Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 11. martie 2014, 10:56

E greu cu legile astea...E mai usor sa le injuram sau sa le ocolim.Motive vom gasi tot timpul .Argumente la fel.Apropo cica tentativa se pedepseste...Aviz! Sunt si eu suparat ca nu pot da in prohibitie...mai intra o stiuca, avat, salau, somn.Asa nu mai intra nimic! O fi mai bine? Tinand cont de cat peste se retinea mascat in prohibitie eu zic ca e bine.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

62

marți, 11. martie 2014, 11:30

Poate ca v-am dezamagit vis-a-vis de afirmatiile mele dar nu vreau sa fiu inteleasa gresit ,nu fac parte din tagma braconierilor ,in timpul partidelor de pescuit eliberam foarte mult peste care nu are inca dimensiunile necesare de retinere,incercam si noi la randul nostru sa-i determinam si pe altii sa elibereze,sa nu ia tot ce misca in apa,sa curete locul de gunoaie si sa nu lase altele dar credeti-ma ca aici in zona unde stau incepand cu siretul care-mi trece prin fata blocului(mai precis gura de varsare in dunare)apoi dunarea pe care la fel o vad de la geam si terminind cu toate revarsarile si canalele existente de jur imprejurul zonei unde stau iti este practic imposibil sa zici ca iesi in natura fara sa bagi si un bat in balta. :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

63

marți, 11. martie 2014, 11:36

Poate ca v-am dezamagit vis-a-vis de afirmatiile mele dar nu vreau sa fiu inteleasa gresit..

Nu e vorba de dezamagire, stai linistita, dar afirmatiile pot fi cindva interpretate negativ, sau folosite necolegial. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

64

miercuri, 12. martie 2014, 18:18


Iauuuu... daca inteleg eu bine, interpretez ca mergi la pescuit pe prohibitie, adica, intr-un fel sau altul braconezi? Sau? :soc:
Cred ca e foarte important ca macar noi, cei care respectam natura si pestii, sa respectam si legile. Chiar daca multe legi nu sunt intotdeauna cu cap facute, parerea mea este sa fim corecti, sa ne tinem de ele.


sigur ca da,
noi ca niste cetateni model cu educatie si caractere, TREBUIE sa respectam legea pentru a da exemple bune CELORLALTI!
numai ca pe aia nu ii intereseaza absolut deloc, ba din contra sunt fericiti ca mai exista niste TAMPITI (asa sunt categoristi cei care respecta legile astea) care fac asta si care nu ii mai incurca pe malul apei
de controlat, si obligat sa respecte aceste legi nu ii controloeaza si nu ii obliga nimeni.
personal, DACA vad mai mult de TREI pescari care pescuiesc in prohibitie, o sa fac la fel.
sunt satul pana in gat de exemple moralizatoare, sunt satul pana in gat sa fiu un bun cetatean, sa respect legile, sa nu fur, sa imi platesc taxele si impozitele si sa ma duc draqu din cauza ca sunt dobitocul care le respecta iar cei care nu fac asta prospera in jurul meu.
imi pare rau, dar nu pot sa primesc palme la infinit si sa intorc mereu celalt obraz. :nu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

65

miercuri, 12. martie 2014, 18:24

De acum joaca in picioare pe cel care iti da palma!!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

66

miercuri, 12. martie 2014, 18:49


Iauuuu... daca inteleg eu bine, interpretez ca mergi la pescuit pe prohibitie, adica, intr-un fel sau altul braconezi? Sau? :soc:
Cred ca e foarte important ca macar noi, cei care respectam natura si pestii, sa respectam si legile. Chiar daca multe legi nu sunt intotdeauna cu cap facute, parerea mea este sa fim corecti, sa ne tinem de ele.


