Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

261

marți, 26. aprilie 2016, 11:56

Într-adevăr, doar instituțiile abilitate pot legitima, percheziționat sau confisca. Peste tot e la fel. Problema la noi e ca nimeni nu ia atitudine, nici statul prin organele sale, dar nici pescarii. Am văzut ca totuși a început lumea sa iasa-n strada, lucru bun, deocamdată. La noi cu morala și bunul-simt nu-i loc, ca mulți știu doar de frica. Ba și de frica au cam uitat. Păcat! Viitorul apelor romane (și nu doar al apelor) e tot mai sumbru. Personal, imi vine sa plâng când văd ce se tot întâmplă zi de zi.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

262

joi, 28. aprilie 2016, 15:03

Deci poze ,filme , zone , nume, barci....!!! autoritati competente in zona!! deci da randament! :bravo:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

macinic

Biban

Răspunsuri: 148

Membru din: 4. februarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

263

sâmbătă, 30. aprilie 2016, 04:22

Fapte bune, zic eu, in ultima perioada :
1.Doi tulceni, retinuti pentru braconaj pe canalul Sulina( Sursa: observator.ro)- lungimea plaselor confiscate 841 m si 61,5 Kg peste ;26.04.2016
2.Procuratura ancheteza I Rastolita actele de braconaj la lostrita _Persoanele in cauza au fost prinse- Sesizare pescari
3.Mai multi vanzatori de peste ambulanti au renuntat gratis la marfa , in plina strada _ Sursa : Viata libera.ro( sapte persoane s-au ales cu dosare penale
pentru incalcarea prevederilor privind pescuitul si acvacultura) _19.04.2016
4. Bacau: 37 de perchezitii la braconieri , in aceasta dimineta_ Sursa:Ziarul de Bacau _19.04.2016
Atentie: 338 de plase monofilament in lungime totala de peste 23700 metri , au fost confiscate, 44 persoane aduse la audieri
5. Pescarii din Clisura Dunarii se toarna intre ei la politistii de frontiera _ Sursa : Resita.ro
6.Dosar penal pentru pescuit in perioada de prohibitie _ Sursa Stiri Braila - ProBraila - ProBR.ro _ Politia de la Postul de Politie Stancuta
7.Tulcea: Sase braconieri de weekend prinsi in plasa politistilor _ sursa : Radioconstanta.ro
8. Asocitia de combatere a braconajului si Poluarii are drept de control la nivel national pentru combaterea braconajului si poluarii. Fac ceva controale si cu rezultate. Frumos.
9. A inceput prohibitia _Jaf la nivel inalt_ Sursa facebook ( scris de Adi , zona Oltenita) unde dupa ceva scandal, politia de frontiera a venit cu clarificari ferme si scrise care noi pescarii amarasteni ca sa ne linisteasca ca nu misca nimic ilegal in zona lor de activitate.

Nick34

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 16. aprilie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

264

sâmbătă, 30. aprilie 2016, 20:39

Daca lucrurile ar tine-o tot asa in viitorul apropiat ar fi tare bine , dar inca lucrurile nu sunt pe directia care trebuie , mai e mult de lucru .

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

265

marți, 18. aprilie 2017, 16:14

braconaj la somn

Braconaj în prohibiție Seini - Maramures.

Braconaj în prohibiție Seini - Maramures. - YouTube

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

268

joi, 11. mai 2017, 11:13

Sunt mai multe topicuri despre braconaj. Postez si aici. Cred ca este printre cele mai bune masuri. + o dovada clară că și pe alții îi preocupă problema.

Parlamentarii au majorat pedepsele pentru braconaj; Infracțiunea poate aduce 7 ani de închisoare

PS: Parlamentul Romaniei cred că ( de data asta cel puțin) și-a făcut treaba.
Urmează ca alte componente ale Statului să constate și să sancționeze.
Cred că nouă ne revine datoria civică de a sesiza.
Fără să facem cât de cât ceva ( doar să comparăm cu ce fac alții, să ne plângem și să criticăm) nu cred că se poate produce o schimbare, și asta foarte repede.

:salut:

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

270

duminică, 14. mai 2017, 18:08

Aqua Fishing Club - asociație din care cu mândrie fac parte, curăță și în acest an Someșul Mic:

Actiune de ecologizare. Pescarii din Cluj vor curata in weekend malul si albia Somesului Mic


Nu este vorba de braconaj aici, dar am profitat să spun că, dacă vrem să facem ceva, singura variantă/soluție este să ne asociem.
Dejaba vorbim, ne spunem elegant și deștept părerile, criticăm țara și neamul din care facem parte.
Hai să facem ceva practic.
Fiecare cât vrea și cît poate. Dar să facem ceva !

:ciao:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

271

duminică, 14. mai 2017, 20:35

Hallo

Cristina mai este ?....ce mai face ? utlima informatie era cam secretoasä....si e mult de atunci...sau am pierdut eu ceva
Servus, Mishu

scuze...cred am confundat ceva cu altceva...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Mishu_Alsacia2« (14. mai 2017, 20:54) din următorul motiv: scuze


Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

273

joi, 18. mai 2017, 11:39

Lacul Vîrşolţ, populat cu alevin de ştiucă! GALERIE FOTO - Sportul Salajean - stiri sportive salaj

Nici aici nu este vorba de braconaj.
E vorba despre populari in ape publice.

:ciao:

Răspunsuri: 13

Membru din: 30. martie 2014

Locație: Bacau

  • Scrie un mesaj privat

274

vineri, 23. iunie 2017, 20:33

salut tuturorsi bine v am regasit dupa o lunga perioada de inactivitate in mediul online!
In ultima perioada mi am dedicat timpul jobului si sustinerii activitatii in calitate de voluntar al CRE Bacau, astfel incat prezenta mea pe forum a fost una discreta.


Pentru cei care doresc sa fie la curent cu activitatile CRE Bacau ( actiuni antibraconaj, activitati de informare, ecologizare si protectia mediuli, etc) , ii invit sa urmareasca activitatea pe grupul si pagina de facebook.


Va multumesc si va dorec un sezon plin de capturi frumoase! :clonk


Răspunsuri: 13

Membru din: 30. martie 2014

Locație: Bacau

  • Scrie un mesaj privat

275

vineri, 23. iunie 2017, 20:35

salut tuturorsi bine v am regasit dupa o lunga perioada de inactivitate in mediul online!
In ultima perioada mi am dedicat timpul jobului si sustinerii activitatii in calitate de voluntar al CRE Bacau, astfel incat prezenta mea pe forum a fost una discreta.


Pentru cei care doresc sa fie la curent cu activitatile CRE Bacau ( actiuni antibraconaj, activitati de informare, ecologizare si protectia mediuli, etc) , ii invit sa urmareasca activitatea pe grupul si pagina de facebook.


Va multumesc si va dorec un sezon plin de capturi frumoase! :clonk

un link catre filmuletul de prezentare a activitatii CRE BACAU pe anul 2016!


Răspunsuri: 13

Membru din: 30. martie 2014

Locație: Bacau

  • Scrie un mesaj privat

276

vineri, 23. iunie 2017, 20:36

salut tuturorsi bine v am regasit dupa o lunga perioada de inactivitate in mediul online!
In ultima perioada mi am dedicat timpul jobului si sustinerii activitatii in calitate de voluntar al CRE Bacau, astfel incat prezenta mea pe forum a fost una discreta.


Pentru cei care doresc sa fie la curent cu activitatile CRE Bacau ( actiuni antibraconaj, activitati de informare, ecologizare si protectia mediuli, etc) , ii invit sa urmareasca activitatea pe grupul si pagina de facebook.





Va multumesc si va dorec un sezon plin de capturi frumoase! :clonk

un link catre filmuletul de prezentare a activitatii CRE BACAU pe anul 2016!
https://youtu.be/rCs3Qi4Ja1Y


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

277

joi, 14. septembrie 2017, 06:19

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

278

joi, 14. septembrie 2017, 07:43

foarte probabil ca pe olt sa fie aceasi problema ((

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

279

vineri, 15. septembrie 2017, 10:47

:rizi: Numai Oltul? si toata dunarea si toata balta brailei .... numai cu un 14,5 montat pe o rapida I mai scoti din balta !, astia deja dorm acasa si bobineaza iar la trafuri sa intre pt domn pol si jude ! :prieteni:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2: