Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

puiu

Biban

  • Autorul acestui subiect este »puiu«

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 14. februarie 2014, 08:08

Retete homemade peleti pentru somn

Salutare tuturor impatimitilor! Dupa cum se stie, dintr-un om sanatos poti face oricand un pescar, invers fiind mai greu! Deci s-ar putea considera ca pescarii sunt niste oameni bolnavi, iar un om bolnav are nevoie de tratament, nu? In cazul nostru, o reteta buna iti poate aduce "alinarea durerii". Asa ca m-am gandit sa apelez la cunostintele doctorilor intr-ale pescuitului, poate ca mi se prescrie si mie o reteta de boilies (prinzatoare) pentru somn. Sunt pasionat sa imi fac boiliesuri de crap, unde am nimerit o reteta prinzatoare pe Dunare, si as dori sa incerc si somnul la boilies. Anul trecut am incercar ceva, dar rezultatele s-au lasat asteptate. reteta pe care am folosit-o a fost:
- 2kg ficat vita (tocat fin)
- una bucata splna vita (tocata fin)
- 40 oua
- atractant pentru somn 10ml
- acid N-butiric
- faina de pluta (pentru flotabilitate)
- faina de peste (halibut) 1/2 kg
- faina de orez 1/2 kg
- gris 1/2 kg
- faina de malai (pana la obtinerea consistentei dorite)


Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

puiu

Biban

  • Autorul acestui subiect este »puiu«

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 14. februarie 2014, 10:01

Nu se baga nimeni?
ce credeti despre reteta prezentata?
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 14. februarie 2014, 10:54

Salut Puiu,
pescuitul somnului cu boilies este, dupa parerea mea, un pescuit foarte greu. Dificil.
In primul rand trebuie bine de tot cantariti toti factorii care influenteaza pozitiv / negativ acest stil de pescuit.
In orice ape sunt somni “vanatori” si “culegatori”. La boilies ii prinzi pe cei “culegatori”.
In unele ape, sau zone, in mare proportie somnii sunt rapitori. Acest comportament se poate schimba si de la sezon la sezon, in functie de temperature apei.
Si deasemenea si continutul boiliesurilor are o importanta majora. Cele mai bune rezultate in Spania au fost notate doar la pellet, care se descompun destul de repede in apa. Dar si acestea, sunt unele mai prinzatoare decit altele, calitatea lor difera de la un producator la altul. Si foarte important, cantitatea momita si mai ales locul momit. La o distant de doar 100 m poti momi un camion si sa nu ai trasaturi deloc, iar colegul la 100 m langa tine, cu doar 2 lansete, sa prinda de sa-I pice bratele.

Pescuitul cu boiliesuri se recomanda in lacurile unde se pescuieste mult la crap cu boilies, acolo unde somnul a invatat ca poate sa-si umfle burta fara prea mult effort.
Daca ar fi sa pescuiesc eu la somn, as cumpara palette de crap, l-as macina si l-as reface in pellet cu esenta din MdM. Stiu ca acestea se procura greu, dar am o banuiala mare ca ar functiona f bine aceasta combinative: Pelete din MdeM.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 14. februarie 2014, 11:00

Nu se baga nimeni?
ce credeti despre reteta prezentata?

reteta ca reteta dar cu ce aparat executi peletele?
40 oua sunt f multe si le poti inlocui cu csl aroma scoica,crab etc.folosirea csl-ului le face solubile deci le creste atractivitatea.

cu cate kg boilies ai nadit pe dunare la pescuitul crapului?
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

puiu

Biban

  • Autorul acestui subiect este »puiu«

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 14. februarie 2014, 15:31


reteta ca reteta dar cu ce aparat executi peletele?
40 oua sunt f multe si le poti inlocui cu csl aroma scoica,crab etc.folosirea csl-ului le face solubile deci le creste atractivitatea.

cu cate kg boilies ai nadit pe dunare la pescuitul crapului?
pentru peletii de somn am facut eu o "inventie" de matrita cu care ma descurc.
legat de momitul in dunare, in jur de 3-5 kg boilies zilnic, peste un "pat de nada" de porumb, cartof, mamaliga etc.

Nu se baga nimeni?
ce credeti despre reteta prezentata?

reteta ca reteta dar cu ce aparat executi peletele?
40 oua sunt f multe si le poti inlocui cu csl aroma scoica,crab etc.folosirea csl-ului le face solubile deci le creste atractivitatea.

cu cate kg boilies ai nadit pe dunare la pescuitul crapului?
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

puiu

Biban

  • Autorul acestui subiect este »puiu«

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 14. februarie 2014, 16:10

Salut Puiu,
pescuitul somnului cu boilies este, dupa parerea mea, un pescuit foarte greu. Dificil.
In primul rand trebuie bine de tot cantariti toti factorii care influenteaza pozitiv / negativ acest stil de pescuit.
In orice ape sunt somni “vanatori” si “culegatori”. La boilies ii prinzi pe cei “culegatori”.
In unele ape, sau zone, in mare proportie somnii sunt rapitori. Acest comportament se poate schimba si de la sezon la sezon, in functie de temperature apei.
Si deasemenea si continutul boiliesurilor are o importanta majora. Cele mai bune rezultate in Spania au fost notate doar la pellet, care se descompun destul de repede in apa. Dar si acestea, sunt unele mai prinzatoare decit altele, calitatea lor difera de la un producator la altul. Si foarte important, cantitatea momita si mai ales locul momit. La o distant de doar 100 m poti momi un camion si sa nu ai trasaturi deloc, iar colegul la 100 m langa tine, cu doar 2 lansete, sa prinda de sa-I pice bratele.

Pescuitul cu boiliesuri se recomanda in lacurile unde se pescuieste mult la crap cu boilies, acolo unde somnul a invatat ca poate sa-si umfle burta fara prea mult effort.
Daca ar fi sa pescuiesc eu la somn, as cumpara palette de crap, l-as macina si l-as reface in pellet cu esenta din MdM. Stiu ca acestea se procura greu, dar am o banuiala mare ca ar functiona f bine aceasta combinative: Pelete din MdeM.

domnile Zoran, din pacate si parerea mea era aceeasi. sunt perfect de acord cu dumneavoasta, dar am incercat, poate imi scimba cineva convingerile! am momit cu vreo 50 kg de peleti facuti de mine,( poate ca nu dupa cea mai buna reteta), si nu am avut nici o trasatura timp de 14 zile.
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 14. februarie 2014, 16:26

domnile Zoran, din pacate si parerea mea era aceeasi. sunt perfect de acord cu dumneavoasta, dar am incercat, poate imi scimba cineva convingerile! am momit cu vreo 50 kg de peleti facuti de mine,( poate ca nu dupa cea mai buna reteta), si nu am avut nici o trasatura timp de 14 zile.


Puiu, :noroc:
din momentul in care ai deschis primul subiect pe acest forum, asa cum scrie in regulamentul forumului (care-i cam lung de citit, ce-i drept, dar lucram la o versiune mai scurta...), suntem toti egali si ne comunicam la per tu. :prieteni:

Eu am fost cu ani in urma la Dunare si am cautat un loc unde sareau crapii foarte aproape de mal! Am momit 100 kg in 5 zile, din 2 in 4 ore cu cite 2-3 kile la tura de momit, adica permanent am impartit 20 de kg pe zi-lumina. Am prins f multi crapi din a 2-a zi, timp de 4 zile, si cum am incetat cu momitul permanent, au disparut si crapii. Nu am avut nici o trasatura de somn, din pacate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 14. februarie 2014, 16:41

pentru peletii de somn am facut eu o "inventie" de matrita cu care ma descurc.

pune si tu o poza sau schita cu inventia de matrita. :)
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Subiecte asemănătoare