Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

marți, 11. februarie 2014, 10:29

Citat de la »nelutu25«
Banuiesc ca e voie cu motor electric. Florine te poti interesa?

Sigur,maine am sa sun administratorul baltii!

Am vorbit cu administratorul baltii.Pescuitul din barca,cu motor electric este permis ,doar ziua,si doar cu conditia sa nu fie deranjezatii altii pescari!

Prostia in momentele ei de glorie

:rizi: :rizi: :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 11. februarie 2014, 11:54

Buna treaba Florine. Sunt curios cat salau are lacul . Ai auzit de ceva capturi de salau mai rasarite ?

23

marți, 11. februarie 2014, 12:27

In 2007 sa prins salau de 8kg,pana acum cel mai mare salau prins a avut in jur de 10kg, de obicei se prind salai intre 1-4 kg .
La spinning,rotative, se mai prind bibani frumosi!
Din cate am inteles de la un prieten,respectivul tip din Sibiu despre care am scris mai sus, a prins intr-o zi 16pesti(salai si bibani) printre care vreo 4 bibani peste 1kg restul salai.
Majoritatea pescarilor pescuiesc dupa salau cu pestisor momeala la pluta sau grund.
Putini pescari din Medias au sonar!
Majoritatea sunt plutas-i sau crapari.
Pescari de spininng, cred ca i poti numara pe degete!la fel si pe cei de somn!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (11. februarie 2014, 12:32)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 11. februarie 2014, 13:51

Florine...e belea! :bucuros2: Poti sa incepi sa faci programari :rizi: Eu stiu cativa pescari care vor veni pe acolo ...Cred ca nu dureaza mult . Mai fac o tura -doua de Bezid si dupa ce vor ramane temperaturile cu plus si noaptea ...Nu de alta dar nu am chef de umflat barca pe vremea asta.si mai ales de strans barca! La Bezid e comod ca au barci de inchiriat ...Ia sa ne uitam un pic pe Earth :buaaaah:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 11. februarie 2014, 14:14

Uffff ma ia tremuriciu, trebuie sa ajung si eu acolo!!!!

26

marți, 11. februarie 2014, 14:40

Am sa cer cat mai multe info despre baraj.Maine dau o fuga pana acol!

27

marți, 11. februarie 2014, 18:56

lacul este mic, foarte mic si nu cred ca poate tine multi pescari de spinning cu barci si de stationar totodata
daca este de mers acolo doar pana incep stationaristii altfel............

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 11. februarie 2014, 20:59

Am vorbit cu cineva din Medias si spunea ca e nevoie de permis eliberat de Medias si e 100 lei.
Florine poti confirma?

29

marți, 11. februarie 2014, 22:30

Am vorbit cu cineva din Medias si spunea ca e nevoie de permis eliberat de Medias si e 100 lei.
Florine poti confirma?

Gresit....poti plati o taxa de 18lei pe ziua de pescuit,e permis pescuitul din barca cu motor electric,2lansete!
Ai posibilitatea de a face permisul ptr 1 an contra sumei de 120lei/2lansete sau 240lei/4lansete....in cazul in care doresti sa pui cortul,rulota etc pe malul apei mai mult de 3 zile trebe platita o taxa de campare 180lei valabila tot anul!
Informatiile le-am primit azi de la H.T. administratorul balti!

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 11. februarie 2014, 22:54

Deci daca stau de pe o zi pe alta nu trebuie platit? Unde se plateste taxa? De obicei e aglomerat?
Multumesc Florine

31

marți, 11. februarie 2014, 23:16

Deci daca stau de pe o zi pe alta nu trebuie platit? Unde se plateste taxa? De obicei e aglomerat?
Multumesc Florine

Taxa o platesti la sediul filialei AJVPS ..Medias in zilele de Luni/Miercuri/Vineri, Marti si Joi se plateste la magazinul de pescuit Safari!
Cine doreste sa vina pe acest lac sunt bucuros sa il ajut cu ce pot! :bravo:(Va las MP cu nr. de tel si vorbim)
De obicei in weekend-uri lacul este aglomerat,mai ales dupa ce da caldura!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

32

miercuri, 12. februarie 2014, 07:47

Florine lasa-mi si mie nr. de tel .Merci.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 14. februarie 2014, 11:34

lacul este mic, foarte mic si nu cred ca poate tine multi pescari de spinning cu barci si de stationar totodata
daca este de mers acolo doar pana incep stationaristii altfel............


.............................Hmmmmmm !!! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

34

vineri, 14. februarie 2014, 14:05

In perioada de prohibitie ce regim este? In zona noastra, Ajvps a luat o balta pe care o administreaza si pescarii o pot accesa si-n acea perioada. Daca stii, raspunde-mi!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

35

vineri, 14. februarie 2014, 15:36

Parerea mea este ca AJVPS -ul nu poate sa o ia pe langa legile din Ro deoarece ei administreaza un bun al statului.Si daca statul a decis (asa se pare momentan...) ca intre 1aprilie si 30 mai este prohibitie TOTALA (inclusiv la stiuca la naluci) si pe acest lac se respecta ordinul de prohibitie.Deci ,parerea mea, in perioada mentionata nu se va putea pescui oficial.In rest ... :nunteleg:

36

vineri, 14. februarie 2014, 17:34

Din cate imi aduc aminte,de 4 ani incoace ,in prohibitie pescuitul pe balta ighis era deschis(doar la stiuca :rizi: )!Cei ce stau cu saptamanile-lunile la pescuit cu corturi,rulote pescuiau la crap,caras etc.
Anul acesta nu stiu ce va fi :nunteleg:
.......
Astazi am fost pe balta,am intalnit doi pescari ce dadeau la spin' dupa salau.
Din cate am inteles de la ei nu prea sunt rezultate la salau,rar sunt zile in care prind 1 salau(1pe saptamana).Ei pescuiesc doar de pe mal!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

37

vineri, 14. februarie 2014, 18:07

Parerea mea este ca AJVPS -ul nu poate sa o ia pe langa legile din Ro deoarece ei administreaza un bun al statului.Si daca statul a decis (asa se pare momentan...) ca intre 1aprilie si 30 mai este prohibitie TOTALA (inclusiv la stiuca la naluci) si pe acest lac se respecta ordinul de prohibitie.Deci ,parerea mea, in perioada mentionata nu se va putea pescui oficial.In rest ...
..........fi atent la data din filmul postat de Florin !!!! .............Somn de 1 mai 2012 la baraj Ighis :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

38

vineri, 14. februarie 2014, 21:55

Dane ,fii si tu atent ca am spus ca nu se poate pescui oficial! In 2012 se putea da la stiuca la artificiale cu retinere de peste la dimensiuni! Anul trecut s-a putut da la stiuca cu eliberare imediata! Anul acesta se pare ca nu se poate da la NIMIC! :soc:

Eu vorbesc aici de legi ,ordine,etc.Nu de modul cum sunt puse in aplicare! asta ne deosebeste pe noi ,printre altele, de lumea civilizata! "Asta" fiind modul defectuos de aplicarea legilor...Ma opresc aici. :prieteni:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

39

sâmbătă, 15. februarie 2014, 08:41

Inseamna ca anul asta pana in iunie stam acasa....sau mergem pe incinte private.

40

sâmbătă, 15. februarie 2014, 10:48

Asa am facut si anul trecut....inainte de prohibitie nu s-a putut pescui, apoi a-nceput calendarul PESCARULUI ROMAN:
Iunie : plecam toti cu avant pescaresc ....ne trece repede!
Iulie : e prea cald, de aceea nu trage!
August : fratilor, de-acum va-ncepe crapul, ...mai exact!
Septembrie , octombrie : mai misca ceva ceva!
Noiembrie : daca vine frigul repede, deja se limiteaza si durata sedintelor de pescuit !
Decembrie : numai pescuit nu se numeste....
Si-ncepe un alt an, autoritatile concep in dosul birourilor alte reguli pentru acei pescari ramasi, pana cand vom ajunge cu totii sa recunoastem pestele dupa fotografiile din cartile de zoologie !
Trist, dar ADEVARAT! (Totusi si-asa, nu doresc sa cred si ma-ncapatanez an de an! Ca si voi, banuiesc!)

Subiecte asemănătoare