sigur ca da,
noi ca niste cetateni model cu educatie si caractere, TREBUIE sa respectam legea pentru a da exemple bune CELORLALTI!
numai ca pe aia nu ii intereseaza absolut deloc, ba din contra sunt fericiti ca mai exista niste TAMPITI (asa sunt categoristi cei care respecta legile astea) care fac asta si care nu ii mai incurca pe malul apei
de controlat, si obligat sa respecte aceste legi nu ii controloeaza si nu ii obliga nimeni.
personal, DACA vad mai mult de TREI pescari care pescuiesc in prohibitie, o sa fac la fel.
sunt satul pana in gat de exemple moralizatoare, sunt satul pana in gat sa fiu un bun cetatean, sa respect legile, sa nu fur, sa imi platesc taxele si impozitele si sa ma duc draqu din cauza ca sunt dobitocul care le respecta iar cei care nu fac asta prospera in jurul meu.
imi pare rau, dar nu pot sa primesc palme la infinit si sa intorc mereu celalt obraz. :nu:
Din pacate ,eu cred ca o sa vezi mult mai mult decit trei pescari ,braconind in prohibitie..La mine in oras,prohibitia trecuta,i-am filmat cum dadeau la grebla de pe pod.Am filmat plantoane cu carasi bagate pt. somn...le-am pus pe facebook..credeti ca a interesat pe cineva??Si anul acesta va fi la fel,cu diferenta ca nu va mai avea cine sa ii filmeze pe respectivii,pentru ca eu unul nu sant dispus sa cheltui nici un cent pt. a face sesizari la niste urechi infundate cu vata .Am sa o sustin in fata oricui-prohibitia genralizata,este masura prin care anpa tine spatele braconierilor.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 12. martie 2014, 19:20

Pai ...prohibitie placuta! :drac2:Inca doua cuvinte de-am pixu...

68

miercuri, 12. martie 2014, 20:33

multumesc.

zoran, fa ceva cu limitarea aia de 5 cuvinte :nervos:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

69

miercuri, 12. martie 2014, 20:48

multumesc.

zoran, fa ceva cu limitarea aia de 5 cuvinte :nervos:

Adi, si eu sunt la fel de nevoit sa sa ma limitez la min 5 cuvinte. Nu te enerva, ia-l pe "citeaza" in fata si gata... e doar un click. :noroc:

A fost supusa la vot in echipa, de catre echipa, fiindca multi nu au avut ce spune decit sa posteze ca raspunsuri doar smileys-uri. Si asta e enervant, sa vad ca a aparut un mesaj nou, poate interesant, care ma face sa merg sa-l citesc, si cind colo -> e defapt doar un zambet. :gandesc: Chiar dorim asta?

Vom discuta insa in echipa sa vedem ce si cum facem, poate chiar e nevoie de o schimbare, chiar si periodica, sa vedem cum e mai bine. :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 12. martie 2014, 20:54

Eee si daca intr-un alt topic spuneam ca cine se concentreaza la scule si nu la peste in timpul pescuitului nu va fi niciodata multumit de echipament, acum pot sa spun ca , vestea buna e ca, anul asta, avem 2 luni in plus pentru rodbuilding si alte achizitii :bucuros2: :bucuros2:
Cum adica de unde bani? Pai daca stam acasa nu cheltuim pe carburanti, momeli si/sau naluci si astfel raman mai multi bani de scule :bravo: :cadou: :rizi: :rizi:
In plus au si pestii sansa sa nu mai aiba grija zilei de maine :bucuros: ca se ocupa electricieni si plasarii ca ea sa nu mai existe pentru pesti :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos:
Pe de alta parte ma gandesc ca in felul asta macar raman jepcarii si parasutistii fara acoperire legala :idee: :drac: :drac2: si poate ii ia si pe ei cineva la :box: daca-i vede :bucuros:
Rezultatele se vor vedea intr-o prima faza in iunie (functie de cat de lungi vor fi coloanele de puieti comparativ cu cele din anii anteriori) si pe termen lung in anii ce vor veni (cand se va constata in ce masura vor spori efectivele piscicole dupa aceasta masura) :nunteleg:

71

miercuri, 12. martie 2014, 21:04

Azi am trecut pe la AJVPS Mures si culmea acum sustin ca e voie la stiuca dupa 25 martie... fiindca in lege scrie clar 60 zile de la pana la ... au zis ca EI isi asuma raspunderea pentru membrii lor cica au emis si un comunicat in acest sens, dar inca nu am intrat in posesia lui si nici nu am gasit deocamdata nicaieri ...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 12. martie 2014, 21:11

Sa se scoata cele cinci cuvinte?Buna idee! :bravo: Am mai zis si eu ca trebuie scoasa aia cu sfanta cincime :rizi: Dar ma rog...

Acuma ,ca tot am timp (la Tv vorbesc niste ...din aia :drac2: o sa vedeti mai jos de ce pun dracusori :ochi: ) hai sa va zic cum vad eu asta cu prohibitia...De la inceput sper ca nimeni sa nu se supere deoarece chiar nu asta e scopul postului meu! In rest puteti sa ma faceti ipocrit ,etc :limba:

Lucrurile sunt destul de simple dpmdv: vrei sa pescuiesti in prohibitie ca nu te mai poti rabda? Dute frate si pescuieste! Pe riscul tau normal. Nu vrei ,nu te du! Dar eu nu prea sunt de acord cu justificarile de genul Anpa in sus si in jos, oricum se braconeaza,de acum numai braconierii,etc.Da,recunosc ca abia asteptam sa vina prohibitia ,sa scap de aia cu stationarul si sa pot da linistit la spinning! Nu (doar) dupa stiuca ...Sa fim seriosi ! este cea mai buna perioada de salau si ,spre sfarsit,de somn! Aaaa nu mai am voie legal? Foarte bine! A disparut ispita! :rizi: Si pentru mine este mai bine asa...Nu am voie nu ma duc. Prin anii trecuti demult ...am pescuit in prohibitie.Am prins.Am dus si acasa...Acum ,cand vad unde s-a ajuns cu populatia piscicola pe natural , ma bucur ca este inchis complet! Sigur ca argumentele cu braconierii au si realitati incluse .Insa va spun eu ca lumea pescuia la orice ,ducea pestele acasa si masca intentia cu o lingura care spanzura pe unul dintre cele 3-4 bete cu care pescuiau la mreana,somn,etc. Nu spun ca era peste tot asa,nu spun ca toata lumea facea asa ,dar pe la mine cam asa stateau lucrurile. Acum se va merge doar pe ascuns,in general noaptea ...Braconierii oricum nu erau deranjati de pescari ! Sincer! Ei tot asa curenteaza pestele si cu pescari pe mal si fara .Stiti de ce nu-i asa? Oricum nimeni nu face nimic pe principiul ,verificat se pare , ca oricum nu se ia nici o masura ,ca le tine spatele ANPA ,sau politia,sau guvernul ,sau ...sau ...Asa ca ce conteaza daca nu sunt pescari pe mal? Toti am povestit aici de tot felul de anunturi la 112 esuate ...Deci e clar !Pentru mine.Inca odata ,nu vreau sa supar ,este opinia mea si sper sa mi-o respectati.Asa cum si eu va respect argumentele chiar daca nu sunt de acord cu ele uneori .

In concluzie : Adi prietene te poti pregati linistit de pescuit deoarece cu siguranta vor fi 30 pescari pe mal la voi! Plus 3-4 barci pe apa.Anpa apara braconajul deci nu are rost sa ne mai batem capul cu ei !Politia si jandarmeria sunt mana in mana cu ...habar nu am ! Guvernul e de vina de tot ce se intampla in tara asta! Aaaaa sa nu uit de presedinte care face ce crede el ...Parlamentul ,Senatul si toti politicienii ne distrug tara si pestii si apele si padurile ...Absolut corect,probabil!
Insa noi ,NOI chiar nu avem nici o vina? Eu personal nu am curajul sa ridic piatra! :zid: Voi?

Ps: prin natura profesiei ,umblu mult printre oameni ,firme ,etc.Sincer m-am saturat de vaiete ,plansete si toate cele legate de tara asta ! Toti ne plangem ,ne hulim unul pe altul, tara ,etc. Ei vezi prietene drag ACESTA este lucru de care eu m-am saturat! Vreau o tara ca afara ,insa nu fac nimic pentru asta! Sau fac ,probabil ,mult prea putin!:prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

73

miercuri, 12. martie 2014, 21:20

Am o mica completare la ce spune zamfi, cu care in general inclin sa fiu de acord.
Pe mine nu ma intereseaza cat pescuiesc unii cand e interzis, cat fura altii din ce-i al nostru, cat braconeaza unii sprijiniti de institutia x sau y... eu incerc, atat cat pot, sa fiu un om corect si sa respect ceea ce cu totii ar trebui sa respectam... si putin imi pasa daca dupa parerea unora asta inseamna ca-s un"fraier"/"looser"/etc.... pt. mine, atunci cand ma uit in oglinda, e un lucru BUN. Pacat ca oglinzile se gasesc greu pe la noi.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

74

miercuri, 12. martie 2014, 21:29

Frumos spus. Nu am cum si nu doresc sa te contrazic! Mai mult promit un pahar de vin la Tm :bravo:

Ca sa dau si un exemplu de ape naturale...Azi am fost sa incerc un bat si o mulineta .Am mers pe balta la Radesti ,in 10 minute am prins o marla si apoi am plecat pe Mures intr-un loc in care acum 10 ani se prindea salau.Culmea este ca locul este neschimbat.Am dat 2 (doua) ore cu tot felul de nazbatii ,concentrat (oricum dadeam cu o Daiwa asa ca nu era o problema cu firul subtire :rizi: ),am sta pana s-a inserat si nu am avut UN singur tzac! Nu am vazut decat o miscare de avat mic si 2-3 sarituri de pasnic. Tot mai greu pe Mures la noi...Mintia nu mai lasa pestii sa urce si "pescarii" rezolva restul problemei :doaaamne:

giovany

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 2

Membru din: 9. decembrie 2013

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

75

miercuri, 12. martie 2014, 21:40

astazi am vorbit cu cineva de la asociatie si mia spus la fel ca si lui kzoli ca e voie la stiuca dupa 25 martie cu naluci artificiale

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

76

joi, 13. martie 2014, 05:00

Iubitul nostru inspector anpa zice ca nu e voie.El de fapt deabia asteapta,''sa confiste lansete din alea...americane',ca sa il citez..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

77

joi, 13. martie 2014, 05:57

raspuns

E greu sa fii singura femeie intr-o conjuctura in care domina barbatii,ati sarit toti pe mine de parca ma si vedeam ca fiind cea mai mare braconiera(sper ca e corecta exprimarea). :salut:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

78

joi, 13. martie 2014, 06:20

E greu sa fii singura femeie intr-o conjuctura in care domina barbatii,ati sarit toti pe mine de parca ma si vedeam ca fiind cea mai mare braconiera(sper ca e corecta exprimarea). :salut:


Chiar nu inteleg de ce ai senzatia asta :nunteleg: Eu personal chiar nu faceam referire la tine si de fapt la nimeni de aici in mod special .Eu imi spuneam punctul de vedere ,sigur ca da,ajutandu-ma totusi de anumite postari ale colegilor .Dar discutia este la nivel de idei nu de persoana! Inca ceva Cristina ...nu mai scrie de fiecare data cuvantul "raspuns" cand postezi ceva ca doar pierzi timpul.Toata lumea intelege ca este postul tau referitor la discutia de pe topicul respectiv.
Iar legat de chestia ca toti barbatii au sarit pe tine ... :rizi: Scuze ,chiar nu vreau sa fiu "nesi" dar a sunat bine :)
In rest e minunat sa avem si persoane de sex frumos printre noi .Mai ales daca sunt pescaritze! Fir intins!:prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

79

joi, 13. martie 2014, 07:03

E greu sa fii singura femeie intr-o conjuctura in care domina barbatii,ati sarit toti pe mine de parca ma si vedeam ca fiind cea mai mare braconiera(sper ca e corecta exprimarea). :salut:

Buna Cristina,
singurul care „a sarit pe tine” am fost eu, si iti explic si de ce. In primul rand nu are nimica de-a face daca esti pescar sau pescarita, sper ca vei intelege si aici de ce.

Forumul este un forum care promoveaza C&R, respectful fata de natura, de pesti si fata de alti pescari. Braconierii sunt personae care incalca legea, si nu sunt bine vazuti de nici un pescar corect, asa cum a scris si Adiwolf:
noi ca niste cetateni model cu educatie si caractere


Daca autoritatile din Romania isi fac sau nu treaba arestand braconieri si facindu-le dosar penal, asta nu stiu exact daca e asa, insa, iti spun sigur ca in Germania daca scri pe un forum ca ai fost in prohibitie la pescuit, sau pui poze pe facebook cu pesti sub dimensinile legale, sau peste cantitatea admisa pe zi, sau te falesti precum ai vandut pestii capturati sa iti cumperi scule sau sa-ti scoti banii pe benzina (ceea ce e ilegal), nu trece mult timp si iti suna baietii buni la usa, felicitandu-te ca te-ai dat singur de gol. Si au si dovezi care NU se mai prea pot nega. Nu ei sunt cei care cauta astfel de informatii, ci, pe toate forumurile sunt personae care au dreptul sa controleze alti pescari, personae care lucreaza la politie, personae care abia asteapta prinda si sa denunte un braconier.

Cel mai tare a fost aici pe forum un pescar care la prezentare mi-a multumit precum ca, cu cele invatate aici a prins captura vietii lui. Mi se pare ca era un somn de 35 kg. A postat poza cu somnul atarnat in streang, a si scris cu ce suma l-a vandut pt a cumpara scule cu care sa prinda si mai multi somni, sa faca si mai multi bani. Culmea a fost ca s-a simtit foarte ofensat cind i-am spus ca forumul sustine C&R, ca poze cu pesti atarnati NU sunt admise pe forum (scrie in regulament) si ca, prin faptul ca a dezvaluit vanzarea de peste a facut o chestiune ilegala, si s-ar putea oricind sa-l traga cineva la raspundere pt asta, iar pe mine sa ma ia de urechi ca il sustin pe forum! Cel putin asa ar fi normal, gasesc eu. Mi se pare ca i-am sters postul unde a scris cu cit l-a vandut, ca sa nu mai am eu atatea remuscari pe viitor.

Ma voi opri aici din scris, cu speranta sa intelegi pozitia mea si respectul fata de corectitudine si sinceritate!

PS: cum a scris si Zamfi, ne bucuram ca esti printre noi si ca sustii conceptul acestui forum :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

80

joi, 13. martie 2014, 19:33

.........................
In concluzie : Adi prietene te poti pregati linistit de pescuit deoarece cu siguranta vor fi 30 pescari pe mal la voi! Plus 3-4 barci pe apa.Anpa apara braconajul deci nu are rost sa ne mai batem capul cu ei !Politia si jandarmeria sunt mana in mana cu ...habar nu am ! Guvernul e de vina de tot ce se intampla in tara asta! Aaaaa sa nu uit de presedinte care face ce crede el ...Parlamentul ,Senatul si toti politicienii ne distrug tara si pestii si apele si padurile ...Absolut corect,probabil!
Insa noi ,NOI chiar nu avem nici o vina? Eu personal nu am curajul sa ridic piatra! :zid: Voi?

Ps: prin natura profesiei ,umblu mult printre oameni ,firme ,etc.Sincer m-am saturat de vaiete ,plansete si toate cele legate de tara asta ! Toti ne plangem ,ne hulim unul pe altul, tara ,etc. Ei vezi prietene drag ACESTA este lucru de care eu m-am saturat! Vreau o tara ca afara ,insa nu fac nimic pentru asta! Sau fac ,probabil ,mult prea putin!:prieteni:


Aline,
stiu ce gandesti si iti inteleg foarte bine si ideile si aluziile si ironiile fine cu mici intepaturi, dar...............sti ceva?
eu am obosit.
sigur ca imi doresc si eu la fel ca si tine, multe, legate de tara asta si nu stiu daca ceea ce fac este putin sau mult, dar atata timp cat platesc taxele si impozitele cerute ca plata pentru ca aparatul adminstrativ, legislativ si judecatoresc sa functioneze si sa vegheze la respectarea si aplicarea legilor in aceasta tara, consider ca fac suficient de mult si sunt indreptatit sa cer si sa conditionez comportamentul meu de cetatean, de aplicarea si respectarea acestor legi si drepturi.
stii bine ca subiectul este vast si sensibil, cu multe posibile adevaruri, dar................
ti-am spus oare ca am obosit?!!! :necajit: