Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 16. februarie 2014, 08:48

Despre barci pneumatice

Am vazut ca se fac ceva confuzii proivitor la pneumatice. Parca este pacat de banii cuiva daca isi cumpara asa ceva si dupa ce o da pe apa constata ca nu este chiar ce-i trebuie. Nu am cunostinte de specialitate insa tot ce scriu este din experienta pneumaticelor avute pena in prezent.
1. Pneumatica fara oglinda => nu ofera o stabilitate deosebita exceptie facand cele mari avand ca si utilizare raftingul, dar nu-i cazul nostru, al pescarilor. Se preteaza la plantat, la treceri ale raurilor mici fara curent puternic, la pescuit pe ape statatoare.
2. Barca pneumatica cu oglinda si fara chila (gonflabila sau rigida) => nu ofera o stabilitate deosebita la pescuitul din picioare datorita suprafetei de contact cu apa redus comparabil cu o barca care are chila. Motorizarea cea mai uzuala este cu electric, motor al carei putere se alege in functie de greutatea incarcaturii (barca + oameni + bagaje). Se utilizeaza pe distante scurte datorita autonomiei relativ reduse date de acumulator. In cazul motorului termic, acestea suporta puteri mai mici comparativ cu cele echipate cu chila. Se mentine directia de navigare mai dificil (siajul va fi unul serpuit), apar dificultati la navigarea pe valuri, si nu ma refer la valuri mai mari de 30cm. Acest model de barca este folosit de pescarii de rapitori pe ape statatoare folosind propulsoare electrice.
3. Barca pneumatica cu oglinda si chila (rigida sau gonflabila) => greutate mai mare raportat la modelul descris anterior datorita chilei si materialului in plus care formeaza carena. Acestea sunt mult mai stabile decat modelul anterior si suporta motorizari mai puternice comparand aceleasi dimensiuni ale barcii. Aici se poate face o diferentiere intre cele cu chila gonflabila si cele cu chila rigida, cele cu chila rigida suportand o motorizare mai puternica (uneori ajungand si la dublu) + datorita greutatii chilei rigide se muta un pic in jos centrul de greutate => mareste stabilitatea in stationare, dar si in mars. Un alt avantaj al pneumaticelor cu carena in V este acela ca suporta navigare si pe valuri mai mari (am navigat pe Dunare pe valuri ceva mai mari de 1m) dar nu dinacelea cu creasta (spume) datorita faptului ca acestea intotdeauna se vor urca pe valuri si nu le vor "taia" ca o barca din fibra cu prova ascutita. Intotdeauna viteza de deplasare se va "asorta" cu conditiile de navigatie. Pentru pneumaticele cu carena in V recomand motorizare cat mai apropiata de maximul suportat de barca (este data pe placuta de identificare a barcii).
4. Barca pneumatica cu carena rigida (RIB) => sunt pneumaticele cele mai sigure si versatile, dar dependente de peridoc.

Barcile pneumatice pot avea diferite tipuri de podine. Acestea pot fi:
1. fara "intaritoere" => "funul" barcii este unic, adica nu are nici perna de aer, nu are altceva decat materialul din care este confectionata carena. Acesta se gasea la modelele vechi de barci rusesti.
2. cu cateva placi care nu se imbina una in alta
3. cu podina ridida formata din placi relativ mari ca si suprafata si care ocupa integral "fundul" barcii, acestea fiind imbinate intre ele.
4. cu podina gonflabila cu aer sub presine mare. Aceste podine se rigidizeaza suficient de bine semanand intr-o oarecare masura cu una din aluminiu sau tego sau chiar lemn dar cand se pescuieste din picioare exista senzatia de "valurire". Singurul avantaj al acetui model de podina este acela ca este mai usoara decat una dintrun material rigid.

Parerea mea este ca o pneumatica este buna in urmatoarele situatii:
1. buget redus
2. nevoia de a fi lansata la apa aproape oriunde
3. nu necesita remorca (peridoc) pentru transport
4. greutate relativ redusa
5. viteze de deplasare convenabile raportat la motorizarea folosita
6. la o motorizare corespunzatoare se obtine un consum redus de combustibil (aici este mult prea mult de scris). Ideea este ca una este sa fie la blana pentru a se obtine glisajul si alta este sa fie la "jumatate" acceleratia si sa fie mentinuta in glisaj (nu am gasit cuvintele potrivite, dar sper sa se inteleaga ce am vrut sa spun). Eu ma multumesc cu cca 30Km/h. Si Sa incerc sa explic cele scrise. Am o lotca din fibra de 6,5m pe care am un motor de 25cp in 2T. Cu doua poersoane ce ceva bagaj ma deplasec amonte pe Dunare cu 30Km/h, acceleratia fiind la blana si consum 10 litri/h. Acelasi motor pus pe o barca din hypalon de 3,6m cu chila rigida, la 30Km/h consum o idee mai putin de 5 litri/h avand aceiasi incarcatura ca si in lotca, acceleratia fiind putin peste relanti dupa glisare. Diferenta este data de greutatea lotcii + lungimea ei raportate la pneumatica folosita. Lotca suporta motorizare maxima de 25cp, iar pneumatica 30cp

Daca sunt intrebari la care stiu raspunsul, va stau la dispozitie.

P.S. Bine v-am regasit! :prieteni: :noroc:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 16. februarie 2014, 09:09

Am vazut ca se fac ceva confuzii proivitor la pneumatice. Parca este pacat de banii cuiva daca isi cumpara asa ceva si dupa ce o da pe apa constata ca nu este chiar ce-i trebuie. Nu am cunostinte de specialitate insa tot ce scriu este din experienta pneumaticelor avute pena in prezent.
1. Pneumatica fara oglinda => nu ofera o stabilitate deosebita exceptie facand cele mari avand ca si utilizare raftingul, dar nu-i cazul nostru, al pescarilor. Se preteaza la plantat, la treceri ale raurilor mici fara curent puternic, la pescuit pe ape statatoare.
2. Barca pneumatica cu oglinda si fara chila (gonflabila sau rigida) => nu ofera o stabilitate deosebita la pescuitul din picioare datorita suprafetei de contact cu apa redus comparabil cu o barca care are chila. Motorizarea cea mai uzuala este cu electric, motor al carei putere se alege in functie de greutatea incarcaturii (barca + oameni + bagaje). Se utilizeaza pe distante scurte datorita autonomiei relativ reduse date de acumulator. In cazul motorului termic, acestea suporta puteri mai mici comparativ cu cele echipate cu chila. Se mentine directia de navigare mai dificil (siajul va fi unul serpuit), apar dificultati la navigarea pe valuri, si nu ma refer la valuri mai mari de 30cm. Acest model de barca este folosit de pescarii de rapitori pe ape statatoare folosind propulsoare electrice.
3. Barca pneumatica cu oglinda si chila (rigida sau gonflabila) => greutate mai mare raportat la modelul descris anterior datorita chilei si materialului in plus care formeaza carena. Acestea sunt mult mai stabile decat modelul anterior si suporta motorizari mai puternice comparand aceleasi dimensiuni ale barcii. Aici se poate face o diferentiere intre cele cu chila gonflabila si cele cu chila rigida, cele cu chila rigida suportand o motorizare mai puternica (uneori ajungand si la dublu) + datorita greutatii chilei rigide se muta un pic in jos centrul de greutate => mareste stabilitatea in stationare, dar si in mars. Un alt avantaj al pneumaticelor cu carena in V este acela ca suporta navigare si pe valuri mai mari (am navigat pe Dunare pe valuri ceva mai mari de 1m) dar nu dinacelea cu creasta (spume) datorita faptului ca acestea intotdeauna se vor urca pe valuri si nu le vor "taia" ca o barca din fibra cu prova ascutita. Intotdeauna viteza de deplasare se va "asorta" cu conditiile de navigatie. Pentru pneumaticele cu carena in V recomand motorizare cat mai apropiata de maximul suportat de barca (este data pe placuta de identificare a barcii).
4. Barca pneumatica cu carena rigida (RIB) => sunt pneumaticele cele mai sigure si versatile, dar dependente de peridoc.

Barcile pneumatice pot avea diferite tipuri de podine. Acestea pot fi:
1. fara "intaritoere" => "funul" barcii este unic, adica nu are nici perna de aer, nu are altceva decat materialul din care este confectionata carena. Acesta se gasea la modelele vechi de barci rusesti.
2. cu cateva placi care nu se imbina una in alta
3. cu podina ridida formata din placi relativ mari ca si suprafata si care ocupa integral "fundul" barcii, acestea fiind imbinate intre ele.
4. cu podina gonflabila cu aer sub presine mare. Aceste podine se rigidizeaza suficient de bine semanand intr-o oarecare masura cu una din aluminiu sau tego sau chiar lemn dar cand se pescuieste din picioare exista senzatia de "valurire". Singurul avantaj al acetui model de podina este acela ca este mai usoara decat una dintrun material rigid.

Parerea mea este ca o pneumatica este buna in urmatoarele situatii:
1. buget redus
2. nevoia de a fi lansata la apa aproape oriunde
3. nu necesita remorca (peridoc) pentru transport
4. greutate relativ redusa
5. viteze de deplasare convenabile raportat la motorizarea folosita
6. la o motorizare corespunzatoare se obtine un consum redus de combustibil (aici este mult prea mult de scris). Ideea este ca una este sa fie la blana pentru a se obtine glisajul si alta este sa fie la "jumatate" acceleratia si sa fie mentinuta in glisaj (nu am gasit cuvintele potrivite, dar sper sa se inteleaga ce am vrut sa spun). Eu ma multumesc cu cca 30Km/h. Si Sa incerc sa explic cele scrise. Am o lotca din fibra de 6,5m pe care am un motor de 25cp in 2T. Cu doua poersoane ce ceva bagaj ma deplasec amonte pe Dunare cu 30Km/h, acceleratia fiind la blana si consum 10 litri/h. Acelasi motor pus pe o barca din hypalon de 3,6m cu chila rigida, la 30Km/h consum o idee mai putin de 5 litri/h avand aceiasi incarcatura ca si in lotca, acceleratia fiind putin peste relanti dupa glisare. Diferenta este data de greutatea lotcii + lungimea ei raportate la pneumatica folosita. Lotca suporta motorizare maxima de 25cp, iar pneumatica 30cp

Daca sunt intrebari la care stiu raspunsul, va stau la dispozitie.

P.S. Bine v-am regasit! :prieteni: :noroc:

Bine ai revenit! Frumoasa prezentarea. :noroc:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 16. februarie 2014, 12:43


Am vazut ca se fac ceva confuzii proivitor la pneumatice. Parca este pacat de banii cuiva daca isi cumpara asa ceva si dupa ce o da pe apa constata ca nu este chiar ce-i trebuie. Nu am cunostinte de specialitate insa tot ce scriu este din experienta pneumaticelor avute pena in prezent.
1. Pneumatica fara oglinda => nu ofera o stabilitate deosebita exceptie facand cele mari avand ca si utilizare raftingul, dar nu-i cazul nostru, al pescarilor. Se preteaza la plantat, la treceri ale raurilor mici fara curent puternic, la pescuit pe ape statatoare.
2. Barca pneumatica cu oglinda si fara chila (gonflabila sau rigida) => nu ofera o stabilitate deosebita la pescuitul din picioare datorita suprafetei de contact cu apa redus comparabil cu o barca care are chila. Motorizarea cea mai uzuala este cu electric, motor al carei putere se alege in functie de greutatea incarcaturii (barca + oameni + bagaje). Se utilizeaza pe distante scurte datorita autonomiei relativ reduse date de acumulator. In cazul motorului termic, acestea suporta puteri mai mici comparativ cu cele echipate cu chila. Se mentine directia de navigare mai dificil (siajul va fi unul serpuit), apar dificultati la navigarea pe valuri, si nu ma refer la valuri mai mari de 30cm. Acest model de barca este folosit de pescarii de rapitori pe ape statatoare folosind propulsoare electrice.
3. Barca pneumatica cu oglinda si chila (rigida sau gonflabila) => greutate mai mare raportat la modelul descris anterior datorita chilei si materialului in plus care formeaza carena. Acestea sunt mult mai stabile decat modelul anterior si suporta motorizari mai puternice comparand aceleasi dimensiuni ale barcii. Aici se poate face o diferentiere intre cele cu chila gonflabila si cele cu chila rigida, cele cu chila rigida suportand o motorizare mai puternica (uneori ajungand si la dublu) + datorita greutatii chilei rigide se muta un pic in jos centrul de greutate => mareste stabilitatea in stationare, dar si in mars. Un alt avantaj al pneumaticelor cu carena in V este acela ca suporta navigare si pe valuri mai mari (am navigat pe Dunare pe valuri ceva mai mari de 1m) dar nu dinacelea cu creasta (spume) datorita faptului ca acestea intotdeauna se vor urca pe valuri si nu le vor "taia" ca o barca din fibra cu prova ascutita. Intotdeauna viteza de deplasare se va "asorta" cu conditiile de navigatie. Pentru pneumaticele cu carena in V recomand motorizare cat mai apropiata de maximul suportat de barca (este data pe placuta de identificare a barcii).
4. Barca pneumatica cu carena rigida (RIB) => sunt pneumaticele cele mai sigure si versatile, dar dependente de peridoc.

Barcile pneumatice pot avea diferite tipuri de podine. Acestea pot fi:
1. fara "intaritoere" => "funul" barcii este unic, adica nu are nici perna de aer, nu are altceva decat materialul din care este confectionata carena. Acesta se gasea la modelele vechi de barci rusesti.
2. cu cateva placi care nu se imbina una in alta
3. cu podina ridida formata din placi relativ mari ca si suprafata si care ocupa integral "fundul" barcii, acestea fiind imbinate intre ele.
4. cu podina gonflabila cu aer sub presine mare. Aceste podine se rigidizeaza suficient de bine semanand intr-o oarecare masura cu una din aluminiu sau tego sau chiar lemn dar cand se pescuieste din picioare exista senzatia de "valurire". Singurul avantaj al acetui model de podina este acela ca este mai usoara decat una dintrun material rigid.

Parerea mea este ca o pneumatica este buna in urmatoarele situatii:
1. buget redus
2. nevoia de a fi lansata la apa aproape oriunde
3. nu necesita remorca (peridoc) pentru transport
4. greutate relativ redusa
5. viteze de deplasare convenabile raportat la motorizarea folosita
6. la o motorizare corespunzatoare se obtine un consum redus de combustibil (aici este mult prea mult de scris). Ideea este ca una este sa fie la blana pentru a se obtine glisajul si alta este sa fie la "jumatate" acceleratia si sa fie mentinuta in glisaj (nu am gasit cuvintele potrivite, dar sper sa se inteleaga ce am vrut sa spun). Eu ma multumesc cu cca 30Km/h. Si Sa incerc sa explic cele scrise. Am o lotca din fibra de 6,5m pe care am un motor de 25cp in 2T. Cu doua poersoane ce ceva bagaj ma deplasec amonte pe Dunare cu 30Km/h, acceleratia fiind la blana si consum 10 litri/h. Acelasi motor pus pe o barca din hypalon de 3,6m cu chila rigida, la 30Km/h consum o idee mai putin de 5 litri/h avand aceiasi incarcatura ca si in lotca, acceleratia fiind putin peste relanti dupa glisare. Diferenta este data de greutatea lotcii + lungimea ei raportate la pneumatica folosita. Lotca suporta motorizare maxima de 25cp, iar pneumatica 30cp

Daca sunt intrebari la care stiu raspunsul, va stau la dispozitie.

P.S. Bine v-am regasit!
Aveam nevoie de explicațiile astea. Merci.

Eugen, eu vreau sa achiziționez o barca pentru plantat pe raul Mureș și cred ca una ieftina e suficient dar cu podina tare. Îmi surâde ideea de podina cu aer sub presiune. Poți sa îmi spui mai multe despre acest tip de podina?
Am nevoie de ceva compresor mai special? nu se sparge mai ușor?

Merci.

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 16. februarie 2014, 13:54

Mihai si eu sunt interesat sa-mi achizitionez pt. plantat la somn pe Mures, o barca gonflabila ,, KORSAR 1 '' din cauciuc pinzat de 1700x1100x30(diametru balonului) si ar mai fi ,, KORSAR 11 '' cu aceleasi dimensiuni dar cu podina gonflabila. Nu stiu care ar fi mai indicata .

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 16. februarie 2014, 14:26

Aia cu baloanele mai mari! :noroc:

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 16. februarie 2014, 14:35

Zamfi, cu podina gonflabila sau fara ?

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 16. februarie 2014, 14:37


Mihai si eu sunt interesat sa-mi achizitionez pt. plantat la somn pe Mures, o barca gonflabila ,, KORSAR 1 '' din cauciuc pinzat de 1700x1100x30(diametru balonului) si ar mai fi ,, KORSAR 11 '' cu aceleasi dimensiuni dar cu podina gonflabila. Nu stiu care ar fi mai indicata .

Adrian este undeva expusa? Ai pus mana pe ea?

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 16. februarie 2014, 14:41


Zamfi, cu podina gonflabila sau fara ?

Adrian depinde cum iti place sa fie "fundul" :rizi:. Eu as alege cu podina tare daca e modulara si usor transportabila.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 16. februarie 2014, 14:51

ce a uitat eugen sa spuna este si despre confortul oferit de aceste barci.
oare dece a trecut eugen la barca din fibra? :)
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 16. februarie 2014, 14:55

Varul meu are modelul mai mare ,, KORSAR 2 '' fara podina gonflabila, de 2150x1100x30, cumparata de la rusi prin ani '90, a rezistat bine in timp, o folosim la plantat la somn pe mures, dar este un pic cam mare pt. o persoana, de aceea vreau sa-mi cumpar tot modelul asta dar de dimensiune mai mica.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 16. februarie 2014, 16:12

@ coste81 Podina gonflabila de inalta presiune nu am vazut decat la pneumatice cu chila si oglinda. O podina rigida sectiunata cred ca te-ar aranja mai mult, chiar daca este mai grea.
@ mustata Pneumatica am cumparat-o acum ceva mai mult de o luna, avand lotca in continuare. Nu-mi displace confortul dintr-o pneumatica stand pe balon (nicio data nu am stat pe banchetele ei). Uneori folosesc un scaun cu spatar, dar numai in anumite situatii. Daca ar fi sa aleg care dintre cele doua barci imi place mai mult in guvernare, aleg fara sa stau pe ganduri pneumatica. In lotca nu am nicio constrangere la bagaje. Nu pot spune acelasi lucru despre pneumatica actuala. Spre exemplu, in lotca am facut si un gratar in timp ce cloncaneam aiurea pe Dunare, lucru care mi-ar fi imposibil in pneumatica :rizi:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 16. februarie 2014, 16:59

Aia cu baloanele mai mari!
........naturale !!! s-au siliconate !!!!....... :rizi: :rizi: :noroc:
Adrian este undeva expusa? Ai pus mana pe ea?
Adrian depinde cum iti place sa fie "fundul" .
.........mai baieti !!!! mai!!! :rizi: :rizi: :apl:
,, KORSAR 2 ''
Korsar - 2

Lungime, mm .......................................... 2550
Latime, mm. ............................................ 1120
Diametru tub de plutire, mm ........... 300
Numărul de compartimente ................. 2
Masa de set complet, kg ........... ........ 15
Capacitatea de incarcare, kg ........................... 200
Capacitate, persoane ...... ......................... 2
,, KORSAR 1
Lungime: 1700mm,

Latime: 1100mm,

Diametrul bordului: 300mm,

Capacitate de incarcare: 160kg,

Capacitate, persoane: 1,

Masa totala: 11kg,

Dimensiunea cand este stransa(mm): 500x200x200.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 16. februarie 2014, 19:02

Zamfi, cu podina gonflabila sau fara ?

