Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 11. februarie 2014, 10:29

Bazias

va salut domnilor,

am observat ca pe acest forum sunt foarte multi din vestul tarii care pescuiesc in amonte de hidrocentrala portile de fier si am nevoie de cateva informatii.
spre sfarsitul primaverii dorim(pana acum suntem 3 barci) sa coboram dela bazias la giurgiu dar nu cunosc zona.
- la bazias se poate lansa barca la apa?
- daca nu pescuim pe zona avem nevoie de P.G?
- tinand cont ca dunarea curge printr-un defileu destul de inalt,zona este vantoasa?
- la suprafata apei curentul este puternic?

orice informatie din zona este binevenita.

multumesc anticipat.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 11. februarie 2014, 10:52

:saluti: :pauza:
- la bazias se poate lansa barca la apa?
- daca nu pescuim pe zona avem nevoie de P.G?
- tinand cont ca dunarea curge printr-un defileu destul de inalt,zona este vantoasa?
- la suprafata apei curentul este puternic?
............. (de pe peridoc) in trei locuri fara probleme :bravo:
.............clar!! NU !! cu specificatia sa nu va apropiati de malul sarbesc. :)
.............. cand bate vantul ,tragi la mal nu mai stai. Consultati meteo, prognoza e pe 3 zile. :nu: Directia si viteza vantului | Meteo Romania
............ depinde de situatie (daca e viitura,sau golesc lacul de la portiile de fier) in rest e fara probleme. :bucuros:
....nu stiu cum veti trece de cele doua hidrocentrale (prin ecluze sau ???) :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 11. februarie 2014, 11:22

bazias

merci danmiclau56, de hidrocentrale trecem prin ecluze iar ecluzarea este gratis.
din ce am inteles pe alte forumuri ne trebuie obligatoriu o statie pt a comunica cu cei dela ecluze.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

4

marți, 11. februarie 2014, 11:38

bazias

:salut: Nu va trebuie statii oricum trebuie sa asteptati sa intre vapor in ecluza pentru ca nu deschide ecuza numai pentru 3 barci dupa aia intrati si va legati de vapor :noroc:

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 11. februarie 2014, 11:56

Nu va trebuie statii oricum trebuie sa asteptati sa intre vapor in ecluza pentru ca nu deschide ecuza numai pentru 3 barci dupa aia intrati si va legati de vapo
am reusit sa gasesc nr de tf de la ecluza portile de fier 1 si se pare ca nu ne "amesteca" cu alte vapoare.ecluzam doar barcile de agrement cu conditia sa venim grupati.
idem la portile fier 2 iar legatura cu turnul de control o tinem telefonic.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 11. februarie 2014, 12:26

Super aventura! Si au ma tot gandesc de 2 ani sa fac asa ceva, pe o perioada de 7-10 zile. DAR, numai in combinatie cu pescuitul. :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 11. februarie 2014, 13:22

bazias

Super aventura! Si au ma tot gandesc de 2 ani sa fac asa ceva, pe o perioada de 7-10 zile. DAR, numai in combinatie cu pescuitul.

si eu tot astep aceasta aventura,dar anul acesta m-am hotarat GATA tre facuta.
ca timp alocat 6/7zile la sfarsitul primaverii si un nr de 100-120km/zi.pt economie de carburant o sa montam pe barci si cate un auxiliar de 5/6cp cu care sper ca
o sa ne deplasam undeva cu 14-16km/h in aval.
o mica federeala la albitura pt un gratarel la fiecare campare..........nu strica.
la sfarsit de august se coboara de la giurgiu la sfantu sau periplava cu cateva zile alocate pescuitului in DD.
oricum celor dornici de aventura lista este deschisa
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 11. februarie 2014, 13:34

frumoasa initiativa :bravo: ... ar merita luate un minim de 2-3 saptamani de concediu pentru asa ceva cu opriri cat mai dese pentru pescuit, mai ales in anumite locuri de pe traseu ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 11. februarie 2014, 14:13

Grozav Mustata,

luati cu voi numarul de telefon de la ecluze, asa se procedeaza si aici pentru ambarcatiunile sportive..am un cunoscut care a mers de la Ulm pina in DD..cu caiacul..la aproape 60 de ani
Un loc bun de lasat barca la apa era la pensiunea Apus de soare, (Bazias)..dar Dan are aici informatii mai recente.

Fir intins!

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 11. februarie 2014, 15:41

luati cu voi numarul de telefon de la ecluze,

merci de informatie Adi am si numarul dela ecluze si procedura este f simpla. :prieteni:
ar merita luate un minim de 2-3 saptamani de concediu pentru asa ceva cu opriri cat mai dese pentru pescuit, mai ales in anumite locuri de pe traseu ...

pt mine sunt pre multe zile libere si nu pot beneficia de un asemenea "angro" :noroc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Subiecte asemănătoare