Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 121

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: Saarbrücken-DE

Profesia: intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 12. mai 2015, 01:55

Belea domne'!!!
Daca vin la vara, te contactez pt. o incercare pe Mures, vad ca barajul e cam varza :doaaamne:

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

62

marți, 12. mai 2015, 04:39

Defapt nu prea mai e neci un peste in lacul ala ? pacat ca te straduiesti atat..si irosesti atat timp, intr-un loc unde nu sunt pesti...de ce nu investesti banii si timpul ala, pentru a pescui pe Dunare, sau altundeva?
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

63

marți, 12. mai 2015, 07:43

Nu e neaparat ca nu mai sunt pesti in apa, barajul poate fii poluat, poate avea lipsa de oxygen, poate pH-ul nu corespunde, materia biodegradabila este in procentaj prea mare, sau…, si…, ar mai putea fi destule “anomalii” ale lacului care pot pune pestii in stand-by.
Doar ca ex, am cunoscut o astfel de cloaca, care toata ziua “fierbea”, avea foarte multe plante, foarte multi pesti bagati, adancimea apei era max 1 m. Pestii ieseau spre seara toti cu gura sus, si nu manca nici unul. Nici carasii, nici crapii, nici stiucile… si ce se prindea foarte rar, erau toti cu capul imens si slabi-slabi, semn ca efectiv nu se hraneau.
Multe lacuri neingrijite sau balti private unde proprietarul nu are interes sau cunostiinte de ingrijire a apei, sunt astfel sortite esecului.

Fact este ca nici eu nu as mai insista daca “nu misca nimic” pe baraj…
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

64

joi, 14. mai 2015, 17:39

Somnii sunt putini,poate sunt cativa mari( 2/3bucati),care sar de 2m :ochi: ...au multa mancare!
Innainte de 1mai , sa produs un accident ,la mal foarte multa babusca moarta,interesant , doar babusca era moarta,nu sau vazut si altii pesti morti,babusca este pestele mic ce predomina ,chiar si acum! Am sa mai insist pana la 1 iulie poate poate prind monstrul din lac!Dupa 1 iulie exista posibilitatea ca lacul sa fie concesionat de vreun investitor,la fel sa intamplat si anul trecut cu alta balta din Medias( balta Elesteu)!Tarnava Mare mai tine ceva somn dar este braconata si nimeni nu face nimic!

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

65

joi, 14. mai 2015, 18:00

Poate reusesti sa vi si tu la vara la Dunare, FLorine...facem o partida asa la stationar ;) :noroc:
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

66

joi, 14. mai 2015, 21:54

dk dupa o saptamana de stat de balta nu l-ai vazut la suprafata.............nu e acolo!
sper sa ma insel

67

vineri, 15. mai 2015, 02:18

dk dupa o saptamana de stat de balta nu l-ai vazut la suprafata.............nu e acolo!

Asa e,nu l-am vazut,dau vina pe fazele lunii care dupa parerea mea si a catorva useri de pe aici nu erau tocmai bune de pescuit la somn! :noroc:
Oricum a fost prima partida de stationar pe anu acesta,urmatoarea o voi face de marti pana duminica sper!
sper sa ma insel

si eu la fel :noroc: :noroc:

68

sâmbătă, 16. mai 2015, 09:53

Daca vrei sa vezi somni la suprafata atat pe Ighis cat si pe alt lac/baraj, incearca cand se schimba vremea, cand vine un front cald , inainte de furtuna.... in mod sigur o sa ai parte de un spectacol de invidiat... Pe Ighis este foarte mult puiet de albitura, rapitorii au ce manca din belsug si nu prea sunt tentate sa cauta "mancare" .

69

sâmbătă, 16. mai 2015, 19:31

Am iesit si pe furtuni,si inainte si dupa si nimic adevarat!Am prins furtuna de iti era frica sa iesi din cort si tot n-am vazut nimic la suprafata,ce e culmea ca toata lumea vede somnul 'ala maree' numa eu nu!(defapt la-m vazut si eu dar nu asa de des precum altii :gandesc: )

71

vineri, 4. iunie 2021, 16:01

Salut Colegilor!
Vreau să fac o partida la Ighiș. Habar-n-am care-s condițiile de pescuit și dacă sunt șanse pt. somn acolo.
Vă rog, cre mai știți una-alta să mai actualizați discuțiile pe subiectul ăsta. Pove..Dau eu berile.