Podina gonflabila merita daca este de inalta presiune ! Pe aia poti sta in picioare,dar nu cred ca este cazul aici...Altfel trebuie sa pui peste ea o podina suplimentara din tego sau ceva .

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 21. februarie 2014, 13:56

Citat de la »Adrian S«

Mihai si eu sunt interesat sa-mi achizitionez pt. plantat la somn pe Mures, o barca gonflabila ,, KORSAR 1 '' din cauciuc pinzat de 1700x1100x30(diametru balonului) si ar mai fi ,, KORSAR 11 '' cu aceleasi dimensiuni dar cu podina gonflabila. Nu stiu care ar fi mai indicata .

Adrian este undeva expusa? Ai pus mana pe ea?
ce a uitat eugen sa spuna este si despre confortul oferit de aceste barci.
......barca Corsar !!....confortabila ??? :nunteleg: .....problemele vin !!!.... la acostare !!! :rizi: :rizi: :ochi:

..........decizia sa o cumparati, va apartine :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 21. februarie 2014, 19:13

Offf Doamne, alcoolul asta.... Am ras in hohote.
Pentru astfel de situatii trebuie inventata pneumatica cu spatar.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 21. februarie 2014, 21:21

@ coste81 Podina gonflabila de inalta presiune nu am vazut decat la pneumatice cu chila si oglinda. O podina rigida sectiunata cred ca te-ar aranja mai mult, chiar daca este mai grea.
@ mustata Pneumatica am cumparat-o acum ceva mai mult de o luna, avand lotca in continuare. Nu-mi displace confortul dintr-o pneumatica stand pe balon (nicio data nu am stat pe banchetele ei). Uneori folosesc un scaun cu spatar, dar numai in anumite situatii. Daca ar fi sa aleg care dintre cele doua barci imi place mai mult in guvernare, aleg fara sa stau pe ganduri pneumatica. In lotca nu am nicio constrangere la bagaje. Nu pot spune acelasi lucru despre pneumatica actuala. Spre exemplu, in lotca am facut si un gratar in timp ce cloncaneam aiurea pe Dunare, lucru care mi-ar fi imposibil in pneumatica :rizi:

Ce model de pneumatica ai cumparat?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 21. februarie 2014, 21:34

Citat de la »Adrian S«

Mihai si eu sunt interesat sa-mi achizitionez pt. plantat la somn pe Mures, o barca gonflabila ,, KORSAR 1 '' din cauciuc pinzat de 1700x1100x30(diametru balonului) si ar mai fi ,, KORSAR 11 '' cu aceleasi dimensiuni dar cu podina gonflabila. Nu stiu care ar fi mai indicata .

Adrian este undeva expusa? Ai pus mana pe ea?
ce a uitat eugen sa spuna este si despre confortul oferit de aceste barci.
......barca Corsar !!....confortabila ??? :nunteleg: .....problemele vin !!!.... la acostare !!! :rizi: :rizi: :ochi:

..........decizia sa o cumparati, va apartine :bravo:

Barca din poza seamana cu barca mea Ufimka pentru plantat!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 21. februarie 2014, 21:52

Barca din poza seamana cu barca mea Ufimka pentru plantat!
....doar seamana :bravo: ...Ufimka, e mult mai stabila :nunteleg: .

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 21. februarie 2014, 22:04

Offf Doamne, alcoolul asta.... Am ras in hohote..


Sa stii ca eu stiu doi oameni care ,desi nu aveau gram de alcool in cap, au facut aproximativ la fel ...Cu diferenta ca apa avea vreo 2-3 m ,pe dale si barca era o Porta Bote! :rizi: :rizi: Bine,pasagerul din spate doar a ajuns in apa pana la brau ,insa era noiembrie ...

Ps:ambii sunt de pe aici ...de pe forum :rizi:

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

20

sâmbătă, 22. februarie 2014, 07:35

P.S. Bine v-am regasit! :prieteni: :noroc:

Bine-ai revenit Eugen, :noroc: :prieteni:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...