Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Dorian R«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 22. octombrie 2013, 16:55

am rezolvat-o si cu sonda. Am luat menghina de la un Amiaud, am schimbat tija cu un bat de ski vechi, i-am facut un sistem de prindere a sondei cu tot cu sistemul original de prindere, pe surub teapan si a rezultat asta: :bucuros2:


2

marți, 22. octombrie 2013, 16:56

sonda eu am fixato pe un suport de la jaxon.
nu folosesc sonarul cand sunt in mars dar oericum este foarte rigida si personal sunt multumit.
de curand un prieten a cumparat un HDS 7 si am vazut la el un suport de sonar extrem de solid si laborios conceput, totul din inox.
facut de niste nemti, am inteles, de ci daca vrei ceva fooarte solid cauta acest tip de suport

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 22. octombrie 2013, 19:31

am rezolvat-o si cu sonda. Am luat menghina de la un Amiaud, am schimbat tija cu un bat de ski vechi, i-am facut un sistem de prindere a sondei cu tot cu sistemul original de prindere, pe surub teapan si a rezultat asta: :bucuros2:



perfect, toata stima!
Ai o ingeniozitate deosebita, mi-ai dat o idee buna ce sa fac cu betele de ski cind ma las de sport.

Fir intins! :bravo:

  • Autorul acestui subiect este »Dorian R«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 22. octombrie 2013, 20:19

culmea este ca acest bat de ski are cam 35 de ani, au fost primele mele bete de ski, ceva rusesc si strong. Acum 2 saptamani s-a hotarat mama sa arunce troacele si m-a sunat ca mi-a gasit skiurile si betele de cand eram pustan. I-am spus sa le arunce ca nu ma intereseaza...ea mi-a spus sa mi le arunc eu...asa ca m-am dus la mama, am luat jucariile si le-am lasat in masina cu gandul sa le arunc la primul gunoi mai generos, dar am uitat. Acum cateva zile a venit un prieten la mine sa mai facem ceva la barca si am scos din spatele masinii si troacele, era zi de strans gunoiul pe strada. Amicul mai strangator decat mine, a luat betele imediat; nu au trecut nici 3 zile ca mi-am dat seama cat de bun imi este unul dintre ele :gandesc: dar tot nu ma pot obisnui cu ideea de a face colectie de troace :)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 22. octombrie 2013, 20:37

am rezolvat-o si cu sonda. Am luat menghina de la un Amiaud, am schimbat tija cu un bat de ski vechi, i-am facut un sistem de prindere a sondei cu tot cu sistemul original de prindere, pe surub teapan si a rezultat asta:
Ai rezolvat doar teoretic......practic nu va functiona doar la mers incet sau in deriva,ai distanta prea mare intre prinderea pe oglinda barci si sonda,in momentul in care barca e in mers va trepida suportul cu sonda. Mai gandestete la un distantier pentru partea de jos ca sa blochezi suportul pe barca iar sonda sa fie paralela cu apa :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »Dorian R«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 22. octombrie 2013, 20:42

m-am gandit, pe de alta parte am de gand sa-l folosesc ca si pana acum, la sondare si la clonc; in mars ridic sonda. poza am facut-o inainte sa reglez sonda; suportul va fi mai sus, cu sonda paralela cu burta barcii si cu apa.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 22. octombrie 2013, 20:49

m-am gandit, pe de alta parte am de gand sa-l folosesc ca si pana acum, la sondare si la clonc; in mars ridic sonda
:gandesc: asa ziceam si eu pana la fata locului...... unde se schimba totul....mai ales cand cauti locuri si mai esti presat de ....timp :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »danmiclau56« (22. octombrie 2013, 21:01)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 22. octombrie 2013, 20:56

Vin maine cu ceva poze, cu prinderea sondei la barca mea. Mi-a facut-o Bruno si a iesit bestiala. Initial a spus ca o face doar provizoriu si ca eu sa o imbunatatesc in Germania. :zambet:
O sa vedeti maine cum arata si sa-mi spuneti voi, ce ati mai imbunatati la ea? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 22. octombrie 2013, 22:50

Sunt de parere ca daca trebuie sa-ti ridici sonda in mars pentru ca nu rezista suportul este cazul sa arunci dreq suportul in cauza si sa-ti faci/gasesti ceva corespunzator... mi se pare aiurea sa fiu atent de fiecare data daca nu cumva am plecat cu sonda in apa... "parerea mea" :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 22. octombrie 2013, 23:47

Dorian du-te la TotalFishing si uita-te totusi la suportii telescopici de la Jaxon ca poate nu vorbim despre aceleasi lucruri. Sau uita-te pe site, dar nu prea o sa se vada la fel ca in realitate.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

  • Autorul acestui subiect este »Dorian R«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 23. octombrie 2013, 03:38


Dorian du-te la TotalFishing si uita-te totusi la suportii telescopici de la Jaxon ca poate nu vorbim despre aceleasi lucruri. Sau uita-te pe site, dar nu prea o sa se vada la fel ca in realitate.



am sa trec sa-l vad si pe-ala, cu conditia sa-l aduca in stoc. De fapt initial ma orientasem si eu pe acel model, doar ca nu l-a avut nimeni in stoc in varianta 60-90 cm, de-aia m-am si pus pe bricolat

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 23. octombrie 2013, 10:27

am sa trec sa-l vad si pe-ala,
cam asa ceva iti trebuie!!!!....o idee :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 23. octombrie 2013, 10:37

cam asa ceva
sau asa rudimentar dar practic :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »Dorian R«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 23. octombrie 2013, 11:14

buna idee, arata intr-un fel! :buaaaah: (ma refer la primul, evident) :)

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 23. octombrie 2013, 13:53

ma refer la primul
Cred că cea mai simplă soluție este un mod de a fi pus pe pupa bărcii prin montarea traductor pentru suportul ventuzei. Se pare ca instalarea de tip separator traductor "suportul fraier (retail ¥ 1890), care este disponibil ca o opțiune Este bine dacă rămânem pe pupa așa cum este.. Fotografiile nu este implicat în șurub vibrator din joc prin orice șansă șir este, de asemenea, atașat ca.
Patru puncte ventuza suportului (retail ¥ 4095), este disponibil în dual-frecvență traductor 50/200kHz. A ajuns să fie capabil să fie utilizat în închiriere bărci oscilator cu două frecvențe de mare pentru a putea fixat ferm în 4 puncte.
:pauza: japonezi..........traducere......google :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »Dorian R«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 23. octombrie 2013, 14:42

«
Cred că cea mai simplă soluție este un mod de a fi pus pe pupa bărcii prin montarea traductor pentru suportul ventuzei.


asta e simplu, intrebarea e cat de safe sunt ventuzele? raspunsul probabil este ca "trebuie incercat" :))

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 23. octombrie 2013, 14:47

Ventuzele se prind bine pe suprafete perfect plane, fara "pori", "denivelari" si alte asemenea....
"Safe" este prin faptul ca daca suportul se "dezlipeste" ramane atarnat in cablu si chiar la viteza destul de mare, daca-i prins cat de cat de barca, nu se intampla nimic.
Pe de alta parte sa stai cu capu-n jos de n-șpe ori pe zi ca sa "lipesti" ventuzele sub apa, cu greu ii o solutie... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Dorian R«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 23. octombrie 2013, 15:03


Ventuzele se prind bine pe suprafete perfect plane, fara "pori", "denivelari" si alte asemenea....
"Safe" este prin faptul ca daca suportul se "dezlipeste" ramane atarnat in cablu si chiar la viteza destul de mare, daca-i prins cat de cat de barca, nu se intampla nimic.
Pe de alta parte sa stai cu capu-n jos de n-șpe ori pe zi ca sa "lipesti" ventuzele sub apa, cu greu ii o solutie... :).



pe de alta parte mi-a venit o idee cu ventuzele: pot pune una la baza suportului pe care il am, astfel cred ca ar trebui sa-l pot folosi in mars. Am sa fac asta maine si am sa-l testez sapt viitoare pe Dunare sa vad cum merge... :pauza:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 23. octombrie 2013, 15:11

asta e simplu,
mai simpu e doar cu o ventuza :) ........era doar o ideie!!!! :bravo:
sa "lipesti" ventuzele sub apa, cu greu ii o solutie... .
ai mare dreptate :bravo: dar......nu toti au motoatre puternice, pe un lac, cu motor electric... 4 ventuze ....cred ca e sufient :gandesc:
si e o solutie de retinut :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 23. octombrie 2013, 17:47

Asa cum am spus pun niste poze de la suportul meu, montare fixa. Sunt f multumit de el, merci mult Bruno!









Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare