Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

61

Sonntag, 16. März 2014, 16:43

Pai da ,doar ca astia trebuie DOAR sa aplice legea nu sa o interpreteze! Deci ei vor lua informatia de la ANPA ! Probabil...Si in functie de ce le zic aia asa o sa procedeze! Cel putin eu asa as face si as raspunde la o interpelare...

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

62

Sonntag, 16. März 2014, 16:52

Ar fi bine sa formuleze cineva scrisoarea de nemultumire cu intrebarile si punctele ce sunt de clarificat, dupa care sa o postam pe forum sa o poata copia fiecare si sa o trimita. Se poate probabil si pe alte forumuri posta, sau? rapitori, banatu. ...

Cine se apuca de formulare? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

63

Sonntag, 16. März 2014, 17:00

Zoran cred ca ai dreptate! Ma bucur ca ai pus si adresele utile si email-ulrile aferente.Inclusiv al AGVPS (pe care ...cam pe la basca ii doare :zid: ).
...
Sper sa nu observe onorabilul si stimabilul domn Presedinte al FRPSRPSRPSC...XYZ , Stefan Popescu, ca pe el il ignori ca apoi te suna ,iti recita toata legislatia fara sa bea apa si iti face si trafic pe forum! :rizi: :rizi: :rizi:

Serios acum ,cred ca le dau un email la toti...
:rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: Ai da splina mea..ala pe toti ii da in judecata..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

64

Sonntag, 16. März 2014, 17:03

hmmm,
nu va imbatati cu apa chioara, nu se va rezolva nimic pentru acest an prin simplu fapt ca legea prevede un termen de 30zile pt raspuns la o petitie sau sesizare, iar pana atuncea cu siguranta trece perioada de prohibitie.
cu televiziunile si mai ales cu PVTV-ul nu veti rezolva nimic pentru ca nu au nici un interes material sau finaciar - daca ar fi vrut cu adevarat sa faca ceva in acest sens, sau pentru pescuitul recreativ pe apele naturale, ar fi putut face, dar...........no money/no chance
pe siteul ala cu petitii online........slabe sanse ca sa nu zic nule, la fel si cu forumurile de discutii sau postarile personale pe facebook.
cat priveste atragerea unor asociatii de pescari care sa sustina o astfel de petitie sau sesizare............. :rizi: - uitati-va cati sau cate astfel de organizatii au sustinut interzicerea pescuitului comercial pe apele interioare si veti avea acelasi rezultat .
cea mai buna metoda este sa faceti un draft pt aceasta sesizare/petitie si sa o trimiteti cat mai multi in nume personal adresta in primul rand cabinetului primului ministru, guvernului romaniei si abia apoi catre celelalte institutii cu atributii de raspundere, respectiv ANPA, ministerul mediului.
experienta imi spune ca tot ce se trimite cu dubla adresa si la vedere, vor avea raspuns in termen de la institutiile vizate - cabinetul primului ministru si secretariatul guvernului vor trimite mai departe sesizarea cu rezolutia de rezolvare in termen si va urmari aceasta, drept urmare si institutiile direct vizate vor fi obligate sa elaboreze un raspuns viabil si in termen.
daca aceste institutii vor fi asaltate de foarte multe astfel de cereri/sesizari/petitii, mai devreme sau mai tarziu, cineva va incepe sa puna intrebari, sa vada ce se intampla si in timp, se poate rezolva ceva, dar pentru asta trebuie sustinere din partea multor pescari si cetateni interesati si din pacate iarasi vorbesc din experienta propie, nu se va gasi sustinerea necesara - vor fi cativa, iar restul vor astepta sa rezolve ceilalti si sa beneficieze si ei, mai bine zis vor incerca sa scoata castanele din foc cu mana altora (un comportament tipic mioritic/romanesc :nervos: )
cat priveste agvps sau alte astfel de organizatii(nu vreau sa mentionez organizatia aia inventata si condusa de un cretin), lasati-le in pace, militati in nume propiu, rata de succes este mai mare.

65

Montag, 24. März 2014, 09:47

Salut Zoran, nu ai mai primit raspunsul oficial de la minister? Ne lasa in ceata ? Mai este o saptamana !

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

66

Montag, 24. März 2014, 10:10

Salut Zoran, nu ai mai primit raspunsul oficial de la minister? Ne lasa in ceata ? Mai este o saptamana !

Din pacate nu am primit nici de la Minister si nici de la AGVPS raspuns.

Astept insa o formulare a plangerii care sa o trimitem fiecare prin email in cele 3 locuri: cabinet, anpa si agvps. Mai scrie/ formuleaza cineva ceva? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

67

Montag, 24. März 2014, 10:28

Salut Zoran, nu ai mai primit raspunsul oficial de la minister? Ne lasa in ceata ? Mai este o saptamana !

Din pacate nu am primit nici de la Minister si nici de la AGVPS raspuns.

Astept insa o formulare a plangerii care sa o trimitem fiecare prin email in cele 3 locuri: cabinet, anpa si agvps. Mai scrie/ formuleaza cineva ceva? :gandesc:
:salut: Zoran si eu am trimis email la minister si tot la fel nici un raspuns :soc: cred ca nu vor sa raspunda pentru ca au realizat ca ordinul este interpretabil si nu vor sa se complice :gandesc: :noroc:

68

Freitag, 30. Mai 2014, 16:32

A sosit ziua cea mare ? Pe la noi , politia spune ca a primit o informare , ieri, cum ca s-ar fi prelungit prohibitia cu 2 saptamani .

69

Freitag, 30. Mai 2014, 21:25

Pe ape colinare si de ses au ramas mai putin de 2 ore din prohibitie ;)
\

Beiträge: 616

Registrierungsdatum: 17. April 2012

Wohnort: sibiu

  • Nachricht senden

70

Freitag, 30. Mai 2014, 23:17

Depinde unde locuiesti ca, la ce vreme e :furtuna: :furtuna: :furtuna: :furtuna: , pe la unii dintre noi prohibitia continua dupa metoda "degeaba permite legea daca nu permite Cel de sus" :doarecapu:

71

Samstag, 31. Mai 2014, 06:35

Aici pe "mures in sus" ploua de cateva zile ... :( muresul e mare si destul de tulbure.

72

Samstag, 31. Mai 2014, 08:02

Iar drumul de la bacul de la Tulcea spre Chilia este inundat, cel putin pe la Patlageanca apa era pana la osie, pe drumul principal....si-am mers asa kilometri intregi ! E greu cu pescuitul , chiar daca se termina perioada de prohibitie.... :doarecapu:

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

73

Samstag, 31. Mai 2014, 09:55

Prohibitia 2014 a apus! :bucuros2: Asa ca va doresc fire intinse la maxim!!!

Ps: Doamne da sa vina Muresul foarte mare !!! :inchinare:

74

Samstag, 31. Mai 2014, 19:10

daca si in urmatorii 3-4 ani vom avea o perioada de prohibitie cel putin la fel ca cea din acest an, vom incepe sa vedem si rezultatele.

NegruVoda13

Anfänger

Beiträge: 39

Registrierungsdatum: 12. Januar 2013

Wohnort: Alba Iulia

  • Nachricht senden

75

Samstag, 31. Mai 2014, 19:52

Prohibitia 2014 a apus! :bucuros2: Asa ca va doresc fire intinse la maxim!!!

Ps: Doamne da sa vina Muresul foarte mare !!! :inchinare:

E mare, cam cum era anul trecut pe cand s-a deschis. Dar din pacate e cam rece dintr-o data, diferenta de 10-15 grade de la o zi la alta. Oricum soc imens, a fost control pe apa in prima zi de pescuit, am ramas surprins placut, pacat ca e gol malul muresului ca racolau ceva:).
PS: Chiar vorbeam cu Coste ca din cauza ta e vremea asa...ca tu te rogi la ape imense in iunie.... :rizi:

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

76

Samstag, 31. Mai 2014, 22:28

Prohibitia 2014 a apus! :bucuros2: Asa ca va doresc fire intinse la maxim!!!

Ps: Doamne da sa vina Muresul foarte mare !!! :inchinare:

E mare, cam cum era anul trecut pe cand s-a deschis. Dar din pacate e cam rece dintr-o data, diferenta de 10-15 grade de la o zi la alta. Oricum soc imens, a fost control pe apa in prima zi de pescuit, am ramas surprins placut, pacat ca e gol malul muresului ca racolau ceva:).
PS: Chiar vorbeam cu Coste ca din cauza ta e vremea asa...ca tu te rogi la ape imense in iunie.... :rizi:


Poate ca e mare la voi ...Ca acolo vine Tarnava,Ampoiul,Sebesul .La mine trebuie sa creasca cam o jumate de metru sa fie cum vreau eu ...Plus ca nu este foarte tulbure si somnul nu se ridica in pelicula decat rar ...Apa este perfecta de avat la Aiud!
Asa este ,apa este relativ rece ,somn insa s-a prins...Interesant este ca se pare ca somnul a depus .

Ps: eu ma rog la ape imense pe toata perioada verii... :rizi: :noroc:

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

77

Samstag, 31. Mai 2014, 22:31

daca si in urmatorii 3-4 ani vom avea o perioada de prohibitie cel putin la fel ca cea din acest an, vom incepe sa vedem si rezultatele.

Ceva imi spune ca vor urma perioade de prohibitie mai dure ! Insa sper sa nu se limiteze controalele doar la prohibitie...Faptul ca in Alba azi a avut loc un control e semn bun! :bucuros2:

NegruVoda13

Anfänger

Beiträge: 39

Registrierungsdatum: 12. Januar 2013

Wohnort: Alba Iulia

  • Nachricht senden

78

Sonntag, 1. Juni 2014, 09:15

Prohibitia 2014 a apus! :bucuros2: Asa ca va doresc fire intinse la maxim!!!

Ps: Doamne da sa vina Muresul foarte mare !!! :inchinare:

E mare, cam cum era anul trecut pe cand s-a deschis. Dar din pacate e cam rece dintr-o data, diferenta de 10-15 grade de la o zi la alta. Oricum soc imens, a fost control pe apa in prima zi de pescuit, am ramas surprins placut, pacat ca e gol malul muresului ca racolau ceva:).
PS: Chiar vorbeam cu Coste ca din cauza ta e vremea asa...ca tu te rogi la ape imense in iunie.... :rizi:


Poate ca e mare la voi ...Ca acolo vine Tarnava,Ampoiul,Sebesul .La mine trebuie sa creasca cam o jumate de metru sa fie cum vreau eu ...Plus ca nu este foarte tulbure si somnul nu se ridica in pelicula decat rar ...Apa este perfecta de avat la Aiud!
Asa este ,apa este relativ rece ,somn insa s-a prins...Interesant este ca se pare ca somnul a depus .

Ps: eu ma rog la ape imense pe toata perioada verii... :rizi: :noroc:

Poi mare parte din ei probabil au depus, ca ultimele 3 sapt din prohibitie apa a avut intre 18-20 grade relativ constant..... Legat de ape mari toata vara ....Apoi apa mare(imensa) = vreme proasta. De mers, merg rar la pesti, dar cand apuc as sta un weekend intreg sa ma relaxez si sa imi satisfac cat de cat pasiunea. Sa iti trimit datele in care pot merge sa vorbesti sus sa lase vreme ok atunci macar? ca vad ca ai pile :rizi: .
Una peste alta inceput de sezon! Sa aveti fire intinse!