Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 6. februarie 2014, 06:28

Lowrance Software-Updates

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

joi, 6. februarie 2014, 09:36

Zoran. ...vezi ca acest update e din 24.07.2013.
Sa înțeleg ca te-ai prezentat la intalnirea din august de la Mraconia cu sonarul ne-updatat?
Oare de-aia?.......... :rizi: :rizi:
:noroc:

Popdann

Oblete

Răspunsuri: 5

Membru din: 15. august 2014

Locație: craiova

Profesia: Manager

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 17. august 2014, 07:05

Salut Zoran ,
Ma interseaza si pe mine sa achizitionez un Lowrance hds 7 touch screen , acesta este sonarul recomndat pentru pescuitul la clonc??
Poti sa mi spui care ar fi cea mai buna sursa de unde poate fi achizitionat ?
Care ar fi configuratia optima care ar trebui luata si ce accesorii ?
As dori sa te mai intreb daca montarea si demontarea si trecerea de pe o barca pe alta implica o intrebuintare anume si se face simplu sau mai greu
Vreau sa l utilizez si ca sonar, gps pe o barca mare cu motor de 100 cp si sa l iau cu mine atunci cand fac un somn sau un salau
Acum utilizez un Huminbird matrix 3 , care cred ca este depasit , am o sonda+ gps pe barca mare si una de pe un stick care o iau dupa mine , scot ecarnul si l folosesc si intr o parte si celalta , asa este si cu lowrance ?
De huminbird onix- stii ceva ? Este aproape dublu ca pret , nu mi dau seama
Si alte informatii despre lowrance pot fi utile

Multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 17. august 2014, 08:57

Salut Dan,
HDS 7 Touch este unul din cele mai performante sonare la ora actuala. Personal il folosesc de mai bine de 1 an si sunt f multumit!
Insa, ca la orice, exista avantaje si dezavantaje.
Acest sonar Lowrance HDS 7 Touch este cam la acelasi pret cu Humminbird 899 cxi HD SI GPS

Avantaje:
Lowrance - Display Touch, Broadband (semnal f moale) cu 250 W (echivalent 30 mii wati analog)
Hummi - 2 sloturi card, 1 singura sonda

Dezavantaje:
Lowrance - 2 sonde (cea de Structure Scan f grea, ptr a o face mobila de pe o barca pe alta, e nevoie de un suport sonda de inox care costa si acela circa 160 € impreuna cu adaptorul de prindere a ambelor sonde)
Hummi - display analog (daca il putem numi dezavantaj), 8000 W (semnale puternice si de multe ori deranjante ptr somni), durata de reparatie in caz de garantie este de circa 10 saptamani (la Lowrance circa 2 saptamani)

Daca ajungi in weekendul 22-24 august la Bazias, poti vedea live HDS 7 Touch :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Popdann

Oblete

Răspunsuri: 5

Membru din: 15. august 2014

Locație: craiova

Profesia: Manager

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 17. august 2014, 09:36

Multumesc Zoran,
Pentru raspunsul prompt si informatii
Poate in viitor facem si o intalnire pe Olt , macar se ne lamurim definitiv
Legat de lowrence hd 7 touch , de unde este mai bine sa fie achizitionat , Cabelas am vazut ca este o varianta
Din Europa , exista o var buna ?
optiunea structure scan , se pare ca este obligatorie , si suportul de sonde 2 la nr ,
Asa cum ti am spus de multi ani am un humminbird matrix 37 , am fost destul de multumit unprodus fiabil , si cu gps ul - in delta foarte util , , sonda wirless, rezistent, destul de performant , dar alta genratie
Am observat ca lumea acum merge catre lowrance , din considerente reale raport calitate pret mai bun si o crestere evidenta a optiunilor ...touch screenul este clar o optiune utila si foarte actuala
Inteleg ca atunci cand pleci cu barca , iei cu tine ecranul ( sonarul propriuzis) , suportul si cele 2 sonde si bateria -chiar asa se spune ca lowrance ar consuma mai mult (ecran mai mare) si ca nu l ar duce o baterie de 12 v , si 7 A , una mica sau medie
Folseste cineva de pe forum huminbird 899 sau peste , modelele noi de hummi sunt foarte performante , si scumpe este adevarat , dar ar fi intersant sa stim daca vin cu ceva mai mult , din ce ne interseaza pe noi , decat lowrance
As vrea sa fac niste filmari sub apa cu un Go pro ,sa studiez comportamnetul si reactia somnului in diferite ipostaze( binenteles daca o sa i gasesc ) exista posibilitatea s de conexiune la sonarul lowrence
Au fost de curind niste bulgari ( se zice ca ar fi buni la clonc- cred ca si la ...curent...) ia invitat un cunoscut si au prins destul de mult somn , 6 piese in 2 zile + atacuri
Si au spus ca este mult somn , am vazut si niste poze ....
Pt asta incerc sa ma documentez cat mai bine
Apropo , folosesc un clonc de la nea Ionescu ( odinhenasca se in pace - nu mai este printre noi ) , mi l a facut cadou cand megeam pe la concursuri in Giugiu , este o lucrare de arta, foarte frumos lucrat , stiu ca giurgiuvenii , buni si ei la clonc folseau astfel de cloncuri , stie cineva este ok ...
Binentels ca voi achizitiona si eu pachetul de 4 de la Tilo , o sa vad cum se procdeaza

Sunt foarte intersat de cat mai multe informatii, normal , asa este la inceput ..., dar mai bine informat decat ...dpa ureche

Multumesc peentru intelegere

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 18. august 2014, 05:49

Sunt foarte intersat de cat mai multe informatii, normal , asa este la inceput ..., dar mai bine informat decat ...dpa ureche


Daca ajungi in weekendul 22-24 august la Bazias, poti vedea live HDS 7 Touch
...si multe alte informatii.

Daca nu poti veni, atunci o luam pe rand cu intrebarile si explicatiile.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

arlan

Oblete

Răspunsuri: 4

Membru din: 4. ianuarie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: inspector aviatie

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 29. ianuarie 2015, 13:38


Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 25. iunie 2015, 18:38

intrebare: ce fac cu fisierul pentru update? il pun pe microSD sau? multumesc :)

Dorian

Biban

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 25. iunie 2015, 18:59

am gasit in alt topic, am rezolvat

Subiecte asemănătoare