Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 10. februarie 2014, 08:27

Prindem mai multi pesti cu sonarul?

Salut baieti,
acuma, dupa exact 2 sezoane de pescuit la somn de cind facem schimb de experienta pe acest forum, as vrea sa stiu parerea voastra: se prinde mai mult peste cu un sonar, sau nu?

Deasemenea rog si pe cei care NU folosesc sonare sa se dea cu parerea, iar cei ce folosesc sonarele, sa si diferentieze putin in functie de specia vizata si, daca credeti ca intradevar este semnificativa diferenta de folosire a unui sonar simplu, sau in combinatie cu Down Imaging si Structure Scan!?
E sufficient un sonar super profi si dotat cu de toate pt aprinde (mai) multi pesti, sau e necesara, si chiar de baza, experienta generala in pescuit…? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 10. februarie 2014, 14:37

Hai sa incep eu ,deoarece am avut prima experienta cu sonarul ...Am fost la Bezid sambata si am intrat cu barca .Nu am luat sonarul deoarece ne bazam pe niste colegi experimentati care trebuiau sa ne ghideze.Plus ca inca nu sunt gata suportii ,etc :zid: E drept ca barca care am inchiriat-o oricum nu permitea prinderea sondei cu suportul meu ,aflat inca in constructie.Din fericire insa ,persoana care inchiriaza acolo barci ,dl.Tavi caruia ii multumesc inca odata, ne-a pus la dispozitie un Hummi 550 .Ca norocul ,deoarece "experimentatii" inca nu erau ajunsi...Habar nu am cat de performant era sonarul dar ...nu prea :) Era un 2D ,cu o singura sonda ,con de 20 , ecran de 5" ,alb negru .Ca sa nu o mai lungesc ,desi a fost prima oara cand eu si colegul de barca am folosit sonarul ,acesta ne-a ajutat teribil! Am identificat anumite praguri,gropi,canale ...Am gasit ,teoretic cel putin si pesti, dar cred ca pasnici, care erau pozitionati si pe fund si intre ape (la un moment dat a intrat un card de platici cred in conul sonarului si sa vezi distractie pe ecran :rizi: ).Una cu alta am obtinut si trasaturi tot datorita ,zic eu ,pozitionarii cu sonarul.De salau.

In concluzie: desi nu stiam sa utilizam sonarul ,desi eram la prima experienta concreta ,de capul nostru, desi am judecat problema de ne durea capul (cum sa ne pozitionam ,cum merge pragul ,dai in sus ,in jos ,etc) raman la ideea mea mai veche ca acest instrument este teribil ! Cu atat mai teribil cu cat este mai avansat tehnologic si cu cat este manevrat de cineva cu experienta! Si ,asa cum am mai zis ,desi suna ciudat , raman la ideea ca ar trebui ...interzis! :limba:

Ps:nu vreti sa auziti cum prind unii 100 kg de somn pe noapte datorita sonarului si ce crapi se prind la grebla,din barca, tot datorita sonarului ...Iar un sonar cu toate noile descoperiri pe el este ...criminal! :nervos:

Asta o spune unul care tocmai si-a luat si el un sonar :rizi: Nu de alta ,dar sa-mi verific ipoteza... :bucuros:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 10. februarie 2014, 15:11

Daca te duci pe un loc de peste pe care l-ai bantuit de o viata, atunci sonarul este inutil, asta daca nu il folosesti la clonc unde se schmba problema. In rest, braconierii prind sute de kilograme si asa, ei cunosc foarte bine gropile unde sta, unde se inmulteste unde migreaza in fecare sezon, deci nu au nevoie de sonar. In schimb daca te duci la un pescuit pe o zona total straina si vrei sa jiguiesti, atunci sonarul este aur curat si poate face diferenta intre o partida reusita si un esec. Si cand zic POATE inseamna ca nu este obligatoriu. Mai vorbim zamfi dupa ce folosesti sonarul un sezon intreg, sa imi spui cu cat a crescut randamentul, eu ma indoiesc ca te ajuta atat de mult incat ar trebui interzis :))

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 10. februarie 2014, 15:23

:zambet:
Nu-ti fa probleme ...nu e cazul meu! :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 10. februarie 2014, 15:45

Ps:nu vreti sa auziti cum prind unii 100 kg de somn pe noapte datorita sonarului si ce crapi se prind la grebla,din barca, tot datorita sonarului ...Iar un sonar cu toate noile descoperiri pe el este ...criminal!


Zamfi, poate ar fi mai bine sa se interzica ... ancorele? :gandesc:

In fine, pe mine ma intereseaza din experienta voastra, sau ce credeti voi, un pescar, are mai multe sanse sa prinda peste cu sonar, decit fara? :noroc:


Hai sa nu bagam greblarii aici in subiect, care nu-s pescari, ci braconeri!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 10. februarie 2014, 16:12

nu detin sonar (si sper sa reusesc sa raman in felul asta cat mai mult timp) si sunt de parere ca sansele de a avea capturi cresc considerabil in cazul folosiri unuia (exponential cu performantele lui). si aici fac referire in mod special la somn sau salau pe timp de zi (dar si in cazul altor pesti structurile au importanta lor). identificarea structurilor este un element important care te scuteste de la a pierde timpul sa intelegi despre ce e vorba si evident trusa iti ramane ceva mai plina la sfarsitul partidei :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 10. februarie 2014, 16:28

''''In fine, pe mine ma intereseaza din experienta voastra, sau ce credeti voi, un pescar, are mai multe sanse sa prinda peste cu sonar, decit fara? :noroc:'''''''

Da,are mult mai multe sanse ,in special in pescuitul din barca,si care presupune explorarea suprafetelor mari.Cele cu side image care permit vederea in lateral,si locurile cu substrat tare,praguri butuci te scutesc de pierdut timp pretios cand cauti salaul.Am fost intr-un open la Sarulesti,si ghinionul meu a fost ca mi-a functionat sonarul cam o ora la inceputul fiecarei manse.De fiecare data am gasit repede structuri care tineau peste si mi-am facut repede o ''imagine'' despre cum sant dispuse,putand sa ma misc stinga dreapta pentru un unghi mai bun.Dupa ce a ''decedat'' sonarul,am fost ca si ''orb'' pe imensitatea aia de luciu de apa,si desi am prins strapazani,prea putini au fost punctabili..Sonarul iti permite un pescuit de viteza,precis,in care fiecare minut este fructificat la maximum.Valabil si pe Dunare,din barca..E scump,dar merita..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 10. februarie 2014, 16:31

Raspunsul este DA ! La clonc prindem mai multi pesti fara doar si poate, iar la spinning la fel in cazul in care mergem in locuri pe care nu le cunoastem inca.
Imaginati-va ca va duceti in vacanta pe malul unui lac de cateva mii de hectare sau a unui rau mare. Aveti la dispozitie doua saptamani si aveti un cunoscut care locuieste in zona si pescuiti, fiecare in barca lui, la aceleasi orare zi de zi. Localnicul pescuieste 100 de zile pe an pe acel lac de 30 de ani.
Daca nici unul nici altul nu aveti sonar, care dintre voi doi va prinde sistematic mai mult peste pe timpul acestor doua saptamani ? :rizi:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 10. februarie 2014, 18:40

Salut. Eu consider ca un sonar este necesar chiar daca pescuiestide multi ani in acelasi loc. Eu de exemplu pescuiesc de 25 ani cam in aceeasi zona si anul trecut deoarece s-au modificat total structurile unde pescuiam, am constatat cit de util ar fi fost un sonar.Diferenta s-a vazut la un coleg care avea un sonar performant si care de departe a prin cel mai mult peste .La somn nu ma pricep dar am inteles ca un sonar poate face diferenta drepr pentru care in iarna asta m-am dotat si eu cu un sonar.dupa ce ies cu el pe apa(deabea astept)o sa pot spune mai multe

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 10. februarie 2014, 19:33

Si eu cred ca sonarul este util indifferent de specia de peste.
La stationar sa identifici praguri sau gropi.-poti folosi 2D
La rapitor sa identifici structure(copaci, pietre,etc.)- 2D si plus downimaging, sideimaging si chiar structure scan.
La clonc esti orb fara.-2D , cel putin color si 2 conuri de citire de preferat ecranul impartit in 2.
Cred ca este necesar si la deplasarea cu barca in zone necunoscute si mai ales pe Dunare unde adancimea apei poate sa se schimbe din moment in moment.-2D cel putin.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

11

luni, 10. februarie 2014, 19:38

categoric DA.
un sonar ajuta extrem de mult la pescuit, mai ales la clonc
DAR nu iti baga si pestele in traista sau un carlig, sa fie clar acest lucru.
sonarul oricat ar fi el de performant, nu garanteaza reusita unei partide de pescuit
te ajuta in indentificarea structurilor, a pragurilor, etc, dar de aici incolo intervine experienta fiecaruia
asadar sonarul iti usureaza foarte mult pescuitul, dar experienta propie face diferenta pana la urma.

p.s. sunt detinator de sonar 2D, monocolor

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 10. februarie 2014, 20:34

E clar ca modul cum pescuiesti face in final diferenta. Pe principiul Dumnezeu iti da ,dar nu iti baga-n straita...Insa ,stim cu totii ca cel mai important lucru este sa pescuiesti unde este peste! Unde pestele sta gramada chiar si un pescar mai "slab" pregatit va prinde! Garantez! Insa cel mai bun pescar daca-l legi la ochi si-l duci pe balta aiurea va prinde peste doar cu mult noroc! Sonarul ,performant si utilizat corect ,va aduce mai mult peste-n barca! Clar!

Ps:nu trebuie sa demonstram noi lucrul asta ,ca il fac pescarii de competitie .In Ro sau aiurea...Atentie eu ma refer strict la spinning.Dar ,din ce inteleg, este esential si la clonc.

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 10. februarie 2014, 21:37

Cam asa este Zamfi. La rapitor este vital. Anul trecut m-am apucat si eu de clonc si pot spune ca daca la rapitor mai poti intui ( un copac si dai pe langa el, pietre si dai la baza lor sau ai locuri pe care te asezi dupa semnele de pe mal, la clonc este indispensabil. Nu spun ca nu sunt persoane care nu pot prinde la clonc si fara sonar, dar ce sa faci nu ne putem naste toti " lipoveni".
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 11. februarie 2014, 10:34

......imi aduc aminte de primul meu sonar un(Humminbird rf 15 cu ratusca)pe care l-am cumparat acu 10 ani. Neavand barca ,era sonarul ideal pentru a cauta structurile .
...acu dupa barca +motor a urmat un elit 7x de la Lowrance color, cu ajutorul caruia poti sa-ti faci o viziune, despre cum sa abordezi un loc necunoscut pentru partida de pescuit .
...diferenta dintre cele doua sonare e foarte mare, daca primul e cu transmisie wireless si cu distanta limitata intre ratusca si pescar cam de 40m dar cu care iti faceai treab :bucuros: cel deal 2
e un sonar, cu care vezi totul (pacat ca ajunge si pe mana unora care nu au de a face cu pescuitul sportiv) :nervos:
DAR nu iti baga si pestele in traista
clar ca modul cum pescuiesti face in final diferenta.
......clar!! :bravo: face intodeauna diferenta, in special in locurile necunoscute,pe cate nu ai pescuit niciodata, de care ai auzit tot felul de povesti cu (BALAURI)dar care in final raman povesti :bucuros: .
....binenteles ca doar experienta+modul in care pescuiesti+++multa sansa :bucuros: va aduce pestii la pozat,sonarul va deveni o necesitate ca si masina, care la inceput era un.... lux !! :)
la clonc este indispensabil.
.......nu e indispensabil,nu toti care au sonar,prind somni la clonc :rizi: :rizi: ci te ajuta sa nu bati o zi intreaga, facand scurta la mana , si crezind ca ne batand treci pe langa (MONSTRU) :necajit: .
....tabara din Mraconia( ca data )sa tinut odata cu concursul anual Zlatna Bucka, tinut de Sarbi, pe clisura Dunarii, iar din cele 30 de barci ,care participau nu cred ca am vazut 5 sonare :nu: .
...pescuiau haotic fara nici o regula,batand la clonc de rasunau muntii :doarecapu: barcile erau raspandite pe toata apa Dunari iei venind pana la cativa metri de malul Romanesc si intrebandune,
daca nu avem pestie de vanzare !!!! :soc: ( locului 1 se premia cu un cadou consistent)toti vrand sa-l castige. Concursul sa tinut in doua manse ,dupa prima zi rezultatul a fost 1 somn la final :nunteleg:
P.s sonarul e un accesoriu ,care pune pestele in raza viizuala....restul depiinzind doar de ..... :pescuit: :ochi: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 50

Membru din: 22. noiembrie 2013

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 26. februarie 2014, 14:08

Diferite modele de sonare si filmari din timpul partidelor de pescuit.

:zambet: Ar fi de mare ajutor pentru cei care nu au sonar,cat si pentru cei care au unul mai putin performant. Cred ca am citit tot despre sonare,am vazut filmuletele de prezentare puse de fabricant insa numai pe simulator. De ce esti multumit ? Sau de ce esti nemultumit de sonarul tau ? Se justifica diferenta de pret intre diferitele modele ? Eu personal as fi incantat sa vad filmulete puse de posesorii de sonare cu un scurt comentariu.Multumesc :ciao:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 26. februarie 2014, 14:30

Se justifica diferenta de pret intre diferitele modele ? Eu personal as fi incantat sa vad filmulete puse de posesorii de sonare cu un scurt comentariu.Multumesc
.......daca se justifica diferenta depret ??pai poti compara o Dacie 1300.....cu un Mertan !!:gandesc:.
....uite prima iesire cu elit 7 de la Lowrance(multam Zoran,pentru ajutor )pe Dunare la Drencova ,si in loc sa pescuim..... :soc: :rizi: :rizi: :rizi: ..priveam :buaaaah: .

lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare