Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 16. februarie 2014, 09:59

Echipament spining de somn pentru incepatori

:salut: prieteni,
chiar daca s-a discutat destul despre ce mulineta, ce lanseta, fir etc, pareri diferite cu zecile, as vrea sa deschid acest subiect unde sa discutam generalitati, importante in spiningul la somn, care ar trebui sa fie luate in considerare de fiecare incepator la spin!
Aici e vorba de cei pescuiesc la stationar, dar dau ocazional la spining la avat sau stiuca, sau chiar deloc. La ce ar trebui sa se astepte de la spiningul la somn!?

As vrea sa va dati fiecare cu parerea, sa-si expuna fiecare dintre cei cu experienta, cam ce trebuie avut in vedere cind ne hotaram sa incepem spiningul la somn, sa achizitionam un combo de spin la somn, recomandari pt "incepatori" totali.
Daca se poate si specific apelor unde pescuiti: Mures, Timis, Prut, Somes, Dunare, Po, Ebro... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 16. februarie 2014, 19:02

Salut.Eu am mai putin de doi ani de cand am facut prima partida de spinning, sunt un incepator in pescuitul cu artificiale insa imi permit sa scriu cateva lucruri pentru cei ce vor incerca sa prinda somni la spinning.
In primul rand(parerea mea) sa nu va asteptati sa aveti capturi de fiecare data cand iesiti la pescuit, eu unul am dat atatea gherle :rizi: , daca ar fi sa fac o diferenta dintre sansele de a prinde somn la stationar cu momeala peste viu sau in al prinde la spinning(din nou parerea mea) eu sunt inca convins ca am mai multe sanse la stationar :rizi: .Poate gandesc asa pentru ca am avut prea multe partide de spinning la somn in care nu am scos pe mal nici macar un mustacios :gandesc:
Aici unde locuiesc sunt unele situatii atunci cand creste nivelul raului Po si atunci cred ca sunt foarte multe sanse sa se prinda la spinning.In situatiile astea somnii parca intra in frenezie, ies la vanatoare si ai multe sanse sa iti intre unul in lanseta daca esti la locul potrivit, in momentul potrivit.In teorie e la fel ca la oricare alta metoda de pescuit important e sa incerci sa iti dai seama de conditiile de pescuit din momentul respectiv.O chestie pozitiva la spinning, e faptul ca te poti misca repede dintr-un loc in altul, imi place faptul ca ai putin bagaj si daca vrei in 5 minute ti-ai strans lanseta, ti-ai luat rucsacul si esti deja in masina :ochi: asta pentru mine care pescuiesc si la stationar (unde am o gramada de bagaje) e un lucru de nota 10.E clar ca e mult mai simplu de programat sa zic asa o partida de spinning la somn decat una de stationar.
Tot astept sa imi intre ceva mustacios mai imbracat in lanseta de spinning, pana acum am prins numai somni de mici dimensiuni.As mai zice ca parca am parte de mai multa adrenalina in pescuitul cu artificiale si cred ca e din cauza echipamentului ce il folosesc(inca mai fac diferenta intre "parii" mei de la stationar si lansetele de spinning :rizi: )
In privinta echipamentului la inceput tindeam sa imi achizitionez lansete si mulinete cat mai puternice care din pacate fac tot ansamblul cam greu in mana si dupa cateva ore de pescuit se simte oboaseala destul de bine.Parca acum dau o mai mare importanta si greutatii lansetei si mulinetei, ca sa poti pescui cateva ore bune numai dupa somn trebuie totusi sa nu iti oboseasca mana in ultimul hal.Oricum nu cred ca voi folosi mulineta sub marimea 6000 atunci cand pescuiesc dupa mustaciosi.Nu pot sa imi dau cu parerea despre ce echipamente trebuie achizitionate pentru ca si eu sunt la inceput de drum, astept "expertii" sa vad ce sfaturi dau insa am vrut sa scriu parerea mea despre metoda asta de pescuit.

