Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 24. mai 2012, 11:39

ce mai urmeaza pe viitor? ... ca ma indoiesc ca odata prins in chestia asta te vei mai opri ...

pe cand o lanseta de spinning la somn ... special facuta pentru asa ceva?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

42

joi, 24. mai 2012, 12:07

Deocamdata ma opresc. :) Dupa mine unul,nu cred ca merita sa-mi fac o lanseta dedicata exclusiv somnului.Aici unde pescuiesc eu capturile nu sunt asa frecvente si mari ca la tine.Poti sa ai succes si cu o lanseta normala sa zic asa.Da e faina senzatia aia cand iti vine blank-ul si abia astepti sa te apuci de lucru.Insa nu am de gand sa-mi fac stoc de lansete,mie care-mi era suficienta doar una. :rizi: Sincer daca ar fi sa o iau in procente,la acest blank 50% a fost dorinta de a mesteri ceva si 50% dorinta unui bat mai scurt cu mai multe aplicatii. :)

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

43

joi, 24. mai 2012, 12:18

hehehehe ... asta cu opritul e putin cu cantec pentru ca stii prea bine ca e suficient sa iti treaca fugitiv prin minte vreo idee si de acolo pana la a incepe vreo noua lanseta e doar un pas. pacat ca e distanta care e pentru ca as vrea si eu o lanseta pe un anumit blank dar datorita neposibilitatii de a vedea/incerca lanseta in anumite faze de lucru ma face sa renunt cel putin momentan la ceea ce am in minte ...

ps : daca ai in mana toate componentele necesare si stii exact ce ai de facut cat timp iti ia pana termini o lanseta?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

44

joi, 24. mai 2012, 12:41

hehehehe ... asta cu opritul e putin cu cantec pentru ca stii prea bine ca e suficient sa iti treaca fugitiv prin minte vreo idee si de acolo pana la a incepe vreo noua lanseta e doar un pas. pacat ca e distanta care e pentru ca as vrea si eu o lanseta pe un anumit blank dar datorita neposibilitatii de a vedea/incerca lanseta in anumite faze de lucru ma face sa renunt cel putin momentan la ceea ce am in minte ...

ps : daca ai in mana toate componentele necesare si stii exact ce ai de facut cat timp iti ia pana termini o lanseta?


Momentan ,sincer,chiar ma opresc.Nu cred ca am timp sa pescuiesc cu astea trei care le am,darmite sa mai plusez cu inca una. :) Mai ales ca acum mai am nevoie de o mulineta in primul rand.
Referitor la timpul de lucru,in conditiile in care asa cum ai spus,ai la dispozitie toate componentele gata,la mine(incepator) dureaza cam 3-4 zile.Adica:in prima zi aleg locul unde vin montate inelele si apoi montez(lipesc) manerul si-l las la uscat pana a doua zi.A doua zi ma apuc de matisat,iar 9-10 inele daca ai timp le termini in ziua respectiva,daca nu cumva ai matisaje complicate.Mie unul imi plac cele simple ,poate si datorita faptului ca nu am incercat pana acum si altfel. :) Apoi a treia zi lacuiesti si pui la uscat.La mine a durat putin mai mult deoarece nu puteam finisa lemnul pana nu mi-a venit reelseat-ul si mai trebuia si lacuit,uscat.
Da,distanta cam mare dintre noi e naspa.Daca era mai mica poate incercam si eu Po-ul si te si ajutam cu lanseta aia. :necajit:

45

miercuri, 30. mai 2012, 22:39

Tot ptr.spinning
»SVF« a atasat urmatoarele fisiere:
  • DSC05398.JPG (91,21 kB - 26 ori coborit - ultima oara: 20. noiembrie 2015, 22:17)

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »SVF« (29. decembrie 2012, 19:28)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

46

miercuri, 30. mai 2012, 23:24

frumos ... si e clar ca ai fost infestat :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

47

joi, 31. mai 2012, 09:05

Astea le-am facut pentru cineva la comanda. :ochi:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 5. iunie 2012, 08:45

Salut SVF, inelele puse de tine pe beţe sunt rezistente la fir textil, ce marcă sunt şi de unde se pot cumpăra ? Am un băţ de fibră plină de 3m şi nu ştiu dacă inelele pe care le are rezistă la fir textil. Aş vrea să-i schimb şi mandrina, sunt bune cele metalice ?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

49

marți, 5. iunie 2012, 15:55

Salut Ovidiu.La doua lansete inelele sunt luate de pe" Mudhole"iar la una le-am primit cadou de la cineva.Inelul de varf este Sic iar restul Alconite,marca Fuji.Sunt rezistente la textil.Nu stiu daca nu cumva pentru fibra ta de 3m care precis arunca ceva greutate,sa nu fie mai bune cele cu doua picioare.Cu cele metalice fara pastila nu ai ce face. :)

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 5. iunie 2012, 16:41

Nu mă refeream la inele metalice fără pastilă, alea ştiu că nu-s bune, am văzut mandrine metalice şi nu ştiu dacă-s bune.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

51

marți, 5. iunie 2012, 17:17

Nu mă refeream la inele metalice fără pastilă, alea ştiu că nu-s bune, am văzut mandrine metalice şi nu ştiu dacă-s bune.
Nu cred ca are rost asa ceva,mai bine ceva mai usor.Banuiesc ca lanseta o vrei pentru somn la stationar,asa-i?Pune totusi un link cu mandrina ce ai vazut-o.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

52

miercuri, 6. iunie 2012, 07:02

Da, pentru somn la staţionar. Mandrina am văzut-o pe un băţ de crap în magazin şi este din aluminiu, nu-i bădărană şi nu cred că-i grea, nu ştiu dacă găsesc separat să cumpăr. La mandrina de pe băţ a crăpat mufa filetată (este din plastic şi are la un capăt o şaibă metalică care o mai ţine), o să încerc s-o matisez cu fir textil şi mă gândesc să dau peste cu poxipol. Dacă va ţine atunci n-o mai schimb. Ai vreo idee mai bună?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

53

vineri, 8. iunie 2012, 22:10

Nu prea,doar sa o inlocuiesti.
Nu stiu de ce nu mai primesc mail-uri la topic-urile unde postez si sunt abonat.In fine...fire intinse si numai bine.

54

vineri, 13. iulie 2012, 08:07

Pfff...abia acum am dat de sectiunea asta :buaaaah:

deci....in ideea de a demonstra ca rodbuildingul nu e chirurgie pe creier si ca un pic de indemanare, un pic de grija si ceva studiu iti pot aduce mari satisfactii m-am apucat si eu de bricolat lansete....

Dupa vre-o 3-4 , in prezent studiez asezarea finala a inelelor la un bat de pastrav fast, 7 ft, 4 pcs :D

:gandesc:


inainte de asta au mai fost diverse :



double hander pt clean



nimfa pt pastrav :)



inca una pt clean....care ma unge la suflet si nu am mai lasat-o din mana de cand am terminat-o :)


si asa mai departe ..... :rizi:

In fine, asta cu facutul de lansete e boala grea, nu stiu cum poate Ilie sa zica ca se opreste aici :)


Iar personal dupa ce termin pe "asta mica" am in plan ceva....mare , xh , tot de fly :drac:

55

vineri, 13. iulie 2012, 14:34

Ai dreptate,nu cred ca ma opresc:)Atat doar ca nu stiu ce va urma,varianta 1 sau 2... :gandesc:
Faine sculele tale,respecte si fire intinse. :ochi:

56

vineri, 13. iulie 2012, 14:40

te asteptam "on the dark side" Ilie :zambet:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 16. iulie 2012, 22:45

te asteptam "on the dark side" Ilie :zambet:


deci sa inteleg SVF ca te mananca sa prinzii avatii cu pene pe carlig :rizi: ...

si lasand gluma la o parte sunt convins ca trebuie sa fie misto un avat pe echipament de fly, mai ales daca sare de vreo 3kg pe ceva de clasa 6 sau 7 ... eu am prins doar vreo 3 clenuti cat palma la fly si mi-a placut chiar daca aveam un rahat de fir de 2 bani de la ronthompson pe care cu siguranta l-as fi schimbat daca nu am fi venit aici la nici 2 saptamani de la capturarea lor, si aici am preferat alti pesti :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

58

marți, 17. iulie 2012, 07:25

Acum :gandesc:.... Mai multe nu stiu nici eu :)

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

59

vineri, 17. august 2012, 00:27

Pentru cine doreste sa gaseasca blank-uri, pana la categoria Medium, pot sa-i sau detalii pe MP. SVF, ceea ce faci este intr-adevar un lucru de laudat, si iti si ies foarte bine, dar cum reusesti sa gasesti exact spin-ul si numarul de inele corespunzator :gandesc: pentru un blank? La Sage stiu ca unele blank-uri au doua puncte albe pe fiecare tronson langa imbinare, motiv pentru care ai un reper pentru spin-ul blank-ului, dar cu numarul de inele, nu stiu cum procedezi si chiar m-ai facut curios!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

60

vineri, 17. august 2012, 12:39

Pentru cine doreste sa gaseasca blank-uri, pana la categoria Medium, pot sa-i sau detalii pe MP. SVF, ceea ce faci este intr-adevar un lucru de laudat, si iti si ies foarte bine, dar cum reusesti sa gasesti exact spin-ul si numarul de inele corespunzator :gandesc: pentru un blank? La Sage stiu ca unele blank-uri au doua puncte albe pe fiecare tronson langa imbinare, motiv pentru care ai un reper pentru spin-ul blank-ului, dar cu numarul de inele, nu stiu cum procedezi si chiar m-ai facut curios!?
1.http://youtu.be/QyGC-mVu0DY
2.Cat despre nr.de inele,pozitionare,etc,eu am un tabel de la Fuji dupa care m-am ghidat aproximativ.Nu-l pot pune aici,fisier prea mare.Dar daca cauti pe net "fuji guide spacing chart"vei gasi ceea ce te intereseaza.