Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Roland

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Roland«

Răspunsuri: 9

Membru din: 19. februarie 2014

Locație: Oradea

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 19. februarie 2014, 14:55

Sonar recomandare

Buna ziua, as dori sa imi cumpar un sonar pana in 2000 lei
ma intereseaza Pragurile si pestii, pe balti/canale/....
mi sa recomandat lowrance elite 4 dsi undeva la 1900 ron
ori sonar lowrance elite 4x undeva la 950 ron

diferenta e mare... dar pt ce am eu nevoie e bun Lowrance elite 4x?

ori sa incerc Camera subacvatica CarpZoom???

precizez pentru Praguri, structuri, pesti, as folosi. Daca e un banc de oblete, poate sa mil identifice ori mil identifica ca si un peste mare ?
multumesc anticipat :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 19. februarie 2014, 16:36

Salut Roland,
cu DI recunosti structurile, iar cu sonarul normal 2d, pestii si compozitia fundului (mal, nisip, pietris...).

Elite 4x, doar sonar 2d, este undeva la 150-160 de euro (circa 720 lei + 15 € transport)
Elite 4x HDI, modelul nou care e si full digital, apare in 2 saptamani, poate si 2d si down imaging (DI), are ambele incorporate. Pretul este undeva pe la 220 de euro + 15 € transport. Nu stiu cit este asta exact in lei, dar undeva pe la 1050 de lei.

Elite 5x HDI, un nr mai mare, cu ecran de 5 tzoli, acela este la 399,- cu transport inclus pina in Ro. Adica undeva pe la 1800 de lei.

Nu, o camera video nu am incercat inca.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 19. februarie 2014, 18:26

Salut Roland. Nu ne-ai spus daca pescuiesti din barca sau de pe mal,ce specii de pesti vizezi etc. Oricum daca investesti 2000 ron ia un elit 5 x hdi ,e o mica bijuterie .Eu am unul si sint incintat de el. Un elite 4 x hdi desi e mult mai ieftin totusi cred ca ecranul e prea mic pentru ce stie sa faca :noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 19. februarie 2014, 18:31

Eu am incercat camera video. Daca apa nu este foarte limpede nu vezi nimic, iar cand este limpede se invarte cum vrea curentul deci vezi aiurea fara sa poti controla ceva. Deci sonar. :ciao:

Roland

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Roland«

Răspunsuri: 9

Membru din: 19. februarie 2014

Locație: Oradea

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 19. februarie 2014, 18:58

multumesc mult pentru informatii
momaul pai de pe mal voi pescuit , rar la spinning din barca
Pestii vizati ar fi Somn, Crap ( si poate salau)
dar cei 5x e doar cu ecranul mai bun decat 4x? elite,? asa mult conteaza ecranul " momaul"

Zoran:
Pai atunci sa inteleg ca Elite 5x hdi sa astept, dar de pe ce site ? ca eu pe t...l f.....g am luat nu stiu daca am voie sa scriu site.:) ( aici am sarit peste regulament) :))

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 19. februarie 2014, 19:03

multumesc mult pentru informatii
momaul pai de pe mal voi pescuit , rar la spinning din barca
Pestii vizati ar fi Somn, Crap ( si poate salau)
dar cei 5x e doar cu ecranul mai bun decat 4x? elite,? asa mult conteaza ecranul " momaul"

Zoran:
Pai atunci sa inteleg ca Elite 5x hdi sa astept, dar de pe ce site ? ca eu pe t...l f.....g am luat nu stiu daca am voie sa scriu site.:) ( aici am sarit peste regulament) :))


Ai voie sa dai numele magazinului, sigur!
Hai ca iti scriu MP.

