Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 16. februarie 2014, 11:56

Teste tractiune fire spining (noi si folosite)


Cre` ca am cateva mii de lansari cu PP de 10 si 15lb + Gigafish Powerline de 0.16...

poti sa faci un gest umanitar vis-a-vis de Gigafish si sa-i masori rezistenta la tractiune cu un cantar? m-ar interesa asta uzat cum e pe nod palomar si pe bucla in 8 . apreciez efortul :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 16. februarie 2014, 11:59


Cre` ca am cateva mii de lansari cu PP de 10 si 15lb + Gigafish Powerline de 0.16...

poti sa faci un gest umanitar vis-a-vis de Gigafish si sa-i masori rezistenta la tractiune cu un cantar? m-ar interesa asta uzat cum e pe nod palomar si pe bucla in 8 . apreciez efortul :prieteni:


Buna ideea! :bravo:
Mi se pare ca si Gigi S. are fir folosit de 1 sezon, si parca si Zamfi. Ar fi interesant de aflat rezistenta diferitelor diametre, dupa folosire un sezon. Eu o pot face cu fire noi, nefolosite.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 16. februarie 2014, 12:00

Cum e bucla in 8? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 16. februarie 2014, 13:33

poti sa faci un gest umanitar vis-a-vis de Gigafish si sa-i masori rezistenta la tractiune cu un cantar? m-ar interesa asta uzat cum e pe nod palomar si pe bucla in 8 . apreciez efortul

Asa repede:

GF PL 0,16 - uzat - nod in 8 - intre 5 si 6kg, pe la jumatate
GF PL 0,16 - nou - nod in 8 - intre 6 si 7kg, mai catre 6
PP 15lb - uzat bine - nod in 8 - in jur de 5kg

Ce am observat eu la nodul in 8 (pe care-l folosesc de cand eram speolog... :) ) este ca-i foarte important ca firele sa mearga pe cat posibil paralel, sa nu fie rasucite unul in jurul celuilalt.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 16. februarie 2014, 13:36

Cum e bucla in 8? :gandesc:

asa arata :

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 16. februarie 2014, 13:41

poti sa faci un gest umanitar vis-a-vis de Gigafish si sa-i masori rezistenta la tractiune cu un cantar? m-ar interesa asta uzat cum e pe nod palomar si pe bucla in 8 . apreciez efortul

Asa repede:

GF PL 0,16 - uzat - nod in 8 - intre 5 si 6kg, pe la jumatate
GF PL 0,16 - nou - nod in 8 - intre 6 si 7kg, mai catre 6
PP 15lb - uzat bine - nod in 8 - in jur de 5kg

Ce am observat eu la nodul in 8 (pe care-l folosesc de cand eram speolog... :) ) este ca-i foarte important ca firele sa mearga pe cat posibil paralel, sa nu fie rasucite unul in jurul celuilalt.
Multumesc :noroc:

am observat acelasi lucru si eu ;) daca nu iasa bine mai bine-l tai si masi fac odata ;)
ps l-am invatat de mai bine de 20 de ani cand am cumparat prima rola dintr-asta:


Pe vremea aia era cel mai tare fir si dupa cum vedeti nodul se afla la baza rolei (iar pe cartonul ce invelea rola se arata cum se face :bucuros: )

multumesc si eu

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 16. februarie 2014, 14:08


Cre` ca am cateva mii de lansari cu PP de 10 si 15lb + Gigafish Powerline de 0.16...

poti sa faci un gest umanitar vis-a-vis de Gigafish si sa-i masori rezistenta la tractiune cu un cantar? m-ar interesa asta uzat cum e pe nod palomar si pe bucla in 8 . apreciez efortul :prieteni:


Buna ideea! :bravo:
Mi se pare ca si Gigi S. are fir folosit de 1 sezon, si parca si Zamfi. Ar fi interesant de aflat rezistenta diferitelor diametre, dupa folosire un sezon. Eu o pot face cu fire noi, nefolosite.
in cazul asta mi-ai fi de mare ajutor cu o masuratoare la firele de 0,08 si 0,12 :prieteni:

ps. incercand sa-ti gasesc o reprezentare grafica a nodului 8 am dat peste asta :
FISKEKNUTER
ocazie cu care am gasit inlocuitor la palomar pentru anumite situatii in care bucla ar trebui trecuta peste ceva mai mare decat un vartej :bucuros:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (16. februarie 2014, 14:15)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 16. februarie 2014, 14:25

Sincer imi pare rau ,dar nu mai am firul de 0,08 :nu: In toamna am avut ultimele partide cu el si apoi, deoarece era foarte putin, l-am schimbat!Era putin deoarece mulineta s-a ocupat de el pe de o parte :zid: si ,la final ,un fitofag monstru in balta la Sacel l-a "rezolvat" ...Oricum un fir tare zic eu si care s-a comportat bine.Ma rog, in perioada de cca 1-11/2 ani cat l-am folosit.Din pacate la mine nu prea rezista mult consumabilele ...Aici intra si mulinetele! :rizi: De astea ma plictisesc sau ma ...scarbesc si le vand! :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 16. februarie 2014, 14:40

Am mutat raspunsurile aici si am facut un subiect aparte pt testarea rezistentei la firele noi si folosite. Sper ca e ok asa :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 16. februarie 2014, 15:03

Am mutat raspunsurile aici si am facut un subiect aparte pt testarea rezistentei la firele noi si folosite. Sper ca e ok asa :noroc:

e foarte ok asa :ochi:
in cazul asta mai adaug si eu teste pentru fire pe care le folosesc (tot cu cele 2 noduri de mai sus) :
Spiderwire Stealth Code Red 0,10 ; 6,2kgf peeticheta : nou -4,6-4,7kgf
dupa un sezon (scamosat) 3,2-3,6 kgf
Daiwa Samurai Braid 20 lb : nou 4,5-4,6 kgf.
vechi nu l-am masurat (urmeaza iarna viitoare ) dar ca grosime e aproape dublu fata de Spiderwire -ul de mai sus si rivalizeaza cu pp-ul de 10 lb.
Daiva Samurai Braid 18 lb : nou 3,6-3,8 kgf
Tuffline XP 0,15 , 10kgf - dupa 2 sezoane mai tine in medie intre 6,7 si 7,2 kgf iar ca grosime rivalizeaza cu pp de 15 lb
Climax Spinline si Mig 8 noi tineau cam jumate din ceea ce scria pe eticheta daca nu ma insala memoria iar Power Pro (varianta State de 10 si 15 lb) tineau cu cewva peste cat scria pe eticheta (pana la 1 kgf mai mult in cazul celui de 15 lb )Fins Original PRT 7lb -nou tinea in medie 3,8-4 kg iar dupa un sezon 3,3-3,4 kgf (firul care mi-a placut cel mai mult pana in prezent) Ca textura semana cu PP-ul dar nu era asa galagios. La fel cel de 10 si de 15 lb tineau putin peste ce scria pe eticheta dar cu cateva grame mai putin decat pp-urile echivalente


ar mai fi YGK G-soul Super Jigman X8 - nou de 30 lb tine in medie 4,5-4,6 kgf (ochiometric are aceeasi grosime cu Samurai Braid de 20 lb)
- nou de 14 lb tine in medie 1,8 kgf dar , e cel mai subtire fir dintre cele testate urmat imediat de Spiderwire de 0,10


ps testele le-am facut lasand doar aproximativ 1m lungime de la nod si tragand cursiv pana la rupere (fara bruscari ) cu 3 repetari pe nod in medie.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (16. februarie 2014, 15:22)


  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 16. februarie 2014, 16:10

pps. Zoran poti sa faci rost de o poza cu tabelul din "caietul" asta? :zambet: :
Jetzt im Handel: Der große Schnurtest / In eigener Sache / Service / Fisch und Fang / Paul Parey Verlag
nu de alta dar tare is curios ce vine aici in loc de semnele de intrbare :
http://www.aspo-gmbh.de/Beilage_Test_Gef…e_FF12_2013.pdf

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (16. februarie 2014, 16:15)


  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 16. februarie 2014, 16:24

am gasit eu ceva dar vroiam o confirmare :

Citat

Die Ergebnisse

Bei den Durchmessern bitte ein Auge zudrücken, da es leider keine korrekte Messweise für polyfile Schnüre gibt. In F&F wurde hier auch die Angabe: "Durchmesser, Tendenz in mm" gemacht.

Ich versuch es so gut es geht übersichtlich zu gestalten, leider unterstützt das Forum keine Tabellen. (Gery..? )

BLAU: Das Ergbnis stimmt mit den Angaben überein oder weicht nur minimal ab..
GRÜN: Das Ergebnis war besser als die Angaben.
DUNKELROT: Das Ergebnis war schlechter als die Angaben.
ROT: Starke Abweichung zu den Herstellerangaben.
---------------------------------------------------------
Balzer "Ironline TX":
Hersteller: 0,13mm - 14,7kg
F&F-Ergebnis: 0,14-0,20mm - 9,2kg
NKF: 4,3kg (47%)
---------------------------------------------------------
Berkley "FireLine Exceed Red"
Hersteller: 0,15mm - 7,9kg
F&F-Ergebnis: 0,20mm - 8,1kg
NKF: 4,0kg (49%)
---------------------------------------------------------
Berkley "Whiplash Green":
Hersteller: 0,15mm - 18,9kg
F&F-Ergebnis: 0,16-0,27mm - 18,5kg
NKF: 10,6kg (57%)
---------------------------------------------------------
Berkley "Nanofil Hi-Vis":
Hersteller: 0,15mm - 7,659kg
F&F-Ergebnis: 0,14-0,18mm - 6,8kg
NKF: 2,6kg (38%) [bestätigt wohl die Beschwerden über die Knotenbrüche]
---------------------------------------------------------
Climay "Touch 8 Braid":
Hersteller: 0,14mm - 11,3kg
F&F-Ergebnis: 0,20mm - 11,0kg
NKF: 4,6kg (42%)
---------------------------------------------------------
Climax "miG":
Hersteller: 0,12mm - 9,1kg
F&F-Ergebnis: 0,20mm - 8,3kg
NKF: 2,9 (35%)
---------------------------------------------------------
Cormoran "Corastrong Zoom":
Hersteller: 0,14mm - 13,8kg
F&F-Ergebnis: 0,18-0,27mm - 13,2kg
NKF: 5,7kg (43%)
---------------------------------------------------------
Daiwa "Tournament 8 Braid":
Hersteller: 0,14mm - 10,8kg
F&F-Ergebnis: 0,13mm - 8,1kg
NKF: 3,5kg (43%)
---------------------------------------------------------
Hemingway "Mission 14RC":[1]
Hersteller: k.A. - 10kg
F&F-Ergebnis: 0,22mm - 13,1kg
NKF: 6,0 (46%)
---------------------------------------------------------
Shimano "Power Pro":
Hersteller: 0,15mm - 9,0kg
F&F-Ergebnis: 0,20mm - 11,4kg
NKF: 5,3kg (46%)
---------------------------------------------------------
Spiderwire "Stealth Code Red": [1]
Hersteller: 0,14mm - 10,2kg
F&F-Ergebnis: 0,16-0,20mm - 7,5kg
NKF: 3,3kg (44%)
---------------------------------------------------------
Spro "Snyper":
Hersteller: 0,15mm - 10,0kg
F&F-Ergebnis: 0,20mm - 8,1kg
NKF: 4,0kg (49%)
---------------------------------------------------------
Waku "Stroft GTP R1":
Hersteller: 0,159mm - 4,5kg
F&F-Ergebnis: 0,13mm - 5,4kg
NKF: 2,5kg (46%)
---------------------------------------------------------
WFT "15kg Strong":
Hersteller: 0,12mm - 15kg
F&F-Ergebnis: 0,20mm - 9,7kg
NKF: 5,2kg (54%)
---------------------------------------------------------
WFT "Dynamix 14 KG":
Hersteller: 0,16mm - 14kg
F&F-Ergebnis: 0,27mm - 12,5kg
NKF: 5,2kg (42%)
---------------------------------------------------------
[1] Bei Hemingways "Mission 14RC" gehe ich beim Durchmesser davon aus, das von Herstellerseite diese Schnur nicht als 0,22er geführt wird, daher habe ich das Ergebnis rot markiert.


Wie man sieht haben die Hersteller den Durchmesser der Schnüre, mit wenigen Ausnahmen, nicht so wirklich im Griff. Bei der Tragkraft sieht es da schon besser aus. Vier Schnüre brachten es auf mehr tragkraft als auf der Spule angegeben, bei dreien waren die Abweichungen gering (<1kg).

sursa:
Angelforum | Angelschnüre | Fisch und Fang Schnur Test: Stimmen die Angaben oder nicht?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 16. februarie 2014, 17:06

sursa:
Angelforum | Angelschnüre | Fisch und Fang Schnur Test: Stimmen die Angaben oder nicht?


Foarte interesant de observat si diferentele de diametru! Un fir care tine mai mult decit scrie pe cutie, dar si diametrul e cu 30% mai mare, de ex ca si aici:
Shimano "Power Pro":
Hersteller: 0,15mm - 9,0kg
F&F-Ergebnis: 0,20mm - 11,4kg

:gandesc:

Dpmdv cel mai ok este acesta:
Daiwa "Tournament 8 Braid":
Hersteller: 0,14mm - 10,8kg
F&F-Ergebnis: 0,13mm - 8,1kg => diametru real!
NKF: 3,5kg (43%)

Hersteller = Producator
F&F-Ergebnis = Rezultatul Fish und Fang, revista care a testat si masurat
NFK = tractiunea la nod
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 16. februarie 2014, 17:29

Testele facute de mine pt tractiunea la diferite noduri la urmatoarele fire:
Powerline 0,08
Powerline 0,12
Gigatec 0,15

Fiecare dintre fire le-am testat asa:
a) de 2x cu nodul 8
b) de 2x cu nodul dublu
c) de 4x cu Duncan

La fiecare dintre cele 3 teste am folosit cite 2 m de fir, si am facut aceleasi noduri pe ambele capete, asa ca cel mai slab dintre cele 2 noduri a cedat de fiecare data. in testul urmator am facut nod pe capatul ce s-a rupt, deci celalalt nod a fost deja odata solicitat.

La testul c) am folosit de 2x cite 2 m de fir.

Firele le-am tensionat cu un cantar el, incet si cit am putut de liniar, urmarind atent pe display la cite kg se rup.

Aici rezultatle, care dupa cum se vede difera de la nod la nod!

........PL 008............PL 012...............GT 015
a)....3,3-3,4 kg........4,5-4,9 kg...........6,3-6,4 kg
b)....3,5-3,9 kg........5,5-5,8 kg...........5,8-6,2 kg
a)....4,2-4,8 kg........8,3-8,7 kg...........8,5-8,9 kg

Favoritul meu ramane fara discutii Duncan-ul, nodul c), care l-am dat de 2x peste agrafa si l-am infasurat de 6x.
Nodul b), pt ca se face rapid, il folosesc la monturile de clonc si stationar la fire groase, care le agat de carabina.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 16. februarie 2014, 17:36

multumesc Zoran :prieteni:

aici inca un test foarte complex pe fire mai groase (de la 20 de lb in sus ):
http://www.fischerstammtisch.at/pdfs/gee…_schnurtest.pdf

de remarcat ca, testele sunt facute fara nod pe bucati foarte scurte de fir (pana in 20 cm) dupa cum se vede in video

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 16. februarie 2014, 18:17

multumesc Zoran :prieteni:

aici inca un test foarte complex pe fire mai groase (de la 20 de lb in sus ):
http://www.fischerstammtisch.at/pdfs/gee…_schnurtest.pdf

de remarcat ca, testele sunt facute fara nod pe bucati foarte scurte de fir (pana in 20 cm) dupa cum se vede in video


Testul acesta nu mi se pare relevant, deoarece nu sunt masurate si diametrele reale.
De ex, daca la un fir "A" de 0,3 mm pe care scrie 30 kg sunt testate 33 kg, iar la un fir "B" pe care scrie 0,3 mm cu 30 kg si sunt testate doar 25 kg, nu inseamna pt mine ca "A" e mai bun decit "B".
S-ar putea ca firul "A" sa aiba un diametru real de 0,4 mm! si de aceea tine cei 33 kg.
Si s-ar putea ca firul "B", care are diametrul real cit scrie pe cutie, sa tina la 0,4 mm chiar si 38 de kg.

Dau un exemplu:
Gigafish Powerline 0,66 mm cu tractiune data de 85 kg, intra pe o mulineta de ex 240 m.
De la alta firma, un fir de 0,56 mm intra insa doar 200 m! La o expertiza s-a constatat ca cel de 0,56 mm dat cu 90 kg avea in realitate 0,75 - 0,80 mm.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 16. februarie 2014, 18:32

la testul asta ceea ce mi s-a parut relevant a fost cat anume din declaratia producatorului e real :ochi:
adica cine si cu cat ne minte mai tare :drac2:

intre timp am gasit si testul Fisch und Fang integral (era de asteptat ca cei care au fost gasiti cei mai conformi sa se laude cu asta , respectiv cei de la Stroft :limba: )
il aveti aici :ochi: http://www.stroft.de/FuF_SP_Schnur_12_13.pdf

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 16. februarie 2014, 18:42

Da sa sti ca tot nu mi se pare deosebit rezultatul, nici la Stroft si nici la Daiwa.
Adica la 0,13 mm reali, sa tina 5,4 kg liniar, la nod doar 2,5 kg la un pret de 22 €/100 m? Si Daiwa la fel, la 0,13 mm tine liniar super bine cu 8,1 kg, dar la nod 3,5 kg si costa 20€/100 m. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 16. februarie 2014, 18:55

mie mi se pare deosebit rezultatul , mai ales cand ma uit la grosimi si rezistenta la nod fata de cele declarate : am aflat rapid pe ce sa nu dau banii :zambet: :ochi:
practic , daca ma uit la fire de aceasi grosime (masurata nu cea declarata) si la rezistenta la nod masurata vad rapid care-i mai tare. ma uit apoi la pozele cu textura firului si vad care pare a fi mai silentios si ma uit la tipul de material si de impletitura (unde scrie 8 sau 4 fire) si vad care ar avea o mai buna rezistenta la abraziune. Ma uit la pret si decid . :bucuros:

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (16. februarie 2014, 19:01)