Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

lele

Biban

  • Autorul acestui subiect este »lele«

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 22. februarie 2014, 09:30

Ebro 2 multiplicat

Iata cum a iesit clonarea lu Ebro2 din lemn de frasin sunetul sa vedem ...depinde de somni
»lele« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Picture 034.jpg (125,18 kB - 172 ori coborit - ultima oara: 7. aprilie 2021, 21:13)
  • Picture 035.jpg (81,28 kB - 142 ori coborit - ultima oara: 7. aprilie 2021, 21:13)
  • Picture 036.jpg (83,37 kB - 124 ori coborit - ultima oara: 7. aprilie 2021, 21:13)
  • Picture 037.jpg (77,26 kB - 130 ori coborit - ultima oara: 7. aprilie 2021, 21:13)
  • Picture 038.jpg (88,12 kB - 136 ori coborit - ultima oara: 7. aprilie 2021, 21:13)
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 22. februarie 2014, 22:36

Salut. Esti sigur ca e ebro 2? Pastila seamana mai mult cu moon

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 22. februarie 2014, 23:03

Salut. Esti sigur ca e ebro 2? Pastila seamana mai mult cu moon

Nu prea... la Moon acea "taietura" din spate e mult mai pronuntata si "verticala" (paralela cu axa longitudinala a cloncului).
Exprimarea-i cam prea "matematica"... daca nu-i clar, pot sa pozez maine pastilele. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 22. februarie 2014, 23:13

Salut. dabia luni primesc si eu 2 cloncuri de la tilo ,ebro 2 si woodo dar din pozele care le-am vazut pina acum pastila nu mi -a parut sa semene cu ebro

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 22. februarie 2014, 23:19

Ai sa vezi luni ca seamana. :) :noroc:
Oricum cloncu` de lemn isi traieste ultimele clipe... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 23. februarie 2014, 10:25

Iata cum a iesit clonarea lu Ebro2 din lemn de frasin sunetul sa vedem ...depinde de somni

Super.... :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 23. februarie 2014, 11:32

...felicitari "manufacturierului " !


Oricum cloncu` de lemn isi traieste ultimele clipe... :rizi: .

...din pacate ai dreptate , tehnologiile avanseaza extrem de repede in detrimentul traditionalului , dar clasicul nu va pieri nicicand.
...uauuu , ce academic m-am exprimat... :zambet:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 23. februarie 2014, 14:28

Ai sa vezi luni ca seamana. :) :noroc:
Oricum cloncu` de lemn isi traieste ultimele clipe... :rizi: .

Si in alte domenii se spunea acelasi lucru...dar uite ca se intorc vremurile :ochi: ...pe cand si un clonc din carbon...partial...sau total...de la Tilo?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 23. februarie 2014, 14:33

Iata cum a iesit clonarea lu Ebro2 din lemn de frasin sunetul sa vedem ...depinde de somni

Ai avut ocazia, desi de ieri a trecut cam putin timp, sa "bati" cu ambele, fie si numai in cada, sa auzi cum "suna"?
Cat timp ti-a luat sa-l confectionezi? E dintr-o singura bucata?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 23. februarie 2014, 14:33

De fapt io ma gandeam la inlocuirea "obiectului clonc" cu totul, nu la inlocuirea materialului din care-i fabricat... vorba tanarului roman: "stay tuned"... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 23. februarie 2014, 15:03

De fapt io ma gandeam la inlocuirea "obiectului clonc" cu totul, nu la inlocuirea materialului din care-i fabricat... vorba tanarului roman: "stay tuned"... :ochi: .

Poate ca da...poate ca nu...poate peste un timp vom chema pestii prin metode mai avansate...sau poate ne vom intoarce la trestie...in "explozia tehnologica" se poate ajunge si de la extaz la agonie... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 23. februarie 2014, 15:07

S-a lansat deja cloncul electronic? Dar parca nu mai are acelasi farmec,sar putea sa-ti zica lumea DJ in loc de pescar

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 23. februarie 2014, 15:17

S-a lansat deja cloncul electronic? Dar parca nu mai are acelasi farmec,sar putea sa-ti zica lumea DJ in loc de pescar

:rizi: :rizi:
Cam asa.
Totusi nici sa bati/faci zgomot c-un lemn in apa nu cred ca-i neaparat "ocupatie" de pescar. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 23. februarie 2014, 15:32

Sar putea sa ai dreptare,cum din ce in ce mai multi pescari folosesc sonarul ca sa vada unde-i pestele nu vad ce mare lucru-i sa ai si un dispozitiv sa faca treaba cloncului Si nici nu-i mare lucru s-ar putea sa coste mai ieftin ca un clonc clasic. :pauza:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 23. februarie 2014, 17:03

Iata cum a iesit clonarea lu Ebro2 din lemn de frasin sunetul sa vedem ...depinde de somni


M-ai facut curios. Vreau sa risc si sa cumpar o clona de-a lui EBRO2 (daca pretul este unul "competutiv") si daca-mi place (in urma comparatiei cu originalul), voi dori si una WOODOO. (poate si a altor modele Tilo). Nu sunt interesat de modele copiate de la alti producatori ale caror cloncuri nu le conosc :relax:

lele

Biban

  • Autorul acestui subiect este »lele«

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 23. februarie 2014, 17:48

Ai avut ocazia, desi de ieri a trecut cam putin timp, sa "bati" cu ambele, fie si numai in cada, sa auzi cum "suna"?
Cat timp ti-a luat sa-l confectionezi? E dintr-o singura bucata?

Bineinteles deja l-am si incercat acasa in cada, si pot sa spun ca a iesit identic cu originalul la cum au sunat dupa ureche...insa nu a urcat vecina ,ca data trecuta :rizi: probabil ca s-a obisnuit cu sunetul cloncului.Nu-mi ia mult timp si deja am niste idei pt a reduce timpul de executie. Nu este dintr-o bucata ,este lipita pastila de maner din care cauza tre lasat sa se usuce 24 ore.
Eugen; se prea poate ca putem colabora pentru ca am si un Woo-Doo de la Zoran luate , dar vreau sa fac si dupa fotografii, de exemplu fac cu ochiul la cloncurile Tarenzi,chiar si cloncul lui nea Vanea ma preocupa, care a aparut aici nu de mult.
O problema inca care trebuie rezolvata este procurarea materialului, a lemnului de frasin...mai am pt 7-8 cloncuri.
Eu insa nu cred ca va lua locul cloncului ceva in pescuitul la clonc.
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 23. februarie 2014, 18:41

index.php?page=Attachment&attachmentID=1151Nu stiu cit de bine se vede pentru ca am fost nevoit sa micsorez la maxim rezolutia.Eu fac conclurile din lemn de nuc,am citeva scinduri vechi de 40 ani.Totusi am observat ca sunetul cloncului difera in functie de lemnul pe care il folosesti nu mult dar difera.Pastila o lipesc cu poxipol si tine foarte bine,practic nu se mai rupe niciodata de unde e lipita astea sint cloncurile care le-am facut saptamina asta in timpul liber

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 23. februarie 2014, 18:46

astea sint cloncurile care le-am facut saptamina asta in timpul liber

`Ai de capu` meu :bravo: ... da` ce pacatele mele faci cu atatea cloncuri daca numa` saptamana asta ai facut 6? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 23. februarie 2014, 18:58

Stai linistit ca nu am mereu timp sa ma ocup de cloncuri . si nu seamana unul cu altu,asa ca nu stiu care functioneaza bine .In cada e una si pe apa alta treaba asa ca la vara deabia pot sa selectez care ramine in trusa si care trece in panoplie.Si nu am prea multe cu cele care le primesc luni fac abia 11 bucatiAm vrut sa cumpar si 2 cloncuri facute de altcineva ca sa vad daca cloncurile mele sint sau nu bune de ceva ca pina acum nu am reusit mari succese la clonc,sau gresesc in alta pare.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 23. februarie 2014, 19:05

[quote='lele'
Eugen; se prea poate ca putem colabora pentru ca am si un Woo-Doo de la Zoran luate , dar vreau sa fac si dupa fotografii, de exemplu fac cu ochiul la cloncurile Tarenzi,chiar si cloncul lui nea Vanea ma preocupa, care a aparut aici nu de mult.
O problema inca care trebuie rezolvata este procurarea materialului, a lemnului de frasin...mai am pt 7-8 cloncuri [/quote]

Astept pe privat oferta pentru clona lui EBRO2 si dupa ce-l testez in paralel cu originalul mai vorbim despre alte modele de la Tilo (exclus Terenzi sau alte modele pe care nu le cunosc). Pe cele necunoscute prefer sa le cumpar in original de la producator (altfel nu pot face comparatie cu o replica).