Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 24. octombrie 2013, 08:34

o face doar provizoriu si ca eu sa o imbunatatesc in Germania.
O sa vedeti maine cum arata si sa-mi spuneti voi, ce ati mai imbunatati la ea?

Zoran! ai fost norocos :bucuros: .......bravo...Bruno! :bravo: :apl:........... diferenta---- 9500Km ..Romania ---Japonia :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »Dorian R«

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 24. octombrie 2013, 17:53

Cred că cea mai simplă soluție este un mod de a fi pus pe pupa bărcii prin montarea traductor pentru suportul ventuzei.

Ai rezolvat doar teoretic......practic nu va functiona doar la mers incet sau in deriva,ai distanta prea mare intre prinderea pe oglinda barci si sonda,in momentul in care barca e in mers va trepida suportul cu sonda. Mai gandestete la un distantier pentru partea de jos ca sa blochezi suportul pe barca iar sonda sa fie paralela cu apa :gandesc:[/quote]

cred ca acum am rezolvat-o, cel putin pentru un timp asta va fi solutia finala :)


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 5. noiembrie 2013, 06:06

Pentru barca conflabila


:zambet: si inca un ....suport..... pentru sonda sonarului pentru..... barci gonfabie :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 5. noiembrie 2013, 08:44

suport sonar

Pentru ca si eu am o problema cu dat-ul gaurilor in barca, am conceput un support pe care l-am fixat in aceleasi gauri unde este montat strapazanul si l-am lipit. Nu stiu sa inserez poza in text asa ca am pus-o ca si atasament.
»speedy« a atasat urmatoarele fisiere:
  • IMG_056.jpg (107,18 kB - 250 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 12:09)
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »speedy« (5. noiembrie 2013, 08:51)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 17. februarie 2014, 10:46

Pentru sezonul care urmeaza m-am hotarat sa economisesc ceva bani (aprox. 100 euro pt. ceva "adevarat") si sa-mi fac singur un suport solid pt. sonda de la sonar.
Avand in vedere ca eu folosesc de-a lungul sezonului multe barci (una a mea iar restul inchiriate de pe unde pot ori ale partenerilor de pescuit) am nevoie sa reglez sonda pe trei directii: sus-jos, in plan transversal si in plan longitudinal.
Am ales o varianta de tip "menghina" care se poate atasa usor pe oglinda sau pe marginea barcii.
Reglajele sus-jos si in plan transversal (considerand sonda montata pe oglinda) sunt relativ simplu de prevazut, reglajul inclinarii in plan longitudinal (fata-spate) e putin mai dificil ca sa fie realizat "solid".
Mai jos am atasat o vedere "explodata" a pieselor principale ale suportului. Ce ziceti, o sa "mearga"? :)

Intrebare: stiti cumva unde gasesc in RO de cumparat freze pt. aluminiu cu 2 - 3 dinti (chiar si cu 1) DAR sa aiba lungimea taisului mai mare de 20mm si sa nu coste zeci de euro? :)
»informer« a atasat urmatoarele fisiere:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 17. februarie 2014, 14:25

sa-mi fac singur un suport solid pt. sonda de la sonar.
Avand in vedere ca eu folosesc de-a lungul sezonului multe barci (una a mea iar restul inchiriate de pe unde pot ori ale partenerilor de pescuit) am nevoie sa reglez sonda pe trei directii: sus-jos, in plan transversal si in plan longitudinal.
Am ales o varianta de tip "menghina" care se poate atasa usor pe oglinda sau pe marginea barcii.
Reglajele sus-jos si in plan transversal (considerand sonda montata pe oglinda) sunt relativ simplu de prevazut, reglajul inclinarii in plan longitudinal (fata-spate) e putin mai dificil ca sa fie realizat "solid".
Mai jos am atasat o vedere "explodata" a pieselor principale ale suportului. Ce ziceti, o sa "mearga"?

Intrebare: stiti cumva unde gasesc in RO de cumparat freze pt. aluminiu cu 2 - 3 dinti (chiar si cu 1) DAR sa aiba lungimea taisului mai mare de 20mm si sa nu coste zeci de euro?
cu o freza deget (obisnuita nimic special) cu 2 dinti cu multa emulsie ,piesa prinsa intr-un divizor de frezat poti prelucra dantura,cu conditia ca portiunea danturata sa fie in exterior.
....in una din poze dantura e in interiorul piesei ,e mai greu de prelucrat ,nu ai iesire pentru freza, sper sa reusesti :nunteleg: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 17. februarie 2014, 14:46

cu o freza deget (obisnuita nimic special) cu 2 dinti cu multa emulsie ,piesa prinsa intr-un divizor de frezat poti prelucra dantura,cu conditia ca portiunea danturata sa fie in exterior.
....in una din poze dantura e in interiorul piesei ,e mai greu de prelucrat ,nu ai iesire pentru freza, sper sa reusesti


Dane, cand o sa treci pe la mine, o sa bem o bere pe masa de la CNC-u` cu care pot sa frezez dantura, fie ca-i interioara, fie ca-i exterioara... si fara divizor... :) .
Problema mea nu-i cu dantura pt. care am frezele necesare ci cu decuparea finala a piesei din bucata de tabla.
Piesa cea mai din stanga, "menghina" propriu zisa o fac din tabla de Al de 20mm, ca sa pot veni cu surubul de strangere pe cant. E, n-am o freza cilindrica ("deget") care sa aiba taisul asa lung... :( (mi-ar fi buna de orice grosime intre 3 si 6, cu coada de 3, 4 sau 6, cu 1-2-3 chiar si 4 dinti).

In alta ordine de idei, nu mai is sigur ca vreau dantura aia. :nunteleg:
Pe de o parte permite o rigiditate mai buna cand piesele sunt "imbucate" :) insa reglajul il pot face doar din 10 in 10 grade... habar n-am daca asta o sa fie OK in practica.
Ma gandeam sa inlocuiesc dantura de pe ambele piese cu un canal circular si sa am un surub de strangere prin el.
Ceva de genul astuia de mai jos (multzam Zoran!).
Ce zici/ziceti?
»informer« a atasat urmatoarele fisiere:
  • suport.jpg (41,12 kB - 152 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 12:12)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 17. februarie 2014, 14:54

Suport stabil, demontabil si reglabil pt. sonda sonarului.

Deoarece cred ca mai multe persoane ar putea fi interesate de un asemenea suport, am creat acest topic separat si am mutat unele discutii dintr-un alt topic, nepotrivit. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 17. februarie 2014, 20:55

Alta varianta de "mecanism" la suport.
Asa s-ar putea obtine un reglaj continuu al inclinarii in plan longitudinal... si ar fi mai simplu de facut... :nunteleg: .
»informer« a atasat urmatoarele fisiere:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

30

luni, 17. februarie 2014, 21:13

suport sonda

BMB 1 :: Humminbird

Eu cred ca ar fi interesant sa faci una ca aceasta, bineinteles cu modificarile necesare pentru sonarul din dotare...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 17. februarie 2014, 21:21

Asa faina ca aia n-am posibilitati s-o fac dar ca functionare seamana :)... si sper sa fie mai solida (n-am pus pe desen toate suruburile/piulitele etc. pana n-ajung la o varianta cat de cat finala).
Doar ca nu inteleg cum se reglaza stringerea tijei sondei respectiv pozitia sus/jos la modelul asta. :nunteleg:

Modificare ulterioara: m-am lamurit intre timp ca-i un suport pt. Fishin` Buddy-urile alea de la Hummi... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

32

marți, 18. februarie 2014, 07:13

suport

Da, este pentru Fish n' Buddy, insa eu am postat in ideea ca poti fixa atat pe orizontala cat si pe verticala si este destul de universala , este stabil si unghiul poti varia dupa bunul plac.... dupa mine merita copiat partea de fixare pe barca iar ceea pentru sonar adaptezi dupa "tija sonarului" . La asta tija este una fixa nu poti varia ... sonarul are tija incorporata... insa daca faci custom o faci cum doresti.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 18. februarie 2014, 19:53

Multumesc Zoli.
M-am gandit ca daca adaug canalul ala semi-circular si fac strangerea pe laturile lui (acel stift din interiorul canalului, in imaginea ce-am postat-o, de fapt ii un surub pe care vine o piulita de strangere... :zambet: ) ar fi mai eficienta strangerea decat sa strang cu piulita pe axa de rotatie... mai ales c-am eliminat "dintii".
Poate apuc sa fac un "desen" cu toate elementele, sa fie mai clar.
O sa vad... daca-mi gasesc freza sa pot debita materialu` pot sa fac mai multe incercari, ca nu-i asa scump aluminiu la dimensiunile astea.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 18. februarie 2014, 22:16

sa-mi fac singur un suport solid pt. sonda de la sonar.

Intrebare: stiti cumva unde gasesc in RO de cumparat freze pt. aluminiu cu 2 - 3 dinti (chiar si cu 1) DAR sa aiba lungimea taisului mai mare de 20mm si sa nu coste zeci de euro?
cu o freza deget (obisnuita nimic special) cu 2 dinti cu multa emulsie ,piesa prinsa intr-un divizor de frezat poti prelucra dantura,cu conditia ca portiunea danturata sa fie in exterior.

iti pot trimite eu o freza cu 3 dinti si lungimea utila de 20mm. Diametrul e de 3,170mm dar poti sa o strangi si in penseta de 3 mm.
M-am uitat in pivnita, unde am CNC ul si mai am si freze cu 2 dinti , dar cu diametrul de 7 si de 8 mm, pe coada de 8 mm. Eventual pot sa iti trimit si o penseta de 8 mm, daca le poti folosi la acest diametru.
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 19. februarie 2014, 07:42

Multumesc foarte mult Adrian.
Motorul de frezare pe care-l am are sistem de prindere ER16 si am pensete atat de 3,5 (1/8") cat si de 8mm (nu le-am mentionat in postarea mea anterioara, scuze).
Daca ai putea sa-mi vinzi cele 2 freze (3.170 si 8) ti-as fi foarte recunoscator. :bravo:
In caz afirmativ, iti trimit adresa mea pe privat si bineinteles ca suport eu taxele de transport.
"Berile" la proxima intalnire. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 19. februarie 2014, 16:56

Cea mica ti-o pot oferi cadou, deoarece mai am inca 3 bucati identice.
Cea mare, eu zic sa iti faci treaba si apoi o lasi la un nepot care lucreaza intr-un supermarket din Timisoara.
Nu o folosesc in perioada urmatoare.
Trimite-mi un MP cu adresa.

Adrian
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 20. februarie 2014, 14:11

Status: bucatile de aluminiu is pregatite, mai tre` sa scot piesele din interioru` lor... :ochi:
»informer« a atasat urmatoarele fisiere:
  • bucati_al.jpg (80,74 kB - 80 ori coborit - ultima oara: 24. septembrie 2021, 16:50)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 18

Membru din: 1. februarie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 20. februarie 2014, 18:47

Suport lateral pentru sonda sonarului

Pentru pescuitul la clonc, ca sa am sonda sonarului cat mai aproape de clonc si de linia de pescuit m-am gandit sa folosesc gaurile deja existente in barca, cele pentru bimini top (dar se pot folosi si cele pentru furchetii ramelor). Am folosit doua coltare mari, cateva suruburi, o placa din lemn si un furtun de presiune, cu peretii grosi, prin care am trecut un surub cu cap rotunjit si cu piulita fluture. Am format astfel un butoias care, la strangere, se umfla si se fixeaza in gaura. Celalalt surub cu piulita fluture e pentru sprijin, din cauza ca marginea barcii e putin inclinata. Tot dispozitivul este extrem de simplu si se poate modifica in multe variante.
»Her Marius« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_2077.JPG (70,15 kB - 143 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 12:15)
  • IMG_2078.JPG (59,33 kB - 137 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 12:15)
  • IMG_2079.JPG (68,37 kB - 128 ori coborit - ultima oara: 26. septembrie 2021, 10:27)
  • IMG_2080.JPG (54,88 kB - 124 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 12:15)

Răspunsuri: 18

Membru din: 1. februarie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 20. februarie 2014, 18:50

Inca un rand de poze cu suportul lateral

Asa arata cu sonda montata:
»Her Marius« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_2081.JPG (60,77 kB - 133 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 12:16)
  • IMG_2083.JPG (56,91 kB - 153 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 12:16)
  • IMG_2084.JPG (80,87 kB - 192 ori coborit - ultima oara: 14. octombrie 2022, 12:16)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 20. februarie 2014, 19:32

Fain suport... ingenios si simplu de realizat! :apl: :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare