Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

1

Montag, 10. Februar 2014, 12:54

Barajul de la Ighis(Medias)

Salut
Doresc sa vorbim putin despre barajul de la Ighis(Medias).
Un lac de acumulare invaluit in mister(la fel ca toate celalalte baraje de acumulare din tara).
Clasicile povesti cu scafandri speriati de somni giganti de 200kg :rizi: sunt inca de actualitate printre printre "pescari" din medias.
Lacul are adancimi pana la 26m(30m la cota maxima), variaza adancimi intre 7-12m,iar spre coada lacului 1-4m
Este un lac plin de structuri(gropane,pomi scufundati,excavatoare,macarale,etc. ramase pe fundul apei de pe vremea cand se construia barajul)
Construirea lui a fost finalizata prin ani 70'.
Ce am auzit de la pescari ,primul somn de dimensiuni apreciabile a fost prins in 1975(12kg).
In 2003 a fost prins un somn de 55kg(sursa sigura)..in urmatori ani au mai fost cateva capturi marii(40,31,36,56,53kg...nu cunosc datele exacte cand au fost prinsi).
Povesti despre somnii giganti sunt o gramada,fire rupte,"instalati de somn"(un fel de pescuit la geamandura cu vreo 3-4monturi pe apa ) disparute sub apa peste noapte si multe alte povesti fantastice sunt la "putere" cand aduci in discutie pescuitul somnului pe acest lac !
Intrebarea mea este: .avand in vedere ca in urma cu 11 ani a fost prins unul de 55kg,exista posibilitatea ca in acesta lac sa existe somn de 100kg+ .?
In anul curent intentionez sa frecventez acest lac,dar pescuitul pe acesta este unul destul de costisitor,permis ptr. 4lansete,taxa de campare(nu stiu de unde :drac2: a aparut si taxa asta de campare :nunteleg: dar trebe platita daca vrei sa pescuiesti mai mult de 3 zile ,180lei)
Daca,dintre dumneavoastra,ati pescuit careva pe acesta lac la crap/somn va rog sa dezbatem putin experientele avute!
Informatii despre locuri ,etc...pe privat va rog :zambet:

SIBIANUL. Saptamanal editat de MediaPro. Apare impreuna cu ProTV Magazin.

Tyrael

Profi

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

3

Montag, 10. Februar 2014, 14:11

Nu cunosc acest baraj dar ma intreb totusi, exista vreun baraj care sa nu aiba in spate povestea asta cu scafandrii si somnii uriasi? In rest, interesant topicul

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

4

Montag, 10. Februar 2014, 14:19

Interesant barajul Florine.Sa inteleg ca este administrat privat de e cu taxa? Salau este ?Accesul cu barca este permis? Hai ca m-ai facut curios si poate dau o fuga... :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

5

Montag, 10. Februar 2014, 15:53

Din cate stiu eu, Erwin a prins ceva crapsani pe lac... unu de 17, de 18,5 si de 19. Parca astea-s marimile. Bine-nteles ca multi s-au mai chinuit sa-i prinda, dar in zadar!

Poate recunosti ceva maluri din poze:



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

Montag, 10. Februar 2014, 15:55

Interesant barajul Florine.Sa inteleg ca este administrat privat de e cu taxa? Salau este ?Accesul cu barca este permis? Hai ca m-ai facut curios si poate dau o fuga... :noroc:

Barajul este administrat de A.J.V.P.S. Medias!
Se poate plati taxa de 18lei /2 bete /1zi de pescuit(asa era anul trecut).
Ai voie cu barca,dar fara motor.
Salau este, nu stiu cat se prinde de frecvent dar este,chiar mare,s-a prins de 10kg,sunt putini ce-i ce pescuiesc la spinning,majoritatea dau la stationar cu peste viu in carlig dupa salai si bibani.

7

Montag, 10. Februar 2014, 16:00

[/quote]
Din cate stiu eu, Erwin a prins ceva crapsani pe lac... unu de 17, de 18,5 si de 19. Parca astea-s marimile. Bine-nteles ca multi s-au mai chinuit sa-i prinda, dar in zadar!

Poate recunosti ceva maluri din poze:




:pauza: Foarte multi sau chinuit sa prinda si na-u reusit performanta lu-i Erwin :ochi:
Din cate stiu eu,Erwin a incercat incercat sa prinda somn la clonc pe acest lac :zambet: ..oare a prins ceva sau doar a reusit sa i vada pe sonar :zambet: ?

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

8

Montag, 10. Februar 2014, 16:02

Nu, nu a avut trasatura, dar a vazut ceva. Deasemenea a vazut rapitura de somn mare la suprafata. Cit de mare, asta nu a putut aprecia...

Dar intr-un baraj unde crapii cresc natural asa de bine, si alte specii se pot bine dezvolta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Fortgeschrittener

Beiträge: 256

Registrierungsdatum: 11. August 2012

Wohnort: Tg. Mures

  • Nachricht senden

9

Montag, 10. Februar 2014, 20:11

Banuiesc ca e voie cu motor electric. Florine te poti interesa? In ceea ce priveste scafandrii speriati.... e folclor. Am cateva sute de ore de scufundare prin lacuri si rauri, am auzit nenumarate povesti si nu o data oamenii chiar ne rugau sa nu intram ca sunt somni uriasi care fac si dreg. Cu toate astea abia anul trecut am reusit sa vad unul pentru cateva secunde si nu era nici pe departe un monstru. In cazul in care cineva stie unde locuieste monstrul.... as vrea sa.i fac o vizita monstrului la el acasa :)

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

10

Montag, 10. Februar 2014, 20:25

Florine merci! Accesul cu masina e ok? Si pe unde se merge mai usor ?Eu vin de la Aiud-Blaj-Copsa -Medias... Foarte interesant lacul :drac: Sa vedem ce va fi la primavara.Deja incepe sa ma binedispuna ideea ca mi-am luat sonar :rizi:

Tyrael

Profi

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

11

Montag, 10. Februar 2014, 20:37

Ne vedem acolo cu siguranta :)

zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

12

Montag, 10. Februar 2014, 20:40

Ne vedem acolo cu siguranta :)

In sfarsit!!!! :bucuros2: :noroc:

nelutu25

Fortgeschrittener

Beiträge: 256

Registrierungsdatum: 11. August 2012

Wohnort: Tg. Mures

  • Nachricht senden

13

Montag, 10. Februar 2014, 21:10

Pastrati si pentru mine un loc :)

Adrian Sb

Schüler

Beiträge: 119

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Sibiu

Beruf: Ing

  • Nachricht senden

14

Montag, 10. Februar 2014, 21:35

Medias

Si eu vin la Medias. :salut:
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

15

Montag, 10. Februar 2014, 22:11

Banuiesc ca e voie cu motor electric. Florine te poti interesa?

Sigur,maine am sa sun administratorul baltii!
In cazul in care cineva stie unde locuieste monstrul.... as vrea sa.i fac o vizita monstrului la el acasa :)

Facem noi cumva sa aflam si asta!
Florine merci! Accesul cu masina e ok? Si pe unde se merge mai usor ?Eu vin de la Aiud-Blaj-Copsa -Medias

La intrare in medias dinspre copsa e kauflandul pe dreapta,dupa 200m se face un drum la dreapta care duce in satul Ighis(vezi google maps/google street-view).
Se poate parca masina langa luciul apei fara probleme!
Ne vedem acolo cu siguranta :)

Pastrati si pentru mine un loc :)

Si eu vin la Medias. :salut:
Am auzit de la un prieten,ca,acum 2 sau 3 ani a fost cineva din Sibiu cu barca,sonar etc.. si areusit sa prinda cativa pesti frumosi!
Va astept ! :zambet:

16

Montag, 10. Februar 2014, 22:34



Il invit in acest topic pe colegul nostru de forum, Catalin Costea ,care pescuia frecvent la crap pe acest baraj , !

Tyrael

Profi

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

17

Dienstag, 11. Februar 2014, 00:14

Citat preluat de pe un site: "E mult peşte în baraj şi nu orice fel de peşte. Credem că avem somn de peste 100 de Kg şi după bănuielile noastre în baltă este şi crap demn de a bate recordurile mondiale. Mai sunt şalău, biban, dar şi caras", a declarat Traian Haţegan, administrator AJVPS Sibiu, filiala Mediaş.

Imi imaginez ca daca vrei sa dai la clonc acolo sau la spinning cu barca, ai cearta mare cu craparii, balta nu imi pare atat de mare

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »Tyrael« (11. Februar 2014, 00:21)


18

Dienstag, 11. Februar 2014, 03:20

Imi imaginez ca daca vrei sa dai la clonc acolo sau la spinning cu barca, ai cearta mare cu craparii, balta nu imi pare atat de mare

Probleme nu cred ca o sa fie,poate doar cu cei ce stau luni de zile cu cortul ,daca mergi cu barca peste locul lor de pescuit.
Balta are peste 1 km in lungime

Beiträge: 1 579

Registrierungsdatum: 2. Mai 2013

Wohnort: TM

  • Nachricht senden

19

Dienstag, 11. Februar 2014, 08:34

.....daca tot pregatiti o partida de spining (crapisti sunt in pauza :nunteleg: )....priviti !!!.....

...si un final :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Tyrael

Profi

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

20

Dienstag, 11. Februar 2014, 10:20

Prostia in momentele ei de glorie

Ähnliche Themen