Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Roland

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Roland«

Răspunsuri: 9

Membru din: 19. februarie 2014

Locație: Oradea

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 20. februarie 2014, 15:23

Pescuitul Somnului / anotimp

Nu am vazut, nu am gasit, poate nu am cautat destul, atunci rog sa se mute.

Care ar fi cele mai favorabile luni cand se pot prinde somni? ( vorbesc de Canal, ca asa e aici la Oradea, ce am prin zona sunt canalele...) dar in general cand se pot prinde bine? luna, / anotimp / ziua / noaptea
Si ce preferati, peste viu / mort / peleti de sange. :inchinare:
Montura recomandata grund?

Anul acesta vreau sa ii trezesc pe toti din somn. Multumesc mult.

PS: voi avea si un sonar la dispozitie, lowrance 5x elite ,la ce va trebui sa fiu atent sa pot gasi mai usor somnu.
PS x1, la fel si la salau voi incerca, se poate si aici un raspuns despre salau. multumesc. :prieteni:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 21. februarie 2014, 10:19

prima conditie este sa te duci la pescuit!
a-II-a onditie este sa te duci des la pescuit!
A-III-a conditie este sa te duci la pescuit in conditii de apa si meteo cat mai variate!
a-IVa conditie este sa fii atent si sa inveti de fiecare data si la fiecare partida si sa intelegi de ce a tras atunci si ieri nu, care sunt obiceiurile pestilor vizati in functie de conditiile date
a - Va conditie este sa iesi des la pescuit!
sunt sigur ca vei mai gasi si alte lucruri utile pe forum dar cele de mai sus sunt de fapt cele esentiale!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 21. februarie 2014, 10:44

Nu am vazut, nu am gasit, poate nu am cautat destul, atunci rog sa se mute.

Care ar fi cele mai favorabile luni cand se pot prinde somni? ( vorbesc de Canal, ca asa e aici la Oradea, ce am prin zona sunt canalele...) dar in general cand se pot prinde bine? luna, / anotimp / ziua / noaptea
Si ce preferati, peste viu / mort / peleti de sange. :inchinare:
Montura recomandata grund?
...

Somnul mananca in toate conditiile, mai mult sau mai putin. In toate anotimpurile si ziua si noaptea.
Personal prefer sa pescuiesc cu peste viu si cu rame de ploaie.
Monturile recomandate sunt acestea, aici poti citi, le gasesti in stanga sub Metode: Metode: la grund cu plumb si la grund cu bolovan

In detaliu nu se prea poate raspunde, pt ca ar fi enorm de mult de scris.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

4

vineri, 21. februarie 2014, 11:08

Si ce preferati, peste viu / mort / peleti de sange. :inchinare:

Peste viu,broasca,rame,lipitoare etc!
Cu peste mort n-as da deloc!(poate daca raman fara momeala vie)
Peleti de sange Pescuitul somnului cu pelete

Roland

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Roland«

Răspunsuri: 9

Membru din: 19. februarie 2014

Locație: Oradea

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 21. februarie 2014, 17:50

multumesc de raspunsuri, la topicul acela am ajuns chiar azi sa citest dat de zoran:)
si am notat si chestia cu caietul* :)

Roland

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Roland«

Răspunsuri: 9

Membru din: 19. februarie 2014

Locație: Oradea

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 1. aprilie 2014, 17:19

Salutare din nou
Joi fac o iesire pe o balastiera unde este somn
8-25kg

M-ar interesa cum sa ii pescuiesc? la fund/ la pluta/ artificiale? am inteles ca in aprilie umbla mai mult, dar poate sunt doar povesti, altcineva mi-a povestit ca stau sa pazeasca CASA lor:)

vreo sugestie? la momeala m-am gandit pestisor,rame,broasca.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 1. aprilie 2014, 17:37

Joi fac o iesire pe o balastiera unde este somn
8-25kg

M-ar interesa cum sa ii pescuiesc? la fund/ la pluta/ artificiale? am inteles ca in aprilie umbla mai mult, dar poate sunt doar povesti, altcineva mi-a povestit ca stau sa pazeasca CASA lor

vreo sugestie? la momeala m-am gandit pestisor,rame,broasca.
Roland !!!daca te duci Joi... prinzi somnul pe ecranul Sonarului.. din barca... faci o poza !! :) si o postezi !!! :gandesc:
Joi e in 3 aprilie...iar din 1 aprilie a inceput ..(PROHIBITIA ) la toate soiurile de peste :ochi: .
P.s ............................................................................................. nu e pacaleala de 1 aprilie :ciao:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Roland

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Roland«

Răspunsuri: 9

Membru din: 19. februarie 2014

Locație: Oradea

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 1. aprilie 2014, 23:07

Joi fac o iesire pe o balastiera unde este somn
8-25kg

M-ar interesa cum sa ii pescuiesc? la fund/ la pluta/ artificiale? am inteles ca in aprilie umbla mai mult, dar poate sunt doar povesti, altcineva mi-a povestit ca stau sa pazeasca CASA lor

vreo sugestie? la momeala m-am gandit pestisor,rame,broasca.
Roland !!!daca te duci Joi... prinzi somnul pe ecranul Sonarului.. din barca... faci o poza !! :) si o postezi !!! :gandesc:
Joi e in 3 aprilie...iar din 1 aprilie a inceput ..(PROHIBITIA ) la toate soiurile de peste :ochi: .
P.s ............................................................................................. nu e pacaleala de 1 aprilie :ciao:
da, doar ca e cu taxa pe aceasta balastiera, o e Balta deja dintr-o veche balastiera..
nu m-am exprimat eu bine.
si stiu ca e prohibitie, doar ca aici fiind PRIVAT e permis...
:noroc:

Subiecte asemănătoare