Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 27. februarie 2014, 07:55

"Aparat de bord" pt. barca ;)

As vrea sa fac pt. barca un "aparat de bord" care sa inglobeze mai multe din functionalitati utile unui pescar.
Le-am gasit pe majoritatea la care m-am gandit la aparate separate insa mi-e incomod sa-mi "umplu" barca de gadget-uri. :)

Ceea ce as vrea sa va rog este sa-mi spuneti ce alte functionalitati credeti c-ar fi utile, ca sa le inglobez daca-i posibil.
Ca si interfata cu utilizatorul o sa am un ecran LCD cu 2 randuri si 16 caractere/rand iluminat si un numar rezonabil de butoane/taste, functie de ce-i nevoie.
Aparatul se va putea alimenta de la 2-3 baterii de 1,5V SAU de la 12V si va pastra memorate (in lipsa alimentarii) unele informatii pe care le vom considera necesare.

Functii la care m-am gandit:
1. Turometru pentru motorul termic.
2. Contor timp functionare pt. motorul termic.
3. Voltmetru pt. acumulator.
4. Protectie cu releu pt. descarcarea exagerata a acumulatorului.
5. Contor capacitate [Ah] pt. incarcare/descarcare acumulator cu afisarea timpului estimat pana la descarcare sub limita de siguranta.
6.Termometru de exterior,

Schema aparatului am sa o postez aici pt. cei care vor dori sa-l realizeze in regim DIY iar microcontrolerul pt. doritori am sa-l programez gratuit.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 27. februarie 2014, 08:45

Super! Nu ma pricep sa-l fac, dar ma inscriu pt unul!
Foarte util ar mai fi pt si functiunea unui Calendar pescaresc, adica sa ne arate daca are rost iesirea la pescuit, sau doar iesirea la plimbare! :noroc:

Gluma de-oparte... Se poate programa sa ne arate cite minute de functionare mai are motorul electric, in functie de capaciatea consumata la o treapta anume? Adica, in legatura cu punctul 5.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

toni 54

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 27. februarie 2014, 09:05

Informer as dorii niste informatii de la tine daca se poate.As dori un turometru la un yamaha 15 cp 2 t.Cit ar costa ,unde l-as gasi,si cum se monteaza la motor. Multumesc anticipat

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 27. februarie 2014, 09:10

Se poate programa sa ne arate cite minute de functionare mai are motorul electric, in functie de capaciatea consumata la o treapta anume?

Se poate masura curentul consumat in fiecare moment intr-o plaja de, sa spunem, 0 - 50A (cred ca acopera treapta cea mai mare la motoarele de 50lb) si deasemenea se poate masura continuu tensiunea la bornele acumulatorului, pt. o monitirizare mai precisa.
Daca se introduce in setup-ul aparatului capacitatea bateriei in Ah cred ca se poate face o aproximare destul de precisa a timpului de functionare ramas.
Evident ca nu se poate face o apreciere "la secunda" pt. ca fiecare baterie are alta curba de descarcare insa cred ca se poate da o informatie suficient de precisa.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 27. februarie 2014, 09:17

Informer as dorii niste informatii de la tine daca se poate.As dori un turometru la un yamaha 15 cp 2 t.Cit ar costa ,unde l-as gasi,si cum se monteaza la motor. Multumesc anticipat

Cel mai simplu este sa cumperi un turometru care functioneaza pe baza numararii impulsurilor primite de bujie.
De regula nu implica un contact electric, trebuie doar sa infasori o "sarma" pe fisa bujiei.
Cel mai ieftin l-am gasit pe eBay, la $11 cu transport gratuit din China.
Daca dai o cautare pe ebay.com dupa "Spark Plugs Engine Digital Tach Hour Meter Gauge Tachometer" o sa-l gasesti... daca nu, zi-mi si-ti trimit link-ul pe privat, nu-i voie aici. :)
Dezavantajul este ca bateria (din cate deduc) normal nu se schimba dar se poate face un "romanism"... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 27. februarie 2014, 11:22

