@ Cata,
ironia ta chiar nu isi are rost, sincer, vorbesti in necunostinta de cauza, habar nu ai de ceea ce se inatmpla in zona aia in materie de pescuit dar mai ales de aplicare a legilor!
vorbim de un mediu rural in care absolut nimeni nu respecta nimic, iar legile romanesti sunt pentru fraieri - de la Dragasani in jos oricum zici ca ai trecut in alta tara, in Bulgarimania :doarecapu:

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

185

miercuri, 15. aprilie 2015, 10:54

re

Cautand pe net divese chestii am dat de un link...care desi este vechi...este de actualitate daca ma intelegeti...ce sanse are un pescar daca suna la 112 si pe apa apare politia locala?....chiar daca respectivul este ex-primar.

http://www.ziaruldevrancea.ro/arhiva/816…in-vrancea.html
:pescuit:

186

miercuri, 15. aprilie 2015, 16:33

De cativa ani si-a mutat fiul cu barcile, plasele si curentul pe barajul de la Calimanesti / Vrancea . Nu e nici o sansa sa scapi de el daca nu se interzice pescuitul comercial care tine de acoperire ptr braconaj.

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

187

miercuri, 15. aprilie 2015, 23:56

Salut! Sa stiti ca nu numa pe Olt ii problema braconajului si a pescuitului comercial. Ma duc de cativa ani in zona Cazanelor Dunarii. Si acolo este un adevarat dezastru. Am fost acum 2 saptamani si din 3 pescari cu 12 bete si incercat la diferite stiluri in 3 zile am prins 6 bucati din care cel mai mare avea 8 cm. Am lasat poate 20 de naluci in plasele pescarilor. Oriunde am incercat erau plase si asta intre Eselnita si Svinita ca mai in amonte am zis ca nu are rost sa incercam ca ni s-a spus ca este la fel. Mai erau 2 baieti cu niste lansete pe un ponton si 3lansete au inceput sa o ia catre apa, trase de un pescar care isi verifica plasele. Au taiat liniile sa nu le piarda. Localnici ne-au indrumat spre golful Mraconia pt ca acolo este rezervatie si nu este voie cu plase. Am incercat 2 ore si acolo si noi si inca 5-6 pescari, cand a aparut o barca si a verificat o plasa ce era intinsa pe toata intrarea in golf. E drept ca in golf nu e voie cu plase, da pestii pe unde sa ajunga in golf de plasele lor. Am vorbit cu un pescar cu plasa si imi spunea ca in 24 de ore, cu 200 metri de plasa, prinde 5-6 kg de peste. Ca nici lor nu li se mai merita si ca anul asta s-au lasat 22 de pescari numai din Dubova. Ca nu mai prind si ca nu au din ce plati taxe. Ca autoritatile umbla dupa barcile pescarilor sa le vanda si sa isi scoata restantele. Deci nu mai este o afacere pentru nimeni si este o pierdere imensa pentru toata lumea. Va dura ani sau zeci de ani sa se refaca fondul piscicol din zona dar se pare ca nimeni nu vrea sa vada. Pescarii si localnicii mi-au spus ca si in Cazane sunt plase puse la 20-25 metri lungimesi prinse de stanci, sa nu fie agatate de ambarcatiuni si au 15-20 metri adancime. Am luat o barca sa ma conving si intradevar asa este. Sa nu mai vorbim de vasele de agreement, care coboara pe Dunare din vest si vad pet langa pet pe toata lungimea celor doua maluri si cred ca sunt gunoaie, fara sa stie ca de fapt sunt flotoare, lucru la fel de rusinos. Autoritatile sunt foarte active. Au venit 2 angajati de la PF sa ne ceara avizele emise de PF Mehedinti si le-am aratat emailurile trimise de 3 saptamani catre ei fara a fi solutionate pana in acel moment si de fapt nici pana astazi . Mi-au spus ca nu ii intereseaza si ca ne dau doar un avertisment dar sa le facem rost pe viitor. In timp ce ei ne verificau, 2 pescari isi verificau plasele si le-am atras atentia celor de la PF. Mi-au spus ca sigur au acte ok si ca oricum nici ei nu prind nimic. Cam asta se intampla pe apele noastre si eu de azi in colo o sa pescuiesc pe alte meleaguri ca poate reusesc sa nu ma enervez daca nu prind peste. O sa pun faptul ca nu prind peste pe seama faptului ca nu stiu eu cum nu ca cineva a lasat apele fara peste. Pacat.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

188

joi, 16. aprilie 2015, 02:30

Ai mare dreptate dar viitorul este mai mult decat sumbru, populatia piscicola e decimata. Nu a mai ramas apa nebraconata, padure netaita etc etc :nu:

189

joi, 16. aprilie 2015, 17:43

Ai mare dreptate dar viitorul este mai mult decat sumbru, populatia piscicola e decimata. Nu a mai ramas apa nebraconata, padure netaita etc etc :nu:
http://www.spinningclub.ro "The quieter you are, the more you are able to hear"
:gandesc: Warum, warum?
:nunteleg:

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

190

joi, 16. aprilie 2015, 19:17

Nu am inteles ce vrei sa spui...

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

191

vineri, 17. aprilie 2015, 08:47

Din cate am inteles eu( s-ar putea sa ma insel)..pe Dunare de exemplu in alte tari, gen ungaria, germania, austria..e interzis pescuitul cu plasa industrial?..numa noi si sarbii ce dam intr-o veselie....de altfel am mai auzit ca peste 1 an 2 s-ar interzice si la noi?..ca deh suntem in UE ?, voi ce stiti despre asta baieti? :nunteleg:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

192

luni, 11. mai 2015, 17:20

Astazi la inceput de saptamana am primit un plic de la judecatorie un plic in care sunt instiintat ca braconierul reclamat de mine la 112 si pe care politia a refuzat sa il verifice, m-a dat in judecata si cere 5000 ron despagubire pentru denigrarea imaginii. Tupeu incredibil...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

193

luni, 11. mai 2015, 17:35

oau ... nu imi vine sa cred intreaga faza. ce jegos nesimtit ... sa ne tii la curent cu mersul treburilor pentru ca sunt chiar foarte curios de cum vor evolua lucrurile.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

194

luni, 11. mai 2015, 18:01

Astazi la inceput de saptamana am primit un plic de la judecatorie un plic in care sunt instiintat ca braconierul reclamat de mine la 112 si pe care politia a refuzat sa il verifice, m-a dat in judecata si cere 5000 ron despagubire pentru denigrarea imaginii. Tupeu incredibil...



Wow...cu adevarat are tupeu ala :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

195

luni, 11. mai 2015, 19:28

Astazi la inceput de saptamana am primit un plic de la judecatorie un plic in care sunt instiintat ca braconierul reclamat de mine la 112 si pe care politia a refuzat sa il verifice, m-a dat in judecata si cere 5000 ron despagubire pentru denigrarea imaginii. Tupeu incredibil...


Salut Tyrael, am si eu citeva intrebari aici, nu sunt lamurit ...
1. "braconierul" ptr care ai sunat la politie, l-ai cunoscut? ai sunat extra ptr ca "Ghita Brankonieru'" era pe apa, sau ai sunat ptr ca iti era cineva oarecare suspect?
2. au demonstrat la fata locului ca nu a fost braconaj ceea ce a facut el?

Eu vad asa lucrurile: tu, ca un cetatean exemplu, ai dat dovada de curaj civil si te-ai incumetat sa suni la 112, sa si apari la fata locului cu politia, nu ti-ai ascuns identitatea. Astfel de cetateni ar trebui rasplatiti, astfel de cetateni vor aparea oricind si o femeie necunoscuta care-i batuta pe strada de vagabonzi. La acel moment tu ai suspectat un individ oarecare, care dupa parerea ta, bracona. Este la fel ca si cind ai vedea pe cineva seara cu scara, incercand sa sara un gard intr-o curte privata. Anunti politia, si se dovedeste ca de fapt era gradinarul care repara gardu'. Nah, mare scofala, bine ca chiar nu a fost hotu'!

Nu mi-as face probeme in locul tau. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

196

luni, 11. mai 2015, 19:48

Din acest motiv eu ma feresc sa iau atitudine impotriva braconierului si cred ca problema se va rezolva doar schimband factorii de decizie si control si o data cu ei si mentalitatea. De 1 mai am fost in Delta Dunarii strict pentru agreement si nu la pescuit, dar pe apa erau cel putin 100 de lansete in apa si plase pe bratul Sukina. Cum era sa ma iau de fiecare braconier sau sa sun la politie pentru el. Tot ce rezolvi este sa creezi un conflict si sa iti faci dusmani. Pana cand cei de sus nu isi vor face treaba oricum nu se schimba nimic.Pacat pentru resursele romaniei si pacat pentru situatia ta.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

197

luni, 11. mai 2015, 19:49

Zoran nu imi fac probleme chiar deloc. Dar ma roade tupeul incredibil al individului care este BRACONIER, un braconier acoperit de liceenta de pescuit industrial. Probabil si suma ceruta de 5000 ron este pierderea suferita deoarece nu a mai putut intinde monofilamentul cum trebuie dupa plangeri si facut public evenimentul. Povestea nu mai stau sa o relatez iarasi, ea este aici: http://www.pescuit-rapitori.ro/pescuit-blog/sas . Pe el l-a deranjat aparitia in ziarul local si probabil faptul ca a fost urecheat deaoarece lucreaza in cadrul politiei comunitare, unde mai e demnitatea lui de braconier si de aparator al legii in acelasi timp?

Wdec252002 din acelasi motiv pentru care TU nu faci nimic vor disparea si restul, paduri, rauri, peste etc. E adevarat, e mai comod...

198

luni, 11. mai 2015, 20:18

Zoran nu imi fac probleme chiar deloc. Dar ma roade tupeul incredibil al individului care este BRACONIER, un braconier acoperit de liceenta de pescuit industrial. Probabil si suma ceruta de 5000 ron este pierderea suferita deoarece nu a mai putut intinde monofilamentul cum trebuie dupa plangeri si facut public evenimentul. Povestea nu mai stau sa o relatez iarasi, ea este aici: http://www.pescuit-rapitori.ro/pescuit-blog/sas . Pe el l-a deranjat aparitia in ziarul local si probabil faptul ca a fost urecheat deaoarece lucreaza in cadrul politiei comunitare, unde mai e demnitatea lui de braconier si de aparator al legii in acelasi timp?
Respectivul trebuie in primul rand sa demonstreze ca "trauma" traita (emotziile verificarii actelor) :rizi: datorita faptului ca cineva a avut suspiciuni rezonabile ca el este" hotzul cu scara", dar de fapt este "gradinarul cu scara"-(vorba lu' Zoran), valoreaza fix 5000 lei. :craciun: Eu i-as cere expertiza in instanta :soc: .
No stress, este vocea disperarii interzicerii "plasarilor" in zona ta! :bucuros2:
:noroc:

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

199

luni, 11. mai 2015, 22:37

Tyrael, eu sunt de acord sa vin in ziua judecatii, in fata tribunalului cu o plancarda. Daca reusim sa fim mai multi, vine si presa si poate se mai misca ceva .
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

200

luni, 11. mai 2015, 22:49

Tyrael, eu sunt de acord sa vin in ziua judecatii, in fata tribunalului cu o plancarda. Daca reusim sa fim mai multi, vine si presa si poate se mai misca ceva .


Sustin actiunea
presa poate ajuta :gandesc: