Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

lele

Biban

  • Autorul acestui subiect este »lele«

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 23. februarie 2014, 19:06

daca nu-i clar, pot sa pozez maine pastilele.
Salut informer,pot sa te rog cand vei avea timp si posibilitate sa-mi faci cateva fotografii despre pastila Moon ; manerul cre ca e identic cu Ebro 2 :gandesc: ?
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 23. februarie 2014, 19:17

Salut informer,pot sa te rog cand vei avea timp si posibilitate sa-mi faci cateva fotografii despre pastila Moon ; manerul cre ca e identic cu Ebro 2 ?

Sigur, nici o problema, intr-o ora (maxim).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 23. februarie 2014, 19:46

Ti-am atasat pozele cu cloncul Moon si pastila lui.
»informer« a atasat urmatoarele fisiere :
  • moon_ebro2.jpg (290,97 kB - 68 ori coborit - ultima oara: 16. iunie 2017, 21:46)
  • pastila.jpg (179,75 kB - 62 ori coborit - ultima oara: 16. iunie 2017, 21:46)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

24

duminică, 23. februarie 2014, 20:55

Salut! Nu-mi vine sa cred ce vad :.."Xerox" la un Neamtz pe forum.....oare ce va spune Tilo maine?....stiu...numai lucruri de bine despre romani :nervos: .Zoranee....wake-up.... :doarecapu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

25

duminică, 23. februarie 2014, 21:18

ce vrei sa spui ca eu nu am idee?

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 23. februarie 2014, 21:28

Salut . Cata in principiu ai dreptate dar daca=l faci doar pentru tine nu incalci nici o regula nici macar a bunului simt,daca il comercializezi se schimba socoteala chiar daca nu e marca inregistrata ,dar daca e marca inregistrata nici nu vreu sa mai discut

27

duminică, 23. februarie 2014, 21:29

ce vrei sa spui ca eu nu am idee?
Nu stiu ce vrei sa spui.....nu cred ca erai "vizat in ecuatie" :prieteni:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

28

duminică, 23. februarie 2014, 21:30

Stiu dar cum a spus si momaul, nu vad nici o problema in faptul ca acest clonc este replicat, si-a asumat Tilo lucrul asta cred din momentul cand a inceput sa le vanda ca o sa fie copiate.

lele

Biban

  • Autorul acestui subiect este »lele«

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

29

duminică, 23. februarie 2014, 21:40

Zoranee....wake-up...

Am discutat cu Zoran atunci cand am luat cloncurile ca am sa incerc sa le clonez.Si nu o sa le gasiti in comert le fac ca originalul deja e lovit , am atins barca cu el si incerc sa-l menajez un pic, punandu-l deoparte. :bucuros:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

30

duminică, 23. februarie 2014, 21:47

Asta am spus si eu, cita vreme il folosesti pentru tine nu vad nici o problema poti sa faci cite copii vrei dar trebuie sa discuti cu producatorul daca vrei s-al vinzi Altfel toata lumea ar face Mercedesuri mult mai ieftine daca scoti din ecuatie cercetarea. :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 23. februarie 2014, 21:50

Baieti, nu va agitati degeaba ca nu suntem in "conflictu` patentelor/brevetelor"... sunt altii mai mari care se bat in razboaie d-astea... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 23. februarie 2014, 21:53

Nu ne agitam discutam si noi asa ca baietii

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 24. februarie 2014, 06:50

Salut baieti,
da, asa este, nici eu si nici Tilo nu are nici o treaba cu clonatul cloncurilor pt uz personal. Si in Germania au incercat multi sa-l reproduca, dar e f greu. In primul rand ca ia f mult timp.

Lele, ce sa spun, frumos lucrat! :apl: acuma sa vedem si cum se va "auzi", cit de bine va functiona. De ex Tilo le verica 100% pe toate care le face, si daca nu-i place cum suna, rupe jos capul si pune altul, il repozitioneaza!

1. manerul
2. lipeste bucata pt cap (48 ore sta la intarit)
3. ciopleste si da forma capului
4. lacuieste primul strat
5. proba
6a. daca e ok, lacuieste al 2-lea strat
6b. daca nu suna bine, da capul jos si incepe din nou cu nr. 2

:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 5. martie 2014, 17:04

Salut. Astazi am fost liber si am incercat sa copiez si eu ebro 2 cu tehnologia pe care o posed dar pina acum nu am reusit sa fac decit un ebro 1,78 unu 2.25 si alte rebuturi dar ebro 2 exact nu mi=a iesit. Cind te uiti cu ochiul liber la pastile si daca nu ai si originalul in aceeasi mina nuti dai seama de diferente dar eu care l-am facut stiu ca nu am reusit sa copiez pastila indentic Oricum am reusit sa fac mai multe ebro 2 care sigur vor avea sunete diferite si un ebro 3 care cred ca e perfect(nu am cu ce sa-l compar)Daca aveti rabdare sper ca la vara sa va pot spune cit de mult conteaza exactitatea copiei sau mai mult ideia conteaza.

35

miercuri, 5. martie 2014, 18:12

Salut, pana la urma cred ca ideea conteaza, am primit si eu de curand un Ebro 2 de la Zoran, am facut si eu doua pe aproape dar dupa urechea si mana mea ...bat mai bine ca Ebro 2. Zoran stie cat m-am chinuit cu originalul sa bat, m-am stropit tot in piscina. Nu pot scoate 10 batai din 10 cu originalul, dar cu improviztiile scot 10 din 10. Acum sa vedem ce zice si "somnorosul" . Dar ideea e ca sunt facute de mine...bine - rau sunt munca mea.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 5. martie 2014, 18:41

Salut. Cu copiile mele mai dureaza pina sint gata de proba dar cu originalul nu am intimpinat nici o problema chiar am ramas surprins cit de usor scoate sunetele

37

miercuri, 5. martie 2014, 19:06

:zambet: Pai de aia... la mine a fost la fel prima dat am batut cu un bat din magazin :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: ud pina la git cind am trecut la ORIGINAL :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: :apl: SI LA PROPRIU SI LA FIGURAT.Parerea mea nu cred ORIGINAL :box: ....DE copie :soc:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 31. martie 2014, 21:28

Salut. Duminica fiind vreme frumoasa am reusit sa ies pe balta si sa probez sonarul si cloncurile noi. Despre concuri pot sa va spun ca dupa 2 ore de probe am ajuns la concluzia ca oricit de bine m-am straduit sa realizez o copie dupa Ebro 2 nu am reusit sa-l fac sa sune indentic cu originalul .Oricum baietii de pe balta dupa 2 ore de teste au reusit sa invete sa recunoasca de la 100m cele citeva cloncuri care sunau bine , dintre care Ebro 2 si o replica dupa un Tarenzi clasic mediu s-au facut remarcate.Din pacate filmul care a fost facut a fost sters din greseala dar voi reveni cu prima ocazie