Da, ecranul la 5x e mai mare si e mai ok pt pescuit! Si ecran de 7" e si mai ok!!! :bravo:
Elite 5x este deja pe piata, doar cel de 4" vine in 2 saptamani. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 19. februarie 2014, 20:06

Salut. Ecranul conteaza f mult pentru ca la un moment dat vrei s-al imparti in 2 sectiuni si dcaca dai zoom se mai imparte la 2 .Si eu m-a descurc cu 5x-ul dar dupa ce m-am jucat cu el mi-am dat seama ce fain ar fi un 7x .Dar cel mai bine e sa te sfatuiesti cu Zoran ,el stie cel mai bine

Roland

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Roland«

Răspunsuri: 9

Membru din: 19. februarie 2014

Locație: Oradea

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 20. februarie 2014, 11:56

da raman cu cel de 5x, :apl:
dar ca idee cine la folosit si la alt tip de pescuit? gen feeder? :pescuit:
m-ar interesa ca daca pe o balta sunt si bibani / somn pitic / caras / crap / amur :soc:
vreau sa dau dupa amur / crap ce sanse am sa ii deosebesc? :nervos:

PS: sunt 3 tipuri de pesti mai mici mai mari si mai GIGANTI, ecranul imi arata in 3 feluri? sau pe toti la fel de mari? :doaaamne:
aveti cumva o poza, sau un link bun cu video ( ca nu am gasit ) unde sa filmat cum arata pragurile, si pestii?
multumesc :prieteni:

9

joi, 20. februarie 2014, 19:28

Cu sonarul speciile de pesti nu poti sa deosebesti.

Roland

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Roland«

Răspunsuri: 9

Membru din: 19. februarie 2014

Locație: Oradea

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 21. februarie 2014, 17:52

nu e vorba sa le deosebesc, carasul de crap.
ma refeream la marimea lor... oblete vs crap ... imi arata la fel ? ori totusi pare mai mic.. :D
obletele fiind un banc.. poate sal arate peste mare ( asa am inteles parca )

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 21. februarie 2014, 18:04

nu e vorba sa le deosebesc, carasul de crap.
ma refeream la marimea lor... oblete vs crap ... imi arata la fel ? ori totusi pare mai mic.. :D
obletele fiind un banc.. poate sal arate peste mare ( asa am inteles parca )

Cu cat pestele sau orice obiect din apa este mai mare, cu atat reprezentarea lui pe ecran va fi si ea mai mare... asa ca da, un oblete va fi mai mic decat un crap rezonabil. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

12

vineri, 21. februarie 2014, 20:09

Acum ceva timpin urma pe un lac de acumulare din zona niste cunostinte dadeau la clonc si se mirau ca nimic nu se atingea de pestisori iar ramele erau ciugulite ... erau "bancuri" de crapi ... la jig ceilalti care veneau in urma lor au "agatat" 2 bucati :doarecapu: ... si tot pe acelasi lac am 2 fosti colegi care dau la clonc numai dupa salau cu pestisor mic ... pe sonarul lor se vedea o dunga lunga cum se ridica pestele si ataca momeala si defapt era un salau de 40-45 cm ... sonarul te ajuta sa ai o parere cat de cat ce se afla sub barca si atat... insa daca este un sonar neperformant poti sa ai surprize si cand cobori la 3-4 mo sa gasesti altceva decat ceea ce credeai ca vezi pe sonar :doarecapu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 21. februarie 2014, 21:34

Corect ce zice Zoli, sonarul nu-i camera video (cu toate ca n-am inteles aia cu dat la clonc dupa salau... :) ).
Sonarul functioneaza pe acelasi principiu ca si ecograful... si-i clar ca nu toti suntem sau avem talente native de ginecologi :rizi: ... tre` sa invatam ce si cum este afisat.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 21. februarie 2014, 22:06

Colegu ...pana la proba contrarie :drac2: cam toti suntem ginecologi!!! Aaaa,da ...chestia cu talentul difera :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 22. februarie 2014, 06:06

vreau sa dau dupa amur / crap ce sanse am sa ii deosebesc?


Sa deosebesti crapul de amurul? Nici una! Si daca dai pe ape de 2-3 m adincime s-ar putea sa nici nu vezi crapii/ amurii, pt ca se sperie de barca si fug. Aici, pt crap/ amur e interesant sa vezi substratul, canturi, gropi, platouri, pomii din apa... si sa dai in zonele fierbinti. :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare