Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 17. februarie 2014, 08:48

Merita pescuitul de somn la spining?

Salutari pescari,
as dori sa deschid acest subiect pt a reusi sa ne facem o imagine mai clara asupra pescuitului la spinning la somn, daca merita sa pescuiesti tzintit la somn, sau nu?
Va-s ruga daca se poate ca fiecare pescar de spin sa ne relateze citi somni a prins in 2012 si 2013, si citi a scapat in dril. Nu neaparat la spin tintit la somn, ci si asa, ca pesti colaterali intrati la spin, jig, wobler de salau sau stica… Motivele pt care s-au scapat pestii nu ar fi relevante, ci mai mult ma intereseaza nr somnilor intrati la spin. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 17. februarie 2014, 09:41

Ehehehehe … buna intrebare, merita sau nu merita.

Cred ca raspunsul e destul de clar atunci cand pescuitul se face din placere si scopul prinderi unui somn consta doar in ideea unei poze in compania lui si nu pentru vanzarea sau mancatul lui. Deci, pentru mine e clar ca merita sa cauti special somnul chiar daca nu putine au fost cazurile in care daca as fi urmarit alti pesti aveam capturi mult mai numeroase.

Eu m-am apucat sa caut somnul destul de recent, deci numarul celor capturati nu e unul impresionant. L-am cautat razlet de prin vara lui 2011 pentru ca spre sfarsitul aceluiasi an sa insist ceva mai mult dupa el. De atunci si pana acum au iesit pe mal undeva in jur de vreo 35, poate 40 de somni de dimensiuni diferite, de la monstrii pana la puisori :rizi: de 2kg. Numarul celor scapati intr-un fel sau altul in dril (aici incluzandu-i si pe cei luati in timp ce dadeam doar dupa avat) cred ca trece linistit de cifra 100 :rizi: . Unii s-au dus naibi din cauza echipamentului complet ne-adecvat, altii s-au dezgatat pur si simplu chiar daca pescuiam cu ce trebuia in timp ce altii au reusit sa rupa dintr-un motiv sau altul sa rupa.

De cautat special nu pot spune cu certitudine cat timp o fac. Pot spune doar ca atunci cand e mai cald insist mai mult dupa ei in timp ce in perioada rece destul de sporadic si cu echipamente cu care sunt constient ca daca intra unul mai sanatos nu voi putea sa il dau afara decat in cazul in care vine el singur pe mal :rizi:

Deci da, in concluzie … atat datorita lovituri pe care o da (mai ales in vobler) cat mai ales datorita drilului pe care ti-l ofera, din punctul meu de vedere merita sa cauti dedicat somnul la spinning. E ceva ce prin cuvinte nu poti descrie, e ceva ce trebuie sa traiesti pentru a intelege.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 17. februarie 2014, 10:32

Deci da, in concluzie … atat datorita lovituri pe care o da (mai ales in vobler) cat mai ales datorita drilului pe care ti-l ofera, din punctul meu de vedere merita sa cauti dedicat somnul la spinning. E ceva ce prin cuvinte nu poti descrie, e ceva ce trebuie sa traiesti pentru a intelege.

as pleca de aici in raspunsul meu. in mod cert asa e :bucuros: dar, numai in conditiile in care cauti placere sau adrenalina pura si consideri ca merita sa ai perioade mari de post (lipsa atacuri) pentru un singur dril. Nu zic ca n-am avut si partide cu 5-6 somni pe zi toti mai mult sau mai putin in preajma a 10 kg dar alea sunt extrem de rare si se intampla doar in anumite conditii sau perrioade. Regula in spinningul la somn e gherla totala. Daca e sa fac o medie poate iasa un atac la 4- 5 partide si un peste la 8-10 partide (considerand partida o sesiune de pescuit la spinning de cateva ore pe zi iar eu numar catre 100 de astfel de partide pe an ). Treaba e insa ca, atunci cand vine, ti-a facut ziua , orgasm curat nu alta :drac2: :bucuros: :bravo:
Asta in conditiile in care nu punem la socoteala prohibitia cand se stie clar ca somnul e foarte activ si agresiv.
Ca sa faci spinning dedicat la somn trebuie sa ai ape bogate in somn si mult timp la dispozitie (mai ales flexibilitate) ca sa poti fi pe apa atunci cand trebuie.
Marea majoritate a spinnerilor care facem asta de placere, facem spinning in general adica, mergem pe apa cu naluci atunci cand putem si dam dupa ce misca atunci in momentul ala in locul ala (fie stiuca , somn, salau sau altceva) . De regula asta se intampla la sfarsit de saptamana iar scopul e eliberarea de stres (adica si putina distractie prinzand peste).
Din punctul asta de vedere, ca si din punct de vedere economic, echipamentul ales e cat mai universal posibil pentru ca daca mergi pe chestiuni dedicate FALIMENT scrie pe tine.
Din punctul meu de vedere spinningul dedicat la somn merita doar in apele in care e rapitorul principal sau daca esti ghid de pescuit altfel mai mult pescui decat prinzi peste :limba:
Ar trebui sa fii tampit sa dai dupa somn atunci cand nu-i activ dar manca salaul de bubuie sau stiuca , daca, scopul tau e sa te relaxezi pescuind. Dupa caum e valabil si daca ai da dupa stiuca cu lingura intre ape cand manca salaul la jig sau somnul la suprafata . :bucuros:


Motivele pt care s-au scapat pestii nu ar fi relevante, ci mai mult ma intereseaza nr somnilor intrati la spin. :gandesc:


motivele sunt relevante pentru ca , cea mai mare parte a rateurilor la spin are drept cauza fasptul ca, o naluca aflat in miscare, pe fir intins, e mai greu aspirata de somn si cel mai des e prinsa intre maxilare motiv pentru care nici nu prea ai in ce sa intepi. Eu inca n-am vazut somn intepat printre dinti ci doar in gura sau in coltul gurii. Treaba e ca tipul asta de rateuri sunt cele mai frecvente si cel mai putin contorizate pentru ca nu sunt urmate de dril (2-3 secunde nu poti numi dril) :ochi:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (17. februarie 2014, 10:41)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 17. februarie 2014, 13:21

Pai intrebarea ar trebui sa primeasca raspunsuri ...regionale!In sensul ca daca as sta in Italia as pecui DOAR la somn ,restul rapitorilor fiind de ...umplutura! :rizi: Ca sa fiu mai concret DA merita acolo unde acest peste este din abundenta! Si NU in cazul opus.Dar! Tot timpul exista un dar ...un atac/dril/captura de somn poate face cat toti salaii dintr-un an! Si atunci merita! Oricum spinningul dedicat clar pentru somn este un razboi al nervilor.De aceea cine vrea neaparat sa prinda somnul mai des ar trebui sa se apuce de clonc! :drac2:
Personal dau uneori dupa somn,in Mures, din mai multe motive: unul si cel mai socant ar fi ca inca este! Comparativ cu salaul de pe zona mea care ...Stiuca este destul de rar capturata (cam ca si somnul),avatul ,cleanul sunt specii de rapitori auxiliare pentru mine.Asa ca daca pescuiesc pe Mures am cam 2-3 variante: somn sau stiuca/eventual salau ...Dar cu salau e belea la mine! Ca si fapt divers anul trecut am prins doar doi salai pe Mures iar somni vreo 8 .Nu cred ca am scapat vreun salau ,insa somni am scapat vreo doi-trei .Este adevarat ca pescuiesc totusi putin dupa somn ,in anumite perioade ale anului si momente.In rest ...balti! :rizi: Baraje,lacuri ...Mult mai usor de prins pestele pe balti decat in Mures la Aiud. Inca odata nu vorbesc de clean si avat!

Final: merita adrenalina data de cel mai mare rapitor de apa dulca al Ro! Orice pescar de pe malul unui rau mare iti va spune ca cel mai mare peste al lui la spinning a fost un somn de ...x kg! Si orice spinningar de pe Mures iti va povestii cum a scapat el odata un monstru cu mustati de 1 m! :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 17. februarie 2014, 15:21

motivele sunt relevante pentru ca , cea mai mare parte a rateurilor la spin are drept cauza fasptul ca, o naluca aflat in miscare, pe fir intins, e mai greu aspirata de somn si cel mai des e prinsa intre maxilare motiv pentru care nici nu prea ai in ce sa intepi. Eu inca n-am vazut somn intepat printre dinti...


Aici iti dau perfecta dreptate! Si asta e un motiv pt care nemtii pescuiesc cu pari, pt ca la contra sa poata misca naluca dintre falci si penetra in placa osoasa. Cel putin unii dau cite 2-3 contre consecutive si extrem de brutale cind simt contact...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 17. februarie 2014, 15:27

M-ati ametit cu falci, maxilare, dinti, placa osoasa... :rizi: .
Ca sa inteleg si io, nemtii prind somni cu carligele nalucii infipte PRINTRE DINTII somnului in osu` ala sau ce-o fi acolo de unde "cresc" dintii?
Sau numa` cu carlige in coltu` gurii ori mai prin interior, unde-i mai moale? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 17. februarie 2014, 15:34

Si printre dintii somnului in osul placi de pe faci... :rizi:

Din pacate asa e, cu lansete finute si-au dat seama ca rateurile sunt foarte multe, si toti cei intepati sunt doar in colt, pe carne. Cei care dau cu pari inteapa mult mai multi somni decit cu lansete light. Dar asta presupune o frana de 5-6 kile, si ancore solide care fac fata fortelor din contra unui par. Unii chiar mai dau jos si contrele de pe ancore, ca sa penetreze mai usor.

Si asta iti pot demonstra cind viu la TM, tin o naluca intre varful degetelor si palma si nu vei putea sa o tragi din mana mea cu lanseta de 1 oz. Iti dau lanseta de 6 oz sa dai contra, mi-o smulgi fara nici o dificultate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 17. februarie 2014, 15:41

Si asta iti pot demonstra cind viu la TM, tin o naluca intre varful degetelor si palma si nu vei putea sa o tragi din mana mea cu lanseta de 1 oz. Iti dau lanseta de 6 oz sa dai contra, mi-o smulgi fara nici o dificultate.

Asta cred, ii logic... cu coada de matura de 20oz o smulgi si mai repede... numa` ca asa se recomanda sa rupi un textil foarte gros cand ti se agata de fund... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 17. februarie 2014, 15:44

Da, numa ca Mama-Pamant nu o poti misca prin apa, ca pe un somn, aia ii acolo tzeapana pe fundul iazului :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 17. februarie 2014, 16:21

Mama-Pamant
......... :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 17. februarie 2014, 16:44

Salutari pescari,
as dori sa deschid acest subiect pt a reusi sa ne facem o imagine mai clara asupra pescuitului la spinning la somn, daca merita sa pescuiesti tzintit la somn, sau nu?


De trei ori da, fără discuții . O mică problemă apare, nu poți merge la două capete . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

12

luni, 17. februarie 2014, 17:38

din punctul meu de vedere NU.
nu merita datorita faptului ca nu am timpul necesar si dedicat pescuitului de somn si nici densitatea de peste necesara acestui pescuit cu rezultate cat de cat satisfacatoare.
DA, se merita datorita atacului si drilului pe care il ofera somnul, incomparabil cu orice alt peste de apa dulce.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 17. februarie 2014, 17:50

Si io as zice ca pe la noi spinning-ul la somn merita practicat ocazional.
Ca sa dau un exemplu, am achizitionat o lanseta special pentru jigging vertical la somn... o voi folosi cand merg la clonc, ii vad pe sonar si nu le place momeala naturala pe care o am... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 17. februarie 2014, 17:51

Sa ne spuna mane la ramnicu valcea ce rezultate a avut in 2 saptamani de spinning la somn in comparatie cu Italia. Si eu subscriu celor spuse de adiwolf

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 17. februarie 2014, 18:48

Sa ne spuna mane la ramnicu valcea ce rezultate a avut in 2 saptamani de spinning la somn in comparatie cu Italia. Si eu subscriu celor spuse de adiwolf


:rizi: E greu tare la Valcea sa vezi somn la culoare, asta pentru mine care nu mai cunosc locuri, trucuri ale zonei :zambet:
Cu ce pescari am vorbit, toata lumea imi tot povestea de un somn de 7 kg ce a fost prins de nu stiu ce pescar :rizi: devenise vedeta, cred ca daca ar fi prins de 50 de kg era dat la ziar.
Referitor la spinning la somn, cred ca depinde foarte mult de apa in care pescuiesti.Daca tine mult somn atunci se merita sa iti dedici partidele somnului insa daca somnii sunt putini atunci probabil ar fi mai indicat sa te orientezi catre alte specii.Cred totusi ca cel mai mult pentru un pescar depinde cat de mult ii place specia respectiva, eu unul prefer sa prind un somn la 5 partide decat cate 5 avati in fiecare partida(sper ca m-am facut inteles)Pescuiesc si dupa avat si dupa salau dar parca tot mai mult imi place somnul.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 17. februarie 2014, 19:28

eu unul prefer sa prind un somn la 5 partide decat cate 5 avati in fiecare partida

:bravo: :apl:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 17. februarie 2014, 22:08

eu unul prefer sa prind un somn la 5 partide decat cate 5 avati in fiecare partida

:bravo: :apl:


hei hei :rizi: :rizi: :rizi: ... ce vorbiti de rau sagetile apelor dulci :rizi:

si acum devenind seriosi, fiecare cu parerea lui si placerile lui. eu unul prefer sa prind 1 avat in loc de 5 salai de exemplu iar daca ar fi sa compar avatul cu somnul atunci marimea ar face diferenta :rizi:

ps: e adevarat ca imi doresc si un salau, dar obligatoriu sa sara de 5kg :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 18. februarie 2014, 06:57

"Ar trebui sa fii tampit sa dai dupa somn atunci cand nu-i activ dar manca salaul de bubuie sau stiuca , daca, scopul tau e sa te relaxezi pescuind. Dupa caum e valabil si daca ai da dupa stiuca cu lingura intre ape cand manca salaul la jig sau somnul la suprafata . :bucuros:"


Eu am patit ca m-am dus sa dau dupa salau,cu fir de 10 lb,leader mono de 8 lb :rizi: ,si lanseta medium pina in 18 gr.Si sa intimplat ca o namila sa rapeasca oleaca mai jos de mine,printre alte zeci de rapeli mai mari sau mai mici,cum nu am mai vazut de atunci pe acele locuri chiar din oras,unde pescuiam..Am lasat naibii gumele,am pus un rattlin,si dupa doua lanseuri m-am trezit ca ma drileaza hal mai mare si mai mustacios rapitor din zona-somnul..Povestea noastra o durat cu totul vreo 10-15 minute ,in care ne-am jucat jocul''macar sa te vad''..plecari pe sub mal,volte,contre,false predari..O venit -asa-i cel mai corect,nu ca l-am dus eu-pina in fata mea de vreo 2 ori -o simulat ca pot sa-l ridic si cand ma opinteam in biata lanseta se misca pe verticala vreo juma de metru si apoi pleca iarasi ca submarinul..Vedeam cum serpuieste firul stinga dreapta cand pleca in viteza si dupa oscilatia firului am intuit ca distanta cap -coada nu-i chiar mica,ba din contra..Noh,dupa perioada asta de timp,timp in care imi amortise complet bratul si umarul,so gandit el ca e destul cu incalzirea o bagata a patra si pina prin mijlocul Muresului nu sa oprit..Atunci am inteles,cu un nod in gat, ca daca nu il intorc o sa raman si fara fir,nu numai fara wobler..sa ca am pus cotorul in sold ansamblul devenind brusc,unul rigid..Si pleosc, firul sa inmuiat brusc ,pentru ca sa simt apoi doar vibratia woblerului in el..se dezgatase-un fel de 'pat 'onorabil pentru ambele parti...


Si aici vreau sa ajung...m-am dus acasa ,am luat lanseta de cranck-uri,fir gros si pina seara am dat ca disperatul..La fel si zilele urmatoare...cand am avut timp am iesit ,pregatit de peste mare..Dar na fost sa fie...Au trecut de atunci vreo 3-4 ani,timp in care am mai prins de la 2la 24 kg,mai multi somni ,scosi relativ usor pe echipament ''normal'' pentru zona mea..In tot acest rastimp ,am mai avut vreo 3 sau 4 din aia de calibru,intrati pur aleator-acuma pentru astia 4 in 3-4 ani merita sa imi rup mainile,sau sa car tot timpul dupa mine o ''bazooka'' pt. somn??Merita sa dai la spinn dupa somn mare-vorbesc de trofee-pe apele noastre??Aici fiecare cum crede ,si cum percepe pescuitul,pentru mine nu merita..Dar stiu pe cineva care pescuieste dedicat pe somn ,cu naluci mari si scule pe masura,si in ultimii io stiu-10 ani,pe linga aia ''regular''pina in 20kg,pe care ii scoti cu echipamentul ''normal'' o prins 2, unul de vreo 40 si ceva si unul peste 50 kg..Merita??Fiecare apreciaza asta dupa cum crede..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

19

marți, 18. februarie 2014, 07:50

Pescuitus meritatus

Daca ne apucam de cifre, statistici si contabilizari in mod sigur "nu merita" efortul, insa cine a prins un somn macar de un metru LA ARTIFICIALE in mod sigur va zice ca merita la spinning... Acel sentiment cand explodeaza apa, apoi o forta puternica trage fir de pe mulineta ... pentru unii pescuitul este o recreere si atunci merita chiar daca nu prinzi peste, la fiecare iesire poti sa inveti cate ceva ;)

Cat despre pescuitul practicat stationar si cu pari, chiar daca se supara unii pe mine, aceea nu este pescuit, stai in cort, dormi pe pat si cand se agata pestele ... intepi si tragi pe mal ... dupa mine nu are nici un farmec... :nu: :pescuit:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kzoli« (18. februarie 2014, 07:57)


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 18. februarie 2014, 09:00

..........pescuitul somnului exclusiv la spining daca merita !!! hmm!! poate merita in urma cu multi ani,cand erau inca destul se multi (pe atunci nu erau woblare) in toate pietele :) .
...acu never !! esclusiv la somn :nu: !!!pentru ca sunt rari :necajit: in zona mea ,iar de nu esti in locul potrivit cand se hotarasc sa fie activi risti sa ramai fara nici o captura.
Anul trecut doar 2 in decurs de 30 de minute primul de cam 3 Kg ,al 2 dupa ce sa simtit deranjat (se punea jos) si cred ca nu-si dadea seama ce-l scarpina :rizi: a luat trenul si sa
dus ! sa dus!incet dar sigur fara sa-l mai pot opri :rizi: .Totul a fost ca un vis frumos, care a durat doar 30 de minute,pentru un an e cam putin :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare