Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

81

joi, 23. iulie 2015, 16:38

Mutabil in ori ce loc de pe barca unde exista bordura antival si sfoara de siguranta . Se agata sub bordura antival partea de inox iar coarda elastica se agata de sfoara de siguranta . Usor , stabil , rapid de montat/demontat , reglabila adincimea de scufundare a sondei in functie de pozitionarea pe barca . Inca nu a luat nici un impact dar sper sa sara daca va fi cazul . Am vrut sa pot bate cloncul direct linga sonda indiferent unde stau in barca.
»grey-wolf« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 23072015083.jpg (291,74 kB - 137 ori coborit - ultima oara: 26. septembrie 2021, 10:30)

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

82

vineri, 24. iulie 2015, 06:22

Mutabil in ori ce loc de pe barca unde exista bordura antival si sfoara de siguranta . Se agata sub bordura antival partea de inox iar coarda elastica se agata de sfoara de siguranta . Usor , stabil , rapid de montat/demontat , reglabila adincimea de scufundare a sondei in functie de pozitionarea pe barca . Inca nu a luat nici un impact dar sper sa sara daca va fi cazul . Am vrut sa pot bate cloncul direct linga sonda indiferent unde stau in barca.

Pai ,,ghiseftul " este unde batam apa sau sa fie montura in conul de emisie? ! :gandesc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

catalinn00

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 21. iulie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

83

vineri, 24. iulie 2015, 10:18

grey-wolf

poti sa pui si o poza cu o sectiune la piesa metalica de agatare pe bordura ?
pt a vedea ce tip de profil este la piesa metalica ...

multam

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

84

vineri, 24. iulie 2015, 19:31

Pai ,,ghiseftul " este unde batam apa sau sa fie montura in conul de emisie? !



Pai ,,ghiseftul "este sa poti tine montura in conul sondei si sa bati cit mai deasupra monturii . Eu pot face asta indiferent unde stau in barca ca stau la babord sau la tribord nu conteaza si tot asa nu conteaza pupa sau prova . Mut sonda unde am chef si bat cu stanga sau dreapta ( nu pot cu amindoua simultan :doarecapu: ) in felu asta nu imi bate soarele in ochi sau in ecran sau pot tine sub observatie o anumita portiune de apa sau ....etc . Pe ape cu adincime mica conteaza toate nimicurile . Gresesc ?



grey-wolf

poti sa pui si o poza cu o sectiune la piesa metalica de agatare pe bordura ?
pt a vedea ce tip de profil este la piesa metalica ...



Pun si poza si alte detalii constructive daca esti interesat sa il reproduci . Doar putina rabdare

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

85

sâmbătă, 25. iulie 2015, 09:59

sper sa ajute asta mai mult decit o poza .
Suportul e realizat din tabla de inox de 1,2 mm , 5 cm latime iar lungimea desfasurata a tablei se afla cu ajutorul matematicii . Mai contine un surub mertic 6 cu piulita si saiba grover, o tija de fixare a sondei ( in cazul meu 50 cm lungime ) o bucata coarda elastica cu cirlig si o sfera de cauciuc .
sfera de cauciuc are rolul de a regla rapid pozitia sondei in apa ( adincimea ) si nu permite rotirea acesteia , astfel sonda ramine aliniata cu axa barcii ( sau alta pozitie dorita ). Sfera provine de la un opritor de usa , prin ea trece tija de fixare a sondei si se blocheaza impotriva rotirii pe surubul de 6 .

Daca e ceva neclar sau am omis revin cu lamuriri .
»grey-wolf« a atasat urmatoarele fisiere:
  • suport sonda.png (25,8 kB - 86 ori coborit - ultima oara: 24. septembrie 2021, 17:02)

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

86

sâmbătă, 25. iulie 2015, 11:23

Pai ,,ghiseftul " este unde batam apa sau sa fie montura in conul de emisie? !



Pai ,,ghiseftul "este sa poti tine montura in conul sondei si sa bati cit mai deasupra monturii . Eu pot face asta indiferent unde stau in barca ca stau la babord sau la tribord nu conteaza si tot asa nu conteaza pupa sau prova . Mut sonda unde am chef si bat cu stanga sau dreapta ( nu pot cu amindoua simultan :doarecapu: ) in felu asta nu imi bate soarele in ochi sau in ecran sau pot tine sub observatie o anumita portiune de apa sau ....etc . Pe ape cu adincime mica conteaza toate nimicurile . Gresesc ?



grey-wolf

poti sa pui si o poza cu o sectiune la piesa metalica de agatare pe bordura ?
pt a vedea ce tip de profil este la piesa metalica ...



Pun si poza si alte detalii constructive daca esti interesat sa il reproduci . Doar putina rabdare

Nu , nu ! nu gresesti avand in vedere conul de proiectie la 83kh in apa de 2m adancime vezi numai 2,3m pe fund si evident ca montura , sonda ,clonc trebuie sa fie rectilinii pe verticala . :bravo:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Subiecte asemănătoare