Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 6. februarie 2014, 06:28

Lowrance Software-Updates

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

joi, 6. februarie 2014, 09:36

Zoran. ...vezi ca acest update e din 24.07.2013.
Sa înțeleg ca te-ai prezentat la intalnirea din august de la Mraconia cu sonarul ne-updatat?
Oare de-aia?.......... :rizi: :rizi:
:noroc:

Popdann

Oblete

Răspunsuri: 5

Membru din: 15. august 2014

Locație: craiova

Profesia: Manager

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 17. august 2014, 07:05

Salut Zoran ,
Ma interseaza si pe mine sa achizitionez un Lowrance hds 7 touch screen , acesta este sonarul recomndat pentru pescuitul la clonc??
Poti sa mi spui care ar fi cea mai buna sursa de unde poate fi achizitionat ?
Care ar fi configuratia optima care ar trebui luata si ce accesorii ?
As dori sa te mai intreb daca montarea si demontarea si trecerea de pe o barca pe alta implica o intrebuintare anume si se face simplu sau mai greu
Vreau sa l utilizez si ca sonar, gps pe o barca mare cu motor de 100 cp si sa l iau cu mine atunci cand fac un somn sau un salau
Acum utilizez un Huminbird matrix 3 , care cred ca este depasit , am o sonda+ gps pe barca mare si una de pe un stick care o iau dupa mine , scot ecarnul si l folosesc si intr o parte si celalta , asa este si cu lowrance ?
De huminbird onix- stii ceva ? Este aproape dublu ca pret , nu mi dau seama
Si alte informatii despre lowrance pot fi utile

Multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 17. august 2014, 08:57

Salut Dan,
HDS 7 Touch este unul din cele mai performante sonare la ora actuala. Personal il folosesc de mai bine de 1 an si sunt f multumit!
Insa, ca la orice, exista avantaje si dezavantaje.
Acest sonar Lowrance HDS 7 Touch este cam la acelasi pret cu Humminbird 899 cxi HD SI GPS

Avantaje:
Lowrance - Display Touch, Broadband (semnal f moale) cu 250 W (echivalent 30 mii wati analog)
Hummi - 2 sloturi card, 1 singura sonda

Dezavantaje:
Lowrance - 2 sonde (cea de Structure Scan f grea, ptr a o face mobila de pe o barca pe alta, e nevoie de un suport sonda de inox care costa si acela circa 160 € impreuna cu adaptorul de prindere a ambelor sonde)
Hummi - display analog (daca il putem numi dezavantaj), 8000 W (semnale puternice si de multe ori deranjante ptr somni), durata de reparatie in caz de garantie este de circa 10 saptamani (la Lowrance circa 2 saptamani)

Daca ajungi in weekendul 22-24 august la Bazias, poti vedea live HDS 7 Touch :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Popdann

Oblete

Răspunsuri: 5

Membru din: 15. august 2014

Locație: craiova

Profesia: Manager

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 17. august 2014, 09:36

Multumesc Zoran,
Pentru raspunsul prompt si informatii
Poate in viitor facem si o intalnire pe Olt , macar se ne lamurim definitiv
Legat de lowrence hd 7 touch , de unde este mai bine sa fie achizitionat , Cabelas am vazut ca este o varianta
Din Europa , exista o var buna ?
optiunea structure scan , se pare ca este obligatorie , si suportul de sonde 2 la nr ,
Asa cum ti am spus de multi ani am un humminbird matrix 37 , am fost destul de multumit unprodus fiabil , si cu gps ul - in delta foarte util , , sonda wirless, rezistent, destul de performant , dar alta genratie
Am observat ca lumea acum merge catre lowrance , din considerente reale raport calitate pret mai bun si o crestere evidenta a optiunilor ...touch screenul este clar o optiune utila si foarte actuala
Inteleg ca atunci cand pleci cu barca , iei cu tine ecranul ( sonarul propriuzis) , suportul si cele 2 sonde si bateria -chiar asa se spune ca lowrance ar consuma mai mult (ecran mai mare) si ca nu l ar duce o baterie de 12 v , si 7 A , una mica sau medie
Folseste cineva de pe forum huminbird 899 sau peste , modelele noi de hummi sunt foarte performante , si scumpe este adevarat , dar ar fi intersant sa stim daca vin cu ceva mai mult , din ce ne interseaza pe noi , decat lowrance
As vrea sa fac niste filmari sub apa cu un Go pro ,sa studiez comportamnetul si reactia somnului in diferite ipostaze( binenteles daca o sa i gasesc ) exista posibilitatea s de conexiune la sonarul lowrence
Au fost de curind niste bulgari ( se zice ca ar fi buni la clonc- cred ca si la ...curent...) ia invitat un cunoscut si au prins destul de mult somn , 6 piese in 2 zile + atacuri
Si au spus ca este mult somn , am vazut si niste poze ....
Pt asta incerc sa ma documentez cat mai bine
Apropo , folosesc un clonc de la nea Ionescu ( odinhenasca se in pace - nu mai este printre noi ) , mi l a facut cadou cand megeam pe la concursuri in Giugiu , este o lucrare de arta, foarte frumos lucrat , stiu ca giurgiuvenii , buni si ei la clonc folseau astfel de cloncuri , stie cineva este ok ...
Binentels ca voi achizitiona si eu pachetul de 4 de la Tilo , o sa vad cum se procdeaza

Sunt foarte intersat de cat mai multe informatii, normal , asa este la inceput ..., dar mai bine informat decat ...dpa ureche

Multumesc peentru intelegere

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 18. august 2014, 05:49

Sunt foarte intersat de cat mai multe informatii, normal , asa este la inceput ..., dar mai bine informat decat ...dpa ureche


Daca ajungi in weekendul 22-24 august la Bazias, poti vedea live HDS 7 Touch
...si multe alte informatii.

Daca nu poti veni, atunci o luam pe rand cu intrebarile si explicatiile.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

arlan

Oblete

Răspunsuri: 4

Membru din: 4. ianuarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: inspector aviatie

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 29. ianuarie 2015, 13:38


Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 25. iunie 2015, 18:38

intrebare: ce fac cu fisierul pentru update? il pun pe microSD sau? multumesc :)

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 25. iunie 2015, 18:59

am gasit in alt topic, am rezolvat

Subiecte asemănătoare