Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

41

sâmbătă, 8. aprilie 2017, 05:18


De desdoit nu, dar mi sau deschis in drill . Pentru mine duo lock nu mai există. Orice altceva dar nu duo lock . Dar sa sti ca nu-i tot una agățatura cu drilul. Părerea mea.. Alte stari, alte miscari alt tip de forta pusa pe agrafa.. si eu sunt curios daca cineva le-a folosit pe cele de mai sus


Bogdane, ai folosit agrafe ptr somn, de 50~60 kg tractiune? :gandesc:

Somnul dezdoaie si ancorele normale de stiuca, si astfel, ar trebui sa nu mai folosesti nici ancorele la pescuitul somnului??? :nunteleg:

Eu ptr stiuca folosesc astea de 48kg tractiune. Nu ptr stiuci de 49 kg, ci ptr robusticitate. O stiuca d-aia mare da din cap ca nebuna, si o carabina slaba, risca eliberarea capturii inainte de sesiunea foto Hyper Ez Snap - Stainless Black Nickel :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

42

sâmbătă, 8. aprilie 2017, 08:52

Agrafa din postarea 33 am gandit-o doar pentru somn, am plecat de la No Knot, iar nodul de pe inaintas simplifica modul de folosire si reduce posibilitatea dezgatarii la 0, iar pentru un inaints ce tine peste 100 de kg nodul nu este o problema. De ce se desfac agrafele in dril, presupun ca atunci cand agrafa in timpul drilului se plimba in zona buzelo somnului exista riscul sa sa desfaca prin presarea de acestea.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Bogdan86

Șalău

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 8. aprilie 2017, 14:11


De desdoit nu, dar mi sau deschis in drill . Pentru mine duo lock nu mai există. Orice altceva dar nu duo lock . Dar sa sti ca nu-i tot una agățatura cu drilul. Părerea mea.. Alte stari, alte miscari alt tip de forta pusa pe agrafa.. si eu sunt curios daca cineva le-a folosit pe cele de mai sus


Bogdane, ai folosit agrafe ptr somn, de 50~60 kg tractiune? :gandesc:

Somnul dezdoaie si ancorele normale de stiuca, si astfel, ar trebui sa nu mai folosesti nici ancorele la pescuitul somnului??? :nunteleg:

Eu ptr stiuca folosesc astea de 48kg tractiune. Nu ptr stiuci de 49 kg, ci ptr robusticitate. O stiuca d-aia mare da din cap ca nebuna, si o carabina slaba, risca eliberarea capturii inainte de sesiunea foto Hyper Ez Snap - Stainless Black Nickel :noroc:


De desdoit nu, dar mi sau deschis in drill . Pentru mine duo lock nu mai există. Orice altceva dar nu duo lock . Dar sa sti ca nu-i tot una agățatura cu drilul. Părerea mea.. Alte stari, alte miscari alt tip de forta pusa pe agrafa.. si eu sunt curios daca cineva le-a folosit pe cele de mai sus


Bogdane, ai folosit agrafe ptr somn, de 50~60 kg tractiune? :gandesc:

Somnul dezdoaie si ancorele normale de stiuca, si astfel, ar trebui sa nu mai folosesti nici ancorele la pescuitul somnului??? :nunteleg:

Eu ptr stiuca folosesc astea de 48kg tractiune. Nu ptr stiuci de 49 kg, ci ptr robusticitate. O stiuca d-aia mare da din cap ca nebuna, si o carabina slaba, risca eliberarea capturii inainte de sesiunea foto Hyper Ez Snap - Stainless Black Nickel :noroc:


Deci... pe echipamentele heavy am agrafe de 75 de kg (cele postate de Mane) si mai folosesc de la black cat de 100 lb Numai ca sâmbătă trecută pentru un plus de adrenalina am bagat echipamentul MH cu care dau la jig la inaintare pe care aveam agrafa de 35 de kg duo lock de la Sert. Am schimbat voblerul cu unul renumit pentru spinningul la somn si la 4 lanseu a venit ciocanul. Nu adurat mai mult 20 de scunde drilul timp in care nu i.am dat gram de fir. Acum cat o fi fost de mare nu stiu, dar sa simțit bine. Daca era sa nu faca fata agrafa cred ca se îndrepta nu se deschidea :gandesc: . Sau greșesc?
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 8. aprilie 2017, 14:29

Nu Bogdan, nu la asta ma refeream... cu cit sunt mai puternice, cu atata se si deschid mai greu. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 10. aprilie 2017, 08:08

Am avut agrafe indreptate din forta pestelui, pur si simplu si agrafe care s-au desfacut in dril stiuca plecand cu ditai gliderul de 12 cm..cred ca se poate ca in timpul drilului sa ajunga cumva dintii pe ea si se poate desface.Cred ca nu ai cum sa eviti asta , poate doar cu agrafe din alea cu spirala.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 10. aprilie 2017, 10:02

Parerea mea este ca o agrafa duolock nu poate fi indreptata datorita fortei pestelui decat daca (1) a fost sub-sub-sub-dimensionata pt. stilul respectiv de pescuit sau (2) daca s-a deschis inainte.
Al doilea caz sunt de acord ca se poate intampla din cauza contactului cu gura pestelui, la urma urmei daca noi o deschidem dintr-o miscare, ca vrem sa nu pierdem vremea, de ce nu s-ar deschide accidental si din cauza pestelui? :)
Insa eu cred cu tarie ca se intampla MULT mai des ca pescaru` sa n-o inchida cum trebuie fie din graba/neatentie, fie din cauza ca bucla mare s-a deformat si "piedica" nu agata bine fie....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."