Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

61

vineri, 3. aprilie 2015, 20:13

Zoran? :inchinare: :inchinare: :inchinare: :relax:


I-am trimis dimensiunile de la suruburile de reglaj si de la fluturi si o sa se uite intai la "magazinul de inox-uri" ca poate sunt acolo si iesim mai ieftin... :).
Da` tu ce ai pierdut de fapt, surubu` scurt, ala lung sau vreo piulita fluture?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

62

vineri, 3. aprilie 2015, 21:01

Iti pun exact poza maine cu ce imi lipseste. Probabil ca pe viitor voi mai pierde. Totusi pareau mai ,,speciale" cele originale, asta cu care l-am inlocuit parca nu strange bine.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

63

vineri, 3. aprilie 2015, 21:07

Da-le ma dreq ca n-au nimic special, m-am uitat bine la ele :)... atat ca au profilul ala patrat sub cap ca sa nu se invarta in locasul din suport... da-s convins ca-i un surub standard, nu l-au inventat ei... doar ca la noi suruburi de inox nu prea sunt la toate magazinele iar sa-ti aduca cineva pe comanda 2-3 bucati ii mai greu decat daca ai cere o bucata de meteorit... :zid: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

64

vineri, 3. aprilie 2015, 21:23

suruburi si piulite din alama nichelata .......ce mai stati .....e plin magazinul
......baumax.......practicar..
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

65

vineri, 3. aprilie 2015, 21:30

suruburi si piulite din alama nichelata .......ce mai stati .....e plin magazinul
......baumax.......practicar..

Bre, n-am dat o multime de bani pe suportu` ala sa-l "spurc" cu suruburi de alama... ca d-alea stiam si io sa fac... :rizi: :rizi: .
Si unde ai vazut tu alama nichelata la Praktiker ca aia nici macar suruburi de otel nu mai au decat din 2 in 2 marimi... cre` ca-s pe marginea "gropii", vai de capu` lor.
Cele mai multe treburi d-astea, cel putin in TM, are Hornbach sau magazinu` ala la care-i zicea "Surubul" din zona Modern :)... am cautat si n-au ce ne trebe noua.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

66

sâmbătă, 4. aprilie 2015, 03:57

:salut: Costi ti-am mai spus cand ai o problema sa ma suni....te duci la hornbach si gasesti orice iti trece prin cap acolo si suruburi,saibe,piulite si tije filetate orice dimeniune de inox la preturi mici si iti da si la bucata, si o saiba daca vrei... :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

67

sâmbătă, 4. aprilie 2015, 06:43

Costi ti-am mai spus cand ai o problema sa ma suni....te duci la hornbach si gasesti orice iti trece prin cap acolo si suruburi,saibe,piulite si tije filetate orice dimeniune de inox la preturi mici si iti da si la bucata, si o saiba daca vrei...

Multumesc Darius :) ... DAR am fost deja la Hornbach, Dedeman, Baumax, Praktiker etc. in cautare de inox, inca de pe vremea cand faceam eu suportul.
Cum spuneam mai devreme, Hornbach-ul are ceva suruburi de inox dar nu chiar orice.
Suruburile astea pe care le cautam noi au cap semirotund fara nici o crestatura dar au dedesubt un profil patrat care, daca in piesa exista decupajul corespunzator, evita rotirea acestuia cand se strange piulita.
Ei bine, suruburi DIN ASTEA de inox n-am gasit deocamdata nicaieri, am gasit doar piulita fluture simpla, metalica in intregime.

Iaca:
(M6, lungime filet 45mm respectiv 15mm + piulita fluture cu partea metalica din inox)

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

68

sâmbătă, 4. aprilie 2015, 15:21

Pana la urma am gasit totusi suruburile din inox.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

69

sâmbătă, 4. aprilie 2015, 15:24

astea sunt niste suruburi cu cap torbant si le puteti gasi la distribuitorii SEA si in varianta inox

70

sâmbătă, 4. aprilie 2015, 15:28

Totusi, legati cu ata pescareasca, suruburile , sa nu le mai pierdeti . Si fluturii . Sau folositi saibe grower, si nu se mai desfac singure.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

71

sâmbătă, 4. aprilie 2015, 15:46

Io le-am luat preventiv... nu cred ca le pierd da` daca "doamne feri", nu vreau sa raman in mijlocu` partidei fara sonar... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

72

duminică, 14. iunie 2015, 18:30

Informer cum e pana la urma cu suruburile? Sunt bune? De unde le-ai luat?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

73

duminică, 14. iunie 2015, 18:46

Informer cum e pana la urma cu suruburile? Sunt bune? De unde le-ai luat?

Pana la urma am zis sa vad ca probabil stie Darius ce zice... m-am dus la Hornbach si am intrebat un tip de pe raionu` de surubarie... mai aveau ceva suruburi din astea din inox, la unul am gasit exact lungimea la celalalt am luat mai lung si am taiat.
Nu aveau piulite "fluture" din inox asa ca am luat din otel (sper sa nu le pierd totusi pe alea originale :) ).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • »voilovicimarian« a fost blocat

Răspunsuri: 251

Membru din: 14. martie 2014

Locație: moldova noua

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

74

luni, 15. iunie 2015, 19:39

Suport stabil, demontabil si reglabil pt. sonda sonarului.

Suport ptr sonda sonar ieftin. Acest suport este foarte usor de montat pe barca...pe el se mai poate suda o bucata de tabla de 10x10 cm, pe care se poate monta sonarul.
»voilovicimarian« a atasat urmatoarele fisiere :
  • POZA SONDA.JPG (72,67 kB - 165 ori coborit - ultima oara: 26. septembrie 2021, 10:29)
  • POZA SONDA1.JPG (64,57 kB - 137 ori coborit - ultima oara: 24. septembrie 2021, 16:59)

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

75

duminică, 21. iunie 2015, 10:28

Eu am ales varianta fix pe scara si detasabil din sistemul de reglaj !
»teo pes« a atasat urmatoarele fisiere :
  • Photo0185.jpg (140,27 kB - 123 ori coborit - ultima oara: 26. septembrie 2021, 10:29)
  • Photo0186.jpg (139,1 kB - 110 ori coborit - ultima oara: 26. septembrie 2021, 10:29)
  • Photo0187.jpg (142,9 kB - 112 ori coborit - ultima oara: 26. septembrie 2021, 10:29)
  • Photo0188.jpg (107,91 kB - 116 ori coborit - ultima oara: 26. septembrie 2021, 10:29)
  • Photo0190.jpg (194,94 kB - 109 ori coborit - ultima oara: 26. septembrie 2021, 10:29)
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

catalinn00

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 21. iulie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

76

miercuri, 22. iulie 2015, 13:45

salut

din cate se vede in poze, sonda este aproape de elice
influenteaza in vreun fel acest lucru ?
adica turbulentele de la elice dau erori in metri la adancime sau distanta laterala - la SI ?

multumesc

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

77

miercuri, 22. iulie 2015, 14:31

Nu ! merge bine ! , oricum elicea este din compozit 4 pale ,reglabila , chiar si turbulentele sunt mai mici ! :bravo:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

catalinn00

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 21. iulie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

78

miercuri, 22. iulie 2015, 14:35

ok

am citit recomandarile de instalare de la humminbird si aveau ceva distante minime fata de elice in plan orizontal si vertical
voiam sa stiu pt gonflabila mea cu oglinda destul de mica daca este un capat de tara la citiri pe sonar sau poate ramane si asa ..

multam

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

79

joi, 23. iulie 2015, 06:59

Pai la ,,colac" poti pune sonda chiar pe lateral !am mai vazut si pe aici cateva poze !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

80

joi, 23. iulie 2015, 08:18

eo ma dau cu ventuza lowrance... pe oglinda barcii (umflabila) am lipit 15x15cm plexiglas, pe ambele parti...ca uneori schimb partea si sta perfect..la 30kmh nu se clinteste...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Subiecte asemănătoare