Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

sâmbătă, 8. februarie 2014, 11:51

.......... mai ales ca nu prea intra in discutie folosirea unei pneumatice pe Po.

nu inteleg de ce?!!
pe Dunare merge si pe Po nu?!

colegu zamfi, imi place cum injura neamtul, dar injura degeaba ca el a gresit
exact inainte de a se rupe firul a intrat cu el sub maneta motorului electric si s-a frecat de ceva acolo - fi atent pe filmare
oricum nu asta conteaza, secunda 53 este magnifica si de cate ori ma uit, aproape ca am orgasm :bucuros2:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 9. februarie 2014, 13:57

.......... mai ales ca nu prea intra in discutie folosirea unei pneumatice pe Po.

nu inteleg de ce?!!
pe Dunare merge si pe Po nu?!


Salut.Anem mi-a zis ca el a vazut ceva pneumatice pe Po insa eu de cand frecventez Po-ul nu am vazut nici macar una, am vazut decat pneumatice de mici dimensiuni ce sunt folosite exclusiv pentru plantat momela.Am vazut ceva barci pneumatice mai mari prin niste porturi pe aici, barci care clar sunt folosite pe Po insa sunt atat de rare incat chestia asta te face sa te gandesti bine de ce pescarii italieni nu isi cumpara pneumatice :gandesc:
Cred ca motivul principal e ca atunci cand nivelul apelor cresc pe raul asta plutesc copaci intregi, copaci de peste 10 metri am vazut cu ochi mei de multe ori.Nu stiu ce sanse ai intr-o pneumatica daca te intalnesti cu niste obstacole din astea.In conditii normale cred ca se poate pescui fara probleme din orice ambarcatiune insa daca ai pneumatica si vrei sa iesi pe Po cred ca trebuie sa stai acasa atunci cand raul e "umflat" si cand plutesc tot felul de chestii periculoase pe apa.Nu stiu, nu am experienta de nici un fel in ceea ce priveste navigatul pe un rau cum e Po-ul insa alta explicatie nu am. :ciao:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 9. februarie 2014, 14:28

Sunt sigur ca asta este motivul

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 9. februarie 2014, 14:46

La fel zic si eu.Se poate folosi pneumatica pe PO cand raul este "normal".Cand insa Po creste ( si poate creste 5 m in doar 2 zile!!) eu m-as gandii bine si daca as avea o laguna de 4,8 m...

5

duminică, 9. februarie 2014, 20:19

stai sa inteleg, noi de ce draqu discutam aici?!!
vorbim de pescuit sau de navigat pe Po cand este in cote de inundatie?!
Mane, nu cred ca iese nimeni la pescuit pe Po cand este la cota de inundatie si curge cu copaci intregi, indiferent de ambarcatiunea care o are, fie ea barcuta gonflabila sau de lemn/fibra
acelasi lucru este valabil si pe Dunare si orice rau care se comporta asa.
daca vorbim strict de pescuit, cand orice om normal la cap iese la pescuit nu la aventura pe un rau umflat de inundatii, o barca gonflabila face fata cu brio - nu vorbim de tipul tau de barca Mane, care nu este buna la navigat - sory -
atata timp cat pe Dunare si alte rauri interioare se poate pescui din barci gonflabile, nu vad de ce nu se poate si in Italia

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 9. februarie 2014, 20:45

.........standardul de viata al italienilor, nemtilor, francezilor. fiind mult mai ridicat e normal sa foloseasca gonflabila ca o barca auxiliara cu mici exceptii :). Fata de noi cei
din estul europei unde gonflabiilile domina....exceptand riveranii Dunarii unde barca de tabla e cel mai des folosita :nunteleg: .
P.s Gonflabilele cu chila,doar cu chila, o sa faca fata cu brio, indiferent de cum cheama apa :...Dunare... Po...Rin ...Volga :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 9. februarie 2014, 21:31

In primul rand imi cer scuze de off topic.

Mane, nu cred ca iese nimeni la pescuit pe Po cand este la cota de inundatie si curge cu copaci intregi, indiferent de ambarcatiunea care o are, fie ea barcuta gonflabila sau de lemn/fibra
acelasi lucru este valabil si pe Dunare si orice rau care se comporta asa.
daca vorbim strict de pescuit, cand orice om normal la cap iese la pescuit nu la aventura pe un rau umflat de inundatii, o barca gonflabila face fata cu brio - nu vorbim de tipul tau de barca Mane, care nu este buna la navigat - sory -


Imi permit sa te contrazic, exact in conditiile in care raul se umfla cu cativa metri (situatie in care curg o gramada de chestii periculoase pentru o ambarcatiune) exact atunci se muta Germania aici :rizi: .Crede-ma, e plin de barci ce cauta somnul, cat despre barca mea :rizi: mi-ar fi frica sa ies pe Po si in conditii normale :rizi: o folosesc sa plantez momeala numai in niste golfuri unde nu exista curent.Daca ar fi sa imi cumpar gonflabila pentru a putea pescui din ea m-as uita sa cumpar de la 7, 8 sute de euro in sus :noroc:


.........standardul de viata al italienilor, nemtilor, francezilor. fiind mult mai ridicat e normal sa foloseasca gonflabila ca o barca auxiliara cu mici exceptii .

Nu cred ca e vorba de standardul de viata, daca cautati pe youtube spre exemplu filmulete de pescuit la somn in Franta, Spania, Germania o sa gasiti, in schimb daca cautati in Italia pe Po o sa gasiti foarte putine.Cred ca e de vina chiar raul asta care din punctul meu de vedere e cam dificil dintr-o pneumatica in anumite conditii. :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 9. februarie 2014, 21:34

stai sa inteleg, noi de ce draqu discutam aici?!!
vorbim de pescuit sau de navigat pe Po cand este in cote de inundatie?!
Mane, nu cred ca iese nimeni la pescuit pe Po cand este la cota de inundatie si curge cu copaci intregi, indiferent de ambarcatiunea care o are, fie ea barcuta gonflabila sau de lemn/fibra
acelasi lucru este valabil si pe Dunare si orice rau care se comporta asa.
daca vorbim strict de pescuit, cand orice om normal la cap iese la pescuit nu la aventura pe un rau umflat de inundatii, o barca gonflabila face fata cu brio - nu vorbim de tipul tau de barca Mane, care nu este buna la navigat - sory -
atata timp cat pe Dunare si alte rauri interioare se poate pescui din barci gonflabile, nu vad de ce nu se poate si in Italia


Adi, unul dintre motivele pt. care nu e OK o barca pe Po e cel spus de Mane. Al doilea motiv e cel spus de Dan.

Si acum sa revenim la Po. Comparativ cu Dunarea e un rau mai nervos chiar daca e mai mic. Curentul e puternic cam peste tot si are un comportament foarte ciudat. Anume: la orice ploaie serioasa se umfla rau de tot (acum e aproape 5m mai sus - pe inaltime :nunteleg: ). Dat fiind faptul ca acest gen de ploi nu sunt foarte rare e clar ca Po-ul e mare si tulbure o buna parte a anului. De fiecare data cand se intampla asta e plin de copaci intregi, trunchiuri partiale sau o gramada de alte chestii periculoase. Cu o gonflabila ai fi restrictionat destul de rau pe perioade lungi in timp ce cu o barca mai serioasa iti permiti sa iesi inclusiv pe cota de inundatie, te feresti de ceea ce vine pe apa si te ancorezi in locuri mai ferite (la cote de inundatie pe Po nu ai ce sa faci de pe mal, acces aproape zero :ochi: ) ... si, dat fiind faptul ca somnii se prind cel mai bine pe cote de inundatie e lesne de inteles de ce toti au barci serioase. Sper ca am reusit sa explic cat de cat ce voiam sa spun :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 9. februarie 2014, 22:26

......baieti :saluti: sa va spun cum vad eu cum e cu barcile !!! ....
exact in conditiile in care raul se umfla cu cativa metri (situatie in care curg o gramada de chestii periculoase pentru o ambarcatiune)
.......la viitura, nu mai conteaza din ce e facuta barca...ci totul depinde de cel ce o manevreaza (mai toate barcile de interventie(isu sau armata)sunt gonflabile).
Cred ca e de vina chiar raul asta care din punctul meu de vedere e cam dificil dintr-o pneumatica in anumite conditii.
...nu este nicI o problemu,o gonflabila cu chila in V o poti manevra in ori ce conditii (una fara chila... exclus) o poti controla,doar la viteza mica :necajit:
Po. Comparativ cu Dunarea e un rau mai nervos chiar daca e mai mic.
........nu conteaza viteza apei, ci doar puterea motorului (pneumatica e o barca foarte stabila ). :bucuros:
copaci intregi, trunchiuri partiale sau o gramada de alte chestii periculoase.
.......in cazul asta :nu: ....ideal e statul la mal,ce mai mica eroare poate fi fatala.... :gandesc:
....P, s...una de 3,20m cu chila in V si un motor de 4 hp 4 timpi.....pentru voi ar fi ideala !!! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 10. februarie 2014, 07:14

O discutie f interesanta, din pacatedeja bine de tot oftopic... Daca are cineva timp sa deschida un subiect nou? merci...

tot oftopic:
- barca pneumatica nu e un singur tip, exista si cele cu fund de fibra de sticla!
- barcile de interventie din Germania sunt din Aluminium cu perete dublu si f rezistente. cele ce se folosesc ca conflabile, le mai transporta si cu elicopteru' la fata locului
- nici un fel de pericol pe viitura, daca se foloseste o ambarcatiune corespunzatoare (barca si motor), se cunoaste putina navigatie si NU se merge decit la pas-de-pieton. De ex Stefan Seuss de la Black Cat nu stie sa prinda somni pe Po decit cind apa e mare, tulbure si plina de butuci. Atunci merge pe Po dupa somn, si nu de putine ori chiar si singur. Mi se pare mai periculoase vanturile puternice pe Dunare care fac navigatia cu o conflabila direct imposibila, si de multe ori sunt asa valuri imense ca iti poate scufunda o barca de aluminiu la cea mai mica neatentie, chiar daca esti aproape de mal. Nici nu trebuie sa fi in mers cu barca!

Eu prefer sa stau la o bere daca e asa timp... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 10. februarie 2014, 07:50

Barci pneumatice pe Po sau alte rauri rapide

Conversatii mutate din topic nepotrivit.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 10. februarie 2014, 08:03

una de 3,20m cu chila in V si un motor de 4 hp 4 timpi.
......o gonflabila de 3.20 + motor de 4hp 4 timpi incape intr-o masina,nu-ti trebuie permis,( in Romania )o pui pe apa si ..GO !!! :) :bucuros: doar mergi la pescuit , nu la curse !! :rizi:
.........o poti pune usor pe apa, indiferent de locul de pescuit,neavand nevoie de rampa pentru peridoc :nu: .
mai periculoase vanturile puternice pe Dunare care fac navigatia cu o conflabila direct imposibila,
......foarte corecta remarca,cand bate vantul pe Dunare, pana si navele de transport stau in ancora, nu mai navigheaza, barcile nici atat :nu: .
prefer sa stau la o bere daca e asa timp... :noroc:
........ :zambet: ...corect !!....si hai noroc !! :noroc: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

13

luni, 10. februarie 2014, 20:07

anem & mane,
ce faci cu o barca de fibra sau aluminiu, poti face si cu o barca gonflabila - cand vorbesc de barca gonflabila ma refer la o barca cu chila, podina rigida, baloane mari, placa motor si motorizare adecvata (asta reprezinta o barca gonflabila pt pescuit, restul.............)
dar ce faci cu o barca gonflabila nu vei face niciodata cu una rigida de tabla, lemn sau fibra.
nu cred ca te poti ancora pe Po cand este viitura si vin copaci cu nici un fel de barca, iar daca te retragi in golfuri mai calme si dai din barca ancorat, o poti face din orice fel de barca
gonflabila este mult mai stabila pe apa decat o barca rigida cu chila V
opinia mea este ca se poate pescui fara discutie pe Po din barca gonflabila

horiavd

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 20. aprilie 2012

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 22. februarie 2014, 11:01

Merge excelent pe Po pneumatica...chiar si barca plic (portabote)...In 2011, la antrenamentele facute pt. CM spinning, ne-am dus cu trei barci. Una OK de aluminiu, de vreo 4-5 m cu motor, din cate mai stiu, de vreo 10-15 cai, una plic de 3,5 m (nu mai retin exact) si una pneumatica de 2,7 m echipata cu 5 caluti. In cea plic, 2 oameni care stateau cam inghesuiti, iar in cea pneumatica un om. In cea de aluminiu, doi oameni...dar asta iese din discutie. Din cate imi mai aduc aminte s-a pescuit din pneumatica si plic de la pod de la Gualastalla (Lido Po) pana hat hat dincolo de confluenta cu Oglio...fara probleme. Era parca iulie (cald a dracului). Deci...oricand, la cote normale ale raului Po m-as baga cu o pneumatica de minim 2,7 m si 5 cai.

D_D

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 25. februarie 2014, 19:27

Personal ca si utilizator de barca pneumatica pe Dunare unde am prins si vremuri mai rele :doarecapu: ca sa nu zic mai mult, nu vad de ce nu se pot utiliza si pe Po.
Daca nu sunt asa multe este mai mult o chestiune de posibilitati / optica si experienta.
Asta este barca pe care o folosesc eu :
»D_D« a atasat urmatoarele fisiere:
  • 1 (Mobile).jpg (33,1 kB - 82 ori coborit - ultima oara: 19. aprilie 2018, 08:32)

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 25. februarie 2014, 22:20

Personal ca si utilizator de barca pneumatica pe Dunare unde am prins si vremuri mai rele ca sa nu zic mai mult, nu vad de ce nu se pot utiliza si pe Po.
Daca nu sunt asa multe este mai mult o chestiune de posibilitati / optica si experienta.
Asta este barca pe care o folosesc eu :
ce lungime are barca baracuda?are chila gonflabila si podina rigida?si motoru cati cp? :gandesc: :noroc:

D_D

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 26. februarie 2014, 09:29

Lungime 2.7m si da are chila gonflabila si podina rigida (aluminiu).

Referitor la termic, daca la el te referi are 9.9 gloabe :ochi:

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 26. februarie 2014, 12:08

mersi frumos D_D
9.9 :buaaaah: nu e mare?

D_D

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 26. februarie 2014, 14:24

Daca te referi la Kg, merge, este maximul pentru portabilitate, oricum folosesc carut.
Daca te referi Cp este mic :soc: insa atat suporta barca si eu ma descurc foarte bine cu el.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 26. februarie 2014, 18:30

Pana la urma eu cred ca este doar o chestiune de cultura a pescarilor italieni. Daca la noi se folosesc pneumaticele mult in pescuit e si din cauza lipsei spatiului de depozitare a barcilor rigide sa le zicem. Avem campionate de pescuit din barca. Avem lacuri mici unde nu se permite navigatul cu motoare termice, iar un electric pus pe fibra e o aventura, sa nu zic prostie. Ei in schimb au nevoie de barci in diferite situatii. Au marine unde sa le tina sau pur si simplu proprietati adecvate etc.
Parerea mea e ca in est la noi s-a dezvoltat cultura pneumaticei in pescuit, iar la ei, unde si normele legale de protectie fizica sunt mult mai rigide, a ramas in urma :ochi:
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Subiecte asemănătoare