Functii la care m-am gandit:
1. Turometru pentru motorul termic.
2. Contor timp functionare pt. motorul termic.
3. Voltmetru pt. acumulator.
4. Protectie cu releu pt. descarcarea exagerata a acumulatorului.
5. Contor capacitate [Ah] pt. incarcare/descarcare acumulator cu afisarea timpului estimat pana la descarcare sub limita de siguranta.
6.Termometru de exterior,

1. cum aduci impulsuri de la motorul termic?
2. este necesar
3. daca ai sonar nu-i vad utilitatea
4.si 5. pt cei ce folosesc motor electric
6. marea majoritate dintre noi folosim telefoane "destepte"

cele mai importante sunt punctele 1 si 2 si ma inscriu si eu la una bucata :noroc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 27. februarie 2014, 11:34

6. marea majoritate dintre noi folosim telefoane "destepte"

Adevarat! Dar temperatura de moment in care este masurata poate fi interesanta (nu neaparat importanta) atunci cind :
- pe un site e data 6°
- pe alt site 8°
- la masina arata 10°
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 27. februarie 2014, 11:48

Un barametru? Pentru informare asupra schimbarilor conditiilor meteo

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 27. februarie 2014, 13:35

As dori un turometru la un yamaha 15 cp 2 t.Cit ar costa ,unde l-as gasi,si cum se monteaza la motor.


.......poate te ajuta fimuletul !!! :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 27. februarie 2014, 14:37

1. cum aduci impulsuri de la motorul termic?

Tensiunea indusa in "bobina" pe care o faci pe fisa bujiei poti s-o aduci la scula pe un cablu ecranat suficient de subtire/flexibil sau daca sunt probleme din cauza asta, se poate monta un mic formator/amplificator la capatul dinpre motor... insa nu cred sa fie cazul, am vazut cateva turometre facute asa. Crezi ca ar fi nevoie de ceva wireless? S-ar putea face insa pretul ar creste destul de mult si nu cred ca se justifica pt. multe din barcile noastre.
Cat priveste voltmetrul pt. acumulator, nu-i un scop in sine dar oricum tensiunea bateriei fiind monitorizata permanent, m-am gandit ca nu-i mare efort sa poti afisa tensiunea pe display, daca doresti... habar n-am, poate nu-i nevoie da` nu ma costa aproape nimic sa integrez si functia asta. :nunteleg:
Temperatura externa cred ca merita sa fie masurata mai ales ca nu-i o functie "costisitoare".
Un barametru? Pentru informare asupra schimbarilor conditiilor meteo

Sa vad cat ii un senzor de presiune atmosferica... daca nu-i scump, pot sa-l pun si pe asta fara probleme.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 28. februarie 2014, 07:50

Temperatura externa cred ca merita sa fie masurata mai ales ca nu-i o functie "costisitoare".

ok,daca-i faci si bateria de alimentare interschimbabila.
cand intra in productie? :zambet:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 28. februarie 2014, 07:53

As dori un turometru la un yamaha 15 cp 2 t.Cit ar costa ,unde l-as gasi,si cum se monteaza la motor. Multumesc anticipat

este o firma in tulcea care comercializeaza accesorii barci si are un turometru ca cel din filmuletz la pretul de 147lei+taxe de livrare.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 28. februarie 2014, 07:59

cand intra in productie?

Ii cam mult spus productie... eu pot sa fac partea electronica si partea software insa la carcase nu ma pricep. Cu chiu cu vai mai fac cate una urata, pt. uz personal. :doarecapu:
Poate gasesc pe cineva care ar putea proiecta/realiza practic carcase estetice si functionale pt. mai multe aparate (unele-s gata, la altele lucrez sau inca n-am inceput) si atunci poate am putea vorbi de o "mica productie". :ochi:
Dar pt. partile la care ma pricep, ajut pe orice pescar sa si le faca in "regie proprie"... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 15. martie 2014, 10:30

Un barametru? Pentru informare asupra schimbarilor conditiilor meteo

Am gasit la chinezi un tip de senzor de presiune atmosferica (Bosch... :) ) ieftin ($2,60) insa trebuie sa stau cam o luna sa-mi ajunga.
Am sa afisez datele grupate pe categorii: "vreme" (temperatura, presiune eventual umiditate/viteza vantului), "electrice" (tensiune baterie/capacitate consumata/estimare durata functionare), "termice" (turatie (RPM) / timp functionare).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 15. martie 2014, 12:39

pentru distante mari, cred ca supravegherea temperaturii de functionare (respectiv racirea ) a motorului termic nu este in plus..
si este sigur mai importanta decit datele pe care le putem accesa de la alte aparate pe care si asa le avem la noi.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 15. martie 2014, 13:43

pentru distante mari, cred ca supravegherea temperaturii de functionare (respectiv racirea ) a motorului termic nu este in plus..
si este sigur mai importanta decit datele pe care le putem accesa de la alte aparate pe care si asa le avem la noi.

Adi, sa masori temperatura motorului nu-i mare lucru insa trebuie sa fixezi undeva pe el sau in contact cu apa de racire sau... un senzor termic... iar cum faci asta deja depinde de la motor la motor.
Stiu ca sunt aparate care ofera unele date insa cum spuneam la inceput, vreau sa am unul singur nu o multime de cutii si cutiute, fiecare cu bateria si ecranu` ei. :)
Pe de alta parte sonarul de ex. are un voltmetru nu un indicator al capacitatii electrice consumate, un termometru al apei de la suprafata nu al aerului iar presiunea atmosferica sau viteza vantului citita de pe internet cu ajutorul smartphone-ului pt. mine valoreaza ceva foarte aproape de zero atunci cand eu ma aflu la "locul faptei". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 22. martie 2014, 09:37

Nu stiu daca-i de interes da` io va spun mai departe... :rizi: .
O sa fac softul astfel incat au sa existe trei "tipuri" de date afisate: (1) "vremea", (2) date "electrice" si (3) date motor termic.
Pe langa asta o sa mai existe un meniu de setup unde se vor introduce niste parametri folositi de aparat pt. calcule.
Ceva de genul imaginilor de mai jos.
Daca aveti sugestii, va rog... :).

index.php?page=Attachment&attachmentID=1237
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

18

sâmbătă, 22. martie 2014, 13:56

eu zic ca este mai mult decat ok.
dar...........
daca ar putea sa afiseze si adresa lui Claudia (sau Maricica, nu conteaza, numai "buna" sa fie)......... :buaaaah: :rizi: :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 22. martie 2014, 15:06

eu zic ca este mai mult decat ok.
dar...........
daca ar putea sa afiseze si adresa lui Claudia (sau Maricica, nu conteaza, numai "buna" sa fie)......... :buaaaah: :rizi: :rizi:


Lasa,lasa ...e mai bine cu Claudia ! Parca avea si o melodie ..."Claudia,Claudia ...mor si ..." :rizi:

'rati ai norocului ca numa la ...pescuit vi gandul! :rizi:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 16. martie 2015, 17:17

Nu stiu daca este cineva interesat dar daca tot am zis ca postez despre constructie, asta fac....
Azi am trimis fisierele in China pt. primele PCB-uri ale "aparatului de bord pt. barca" :).
Mai am de lucru la soft insa nu-i nimic ce n-am mai facut... atat ca incepe sezonul si am sa fiu cam plecat in weekend-uri. :)

Pana la urma a ramas asa:

1. Pe partea de "termic" va afisa turatia motorului si orele de functionare.
2. Pe partea de "electric" va proteja acumulatorul la descarcare critica, va afisa capacitatea consumata (Ah), curentul momentan (A) si tensiunea bateriei (V).
Este posibil controlul din software al turatiei motorului electric dar inca nu-s sigur daca o sa-l implementez si in ce mod.
3. Pe partea de "vreme" va afisa presiunea atmosferica si temperatura..

Am renuntat complet la display iar datele vor fi afisate direct pe smartphone prin conexiune bluetooth.

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare