Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

81

joi, 23. iulie 2015, 16:38

Mutabil in ori ce loc de pe barca unde exista bordura antival si sfoara de siguranta . Se agata sub bordura antival partea de inox iar coarda elastica se agata de sfoara de siguranta . Usor , stabil , rapid de montat/demontat , reglabila adincimea de scufundare a sondei in functie de pozitionarea pe barca . Inca nu a luat nici un impact dar sper sa sara daca va fi cazul . Am vrut sa pot bate cloncul direct linga sonda indiferent unde stau in barca.
»grey-wolf« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 23072015083.jpg (291,74 kB - 137 ori coborit - ultima oara: 26. septembrie 2021, 10:30)

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

82

vineri, 24. iulie 2015, 06:22

Mutabil in ori ce loc de pe barca unde exista bordura antival si sfoara de siguranta . Se agata sub bordura antival partea de inox iar coarda elastica se agata de sfoara de siguranta . Usor , stabil , rapid de montat/demontat , reglabila adincimea de scufundare a sondei in functie de pozitionarea pe barca . Inca nu a luat nici un impact dar sper sa sara daca va fi cazul . Am vrut sa pot bate cloncul direct linga sonda indiferent unde stau in barca.

Pai ,,ghiseftul " este unde batam apa sau sa fie montura in conul de emisie? ! :gandesc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

catalinn00

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 21. iulie 2015

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

83

vineri, 24. iulie 2015, 10:18

grey-wolf

poti sa pui si o poza cu o sectiune la piesa metalica de agatare pe bordura ?
pt a vedea ce tip de profil este la piesa metalica ...

multam

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

84

vineri, 24. iulie 2015, 19:31

Pai ,,ghiseftul " este unde batam apa sau sa fie montura in conul de emisie? !



Pai ,,ghiseftul "este sa poti tine montura in conul sondei si sa bati cit mai deasupra monturii . Eu pot face asta indiferent unde stau in barca ca stau la babord sau la tribord nu conteaza si tot asa nu conteaza pupa sau prova . Mut sonda unde am chef si bat cu stanga sau dreapta ( nu pot cu amindoua simultan :doarecapu: ) in felu asta nu imi bate soarele in ochi sau in ecran sau pot tine sub observatie o anumita portiune de apa sau ....etc . Pe ape cu adincime mica conteaza toate nimicurile . Gresesc ?



grey-wolf

poti sa pui si o poza cu o sectiune la piesa metalica de agatare pe bordura ?
pt a vedea ce tip de profil este la piesa metalica ...



Pun si poza si alte detalii constructive daca esti interesat sa il reproduci . Doar putina rabdare

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

85

sâmbătă, 25. iulie 2015, 09:59

sper sa ajute asta mai mult decit o poza .
Suportul e realizat din tabla de inox de 1,2 mm , 5 cm latime iar lungimea desfasurata a tablei se afla cu ajutorul matematicii . Mai contine un surub mertic 6 cu piulita si saiba grover, o tija de fixare a sondei ( in cazul meu 50 cm lungime ) o bucata coarda elastica cu cirlig si o sfera de cauciuc .
sfera de cauciuc are rolul de a regla rapid pozitia sondei in apa ( adincimea ) si nu permite rotirea acesteia , astfel sonda ramine aliniata cu axa barcii ( sau alta pozitie dorita ). Sfera provine de la un opritor de usa , prin ea trece tija de fixare a sondei si se blocheaza impotriva rotirii pe surubul de 6 .

Daca e ceva neclar sau am omis revin cu lamuriri .
»grey-wolf« a atasat urmatoarele fisiere:
  • suport sonda.png (25,8 kB - 86 ori coborit - ultima oara: 24. septembrie 2021, 17:02)

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

86

sâmbătă, 25. iulie 2015, 11:23

Pai ,,ghiseftul " este unde batam apa sau sa fie montura in conul de emisie? !



Pai ,,ghiseftul "este sa poti tine montura in conul sondei si sa bati cit mai deasupra monturii . Eu pot face asta indiferent unde stau in barca ca stau la babord sau la tribord nu conteaza si tot asa nu conteaza pupa sau prova . Mut sonda unde am chef si bat cu stanga sau dreapta ( nu pot cu amindoua simultan :doarecapu: ) in felu asta nu imi bate soarele in ochi sau in ecran sau pot tine sub observatie o anumita portiune de apa sau ....etc . Pe ape cu adincime mica conteaza toate nimicurile . Gresesc ?



grey-wolf

poti sa pui si o poza cu o sectiune la piesa metalica de agatare pe bordura ?
pt a vedea ce tip de profil este la piesa metalica ...



Pun si poza si alte detalii constructive daca esti interesat sa il reproduci . Doar putina rabdare

Nu , nu ! nu gresesti avand in vedere conul de proiectie la 83kh in apa de 2m adancime vezi numai 2,3m pe fund si evident ca montura , sonda ,clonc trebuie sa fie rectilinii pe verticala . :bravo:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Subiecte asemănătoare