Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

sâmbătă, 17. martie 2012, 09:33

agrafe spinning

Ce agrafe folositi in pescuitul la spinning?In ultima perioada eu am folosit Mantikor.Imi plac ca sunt rezistente si nu fac decat sa schimb marimea in functie de pestele vizat.Le-am gasit in Ro,la un pret ce mi-a convenit,aproximativ 7 ron/plic-10buc.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 17. martie 2012, 10:09

Ce agrafe folositi in pescuitul la spinning?

Eu folosesc agrafele Not-A-Knot foarte rezistente și practice. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

3

sâmbătă, 17. martie 2012, 10:29

Sunt cele de la Energofish? :gandesc:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 17. martie 2012, 10:41

Sunt cele de la Energofish? :gandesc:

Prefer Balzer, Crivit............am folosit și pe cele de la Energofish, bunișoare. :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 17. martie 2012, 12:28

initial foloseam si eu duo-lock-uri dar dupa anumite surprize am renuntat la ele cand dau la somn ... pentru alti pesti in schimb le folosesc tot pe astea pentru ca inca nu am avut probleme cu ele.

pentru somn am incercat dintr-astea:



dar am avut surpriza de a fi pe punctul de a pierde voblere cu ele ... inelul despicat de la vobler tot timpul reusea sa prinda chestia aia indoita din agrafa si ma trezeam cu voblerul aproape iesit. le mai folosesc din cand in cand atunci cand e zi si nu e tocmai o problema verificatul intre lansari.

in schimb astea :



inca nu mi-au creeat nici o problema si sunt chiar foarte multumit de ele.

ca si firme ce le produc nu pot zice ca am vreo anumita preferinta, am incercat atat Owner cat si Trabucco sau altele care se produc mai mult pe plan local si nu ma pot plange de nici una.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

6

duminică, 18. martie 2012, 14:14

am folosit o perioada mare de timp DuoLockuri americane dar si diverse alte firme
ca si rezistenta, cele mai bune au fost cele de la SERT, americanele fiind de departe unele din cele mai slabe
totusi, datorita unui concurs de imprejurari (am cumparat niste strune de titan echipate cu astfel de agrafe), am descoperit agrafele prezentate de anem in partea de jos, mai precis ultima.
foarte bune, foarte solide, destul de greu de gasit in Romania (inca nu am gasit la nici un magazin) - le folosesc cu precadere la somn si stiuca
mai am unele, noi achizitii dar pe care nu am avut timp sa le testez, cum am un feedback, promit sa revin

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 18. martie 2012, 15:01

in schimb astea :



Salut Anem,
de la ce firma sunt aceste agrafe?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 18. martie 2012, 17:16



Salut Anem,
de la ce firma sunt aceste agrafe?


eu folosesc de la owner si ceva de la trabucco dar sunt mai multe firme care stiu sigur ca le produc printre care ar fi Cormoran sau Black Cat ...

___________________________________________________

later edit : modelul ala de agrafa se numeste CROSS LOCK, deci daca te pui sa cauti pe google sigur gasesti o gramada ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 18. martie 2012, 18:39

Deocamdata Sert duo-lock.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 20. martie 2012, 13:32

Deocamdata Sert duo-lock.


eu cu duo-lock-urile am avut 2 surprize, ambele cu somni in capatul firului.

intr-unul dintre cazuri dupa un dril de mai putin de 3 minute am simti brusc firul liber ... recuperand am observat ca nici voblerul nu mai e iar cand am verificat ce s-a intamplat am observat agrafa indreptata, adica deschisa si dreapta.

in cel de-al doile caz nu stiu sigur ce si cum s-a intamplat dar dupa o lovitura in vobler si dupa plecarea franei vreo 3-4 metri din nou am simtit firul moale. cand am scos afara am observat ca pur si simplu lipsea agrafa cu totul din capatul firului. deci intr-un fel sau altul s-a dus naibii agrafa cu totul si nu e ca ar fi cedat firul sau ceva de genul asta pentru ca din comoditate si din dorinta de a nu face un ditamai bumbul in fata voblerului agrafa nu o leg pe fir, intai fac o bucla pe fir in care baga agrafa ... iar in cazul asta bucla era intreaga si agrafa lipsea, deci chiar nu stiu cum a reusit sa o deschida complet in cele 5-10 secunde de "dril".

de atunci m-am potolit cu duo-lock-urile la somn ... :doarecapu:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 21. martie 2012, 06:21

Eu am patit-o si la stiuca ! Si nu ma linistesc...Oi fi duuusss... :rizi:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 21. martie 2012, 08:42

Înainte de a le folosi cîrligul buclei de către linia principală îl strâng cu patentul până îl blochez iar celălalt îl mai închid puţin, la echipament uşor folosesc Sert, sunt foarte bune însă nu ştiu dacă au şi mari.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

13

miercuri, 21. martie 2012, 18:03

Eu am patit-o si la stiuca ! Si nu ma linistesc...Oi fi duuusss... :rizi:
categoric.

(dar serturile sunt bune) :drac2:

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 13. iulie 2012, 00:23

dupa o experienta neplacuta cu duolock dar terminata pozitiv pana la urma, am cautat altceva...

m-am oprit la "revolution snaps" de la profiblinker care au si alte modele f bune zic eu

pt salau am inceput sa folosec si asa ceva

»Johnny Bravo« a adaugat urmatoarea poza:
  • agrafe.JPG
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 13. iulie 2012, 05:47

:gandesc: f interesante produsele! Merci :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 13. iulie 2012, 10:10

din poza bagata in atasament de Johnny Bravo, agrafa aia din mijloc, model Cross-Lock, mi se pare cea mai OK, poti sa tragi de ea cat te tin puteriile si nu ai nici o sansa sa o rupi, iar de deschis iarasi nu e tocmai usor ... eu unul doar pe alea le folosesc si momentan nu am avut parte de nici o surpriza.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 3. septembrie 2012, 11:40

de azi inainte si eu ma potolesc cu duolockurile la somn. ce se intampla ce nu se intampla se deschid ca prin minune si nu numai in drill ci si pe recuperare uneori (mai ales daca lovesc cu voblerul in craci in timpul recuperarii ). De cateva ori am gasit agrafa deschisa cand curatam voblerul de alge . La inceput am zis ca sunt efectele oboselii si n-am inchis eu agrafa insa , dupa cateva voblere aruncate si unele pierdute pe atac m-am invatat sa verific voblerul aproape inainte de fiecare lanseu (ocazie cu care de cateva ori am constatat ca desi agrafa era inchisa inainte de lanseu ea era deschisa la scoaterea voblerului din apa dupa doar cateva mici poticneli in timpul recuperarii voblerului).

Dupa ce ieri am gasit din nou una deschisa si apoi un "marfar" mi-a indreptat un duoloc sert nr.3 de 30de kg forta dupa ce a intrat in craci , eu personal , pun punct agrafelor duolock cand vorbim de somn.

O sa merg pe varianta revolution snaps de care vorbea Jonny Bravo mai devreme si pe care le-am incercat deja la stiuca sau pe crosslock-urile propuse de Anem.

Din punctul meu de vedere, orice s-ar zice , o agrafa n-are voie sa se desfaca in dril indiferent de scuza(ca s-a frecat de craci , ca s-a agatat de tripla voblerului si s-a deschis pe atac, ca una sau ca alta...)
apropo de agrafe , asa ceva a folosit/pipait cineva? AGRAPHE RAPIDE - DELALANDE

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (3. septembrie 2012, 12:37)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 10. octombrie 2012, 09:37

de azi inainte si eu ma potolesc cu duolockurile la somn.

[.....

O sa merg pe varianta revolution snaps de care vorbea Jonny Bravo mai devreme si pe care le-am incercat deja la stiuca sau pe crosslock-urile propuse de Anem.

[.....]

apropo de agrafe , asa ceva a folosit/pipait cineva? AGRAPHE RAPIDE – DELALANDE



si mie nu doar o data mi s-a intamplat aceeasi faza cu duo-lock-urile si am renuntat la ele in ceea ce priveste somnul. la un moment dat un somn nu stiu cum a reusit dar mi-a deschis o agrafa in zona in care intra firul de m-am trezit efectiv doar cu firul si bucla din capat (datorita grosimii inaintasului am mai mare incredere intr-un nod care creeaza o bucla si care mi se pare ca se strange mai bine decat altele pe care le-am incercat).

De atunci am incercat vreo doua tipuri de agrafe si am ramas la cross-lock-uri care mi s-au parut cele mai OK. Efectiv nu vad cum ar putea un somn sa deschida agrafa aia pentru ca spre deosebire de un duo-lock de exemplu nu are de ce sa se “agate” pentru a reusi sa o desfaca, plus ca majoritatea sunt suficient de tari incat sa te faca si pe tine sa te chinui sa le desfaci. (are mane81 niste agrafe atat de tepene de e nevoit sa foloseasca patentul cand schimba voblerele :rizi: )

Nu am incercat agrafele alea de la Delalande dar sincer nu imi prezinta pera mare incredere spirala aia. Adica mie cel putin majoritatea somnilor mai rasariti au inghitit voblerul iar odata intrat in gura poate ajunge in niste pozitii mai ciudate pentru agrafa aia si mi-ar fi frica intr-un fel sau altul sa nu reuseasca sa treaca firul de spirala, si deci sa pierzi pestele ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 27. octombrie 2012, 04:15

SERT

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 28. octombrie 2012, 19:54

De cca 1 luna am renuntat si eu la duo-lock .Acum dau aproape exclusiv cu cross-lock de la Sert.