Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 25. februarie 2014, 19:22

...si iaca ca a reusit!!!
Tot din cauza unor "pescari" s-a facut aceasta diferenta fata de anii trecuti, multi ziceau ca dau dupa stiuca cu artificiale dar nu se suparau, s-au tocmai asta si cautau, daca le intra si salau sau avat in traista
Din acelasi motiv au clarificat si cu scrumbia,nu au mai lasat loc de interpretari.Ne place nu ne place pe perioada prohibitiei nu vom mai vedea pescar pe malul apei(doar branconieri... :rizi: ).
"Portita" la scrumbie este doar din data de 16 mai cind se deschide pescuitul pe Dunare.

D_D

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 25. februarie 2014, 19:37

Personal nu pot decat sa ma intristez, aveam planuri mari pentru primavara asta :rizi: , de aceasta situatie referitor la stiuca si am vazut proiectul de lege de mult dar am avut si informatii ca se modifica si nu ramane asa, insa pana la urma ne-au lovit.
Cu siguranta a fost si aici un interes ....

Răspunsuri: 11

Membru din: 4. martie 2014

Locație: dr.tr.severin

Profesia: Audacia et Devotio

  • Scrie un mesaj privat

43

miercuri, 5. martie 2014, 11:11

daca s-a specificat undeva imi cer scuze daca mai postez si eu inca o data aici , dar stiu ca sunt multi care vor sa vina la scrumbie si poate si alte specii

Art. 6. Prohibiţia pescuitului în scop comercial, familial şi recreativ/sportiv a scrumbiei de Dunăre se stabileşte pe sectoare, astfel:
a) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Marea Neagră până la Ceatal Chilia, Mm 43, pe o durată de 10 zile, în perioada 18 aprilie – 27 aprilie inclusiv;
b) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Ceatal Chilia, Mm 43, până la Vadul Oii, km 238, pe o durată de 21 de zile, în perioada 21 aprilie – 11 mai inclusiv;
c) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Vadul Oii, km 238, până la Gura Timocului, km 845,6, pe o durată de 30 de zile, în perioada 5 mai-4 iunie inclusiv; (aici e pana la urma interzis decat in perioada 5mai - 15 mai )

Deci daca este liber la scrumbie poti sa prinzi si stiuca ,salau,somn sau avat din greseala
="Când ești mort, nu știi că ești mort. Pentru ceilalti e trist. La fel și când ești prost..." Philippe Geluck

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 10. martie 2014, 08:21

:gandesc: CÂND, UNDE ŞI CE PUTEM PESCUIINTRĂ ÎN VIGOARE ORDINUL PRIVIND PROHIBIŢIA PESCUITULUI ÎN ANUL 2014

Adinistraţia Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării anunţă că în Monitorul Oficial al României nr. 116/17.02.2014 a fost publicat Ordinul nr. 83/11 februarie 2014 privind stabilirea perioadelor şi zonelor de prohibiţie a pescuitului, precum şi a zonelor de protecţie a resurselor acvatice vii în anul 2014 emis de Ministerul Mediului şi Schimbărilor Climatice, Departamentul pentru ape, păduri şi piscicultură.

Ordinul privind prohibiţia pescuitului instituie măsuri de prohibiţie pentru pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial al oricăror specii de peşti, crustacee, moluşte şi al altor vieţuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în
perioada 1 aprilie – 30 mai inclusiv, şi în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în perioada 1 aprilie – 15 mai inclusiv.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O excepţie de la perioadele menţionate anterior o constituie pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial la ştiucă, perioada de prohibiţie pentru această specie de peşti
încetează la data de 15 martie inclusiv în perimetrul Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării" şi până la data de 25 martie inclusiv în restul habitatelor piscicole naturale.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Din prevederile Ordinului privind prohibiţia pescuitului în scop comercial şi familial al scrumbiei de Dunăre, aceasta se stabileşte pe sectoare, astfel (Art. 6): pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Marea Neagră până la Ceatal Chilia, Mm 43, pe o durată de 10 zile, în perioada 18 aprilie – 27 aprilie, pe sectorul de Dunăre şi braţele sale de la Ceatal Chilia, Mm 43, până la Vadul Oii, km 238, pe o durată de 21 de zile, în perioada 21 aprilie – 11 mai inclusiv, pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Vadul Oii, km 238, până la Gura Timocului, km 845,6, pe o durată de 30 de zile, în perioada 5 mai - 4 iunie inclusiv, în conformitate cu prevederile legale în vigoare în perimetrul Rezervaţiei Biosferei „Delta Dunării" se admite pescuitul în scop familial al scrumbiei folosind maximum 2 setci în perioada 7-16 aprilie inclusiv.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 10. martie 2014, 10:56

Citat '''''''O excepţie de la perioadele menţionate anterior o constituie pescuitul în scop comercial, recreativ/sportiv şi familial la ştiucă, perioada de prohibiţie pentru această specie de peşti
încetează la data de 15 martie inclusiv în perimetrul Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării" şi până la data de 25 martie inclusiv în restul habitatelor piscicole naturale.''''''''''






Asa am inteles si eu ca ,printre altele ,stiuca este una dintre exceptiile pomenite de paragraful 1.
Si ca prohibitia la aceasta specie,se termina ,prin partile noastre, pe data de 25 martie.
Celebra ''fara a aduce atingere paragarafului 1,parerea mea este ca trebuie sa includa si aceasta exceptie,deci stiuca se poate pescui.


Daca nu sant alte reglementari,gen'' momeli artificiale'',si ''eliberarea capturilor '',inseamna ca o pot pescui....recreativ cu momela naturala si artificiala.


Cred ca este ilogic sa fie doua perioade distincte de prohibitie la stiuca.Insa cu mintea sucita a legiuitorilor nostri nu te poti pune.Nu va luati dupa mine, poate eu gresesc.


Sigur,anpa ar dori ca ei sa nu mai aibe treaba cuasa zisele controale,si sa bage toti pescarii sub eticheta de braconier.As dori sa vad macar o asociatie care lupta impotriva acestui fapt.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 10. martie 2014, 13:03

Daca nu sant alte reglementari,gen'' momeli artificiale'',si ''eliberarea capturilor '',inseamna ca o pot pescui....recreativ cu momela naturala si artificiala.



Gigi ,din pacate iti spun ca DACA cineva te va controla si ma refer la organele abilitate ,inca odata DACA , vei suferii rigorile legii ,deoarece organele interpreteaza ordinul asa cum stii ...Sigur ca ai dreptul sa contesti in justitie si acolo o sa poti sustine cele precizate de tine.

Din ce m-am interesat eu ,pentru jud.Alba cel putin , interpretarea lor e clara: 1 aprilie-31 mai prohibitie GENERALA. Mai departe fiecare face cum crede . :prieteni:

47

luni, 10. martie 2014, 14:58


Din ce m-am interesat eu ,pentru jud.Alba cel putin , interpretarea lor e clara: 1 aprilie-31 mai prohibitie GENERALA. Mai departe fiecare face cum crede . :prieteni:


Aici in MS au zis ca stiuca intra si in categoria de prohibitie generala, deci prohibitie de 2 ori, in caz contrar scria clar cu exceptia stiucii... Defapt nu ar fi o problema ca ar avea sanse sa se reproduca si sa creasca in liniste, iar in acele 60 zile iesim pe incinte private, insa problema este ca NIMENI nu vine in control ... iar majoritatea pescarilor prinde peste cu orice metoda fie ea si ilegala :doarecapu: .

D_D

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 10. martie 2014, 17:15

''fara a aduce atingere paragarafului 1
Asa este si atat, alte interpretari sunt stric personale.
In paragraful 1 sa spune clar :
în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 1 aprilie-30 mai inclusiv
In articolul 5
Stiuca, începând cu data intrării în vigoare a prezentului ordin până la data de 15 martie inclusiv în perimetrul Rezervaţia Biosferei "Delta Dunării" şi până la data de 25 martie inclusiv în restul habitatelor piscicole naturale;
Asa ca liber la stiuca in Delta intre 16 martie - 1 aprilie si pe restul 26 martie - 1 aprilie.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 10. martie 2014, 18:34

fac pariu ca daca ma duc pe 1 Mai la Dunare la scrumbie, o sa vina cele 2 echipaje, dotati nu asa...ca vorba aia vine neamtu sa fuga la sirbi,,
si imi vor pune in vedere ca nu este deschis la scrumbie, poti sa ai ordinul in mina.. :nu:
dar pe localnici ii lasa..

Eu nu inteleg un singur lucru, Romania are cu siguranta una dintre densitatiile cele mai mari de pescari la mia de locuitori si in loc sa se organizeze la nivel national pentru ca numai asa vor putea sa
influenteze lucrurile, toti se pling, nici macar redactorii de reviste specializate, care pot influenta in mare masura opinia publica nu prea au interes sa o faca, vorba aia eu pot sa merg oriunde si oricind, iar de ceilalti nu-mi pasa, asa va spun eu ca nu se va ajunge niciodata , niciunde...sa nu mi-o luati cu suparare

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

50

luni, 10. martie 2014, 19:05

Noroc ca exista Vladimirescu si Lipova.Vladimirescu e deschis de astazi...cica stiucanele se iau la bataie prin trestii..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

51

luni, 10. martie 2014, 20:49

Stai pe aproape ...Ca daca ajung la "sedinta" in 24 aprilie cred ca poti sa-mi areti si mie Lipova aia ,nu? :bucuros2: :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 10. martie 2014, 20:51

Noroc ca exista Vladimirescu si Lipova.Vladimirescu e deschis de astazi...cica stiucanele se iau la bataie prin trestii..

Plus ...Radesti! Azi i-am pus iar Belly la una in plombe :rizi: Asa scurt ca dupa aia am mers pe Mures unde,normal, nu am prins nimic! :gandesc:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

53

marți, 11. martie 2014, 05:56

:zambet: Io cum mis asa mai zalud,in prohibitia asta o sa trebuiasca sa imi inlocuiesc plimbarile de seara prin parcul din oras-un, fel de street fishing,cu ceva...Asa ca o sa imi iau un scaun pliant,un feeder,un suport,si o sa ma instalez cu labrador cu tot pe unul dintre cele mai vizibile locuri de pe faleza din oras.O sa montez feederul,dar nu trag firul prin inele ,il pun pe suport ,si ma tolanesc pe scaun,jucindu-ma cu labradorul..No .vreau sa vad daca
1.vine cineva in coontrol.
2.daca o sa obiecteze la felul meu de a-mi petrece timpul.

Un amic de-al meu o zis ca leaga un zmeu de lanseta si se duce cu el pe mal,sa il ridice.. :rizi: :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

54

marți, 11. martie 2014, 08:05

raspuns

Buna metoda (street fishing) dar pun pariu ca daca vin in control or sa fie putin incurcati la inceput dar dupa aia te vor pune sa le strangi ca nu cumva dupa ce pleaca ei sa te apuci de pescuit.Dar serios vorbind ar trebui sa facem niste chestii de astea ca macar sa-i punem in ''dificultate''.Cat despre braconaj eu una m-am saturat sa dau telefoane la jandarmi,politie,politie de frontiera si sa ma cert si cu desteptul ala de director de la ampa.Niciodata nu s-au luat masuri ba din contra cel de la ampa mi-a zis sa nu ma mai bag ca nu-i treaba mea.Dar daca ma duc si eu cu un amarat de bat in prohibitie sa dau la siret la caras tabara pe tine jandarmii iar astia la dunare dau la curent.plase,pripoane de zici ca esti in filmele cu prost.Ca tot veni vorba de prohibitie are ceva daca ptr pescuit in zona Rachelu(la dunare)am sa platesc numai 30ron permis pescuit arbdd si nu le mai platesc si taxa de 30ron de acces.ca m-au inebunit cu atatea taxe ca sa nu mai vorbim ca se plateste si taxa de acces cu masina care e si aia de100ron pe an.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

55

marți, 11. martie 2014, 10:00

Pai de ce sa le string??
Ca eu nu voi pescui,ba mai mult o sa pun pe mulineta un tambur gol..
Sa moara mortu' daca nu voi protesta in felul acesta fata de masura mai mult decit tampita a prohibitiei complete,care nu va avea alt efect decat ca pe braconieri nu-i va mai deranja nimeni..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

56

marți, 11. martie 2014, 10:21

Buna metoda (street fishing) dar pun pariu ca daca vin in control or sa fie putin incurcati la inceput dar dupa aia te vor pune sa le strangi ca nu cumva dupa ce pleaca ei sa te apuci de pescuit.Dar serios vorbind ar trebui sa facem niste chestii de astea ca macar sa-i punem in ''dificultate''.Cat despre braconaj eu una m-am saturat sa dau telefoane la jandarmi,politie,politie de frontiera si sa ma cert si cu desteptul ala de director de la ampa.Niciodata nu s-au luat masuri ba din contra cel de la ampa mi-a zis sa nu ma mai bag ca nu-i treaba mea.Dar daca ma duc si eu cu un amarat de bat in prohibitie sa dau la siret la caras tabara pe tine jandarmii iar astia la dunare dau la curent.plase,pripoane de zici ca esti in filmele cu prost.Ca tot veni vorba de prohibitie are ceva daca ptr pescuit in zona Rachelu(la dunare)am sa platesc numai 30ron permis pescuit arbdd si nu le mai platesc si taxa de 30ron de acces.ca m-au inebunit cu atatea taxe ca sa nu mai vorbim ca se plateste si taxa de acces cu masina care e si aia de100ron pe an.

De ce-ti trebuie ARBDD la Rachelu? Stiam ca biosfera e de la Tulcea spre mare....LA Rachelu iti trebuie ANPA. S-au gresesc?

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

57

marți, 11. martie 2014, 10:28

pentru noi aici in Galati se mai gasesc niste locuri mai ferite de pescuit si care sunt foarte frumoase.Nu stiu acolo la tine daca sunt,dar eu asa imi omor dorul de pescuit in prohibitie.Tu ti-ai gasit metoda ta de-a protesta eu am ales sa nu ma gaseasca nimeni cand ma duc la peste,asa ca sa moara astia de ciuda.Ca eu nu ma duc sa prind peste ma duc sa ies in natura si sa scap de oras. :salut:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

58

marți, 11. martie 2014, 10:39

Gufisor,de vreo 3 ani de cand stiu eu ,tampitii astia de la arbdd au extins biosfera pana la noi la Galati mai precis la Cotul Pisicii(actualul Grindul)Anul trecut am fost la pescuit la Rachelu si am scos de la Tulcea (arbdd)permisul ala de pescuit de 30ron si mi-a bagat pe gat si taxa de acces de 30 ron dupa care am fost la pol de frontiera Isaccea si ne-am facut PG-urile.cand pol de frontiera vine in control te controleaza la pg-eu si la taxele arbdd.Acolo AMPA nu are nici o valuare,asta-i tara in care traim.Si apropos de taxe vezi ca mai ai o taxa de platit,taxa de acces cu masina 100ron/an sau 10ron/zi. :salut:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

59

marți, 11. martie 2014, 10:41

pentru noi aici in Galati se mai gasesc niste locuri mai ferite de pescuit si care sunt foarte frumoase.Nu stiu acolo la tine daca sunt,dar eu asa imi omor dorul de pescuit in prohibitie.Tu ti-ai gasit metoda ta de-a protesta eu am ales sa nu ma gaseasca nimeni cand ma duc la peste,asa ca sa moara astia de ciuda.Ca eu nu ma duc sa prind peste ma duc sa ies in natura si sa scap de oras. :salut:


Iauuuu... daca inteleg eu bine, interpretez ca mergi la pescuit pe prohibitie, adica, intr-un fel sau altul braconezi? Sau? :soc:
Cred ca e foarte important ca macar noi, cei care respectam natura si pestii, sa respectam si legile. Chiar daca multe legi nu sunt intotdeauna cu cap facute, parerea mea este sa fim corecti, sa ne tinem de ele.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 11. martie 2014, 10:48

N-as putea spune ca braconez dar atunci cand ies pe malul baltii nu rezist sa nu bag si-un bat in balta.Iar vis-a-vis de regulile de care spui tu eu nu retin decat caras (ca de fapt la caras ma si duc)iar cu o singura lanseta la rama rosie sincer nu stiu ce mari ravagii as face. :salut: