Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 16. martie 2012, 20:18

Motoare electrice pentru barci

Doresc sa achizitionez un motor electric pt barca mea si dupa cum stiti puterea lor este data in lb. Cate lb are un cp? :gandesc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 16. martie 2012, 20:30

Cate lb are un cp?
lb nu este pt greutate?Poate se refera la greutatea motorului care impicit ar avea ceva putere mai mare.Nu stiu ce sa zic daca 1dm/cub=1L, POATE CA SI 30 DE LB SA AIBA 1,5CP :ochi: Inca odata NU CRED ca ar avea vreo echivalenta.Alta parere?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 16. martie 2012, 20:47

Nu stiu cate lbs fac un cal. Dar nu e nevoie sa transformi pere in mere sau in caise. Trebuie stiut urmatorul lucru : motoarele electrice nu sunt facute pentru deplasari pe distante mari. Ele sunt complementare cu motorul termic si te ajuta sa-ti mentii deriva, sa stai pe loc deasupra unui punct, si sa te deplasezi pe distante scurte unde nu ai voie cu cel termic sau unde trebuie sa fii discret. Un motor electric, oricare ar fi el, nu este mai puternic decat un 2,5 cai termic. Chiar si Torqueedo, motor german care ar face 6 cai dupa publicitate, cantareste cat un portavion, si nu merge mai tare decat un 2,5 cai termic. Si asta cateva sute de metri dupa care bateria moare.
Motorul electric este bine daca este montat in fata barcii... Eu, pe Carolina am un Minnkota Endura 55 lbs cu comanda la picior ceea ce-mi permite sa am mainile libere in timp ce lansez si mentin deriva cum trebuie. Pe Porta am tot un Minnkota 55lbs, dar in spatele barcii caci in fata oricum nu-l pot pune. Nu prea e ok pentru echilibrul barcii asa ca-l utilizez numai cand am motorul de 2,5 cai si-l las acasa daca pun cel de 6 cai.

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 16. martie 2012, 21:04

Barca mea are 450kg+40l benzina+eu 100kg = cca 600kg. Tudor crezi ca un motor electric montat la pupa de 50/60 lbs ma poate ajuta pt o deplasare scurta sau sa pot tine deriva in aval pt clocanit? Pe barca am un 75 cp termic si sperii tot pestele pana ma pozitionez(chiar si la relanti).
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 16. martie 2012, 21:11

LB in cp nu se poate transforma...
La motoarele el. e dat pe linga lb si greutatea max la care pot fi folosite.
La barcile mari este recomandat 54 lb.
Eu la a mea de 3,7 metrii am unul de 44 lb si mi-e suficient. Dar ma putin nu as folosi decit la o barca conflabila.


Barca mea are 450kg+40l benzina+eu 100kg = cca 600kg. Tudor crezi ca un motor electric montat la pupa de 50/60 lbs ma poate ajuta pt o deplasare scurta sau sa pot tine deriva in aval pt clocanit?

Neaparat de 54 lb! Nu te lua dupa tabele...
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • mot el.jpg (33,83 kB - 81 ori coborit - ultima oara: 18. februarie 2022, 20:03)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »mustatza«

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 16. martie 2012, 21:23

Merci Zoran :noroc: .
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 16. martie 2012, 23:00

Dat fiind ca o lb are 453,4 grame, cum si puterea se poate exprima in lbs, cum sunt date caracteristicile motoarelor electrice pentru ambarcatiuni!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 19. martie 2012, 20:34

Ganditi-va ca barca cu motor electric trage orizontal o greutate ce atarna peste in scripete ( la 90 grade). Puterea motorului electric se refera la masa greutatii pe care o poate ridica, in lb. Deci un motor de 50 lb poate trage o greutate de aprox. 22,6 kg (50 x 0,453 kg).
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 19. martie 2012, 23:02

Barca mea are 450kg+40l benzina+eu 100kg = cca 600kg. Tudor crezi ca un motor electric montat la pupa de 50/60 lbs ma poate ajuta pt o deplasare scurta sau sa pot tine deriva in aval pt clocanit? Pe barca am un 75 cp termic si sperii tot pestele pana ma pozitionez(chiar si la relanti).
55lbs ajunge pentru deriva si cloncanit, chiar sa si te deplasezi. Daca vrei sa treci de 55lbs trebuie si curent de 24 de volti, deci doua baterii, deci 2x25kg, care te spetesc cand le duci la incarcat.

10

duminică, 31. martie 2013, 11:54

Cunoaste cineva acest tip de motor ?
MotorGuide_Bulldog_Transom_Foot_Control_40/descpage-MGBDFC.html
Oare cat este de fiabil?

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 31. martie 2013, 12:12

Cunoaste cineva acest tip de motor ? MotorGuide_Bulldog_Transom_Foot_Control_40/descpage-MGBDFC.html...
Oare cat este de fiabil?


Motorguide e brand Brunswick/Mercury, din cite am citit eu pe site-urile de boating din US sunt OK, nu se plinge lumea de ele.

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 31. martie 2013, 13:57

ce parere aveti de firma baracuda?
m-ar interesa si pe mine un motor electric de 48lb, poate cineva sa imi ofere niste pareri?
Baracuda - Motor electric SM-48...

sau daca aveti alte parere??(suma limitata pana in 1000ron)
multumesc mult!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 31. martie 2013, 14:30

Cunoaste cineva acest tip de motor ?
MotorGuide_Bulldog_Transom_Foot_Control_40/descpage-MGBDFC.html
Oare cat este de fiabil?


Kzoli, scuze, dar conform regulamentului fara link-uri directe spre shopuri www!

Motorul ales de tine este cu comanda la picior, si are cablul de la pedala la motor de doar 1,5 metri.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

14

duminică, 31. martie 2013, 14:55

Cunoaste cineva acest tip de motor ?
MotorGuide_Bulldog_Transom_Foot_Control_40/descpage-MGBDFC.html
Oare cat este de fiabil?

La pretul asta si cu control la picior eu zic ca-i foarte bun.Motorguide e firma serioasa.Eu am platit undeva la 350 dolari pe un Minncota Enduro 36lb cu control doar la mana.
Eu as analiza cel de 46lb...diferenta e de numai 50 dolari....ma gandeam ca poate faci un upgrade mai tarziu,cine stie... :ochi:
:noroc:

15

duminică, 31. martie 2013, 17:17

Cunoaste cineva acest tip de motor ?
MotorGuide_Bulldog_Transom_Foot_Control_40/descpage-MGBDFC.html
Oare cat este de fiabil?


Kzoli, scuze, dar conform regulamentului fara link-uri directe spre shopuri www!

Motorul ales de tine este cu comanda la picior, si are cablul de la pedala la motor de doar 1,5 metri.


Scuze Zoran, nu am stiut cum sa postez poza... acelasi motor este si pe un site din ro, unde cu tva cu tot este aproape 1900 ron, nu am gasit prea multe detalii despre acest tip de motor si de aceea am postat poate poate...
Sunt in cautarea unui motor electric dupa ce vechiul motor electric a luat foc :nervos: ... peste 8 zile intram in prohibitie si ma gandeam sa mai ies pana atunci cu barca, dar nu am chef de dat la vasle :( ...

16

duminică, 31. martie 2013, 17:32

ce parere aveti de firma baracuda?
m-ar interesa si pe mine un motor electric de 48lb, poate cineva sa imi ofere niste pareri?
Baracuda - Motor electric SM-48...


multumesc mult!


Eu am avut de la baracuda modelul de 40 lbs dar consuma "extrem de mult" fata de Et 44 sau de minnkotta 30 ... si la ce noroc am avut eu, in 3 luni de 2 ori am trimis inapoi, odata a intrat apa in motor si a doua oara a avut probleme la comutator... pana la urma am fost foarte bucuros, cand am scapat de el ... cu toate acestea am un coleg care are una de 30 lbs si e foarte multumit de el ... insa el foloseste doar odata la 2-3 luni.

@Cata, ceea de 40LBS e in stoc la Noi in Romania si in 24-36 ore pot sa pun pe barca, asta daca ma hotarasc... deocamdata doar "studiez" ... chiar daca as economisi un pic aducand de afara, nu stiu cum o sa ramana cu garantia in caz ca va fi nevoie ... odata m-am ars cu un laptop si de atunci nu prea imi arde de achizitii din "strainatate".

17

duminică, 31. martie 2013, 18:06

odata a intrat apa in motor si a doua oara a avut probleme la comutator

kzoli, nu numai tu "ai reusit" sa-l botezi.....si-n al meu a intrat apa :doarecapu: (am avut un mic accident),....l-am desfacut,i-am schimbat un rulment,vaselina,montat inapoi,ca nou.
Numai ca nu stiu ce-am inversat pe-acolo ca acum am 3 viteze in fata si 5 in spate :rizi: ...dar mie imi convine....eu merg mai mult cu spatele :bucuros2:
Ca si consum si eu zic ca Minnkotta nu papa mult, pe mine ma tinea bateria fara s-o incarc 2 zile(un weekend)...ce-i drept cu sonarul cel vechi, acum o sa vad cu sonarul cel nou care e treaba.
:noroc: si alegere optima

18

duminică, 31. martie 2013, 18:27

odata a intrat apa in motor si a doua oara a avut probleme la comutator

kzoli, nu numai tu "ai reusit" sa-l botezi.....si-n al meu a intrat apa :doarecapu: (am avut un mic accident),....l-am desfacut,i-am schimbat un rulment,vaselina,montat inapoi,ca nou.
Numai ca nu stiu ce-am inversat pe-acolo ca acum am 3 viteze in fata si 5 in spate :rizi: ...dar mie imi convine....eu merg mai mult cu spatele :bucuros2:
Ca si consum si eu zic ca Minnkotta nu papa mult, pe mine ma tinea bateria fara s-o incarc 2 zile(un weekend)...ce-i drept cu sonarul cel vechi, acum o sa vad cu sonarul cel nou care e treaba.
:noroc: si alegere optima


La mine in Minnkota a intrat apa si acum ar trebui rebobinat motorul...dar nu cred ca "merita"... din pacate am experiente foarte neplacute cu rebobinarea motoarelor, cei drept cu motoare monofazice... la consum dintre ET-Baracuda si Minnkota ceea din urma era cel mai mic "consumator", in deriva la treapta 1 cu exidegel de 80 ah ma tinea de vineri seara pana duminica si mai avea curent in baterie.... coboram pe o distanta de aproximativ 11-15 km ceea ce faceam cam de 2 ori pe zi dimineata si seara... uneori si noaptea daca nu erau prea multi stationariti cu zeci de lansete in apa... dar la urcare foloseam totdeaunea motorul termic !

19

duminică, 31. martie 2013, 18:37

kzoli, esti sigur ca trebe rebobinat?...L-ai defacut?..Nu de alta, dar eu am mai mers vreo doua ore cu apa in el(la rotor) pana sa ma prind de ce "nu mai trage", si nu s-a ars nimic la el.
:noroc:

20

duminică, 31. martie 2013, 18:53

Cica a iesit fum din el... si miroase a ars ... nu eu am reusit "performanta respectiva", ci un coleg caruia am imprumutat ptr cateva partide, cat timp eu eram cu caiacul in alta parte...