Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

21

Donnerstag, 13. März 2014, 21:59

interesant...Asta le spuneam si eu in alta parte ,anul trecut , baietilor de la Sibiu .Insa ei Batman,Batman... Din pacate ANPA este ca oua-n zeama ,asa ca nu te poti lua dupa ei...In continuare consider ca doar in justitie ,dupa noroc,aflam adevarul.Cel putin in jud.Alba sunt niste procese pe rol si sunt foarte curios cine castiga! Cum ce procese? Intentate de persoanele amendate de organele abilitate ca nu aveau viza/taxa pe zi/luna/an la AJVPS Alba


atat timp cat este recunoscut ca autoritate si incaseaza...nu e chiar asa.....cred ca voi sunteti mai moi si acceptati....dar pana cand ...dovada ca si Adi ...dupa ce i-am dat raspunsul conform legii ...ii multumeste lui kzoli...nu ca as avea nevoie de recunostinta....nu ptr asta am postat ...doar ptr a avea informatii ( conform forumului) si din alte parti ca tot in Romania suntem....Eu daca eram in locul lui ma agatam de orice informatie ...inclusiv de faptul ca poti sa nu le mai umpli buzunerele la hotii de la asociatii...."baietii destepti din pescuit" mare ghidusie ...si-au facut asociatie si acum fac politie...

22

Freitag, 14. März 2014, 07:16

S-a inventat si taxa de acces pe mal si daca nu ai, cu permisul ANPA poti sa stai mult si bine in buzunar ... ca tot ramai fara echipament pana platesti si cum in majoritatea locurilor in weekend nu se incaseaza... mai faci un drum pentru 5-10 lei :doarecapu: . Fiecare este liber sa faca cum vrea, dar ... Tot in lege scrie ca permisul ANPA este valabil impreuna cu taxa de acces eliberat de asociatie care detine apa respectiva... lista apelor "detinute/gestionate" de asociatii se poate descarca de pe site-ul ANPA de la adresa postata in postul nr. 13 .

23

Freitag, 14. März 2014, 07:26

Eu nu stiu Voi cum sunteti , dar EU pentru acei 20-35 lei /an + 30 Anpa imi scot permisul chiar si in 2-3 judete, daca e cazul... decat sa ma judec dupa aceea si sa pierd timpul cu procese prin tribunale... "acel timp si nervi" pierduti cu hartogarii, prefer sa petrec cu familia sau poate uneori de unul singur pe malul apei la pescuit.

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

24

Freitag, 14. März 2014, 08:10

P.s mai repede gasesti o (fata mare)

..............prohibitie 2014...doar la pescuit !!! :)..... in rest .....!!! :ochi: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

  • »informer« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

25

Freitag, 14. März 2014, 08:17

Eu nu stiu Voi cum sunteti , dar EU pentru acei 20-35 lei /an + 30 Anpa imi scot permisul chiar si in 2-3 judete, daca e cazul... decat sa ma judec dupa aceea si sa pierd timpul cu procese prin tribunale... "acel timp si nervi" pierduti cu hartogarii, prefer sa petrec cu familia sau poate uneori de unul singur pe malul apei la pescuit.

De acord. Procedez in acelasi mod de ceva ani buni. :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

26

Freitag, 14. März 2014, 08:17

Foarte adevarat ce a spus kzoli.Taxa de acces ar trebui sa se poata plati la fata locului., dar cum asociatiile care au in concesiune respectiva zona NU au anticipat ca n-au cum sa stranga fondurile necesare pt plata personalului delegat cu controlul/incasarea taxei,s-a ajuns la faptul ca nu controleaza nimeni pe nimeni-de-aici si braconajul.
Mie sincer sa fiu mi se pare o suma modica taxa de acces:intre1 si 5 lei/săptămâna.Din cate am inteles de la un reprezentant al ANPA taxa de acces nu se poate modifica pe perioada concesiunii decat cu rata inflatiei, sau cu organizarea unei noi licitatii-lucru care nu convine asociatiilor ca pierd monopolul.Si iata cercul vicios:se braconeaza ca nu sunt controale-controale nu se fac ca nu-s fonduri-fonduri nu sunt ca taxa de acces e mica-taxa e mica ca daca o vrem mai mare trebe licitatie-licitatie nu ne convine ca pierdem monopolul-monopolul creza relatii cu braconierii :nervos:
:noroc:

informer

Administrator

  • »informer« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

27

Freitag, 14. März 2014, 08:22

Cata, daca mai tii minte, anu` trecut pe vremea asta (de fapt putin mai tarziu, ca era prohibitie deja) am fost controlati pe lac, in Caras.
I-adevarat ca de politie nu de ANPA da` tot ii bine ca uite, se mai controleaza pe alocuri. :)
Pescuiam la stiuca si aveam toate actele necesare, inclusiv cele pt. barca si viza de pescuit de la AJVPS Caras Severin... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

28

Freitag, 14. März 2014, 09:10

Atunci deoacamdata suntem mai privilegiati.

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »gufisor« (14. März 2014, 09:20)


informer

Administrator

  • »informer« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

29

Freitag, 14. März 2014, 09:25

Cum adica taxa acces pe mal ...legal este numai in biosfera, ....este proprietatea lor? in cazul acesta ok...asa cum am spus ptr privat ...daca sunt proprietari pot sa o faca...la noi s-a concesionat luciu de apa pe baraje si au " autorizatie" ptr un nr de plase....care nu coincide niciodata cu nr de plase bagate in apa....dar asta nu exclude pescuitul pescarului cu ANPA in apa respectiva.

gufisor, concesionarea portiunilor de apa catre asociatiile de pescari, INDIFERENT daca ne convine sau nu, s-a facut legal.
Asa ca, IDIFERENT daca ne convine sau nu, pana una alta aceste asociatii pot sa perceapa o taxa, pe langa permisul ANPA, ca sa poti pescui pe apele concesionate.
Nu cred ca are sens sa discutam o problema pt. care exista suficienta documentatie in acte oficiale.
Sansele reale pe care le ai in justitie sunt sa contesti eventual modalitatea de a percepe aceste taxe si/sau nerealizarea de catre asociatii a obligatiilor pe care si le-au asumat (tablite indicatoare, curatenie, amenajari etc.) si NU sa contesti legalitatea concesionarilor si/sau a perceperii taxelor pe care le-au declarat.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

30

Freitag, 14. März 2014, 09:28

Ok, am inteles, pe aici nu te intreaba nimeni decat de ANPA. Asa ...daca te duci la Giurgiu si aia au o taxa pe judet, mai prinzi un pescuit la Galati , mai ai una si acolo ...mai ai vreo 3 judete pe langa casa...si tot asa...plus delta

31

Freitag, 14. März 2014, 09:45

Acum am ajuns inapoi de la AJVPS MS si am intrebat printre altele de prohibitie la stiuca si de permise ... Referitor la prohibitie la stiuca... pana in 25 martie inclusiv este interzis, dupa aceasta data se poate pescui la STIUCA fiind incadrat in "exceptie conf. art.1 " ... deci se poate pescui cu naluci artificiale sau momeli naturale si PUNCT. DACA apar modificari in lege atunci o sa fie publicata in presa, dar cel putin in judetul Mures pe apele care sunt "in custodia" lor asa sta treaba. Cei care nu au permis eliberat si vizat de la AJVPS mures aduc copie CI si permisul original impreuna cu chitanta valabila pe anul in curs si platesc 22 lei / AN, in caz contrar se face "permis" si se plateste 59 lei care include si taxa de 30 lei ANPA .

Florin_CJ

Anfänger

Beiträge: 46

Registrierungsdatum: 29. August 2012

  • Nachricht senden

32

Freitag, 14. März 2014, 10:08

@kZoli, în ce calitate AJVPS MS decide unde se încadreză în lege pescuitul la ştiucă?
Asociaţiile de pescuit -în general - au competenţa asta?
Eu ştiam că o asociaţie de pescuit poate impune anumite restricţii suplimentare legate de pescuit, da nu poate sub nicio formă să dea liber peste prevederile din legi.

33

Freitag, 14. März 2014, 10:30

Cata, daca mai tii minte, anu` trecut pe vremea asta (de fapt putin mai tarziu, ca era prohibitie deja) am fost controlati pe lac, in Caras.
I-adevarat ca de politie nu de ANPA da` tot ii bine ca uite, se mai controleaza pe alocuri. :)
Pescuiam la stiuca si aveam toate actele necesare, inclusiv cele pt. barca si viza de pescuit de la AJVPS Caras Severin... :ochi: .

Asa este, eu aveam actele de barca si permis ANPA si tu ANPA +viza asociatie AGVPS CS.Din cate mi-aduc aminte cei de la Pol Nationala m-au considerat "legal" si fara taxa de acces/viza AGVPS, dar daca veneau cei de la AGVPS le plateam cei 5 lei/sapt cu toate ca noi pescuiam numai o zi.Cat priveste faptul ca nu aveam preplatita taxa de acces, nu cred ca s-ar risca cineva sa incerce sa sugereze ca mi-ar "confisca " Avidu' :rizi:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

34

Freitag, 14. März 2014, 10:32

Ca sa ma asigur de un raspuns, am scris si la anpa acel mail. Astept si de acolo raspuns.

Dar, nerabdator cum sunt, am sunat si la telefon, la anpa Bucuresti.
Din pacate NU au putut sa-mi dea nici un raspuns :doarecapu: , nici ei nu stiu inca exact daca se va completa ordinul 83/2014 cu specificatiile asupra pescuitului la stiuca. M-au rugat sa revin in 2 saptamani, sau cel tarziu cind ajung in tara pt a-mi viza permisul pe 2014, adica in aprilie, voi afla acolo exact daca va fi deschis pescuitul la stiuca sau nu, si cu ce momeli: exclusiv artificiale sau si peste viu/mort.

Va rog sa cititi cu atentie, nu este nici-unde specificat daca stiuca este admisa sa se pescuiasca pe perioada prohibitiei exclusiv cu naluci artificiale, sau si cu peste viu/ mort, si nici in ce sistem: C&R, no Kill sau cum ne pica bine? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

35

Freitag, 14. März 2014, 10:55

Eu am sunat pe inspectorul ANPA care "raspunde" de zona noastra si el a zis ca nu stie ce sa zica, inca nu au nici un comunicat care sa specifica aceasta treaba in consecinta se poate intelege si asa si asa, iar daca vreau sa merg pe sigur atunci sa ma duc pe incinte private!!!
La usa de intrare la caseria AJVPS MS este pus un afisaj, unde scrie perioada de prohibitie cu exceptia anumitori specii, poate nelutu 25 posteaza o poza, am vazut ca a postat mai demult in alta parte , dar este acelasi afis de acum cateva saptamani...

36

Freitag, 14. März 2014, 10:57

Zoran scrie: " Va rog sa cititi cu atentie, nu este nici-unde specificat daca stiuca este admisa sa se pescuiasca pe perioada prohibitiei exclusiv cu naluci artificiale, sau si cu peste viu/ mort, si nici in ce sistem: C&R, no Kill sau cum ne pica bine?"

"Unii" se leaga de chestia ca daca legea nu interzice in mod explicit, atunci este permis ...

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

37

Freitag, 14. März 2014, 11:04

:zambet: fratiilor!!! asteptati sa treaca perioada... 1 aprilie---- 30 iunie... si o sa vedeti atunci cine a avut dreptate !! :ochi: .
...cine credeti ca o sa-si riste scaunul ???,doar sunt bugetari, " ministru AZI e unu MAINE e altu",inca nu s-au asezat apele la cabinetul PONTA 3 !!! :doarecapu: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

38

Freitag, 14. März 2014, 11:08

@kZoli, în ce calitate AJVPS MS decide unde se încadreză în lege pescuitul la ştiucă?
Asociaţiile de pescuit -în general - au competenţa asta?
Eu ştiam că o asociaţie de pescuit poate impune anumite restricţii suplimentare legate de pescuit, da nu poate sub nicio formă să dea liber peste prevederile din legi.


Nu stiu cine si cum decide, insa in unele locuri (jud. HR) a fost deja pescuitul stiucii interzise inainte sa apara in MO cu saptamani bune ...ei de la asociatie au asumat acest "risc" ... aici in MS ramane de vazut ce si cum va fi mai departe ... din pacate realitatea este ca majoritatea pescarilor pescuiesc indiferent ca este voie sau nu si retin tot ce se poate prinde. :doarecapu:

39

Freitag, 14. März 2014, 11:20

Tocmai am primit un email de la o cunostinta, unde cei de la Min. mediului sustin ca stiuca este interzisa si in perioada de 1 aprilie-31 mai , dar in acelasi timp admit ca legea este ambigua si se poate interpreta in fata instantei. :doarecapu: :zid:

Florin_CJ

Anfänger

Beiträge: 46

Registrierungsdatum: 29. August 2012

  • Nachricht senden

40

Freitag, 14. März 2014, 12:04

Sunt o grămada de locaţii private, unde nu se aplică prohibiţia din ordinul 83/2014.
Acolo putem să pescuim mult şi bine (sau puţin şi rău :drac2: ) dar mai ales fără să încălcăm legea cu bună ştiinţă.