Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 23. februarie 2014, 15:51

Lacul Secu!

Salutare!
Ce stiti sa imi spuneti cei care ati fost pe lac? Este peste acolo sau nu? As vrea sa merg intr-un weekend acolo pana incepe prohibitia la salau. Unii spun ca s-a prins destul de mare, salau la peste 3-4 kg. Este adevarat?
Mit sau realitate? Chiar nu as face un drum de pomana doar asa de dragul plimbarii!

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 23. februarie 2014, 16:14

Secu, C-S?
Daca DA, atunci te pot ajuta cu informatii proaspete.
Anul asta am facut doua partide relativ scurte pe Secu. Una chiar ieri.
In prima, acum vreo 2 saptamani, am pescuit de pe mal, si nu am avut nicio prezentare.
Ieri am iesit cu barca, personal nu am avut nicio prezentare, dar partenerii de barca au reusit sa aduca la barca 3 salai, dintre care doar 1 era "punctabil". Ceilalti 2, aveau cam 15-20 de cm.

Parerea mea e ca, nu se merita sa bati drumul Deva-Resita doar pentru a pescuit pe Secu, dar daca ai drum in zona Resita, si vrei sa uzi putin niste gume, atunci poti incerca o partida pe Secu.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 23. februarie 2014, 16:23

Mie-mi place Secu chiar daca n-am prins mare lucru pe el. :)
Attila, vad ca esti din Resita, stii cumva cat de adevarata este acea legenda cu somnul "urias" care a fost prins pe Barzava, in zona strandului vechi, odata cand a fost "dat drumul" la baraj?
Am auzit povestea asta de la vreo trei resiteni (ne-pescari) si ma gandesc c-o fi vreun sambure de adevar... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 23. februarie 2014, 16:44

"Legenda" e adevarata...cel putin partial.
Adica, somnul gigant chiar a picat din Baraj (pe supraplin), si a ajuns in gradina oamenilor din zona "Strandul Vechi" (nu mai retin daca era viu sau mort), dar, sincer eu nu cred ca a avut cele 135 de kg cum a aparut la vremea respectiva in presa. Personal am vazut pozele in ziare la momentul respectiv, si l-as estima undeva la 80-100 de kg. Daca retin bine minte, avea undeva la 230 cm si era tare gros, de genul celor ce ii vezi in documentariile de pe Ebro :D. Din pacate, desi eram destul de aproape de zona unde s-a prins pestele chiar in ziua respectiva, pana am ajuns sa vad "grozavia", era deja transat :).
Insa, parere personala, as zice ca cel putin un exemplar de talia celui de atunci mai traieste in Secu.

Tot atunci, parca la inundatiile din 1996, s-a prins pe Barzava, in cetrul orasului salau de 13 kg..
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Subiecte asemănătoare