Ps: sunt norocos ca ies la pescuit cu un "profesor" de la care am inca multe de invatat :inchinare:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 16. februarie 2014, 19:35

prea mare zarva cu spinningul la somn cand e extrem de simplu :
1. sa sti cand si unde sa cauti somnul
2. sa ajungi sa pescui acolo
3. sa stapanesti bine tehnica pe care vrei s-o aplici
5. sa ai naluca potrivita
6. echipamentul calibrat pentru pestele vizat (ca talie) in locul vizat
7. iarna nu-i ca vara si dimineata nu-i ca seara (clar ca nici pe senin nu-i ca pe furtuna)
8. multa rabdare
cam asta e pe scurt :pauza: :drac2:
ps. sfatul meu pentru incepatorii la spinning in materie de somn: NU va apucati!!!!!!!! (si asa suntem destui si prea inghesuiti :limba: )
serios vorbind e un stil costisitor care te rasplateste rar da' bine cu adrenalina :zambet: :bravo:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (16. februarie 2014, 19:41)


4

duminică, 16. februarie 2014, 20:02

Am pescuit doar la stationar,nopti nedormite o gramada(doar anul trecut peste 60),rezultate au fost,dar slabe(multe dar marunte),dau vina pe faptul ca densitatea de peste este mica in comparatie cu alte ape,muresul,oltul etc.,dar nu ma pot plange!.
Prin spinning as vrea sa cresc numarul capturilor!
In acest an mam gandit sa pescuiesc la stationar(3lansete) si sa port la mine,la fiecare partida o lanseta de spin',.......nu de putine ori,spre dimineata vedeam somni cum rapesc la suprafata si nu aveam ce sa le fac,aveam lansetele plantate !
Intrebare mea e:
Ati opta ptr. o lanseta de spin' in locul uneia de stationar?(astept raspunsuri in special de la pescari de stationar care pescuiesc si la spinning)

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 16. februarie 2014, 20:15

Apai ce pare simplu intotdeauna este foarte complicat! :rizi: Si asta daca ar fi sa ma refer doar la punctul 1...

Eu nu pescuiesc dedicat la somn ,dar am cate o apucatura uneori si mai incerc. Cred ca este foarte important la incepatori (oare cum o fi la avansati :drac2: ) sa se inarmeze cu multa rabdare si speranta. Pana sa ajungi sa stapanesti punctul 1 al colegului este mult ...uneori prea mult ,mai ales atunci cand pescuiesti intr-o apa cu somn putin si pescari (braconieri) multi! Deci ...nu cedati la prim(ele)ul insucces(e)! Asta ca idee generala.

Mai concret un pic ,pentru Muresul in zona Aiudului ,as putea spune cam asa:

1.Echipament :
-un bat de 2,40-2,70 m pentru pescuitul de pe mal .Asta deoarece Muresul meu presupune lanseuri mai lungi neavand multe zone foarte "minate" in apropierea malurilor care sa presupuna acuratete in lansare si joc in scurt al nalucii.Mai ales ca baietii ataca de obicei in prima treime a malului opus...Sau pe mijloc si foarte rar in picioarele tale (ziua).Puterea superioara,cinstita, de 50-80 g consider ca permite pescarului un pescuit placut si cu rezultate pozitive;
-mulinete decente ,cu marimi cuprinse intre 4000 Daiwa si 6000 Shimano ;
-un fir cu o rezistenta de 40-50 lbs cred ca este potrivit;

2.Naluci: ...aici e poveste mare ,insa la noi cel mai bun randament il au oscilantele .Eu nu prea le mai folosesc si nu stiu de ce :nunteleg: Apoi ,probabil, rotativele ,voblerele si gumele . Restul maimutelor ...Sigur ca nalucile se coroboreaza si cu talia somnului urmarit!

3.Locuri : teribil de dificil de spus ,chiar cand stapanesti ...punctul 1! Somnul este poate cel mai imprevizibil rapitor de apa dulce.Cel putin pentru mine! Locurile de vanatoare tin cont de perioada anului ,de momentul zilei , de conditiile de apa ,etc.Prea multe necunoscute in ecuatie si eu nu prea am vazut matematicianul perfect! Corigenti sunt destui insa...De aceea,ca si in multe domenii,nu tot timpul cel mai talentat are rezultate maxime ci acela care munceste mai mult!
Exemplele pot veni in doua -trei randuri:cand este perioada de depunere a anumitor specii de pasnici somnii vor fi acolo si ziua si mai ales noaptea!Cand apa este tulbure ,umflata de viituri si plina de lemne ,cele mai mari exemplare de somn sunt foarte active! Cand noptiile sunt negre,fara luna puteti avea surprize placute! Cand apa este mica si scazuta ,in cap de repezis ,noaptea ,baietii se vor imbaia in masa de mrenute si scobarei! Intotdeauna merita sa aruncati cateva maini in coada de bulboana! Etc,etc.Nu prea am avut note mari la matematica! :rizi:

4.Mod de pescuit (de pe mal): dupa ce reusiti sa identificati locurile fierbinti trebuie sa va adaptati situatiei.Pentru ca si aici este o alta ...poveste! In general lumea considera ca nalucile trebuie recuperate foarte incet pentru ca somnul care nu vede (parerea voastra probabil ... :) )sa aiba timp sa identifice naluca si sa atace .Posibil in marea majoritate a cazurilor ,mai ales cand somnii nu sunt foarte activi .Insa un somn activ ,pus pe vanat si mai ales cand isi tradeaza prezenta poate de multe ori sa fie ademenit de o naluca recuperata cu viteza de ...avat( alta poveste cum ca trebuie recuperat in superviteza...)! De cele mai multe ori somnul va ataca naluca intre ape sau in stratul superior al apei ,mai ales noaptea. Pe fund se va prinde in special ziua,pe gropi ,la gume sau cicade.

Cam asa as spune eu ca trebuie sa procedeze un prieten care vrea sa incerce anume dupa somn ,pe Mures , la Aiud. :noroc: Nu luati neaparat de bun ce am insirat eu pe aici ,dar am observat ca se mai nimereste ce zic eu...Culmea este ca si pe rauri similare Muresului ,dar situate in Italia de ex. se cam respecta "legislatia" cu mentiunea ca acolo tot a doua sedinta vei avea atac de somn! :buaaaah:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 16. februarie 2014, 20:25

Am pescuit doar la stationar,nopti nedormite o gramada(doar anul trecut peste 60),rezultate au fost,dar slabe(multe dar marunte),dau vina pe faptul ca densitatea de peste este mica in comparatie cu alte ape,muresul,oltul etc.,dar nu ma pot plange!.
Prin spinning as vrea sa cresc numarul capturilor!
In acest an mam gandit sa pescuiesc la stationar(3lansete) si sa port la mine,la fiecare partida o lanseta de spin',.......nu de putine ori,spre dimineata vedeam somni cum rapesc la suprafata si nu aveam ce sa le fac,aveam lansetele plantate !
Intrebare mea e:
Ati opta ptr. o lanseta de spin' in locul uneia de stationar?(astept raspunsuri in special de la pescari de stationar care pescuiesc si la spinning)

In primul rand cred ca nu ai voie sa pescuiești și la staționar și la spin în același timp. Eu unul la partidele de staționar am tot timpul cu mine și lanseta de spinning(o tin in mașină asa ca sa fiu eu liniștit ca sunt pregătit pentru orice situatie :rizi:). In trecut am fost martor la unele momente când somnii rupeau la suprafață în anumite locuri și tare as fi vrut sa le pot da pe la bot cu un vobler. Încearcă și la spinning pentru ca e adrenalina pura.

7

duminică, 16. februarie 2014, 20:38

Intrebare lanseta
Hakuyo mtx heavy spin 40-120gr!
Credeam ca este ceea ce am eu nevoie!Am mers pe o balta sa o incerc,dupa 30min am lasat-o din mana si am urmarit alti pescari! :nunteleg: ,e prea 'heavy' 40-120gr actiune fast(imi da senzatia ca e spod),plus de asta,in locurile unde pescuiesc eu, ca pesti hrana ptr. somn predomina:obletele,cleanul,scobar,mreana(pe rau)....,bibanul,caras,rosioara,babusca(pe lac).
Cu aceasta lanseta na-m sa pot 'controla' un vobler care sa imite unul din pestii mentionati mai sus!La jigging o fi buna ,dar nam eu asa curenti de apa sa fiu nevoit sa dau cu jiguri peste 40-50gr!(Daca gresesc va rog corectati-ma)
Deja ma bate gandul sa o vand/schimb cu scule de stationar :nunteleg:
Singurul avantaj ce il am la aceasta lanseta este rezerva de putere.(lanseta am castigato,nu ma pot plange, este super dar e preea heavy ptr mine)!
M-am gandit la un 2,4m cu o putere pana in 60gr.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 16. februarie 2014, 21:06

M-am gandit la un 2,4m cu o putere pana in 60gr.


:rizi:
Iote ca am avut dreptate...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 16. februarie 2014, 21:31

Insamna ca io pescuiesc cel mai ''light' la somn,lanseta mea cea mai zdravana arunca 40-50gr,si abia are 2.30..de alealalte nu mai pomenesc.. :zambet: Haleuuu si morisca mea aia mai zdravana abia are fo 240gr.. :doarecapu: Somnul de la avatarul meu a fost prins cu o joarda ce arunca pina in 28 gr,si fir da 15lb..mai mare n-am prins.Cica secretul e sa nu dai special dupa somn...te gaseste el ,nici o grija.. :ochi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 16. februarie 2014, 22:04

Insamna ca io pescuiesc cel mai ''light' la somn,

nu chiar , eu la jig il caut cu un 7-21 gr. care acum a "crescut" de la 2,13m la 2,23m tocmai pentru un plus de putere pe talon :zambet: :ochi: ce sa fac daca somnii pe aici is amatori de fineturi :nunteleg:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 17. februarie 2014, 06:18

wow ,ce bine arata.. :bravo: Insa eu,la jig nu as cobori sub clasa heavy si 1 oz..Pe joarda aia de care va povesteam,pina intr-un oz,am avut intrati pe jig 3 somni ,dintre care nu am scos nici unul.Presupun ca nu au fost bine intepati,deoarece lanseta avea actiune moderata ,potrivita pentru woblere,unde,intr-adevar nu am avut probleme..Asa ca mi-am facut un mhx din serie magbass,care duce pina intr-un oz,dar cu o rezerva mare de putere..Ultima ei ''isprava'' o fost o stiuca de vreo 6 kile intepata de spate(in blank simteam tacuri fine si scurte,de ziceam ca e salau,si cand i-am dat,m-am pomenit cu stiuca in jig)Pe aceeasi lanseta am avut anul trecut un somn mare care mi-aindoit-o pina in grip,si care o reusit sa frece firul de ceva bolovani si sa dus..cand nu e sa fie,nu e, si gata..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 17. februarie 2014, 06:25

...Pe aceeasi lanseta am avut anul trecut un somn mare care mi-aindoit-o pina in grip,si care o reusit sa frece firul de ceva bolovani si sa dus..cand nu e sa fie,nu e, si gata..

:rizi: ...scuze Gigi, dar nu ma pot abtine! Un somn sanatos face ce vrea cu o joarda, se duce unde vrea si se freaca de ce vrea! Nu mai ai nici un control asupra lui, deja cind sare de 1,5 m. Si tu si eu si multi altii stim ca in Mures sunt destui somni care, daca legi firul de picior te pot trage in apa... :nunteleg:

Poate reusesc cindva sa va lamuresc macar sa incercati un sezon echipament de cel putin 3 oz. :noroc: Chiar as fi si io curios sa vad ce se poate scoate cu adevarat din Mures, Somes, Timis, Dunare... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 17. februarie 2014, 07:41

Zoran,ai perfecta dreptate..

Numai ca ,aici depinde de felul de a fi a fiecaruia..Eu unul pescuiesc in primul rand ,pentru placere..Asta..pentru mine..inseamna sa am driluri multe,nu neaparat cu pesti de talie mare..Nush cum se face ,ca pescuind asa,te trezesti ca intri in lupta si cu dihanii d-astea..desi nu le cauti cu luminarea..Anul trecut mi-am facut o joarda pentru Norizi 11,zicind ca voi iesi noaptea special pentru pescuit la somn de talie mare..da' n-a fost sa fie..Cred ca pentru apele unde pescuiesc eu,lanseta asta e maximum de puternica ...si nu cred ca voi pescui pe aici cu o lanseta ce arunca minim 3 oz,daca bine am inteles ce zici..pentru ca ar insemna sa folosesc doar meganaluci pentru mega pesti,ceea ce nu ma caracterizeaza.. :rizi: Ai fi surprins daca ti-as povesti de niste somni dati afara cu joarde medium ce arunca incepind de la un sfert de oz pina la maximum 3\8 oz,fire japo de 8 lb,subtiri cat firul de par versus somni over 20kg...E drept ca nu-i echipament de somn ,dar uite ca face fata..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 17. februarie 2014, 08:01

Si eu trebuie sa-ti dau dreptate, asa e, cum vede fiecare lucrurile si ce il satisface, asa sa pescuiasca.

dar totusi, pacat Gigi ca nu vrei macar sa incerci!
Eu nu am zis ca nu poti scoate un somn sanatos cu o lanseta de salau, dar asta doar cu noroc mare de tot! Si nici sa treci definitiv pe havy! Nu, am spus ca ar fi cool daca macar ar incerca cineva sa foloseasca un sezon astfel de lansete, nu sa treaca permanent pe ele, sa vedem si noi cine tot scapa in driluri.
Si la fel, nu am spus ca cu un 3 oz tra sa si arunci doar naluci de 80 grame!
Pt mine e chiar invers, sa tot scap la somni sanatosi din cauza echipamentului, sau sa intru in apa sa inot dupa peste cu lanseta in mana (era undeva parca o poveste de genul acesta), sau sa alerg 200 de metri pe mal cu pestele in bat, nu este ceva ce m-ar caracteriza pe mine. Dar cum ai zis si tu, fiecare cum ii place, ceea ce il satisface.

Eu am comandat acuma citeva lansete de spinning la somn, putem sa facem citeva teste in aprilie cind vin. Sa comparam ce se intampla cind lansezi cu nalucile facute de tine cu lanseta de 1 oz si diferenta de lansare cu lanseta de 2, 3 si 6 oz. Poate reusesc sa fac rost si de una de 4 oz, sa vad ce si unde. Deasemenea putem compara si “contra” cu diferentele de putere care ajung in naluca, si chiar si comportamentul nalucilor la recuperare.

Poate, poate… reusim sa vedem in final putin altfel spiningul la somn :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 17. februarie 2014, 08:12

Subiectul asta tinde sa devina mai ceva decat "biciclete contra tractorase". :)
Zorane, sigur ca tu ai dreptate ca la un somn foarte mare, e bine sa ai echipament ultra heavy.
Insa cuvintele cheie din ce-a spus Gigi sunt urmatoarele: "Pe aceeasi lanseta am avut anul trecut UN SOMN MARE care mi-aindoit-o pina in grip".
Stiind ca Gigi iese la pescuit MULT mai des decat mare parte dintre noi, ma intreb cati somni mari am fi scapat noi pe an si daca merita sa-ti "rupi" mana un an intreg avand atatea sanse cate ai pe Mures... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 17. februarie 2014, 08:30

Absolut deloc nu merita sa-ti rupi mana daca nu doresti sa prinzi somni mari! Mai ales pt cei ce nu cred ca sunt destui somni mari in Mures sau rauri asemanatoare, sa pescuiasca in asa fel incat sa le faca placere... Asta e f important!

Dar sunt convins ca Gigi a avut pe langa unul agatat bine care ia indoit lanseta pina in cotor, si destui care sau dus ca torpila si sau dezgatat in scurt timp dupa contra. Si crede-ma, nu doresc sa deviez subiectul, dar pt incepatorii la spin as vrea sa fie claritate in ceea ce se poate intampla cu un combo heavy, si ceea ce se poate intampla cu un combo light, de salau. Este exact ca la pescuitul la clonc: “eh, las’ ca no veni chiar la mine ala mare care sa rupa lanseta, ca doar am si frana la mulineta”.

Inca odata, fiecare sa pescuiasca cum doreste si cum crede el ca e mai bine, dar sa si spuna cu un combo light ce se poate scapa, si cit. Tot auzim ca te doare mana, ca obosesti repede la un combo greu, dar nimeni pina acuma nu a spus clar cite driluri nefinalizate au existat in trecut cu un combo light, doar asa, ocazional cind mai vine vorba:

Pe joarda aia de care va povesteam,pina intr-un oz,am avut intrati pe jig 3 somni ,dintre care nu am scos nici unul
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 17. februarie 2014, 09:00

La lanseta pana la un oz si un somn de 10kg in ceva curent ii un monstru... :).
Si apropo de cati somni MARI (adica pe la 2m si peste) se prind in Romania, nu retin sa fi vazut poze anu` trecut decat cu cel al lui deyu.
Am mai auzit ceva zvonuri, ceva de pe Mures (UN peste) si vreo doi pe Dunare.
Imi cer scuze daca am uitat alti pescari (sportivi) care poate au prins pesti asa mari dar sunt convins ca n-au fost f. multi (nici pescari, nici pesti).

Io am fost la Dunare de multe ori si n-am prins nimic mare (si nu dadeam cu nuiele sa-i scap...).
In afara de mine care hai sa zicem ca nu stiu sa pescuiesc cum trebuie, mai stiu MULTI care au fost si ei la Dunare si n-au prins nimic din categoria mentionata.
Asa ca UNDE-S somnii aia MULTI si MARI totusi, ca nu toti am pescuit cu bete UL? Da, stiu, pestii din RO is destepti, aia de pe Ebru sau Po is prosti... :rizi: .
Pai numa` anem o prins mai multi somni mari anu` trecut decat am auzit io sa se prinda in Romania... :rizi: .
Si da, posibil sa fie cazuri pe care nu le stim dar sunt sigur ca si pe Po sau Ebru sunt mai multi "anemi", asa ca proportia se pastreaza.
Da, acolo poate n-as indrazni sa dau cu altceva decat lansete solide. :bravo:

Imi cer scuze anem c-am folosit id-ul tau dar, dupa mine, este id-ul unui pescar de succes... generic vorbind... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 17. februarie 2014, 09:00

Poate reusesc cindva sa va lamuresc macar sa incercati un sezon echipament de cel putin 3 oz. :noroc:


personal am incercat sa dau cu echipament mai heavy dar nu-i chip sa pescui corect un jig mic sa zicem 11 grame cu un par de 2 sau chiar 3 oz .n Nu simti absolut nimic din ce face bila ta pe fundul apei si ar trebui sa te bazezi doar pe vaz .Din pacate noaptea , sau cand bate vantul n-ai sanse sa-ti vezi firul iar la noi in zona vantul bate numa de 2 ori pe an (6 luni de la est si 6 de la vest) iar pe Olt, adica sub munte, bate briza de 2 ori pe zi ( pana la amiaz biza diminetii spre munte iar dupa amiaz briza de seara de pe munte). Daca pui fir prea gros ai toate sansele sa-ti joace guma rafalele de vant :zambet: :nunteleg:
Apoi, vorba lui Gigi, pescuitul e de relaxare si presupune sa ai si tacuri ori ca sa ai tacuri guma ai trebuie jucata eficient ceea ce inseamna ca tre sa cam sti ce face acolo jos in orice moment nu sa pescui pe ghicite . :bucuros:
Nu degeaba ziceam la inceput de loc, naluca , talie in loc sa vorbesc de bete si mulinete, pentru ca, acelea sunt coordonatele care determina tipul de bat pentru fiecare pescar in parte pe zona lui.
De exemplu, daca dai din barca sa pe mal impadurit si intelenit e mai indicat un bat scurt, daca dai de pe mal in mijlocul riului trebe ceva mai lundg sa poti lansa, daca pescui cu naluci usooare iti trebuie ceva mai fin pe varf sau mai elastic daca dai cu naluci grele iti trebuie chestii heavy intradevar sa se invarta in jurul a 2-3 oz putere de lansare. Aici intervine insa altceva si anume, preferintele de hranire ale somnului pe zona respectiva in perioada respectiva ca daca el papa obleti degeaba dai tu cu Skiner-ul de 20 sau Turus Uko de 30 cm ca nu ti-l baga nimeni in seama in schimb iti ia un Original Floating de 6 grame pe care cu coada de matura armata cu funie si troliu folosita la voblerele mentionate anterior lansezi asa, cam pana la varful bocancului :drac2: (unde, intre noi fie vorba, poti sa pescui si la rima daca bagi curu-n apa :limba: ). Apoi, nu-i tot una sa pescui in repezis pe curent puternic, sau pe suvoaie (unde trebuie bat apt de forta bruta sa poti trage de ei contra apei) ori pe zone adanci cu un curs lin (unde merge si ceva mai moale sau mai de finete ) .
Si tot asa pot s-o tin cu n exemple la modul general , fiecare eficient in stilul lui, pe zona lui, la pestii lui, cu momeala lui etc.
Cand am enumerat criteriile din prima postare am vrut sa le dau de inteles incepatorilor ca trebuie sa studieze bine problema inainte de a se apuca de sportul asta sa-si cunoaca pestii, zona, sa vada cum dau altii pe acolo si cu ce rezultate s.a.m.d
Nu zic ca un bat de la 3 oz in sus nu-i bun ( Pe Dunare, pe Rin, pe Po Sau Ebro chiar si pe Olt si Mures uneori) insa asta nu-l face universal valabil mai ales in conditiile in care scopul spinningului e sa prinzi si peste nu doar sa speli naluci si ca sa prinzi trebuie sa provoci muscaturi care vin numai cand totul de la echipament la tehnica la loc si perioada cu hrana si obiceiuri se potriveste perfect.

Zicea , daca nu ma insel, Zamfi (undeva mai sus) ca pentru multi spinnigul la somn inseamna mulinat incet pentru ca somnul e un peste lent si-i trebuie timp sa atace. Daca pleci de la premisa asta mai bine stai acasa. Da, in multe situatii pescuitul la somn (mai ales cu voblere sau linguri) inseamna mulinat incet dar nu pentru ca-i pestele lent ci pentru ca e un oportunist si talia il face sa prefere sa astepte sa-i pice in gura ceva decat sa alerge dupa prada mai ales cand asta e destul de mica comparativ cu nevoile lui . Pentru el ceva mulinat incet echivaleaza cu ceva ce nu mai are putere sa inoate si atunci ii renteaza sa mearga la cules chiar daca prada-i mica (un fel de gustare). :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 17. februarie 2014, 09:39

Eu vad putin altfel pescuitul somnului la spin, si ma bucur ca am deschis acest subiect pt a putea discuta mai pe larg sau mai exact anumite chestii care poate aduc mai multa claritate incepatorilor la spin.
De ex, parerea mea e ca, la spinning la somn cu gume nu prea ai de ce sa simti fundul, aici mai mult recuperezi liniar guma cu rare touch-uri scurte de fund (mai ales daca vrei sa pescui aprope de fund, sa verifici daca esti la adancimea buna), sau chiar recuperezi intre ape. Somnul nu ataca ca si salaul, dupa vaz. Salaul vine si urmareste guma, ezita de citeva ori sa o atace, si de cele mai multe ori loveste cind aceasta pica si ramane nemiscata. Somnul in schimb sare la vibratii.
Iar recuperarea inceata la spinning la somn nu pt ca el e lenes, ci tot pt ca nu vede si rapeste dupa simt. Multi pescari de spin stau cu naluca aproape in loc si asteapta sa apara somnul in zona. De ex dupa ce obsearva ca intr-un loc a rapit de citeva ori, citeva seri la rand, lanseaza si recupereaza f lent in zona respectiva, pina cind somnul vine in zona la rapit. Asa isi odihneste si mana… Cu cit ti mai mult naluca in loc, ai mai multe sanse ca somnul plecat la rapit sa gaseasca naluca. Dar daca naluca recuperata mai rapid trece destul de aproape de mustatile lui, nu se sfieste sa inhetze. Deci, si o alta parere de a mea, cu cit lanseurile sunt mai multe ai posbilitate mai mare sa gasesti tu mai repede somnul.
Iar chestia cu… acuma somnii sunt pusi pe vanat de obletei, si de aceea trebuie dat cu naluci de 7 cm, eu o vad altfel. Ori cu 7 cm, ori cu 12 cm, ori cu 20 gr sau cu 80 gr, daca e destul de aproape de el recuperata, va ataca. Pt ca el ia in gura cam tot ce trece prin fata lui, de la raci, pesti, broaste, sobolani si pina la rate sau porumbei. Acuma e adevarat ca are si perioade care rapeste doar la obletei, sau doar la chefalii de pe suprafata apei (aici cel mai mult pe Po si Ebro). Si aici va face diferenta o momeala vie asemanatoare cu obletele sau chefalul, care are batai specific acestor pesti. Un vobler de 7 cm nu imita never un obletel de 7 cm! doar in cazul pescuitului stiucii sau salaului, care rapesc dupa vaz. Un vobler de 7 cm daca il tinem in current bate bine de tot in lanseta, depinde si de barbeta, iar daca cu aceasi lanseta tinem un obletel viu in current, de multe ori nici nu simtim in lanseta prezenta pestisorului. Si de aceea tind sa cred ca somnul nu are cum sa confunde un vobler cu vibratii mari, destul de puternice, cu un obletel, chiar daca marimea lor e aceasi.
Si Anem face acuma niste woblere super, care sunt atacate de avati datorita marimii lor de 7 cm. De somni sunt insa atacate datorita vibratiilor lor, care poate chiar imita ca intensitate vibratiile unui peste de 20 – 30 cm marime!? Poate!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 17. februarie 2014, 10:06

Stiuca Lipova - YouTube


Aveti aici un clip cu stiuca aia de vreo 6 kile luata de spate..Nu va mirati ,sant inainte sa depuna si extrem de mofturoase..Blank-ul highmodul al mhx-ului este foarte senzitiv ,asa ca am simtit atingerea si i-am data teapa instant,deoarece ,eu de fapt cautam salaul cu o guma mica..

Se vede chiar la inceput,cand facea batuta pe loc,cam cat de incordata e lanseta...cu o stiucana agatata de spate...No,ganditi-va ,ca aceiasi lanseta a fost flexata pina in grip de un somn intrat pe o guma,mai maricica cu care cautam salai capitali..Ghinionul meu,a fost ca,in dreapta mea era o peninsula din bolovani imensi ,la cativa metri de mine,care se continua sub apa...mult.Nah,pe linga bolovanii acestei peninsule a taiat-o ''submarinul',si credeti-ma ca nici cu un par nu l-as fi putut intoarce ,asa rau o fost...Singura salvare ar fi fost un leader lung si gros,care insa ar fi pus probleme in prezentarea nalucii,deci...oricum o iei nu e bine..Rateul nu a fost un motiv pentru mine sa trec la pari de 3 oz,pentru ca ii clar ca altul in curind nu mai intra...Am pescuit acolo cateva seri la rand..dar nimic...la densitatea de rapitori capitali de pe la noi,nu merita sa pierd timpul pescuind cu un asemenea par..asta e suficient ,si probabil pe viitor cand o sa fie ,cu putina sansa de partea mea,o sa pun pe mal si somni de 30-40..desi nu umblu in mod expres dupa asa ceva..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare