Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

41

sâmbătă, 15. februarie 2014, 12:32

Asa am facut si anul trecut....inainte de prohibitie nu s-a putut pescui, apoi a-nceput calendarul PESCARULUI ROMAN:
Iunie : plecam toti cu avant pescaresc ....ne trece repede!
Iulie : e prea cald, de aceea nu trage!
August : fratilor, de-acum va-ncepe crapul, ...mai exact!
Septembrie , octombrie : mai misca ceva ceva!
Noiembrie : daca vine frigul repede, deja se limiteaza si durata sedintelor de pescuit !
Decembrie : numai pescuit nu se numeste....
Si-ncepe un alt an, autoritatile concep in dosul birourilor alte reguli pentru acei pescari ramasi, pana cand vom ajunge cu totii sa recunoastem pestele dupa fotografiile din cartile de zoologie !
Trist, dar ADEVARAT! (Totusi si-asa, nu doresc sa cred si ma-ncapatanez an de an! Ca si voi, banuiesc!)
.......Doamneee !!!! ...... cat.... ADEVAR !!!.... in cateva cuvinte !!!! :doarecapu: :nervos: :nervos:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

42

sâmbătă, 15. februarie 2014, 13:28

Stii cum e ...uneori calendarul nu se nimereste!Cred ca depinde si de pescar ,de timpul care-l poate aloca,de cat de departe de casa e dispus sa mearga ...La mine de exemplu si decembrie 2013 si ianuarie 2014 ,continuare in februarie, sunt luni de pescuit aproape ok! Mai ales ca azi de exemplu se putea face plaja la Aiud :soc: Pestii ...pe acolo si ei! Se prinde stiuca, salau ,biban ...Nu peste tot ,nu oricum dar ...Sunt convins ca si pe Ighies s-ar prinde :bravo: Sigur ca prohibitia pare lunga doua luni! Insa pe mine nu asta ma deranjeaza, ma omoara faptul ca prohibitia NU SE RESPECTA!!! Si binenteles singurul de vina aici este statul prin organele alea a lui ...abilitate! :zid:

leutu

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 24. septembrie 2012

Locație: Vatra Dornei

Profesia: medic

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 15. februarie 2014, 16:43

nu ar fi rau ca imaginile si filmuletele in care se folosesc gafe pentru scos pestii sau funii pentru a fi legati si tiriiti in gasca ,sa fie taxate de admin site ,prin....excludere!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 15. februarie 2014, 17:12

nu ar fi rau ca imaginile si filmuletele in care se folosesc gafe pentru scos pestii sau funii pentru a fi legati si tiriiti in gasca ,sa fie taxate de admin site ,prin....excludere!


Da, m-am gandit la aceasta, dar nu sunt sigur daca e ok sa sterg videoul de pe forum. Acesta e un exemplu de cum NU trebuie sa facem, si pe baza caruia ne putem linistiti da cu palma peste frunte! :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

45

duminică, 16. februarie 2014, 07:23

Din cate stiu eu,Erwin a incercat incercat sa prinda somn la clonc pe acest lac ..oare a prins ceva sau doar a reusit sa i vada pe sonar ?
..........filmul......ca raspuns ,la intrebarea lui Zoran !!!........DA... se prinde la.... clonc .....pe barajul din Medias :)
......dupa care ,reactia mea............
...si un final :doarecapu:
........si a unui alt coleg....
Prostia in momentele ei de glorie
nu ar fi rau ca imaginile si filmuletele in care se folosesc gafe pentru scos pestii sau funii pentru a fi legati si tiriiti in gasca ,sa fie taxate de admin site ,prin....excludere!
............sper ca acu ai inteles !!!! ca toti au condamnat ....Gestul....sau cel putin asa crad :nunteleg: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

46

duminică, 16. februarie 2014, 10:58

Da ,s-a prins la clonc,sau mai prins inca cateva moace,sunt constient ca se prinde,dar unde mama masii sunt aia marii ,de ce nu se prind:nunteleg: aia de 80-90- 120kg, :rizi: :rizi: :rizi:
.........
Cat despre filmulet ce sa zic,intentia mea era sa arat cat mai multe informatii despre acest lac,bune sa-u rele doar astea le-am gasit in imagini!Intradevar C& R-ul lasa de dorit la noi in oras.
........
In vara,anul trecut ,am eliberat un somn de 1,3m(pe alta balta) si am fost criticat de toata lumea(nici macar parinti na-u inteles ce incercam sa le explic ,chiar daca cu 2 saptamani innainte am dus acasa un somn de 5kg :nunteleg:) .Daca la data desfasurarii evenimentelor din video ma aflam de fata si propuneam pescarului sa elibereze somnul, cu sigurantza se auzeau pe fundalul filmului "HUUUUU,SU"" P""L" DE FRAIER,etc" :rizi:

leutu

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 24. septembrie 2012

Locație: Vatra Dornei

Profesia: medic

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 16. februarie 2014, 14:42

va urmaresc de multa vreme postarile si le apreciez,datorita acestui forum m-am apucat de pescuit la somn,comentariul meu a fost o reactie de moment(mai mult mirat ca vad filmulete de acest gen pe acest site).Va stimez si ......fir intins!

48

marți, 20. mai 2014, 11:09

Salut!
De vineri ,impreuna cu un prieten,am instalat tabara pe barajul ighis !
Pana acum nici o trasatura :nunteleg: ,nu se prinde mai nimic,.............cateva babusti si carasei la pluta !
Pescuim cu geamandura in larg si putin aproape de mal, cu 8 lansete ,la adancimi diferite !
Deocamdata am doar 2 poze :)


P.S.Ieri ,langa cortul meu,de pe mal sau prins 2 bibani vargati la vreo 700-800gr,la artificiale,(mai exact jig)
Despre salau n-am auzit nimic!
Am dat la stationar dupa salau dar nimic!
Va salut! :ciao:
Sunt acol pana joi! :bucuros2:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 20. mai 2014, 11:14

P.S.Ieri ,langa cortul meu,de pe mal sau prins 2 bibani vargati la vreo 700-800gr,la artificiale

Io nu stiu cum ii ala "biban vargat"... nu-i "salau vargat"? :gandesc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

50

marți, 20. mai 2014, 11:42

P.S.Ieri ,langa cortul meu,de pe mal sau prins 2 bibani vargati la vreo 700-800gr,la artificiale

Io nu stiu cum ii ala "biban vargat"... nu-i "salau vargat"? :gandesc:

Biban vargat=biban normal, "Perca"

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 20. mai 2014, 12:36

Adica in general ,cum s-ar zice ,bibanul este un peste vargat :rizi: Ma si miram sa fie in barajul ala salau vargat...

52

marți, 19. august 2014, 12:31

Tocmai ce am venit acasa dupa o partida de 4 zile pe ighis,am pescuit la geamandura la o distanta de 180m de mal,la suprafata in apa de 2 m deasupra unor insule,am pescuit si in praguri,in apa de 8-9m,in apa de 4m dar nici un rezultat! :nunteleg:




53

marți, 2. septembrie 2014, 12:27

Sambata,dupa o saptamana de pescuit intensiv m-am intors acasa de pe ighis dezamagit!
Nici macar o trasatura la somn :nunteleg:
La vecinul i-a rupt fir de 0,8mm mono din trasatura ,am auzit clopotelul cateva secunde si dimineata cand ma uit pe apa ,la "instalatia" in cauza mai avea 1 pluta!
Am folosit ca momeala carasi 200-700 grame!
Ii a 3-a saptamana de pescuit intensiv fara trasatura la somn!
Poze am sa postez mai multe si cu montura/geamandura etc., cand reusesc sa scot pozele de pe un ca'at de nokia lumia 800 :nervos:

54

vineri, 5. septembrie 2014, 11:44

La Geamandura:




La geamandura in suprafata

Am camuflat plumbi cu niste caracatite :zambet: .......oare ma ajuta cu ceva?

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

55

vineri, 5. septembrie 2014, 17:58

Frumoase pozele Florin...tine-o tot asa,chiar daca nu sa prins iesirea conteaza.
Un salut.

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

56

vineri, 27. februarie 2015, 20:32

Hai salut.
M-am uitat din nou peste pozele de la partida voastra si mi-am adus aminte de ceva...
Prin tineretzile mele am bãtut lacul peste tot, desi doar dupã caras. Locurile pe unde pescuiam nu mai exista, apa a tot scazut. Dar poate ca ar fi interesant de stiut unde am vãzut in repetate rânduri somnul la vânãtoare, si nu era deloc mic.
Florin, iti trimit un mail pe privat cu locul respectiv, inca mai existã, sigur. Acolo voi incerca vreodata sã prind Somn in baraj.
:ciao:

57

luni, 11. mai 2015, 14:45

Prima partida de anul acesta pe lacul Ighis a fost de 1 mai impreuna cu colegii de forum Adrian Holom si Boier Adrian, 5 nopti ,pe luna plina,rezultate slabute,un somotel de 5 kg!
Am pescuit cu sistemul geamandura, in marginea unui gropan de 6,5-7m ,in praguri (4m),pe langa un copac scufundat(3,5m) si pe platourile cu apa mica de langa gropan(1,7-2m)!
Somotelul a intrat pe babusca ca palma la montura de suprafata,cu carlig simplu,4/0, prezentata la 20-30cm de suprafata in apa de 2,7m!(prima zi,la apusul soarelui am observat unde se adunau si clipoceau la suprafata bancurile de babusca si rosioara,ziua urmatoare am plantat montura in acel loc si noaptea la 1:20min sa auzit clopotelul , a urmat drilul cu somnu de 5kg,....au urmat inca 3 nopti fara trasatura!...initial montura era prezentata in apa de 3m-3,3m la 0,5m. )





Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

58

marți, 12. mai 2015, 01:29

Salut vecinii!
Iar mi se face dor de Baraj, si putzin ciudã ca nu sunt pe acasa. Dar numai putzin, inca nu ai pus poze cu monstrul ala mare... Dar anul asta simt ca il vei prinde pe tata lor, la cit te straduiesti vine el cindva.
Intrebare: tot mai scade apa in baraj? Se mai prinde ceva? Crap? Caras? De curiozitate... :prieteni:

59

marți, 12. mai 2015, 01:51

Salut vecinii!

Salut
inca nu ai pus poze cu monstrul ala mare... Dar anul asta simt ca il vei prinde pe tata lor, la cit te straduiesti vine el cindva.

Si eu as vrea poze cu 'dansu' dar slabe sanse, ies cam de 4-5ori pe saptamana pe lac,dupamasa, si la clonc ,si la pluta si la spinning noaptea pe langa turn si tot degeaba,sunt cam pesimist,putini somni,lume multa si "de proasta calitate",locurile bune ocupate etc etc etc!

Intrebare: tot mai scade apa in baraj? Se mai prinde ceva? Crap? Caras? De curiozitate... :prieteni:

Apa scade,incet dar sigur!
Crap nu sa mai vazut, in poze, de vreo 2 ani cred,caras slabut,ca palma....parca au intrat in pamant carasoii aia ce se prindeau pe vremuri!

60

marți, 12. mai 2015, 01:52

Salut vecinii!

Salut
inca nu ai pus poze cu monstrul ala mare... Dar anul asta simt ca il vei prinde pe tata lor, la cit te straduiesti vine el cindva.

Si eu as vrea poze cu 'dansu' dar slabe sanse,sunt cam pesimist,putini somni,lume multa si "de proasta calitate",locurile bune ocupate etc etc etc!
Intrebare: tot mai scade apa in baraj? Se mai prinde ceva? Crap? Caras? De curiozitate... :prieteni:

Apa scade,incet dar sigur!
Crap nu sa mai vazut, in poze, de vreo 2 ani cred,caras slabut,ca palma....parca au intrat in pamant carasoii aia ce se prindeau pe vremuri!

Subiecte asemănătoare