Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

41

sâmbătă, 15. martie 2014, 12:32

ce parere aveti , ca, pe linga intilnirea de la Timisoara, sa facem o iesire la Jezero Joca in Serbia, astfel cred ne putem bucura nestingherit de un pescuit la stiuca..

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

42

sâmbătă, 15. martie 2014, 16:41

Personal o sa inclin spre Lipova sau Vladi . Nu dispun de atata timp...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 15. martie 2014, 16:44

Acum am ajuns inapoi de la AJVPS MS si am intrebat printre altele de prohibitie la stiuca si de permise ... Referitor la prohibitie la stiuca... pana in 25 martie inclusiv este interzis, dupa aceasta data se poate pescui la STIUCA fiind incadrat in "exceptie conf. art.1 " ... deci se poate pescui cu naluci artificiale sau momeli naturale si PUNCT. DACA apar modificari in lege atunci o sa fie publicata in presa, dar cel putin in judetul Mures pe apele care sunt "in custodia" lor asa sta treaba.



Si uite asa apare ispita :buaaaah: Ma refer la Bezid! Apa tine de AJVPS ? Tine! Cica acesta permite pescuitul la stiuca? Da! O fi sau nu o fi stiuca pe Bezid ? Nu conteaza ! Atata timp cat nu am peste asupra mea pot pescui linistit pe Bezid toata prohibitia! :bucuros2: Normal ca o sa platesc cei 22 de lei ,la magazinul de scule aflat chiar in drum ... :pauza:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 15. martie 2014, 18:34

Salut
Mai jos raspunsul de la mediu.
Am cerut si pentru pastrav , de indata ceil primesc iti fac fw.
 
Numai bine

Sent: Tuesday, March 11, 2014 4:55 PM
Subject: Raspuns referitor adresei dvs. privind perioada de prohibitie la stiuca

Buna ziua,

     Urmare  adresei dumneavoastră transmisă prin e – mail prin care solicitaţi precizări privind perioada de prohibiţie pentru ştiucă, vă comunicăm:

Conform prevederilor Ordinului nr. 83/2014  privind stabilirea perioadelor şi zonelor de prohibiţie a pescuitului, precum şi a zonelor de protecţie a resurselor acvatice vii în anul 2014, art. 5,  alin.1,

“fără a aduce atingere prevederilor art. 1 se interzice pescuitul comercial, recreativ/sportiv şi familial al speciilor de peşti şi al altor vieţuitoare acvatice, după cum urmează:
a) ştiuca, începând cu data intrării în vigoare a prezentului ordin până la data de 15 martie inclusiv în perimetrul Rezervaţia Biosferei Delta Dunării şi până la data de 25 martie inclusiv în restul habitatelor piscicole naturale”.

Ştiuca nu poate fi pescuită până la data de 15 martie inclusiv şi nici în perioada de prohibiţie generală, respectiv 1 aprilie  -  30 mai inclusiv, iar în zonele de frontieră în perioada 1 aprilie  – 15 mai inclusiv.



Pentru alte nelamuriri, nu ezitati sa ma contactati.



Cu stima,





Zoicas Ovidiu

Consilier Ministru delegat pentru Ape, Paduri si Piscicultura

tel. 0754570290

Acesta este raspunsul oficial al celor de la mediu

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

45

sâmbătă, 15. martie 2014, 18:43

Clasic pentru Romania....fiecare interpreteaza legile cum vrea. Noi pescarii cum sa o interpretam?

46

sâmbătă, 15. martie 2014, 20:47

Zamfi, stiuca la Bezid nu am auzit sa fi prins, cu toate ca numai eu am vazut 3 galeti de puiet "adus" din Tarnava Mica acum cativa ani, si respectivi aduceau si inainte si dupa ... lacul apartine AJVPS Mures si pescuitul este la fel cu ceea pe "apele naturale" adica acelasi perioada de prohibitie. Cat despre prohibitie la stiuca, textul de lege este discutabil si pana nu vine precizare de la minister este interpretabila. In consecinta se poate ataca in instanta cu sanse bune orice amenda primita pentru asa ceva...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 16. martie 2014, 12:42

Doresc sa initiez o stringere de semnaturi prin care sa cerem lamuriri clare asupra ordinului de prohibitie.L-am citit atent si la pragaraful 1 se vorbeste de ''o perioada'' de ''x'' zile.Ori daca unii ,zic ca, este interzisa stiuca si in perioada celorlalte specii(1 aprilie-31 mai)inseamna ca vorbim de .....do-ua perioade distincte de prohibitie..Si in acest caz,aducem atingere paragrafului 1 care vorbeste despre'' o pe-ri-oa-da''-singular,nu despre ''pe-ri-oa-de'' la plural.Ceea ce inseamna ca interpretarea conform careia este vorba de 2 perioade nu este corecta ,chiar daca vine de la a.n.p.a.

Personal ,refuz categoric statutul de oitza minata de la spate de niste incompetenti cocotati acolo pe alte criterii decat cele profesionale..

De aceea va propun...cine si cati ar fi de acord sa protesteze in felul acesta ,sau altul ,nu conteaza,care credeti ca ar fi mai eficient,impotriva unei astfel de aberatii??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

48

duminică, 16. martie 2014, 12:51

Gigi eu sunt de acord cu aceasta petitie in principiu(DAR NU pentru lasarea la liber a pescuitului, fiindca marea majoritate a pescarilor in aceasta perioada retin tot ce apuca, indiferent ca este vorba de clean, avat, salau, somn) DAR daca ai nevoie de semnaturi, promit solemn ca mai adun cel putin 250-300 in maxim 2 saptamani de la Pescari Mureseni, doar sa trimti formularul pe mail si chiar de maine ma apuc de strans semnaturi ...

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

49

duminică, 16. martie 2014, 13:07

Gigi, da` totusi impotriva cui/ce este acest protest?
Impotriva lipsei de logica / exprimarii ambigue? :rizi:

Io sunt pe undeva aproape convins ca ordinu` asta o fost scris de vreo "secretara" la care i s-a spus sa-l copieze pe ala de anu` trecut, doar sa scoata treaba cu pescuitu` la stiuca si eventual mai 2 - 3 schimbari de forma sa nu para fix la fel... no acuma prinde secretara si.... taxeaz-o :rizi: .
Daca s-ar vrea ceva clar s-ar face o lista cu speciile de pesti si s-ar scrie explicit in dreptul fiecaruia cand si daca e voie sa-l pescuiesti... ca nu sunt chiar sute de feluri.

Semnez si io da` nu cred sa aiba vreun rezultat... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

50

duminică, 16. martie 2014, 13:15

Da-i drumul la petitie Gigi.Parerea mea coincide cu a lui Kzoli ...

51

duminică, 16. martie 2014, 13:20

DA :zambet: Pai atunci sa stringem semnaturi sa TAXAM toti SECRETARA :buaaaah: asa ar fi corect.... :rizi: :rizi: :rizi: :bravo:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

52

duminică, 16. martie 2014, 15:11

Eu vreau sa pescuiesc in prohibitia generala a altor specii ,la stiuca, a carei perioada o respect la momentul de fata.Sant dispus sa pescuiesc fara retinerea oricarei capturi si sa respect asta.

Nu este treaba mea ca alti pescari se folosesc de asta ca si de un paravan,ca sa braconeze.Nu este vina mea,ci a celor care ar trebui sa vegeheze pentru respectarea legilor.

Insa dispus sa ofer informatii depsre orice tip de braconaj pe care il vad..

Numai ca nu am cui sa ofer aceste informatii..De aceea vreau sa cerem anpa sa creeze un mecanism in acest scop.Deasemenea vreau ce cerem anpa exprimari simple,clare,care sa nu lase loc de interpretari.Doresc sa cerem anpa o modalitate in care eu,pescarul de rand,sa ma pot exprima direct,si nu prin asociatii,federatii si alte tampenii care nu ma reprezinta la acel consiliu pescaresc.Doresc sa cer o prohibitie pe specii,stabilita in fiecare an ,in functie de conditiile meteo.Ca fapt divers acum este permis sa pescuiesti salaul ,dar el este plin de icre si depune avind in vedere conditiile meteo foarte blinde de iarna aceasta.A fost la fel si anul trecut.Deci ce asa cere??
1.Un dialog real cu pescarul de rand.
2.Legi exprimate clar,simplu,fara interpretare.
3.Mecanisme care sa aiba eficienta in combaterea braconajului.
4.Prohibitie pe specii.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

53

duminică, 16. martie 2014, 15:12

Si mai ceva...habar nu am cum se face o petitie din asta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

54

duminică, 16. martie 2014, 15:19

Eu vreau sa pescuiesc in prohibitia generala a altor specii ,la stiuca, a carei perioada o respect la momentul de fata.Sant dispus sa pescuiesc fara retinerea oricarei capturi si sa respect asta.

Nu este treaba mea ca alti pescari se folosesc de asta ca si de un paravan,ca sa braconeze.Nu este vina mea,ci a celor care ar trebui sa vegeheze pentru respectarea legilor.

Insa dispus sa ofer informatii depsre orice tip de braconaj pe care il vad..

Numai ca nu am cui sa ofer aceste informatii..De aceea vreau sa cerem anpa sa creeze un mecanism in acest scop.Deasemenea vreau ce cerem anpa exprimari simple,clare,care sa nu lase loc de interpretari.Doresc sa cerem anpa o modalitate in care eu,pescarul de rand,sa ma pot exprima direct,si nu prin asociatii,federatii si alte tampenii care nu ma reprezinta la acel consiliu pescaresc.Doresc sa cer o prohibitie pe specii,stabilita in fiecare an ,in functie de conditiile meteo.Ca fapt divers acum este permis sa pescuiesti salaul ,dar el este plin de icre si depune avind in vedere conditiile meteo foarte blinde de iarna aceasta.A fost la fel si anul trecut.Deci ce asa cere??
1.Un dialog real cu pescarul de rand.
2.Legi exprimate clar,simplu,fara interpretare.
3.Mecanisme care sa aiba eficienta in combaterea braconajului.
4.Prohibitie pe specii.
:bravo: Ai perfecta dreptate . Dar oare cit mai dureaza pina sa se intimple asta :doaaamne: ....daca scrie secretara legea si la anu :rizi:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

55

duminică, 16. martie 2014, 15:26

Si mai ceva...habar nu am cum se face o petitie din asta..

Pai concepi textu` si-l pui pe Petitie Online - Petitieonline.com. :zambet:
Nu stiu cine se uita acolo sau ce importanta au miile alea de petitii care sunt deja acolo da` daca vrei sa faci una noua, nu te opreste nimeni. :)
Oricum io raman la parerea ca problemele pescarului roman sunt pt. guvernele noastre trecute si cel prezent la fel de importante ca roata a 14-a de la caruta...
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

56

duminică, 16. martie 2014, 15:42

Io incerc sa nu pierd timpul ,si incerc sa invat din experienta altora.Inteleg ca Adiwolf , a facut multe asemenea petitii,si sint convins ca le-a facut cum trebuie,doar ca,asa cum zici,cine se uita la ele??

Inseamna ca aceasta cale este ineficienta..Dar care este o cale eficienta..??Cred ca presa..asta ar fi singura cale eficienta..Cred ca pvtv ar fi dispus sa publice materiale pe sit,sau poate in emisiune..alta cale nu stiu...daca stiti voi,nu ezitati..Voi face o ciorna de articol,incercind sa fiu concis,clar.Ma bazez si pe voi ,care vreti sa va implicati sa cizelam textul impreuna.Ce rezulta,vom trimite la pvtv,deasemenea putem pune pe paginile personale de facebbok.Gasesc ca se poate atrage atentia opiniei publice,poate asociatii mai puternice s-ar simti indemnate sa miste ceva..zic si eu...daca aveti idei care sa ajute in sensul asta sant binevenite..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

57

duminică, 16. martie 2014, 15:49

Eu am facut cateva in ultimul timp si am indemnat destui cunoscuti sa faca plangere. Ca rezultat, de cateva zile se fac controale zilnice. Asta nu inseamna ca am reusit ceva, practic amendeaza decat pescari fara permise si mai prind cate o plasa mica. Ideea este ca daca macar pentru o saptamana, doua se feresc sa bage plasele, tot e ceva. Nu se va schimba nimic, dar macar poate poate nu mai sunt asa aroganti si baga ziua in amiaza mare de nu ai unde lansa.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

58

duminică, 16. martie 2014, 16:14

Io incerc sa nu pierd timpul ,si incerc sa invat din experienta altora.Inteleg ca Adiwolf , a facut multe asemenea petitii,si sint convins ca le-a facut cum trebuie,doar ca,asa cum zici,cine se uita la ele??

Inseamna ca aceasta cale este ineficienta..Dar care este o cale eficienta..??Cred ca presa..asta ar fi singura cale eficienta..Cred ca pvtv ar fi dispus sa publice materiale pe sit,sau poate in emisiune..alta cale nu stiu...daca stiti voi,nu ezitati..Voi face o ciorna de articol,incercind sa fiu concis,clar.Ma bazez si pe voi ,care vreti sa va implicati sa cizelam textul impreuna.Ce rezulta,vom trimite la pvtv,deasemenea putem pune pe paginile personale de facebbok.Gasesc ca se poate atrage atentia opiniei publice,poate asociatii mai puternice s-ar simti indemnate sa miste ceva..zic si eu...daca aveti idei care sa ajute in sensul asta sant binevenite..

Ce se scrie pe forumuri, pe facebook sau alte site-uri nu prea "deranjeaza" pe nimeni, deranjul incepe abia cind trebuie sa faca ceva, chiar si cu un simplu raspuns!

Cred ca o cale buna ar fi sa trimita fiecare pescar prin e-mail plangerea si intrebarile care ne framanta la mai multe adrese, sa-i "innabusim" cu ele.
Paralel sa plece si scrisorile cu acelasi text, astfel vor avea mult de lucru prin a raspunde tuturor, si probabil ca la anul vor fi mai atenti cu detaliile din ordin.
Adresele ar fi cam astea, dupa parerea mea:

Conducere « Ministerul Mediului si Schimbarilor Climatice

Doina Pană - Ministru Delegat Ape Paduri Piscicultura
Cabinet Ministru
Bd. Gheorghe Magheru, nr 31, sector 1, 010325, Bucuresti

E-mail: cabinet.ministru@ape-paduri.ro

==========================================
http://www.anpa.ro/contact/

Cristinel George Gherghișan - presedinte ANPA
Str Transilvaniei, nr.2, sectorul 1, Bucuresti

E-mail: anpa@anpa.ro

==========================================
Contacte | AGVPS

Arh. Mugurel Ionescu - Responsabil probleme de pescuit - AGVPS
Calea Moşilor nr. 128, sector 2

e-mail: agvpsrom@yahoo.com
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

59

duminică, 16. martie 2014, 16:37

Zoran cred ca ai dreptate! Ma bucur ca ai pus si adresele utile si email-ulrile aferente.Inclusiv al AGVPS (pe care ...cam pe la basca ii doare :zid: ).
...
Sper sa nu observe onorabilul si stimabilul domn Presedinte al FRPSRPSRPSC...XYZ , Stefan Popescu, ca pe el il ignori ca apoi te suna ,iti recita toata legislatia fara sa bea apa si iti face si trafic pe forum! :rizi: :rizi: :rizi:

Serios acum ,cred ca le dau un email la toti...

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

60

duminică, 16. martie 2014, 16:38

Zamfi nu uita de politie, jandarmerie! au si ei datele de contact pentru fiecare judet in parte