Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 9. februarie 2014, 12:47

Ca sa fim cinstiti, politia de frontiera NU ia bani ca sa-ti puna viza de pescuit pe granita... ei eventual iau bani daca te prind ca n-o ai... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

22

duminică, 9. februarie 2014, 13:03

Da ai dreptate la asta m-am referit si eu daca nu ar mai trebui viza cui ar mai da amenzi si nu numai pentru viza gasesc ei motive daca vor :rizi: pentru ca I intreaba sefu la sfirsit de luna voi ce ati facut nu ati dat nici o amenda??? :zambet:

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 9. februarie 2014, 13:06

Acest PG nu inseamna permis de pescuit pe granita ci permis de acces sa desfasori o activitate pe granita, in cazul nostru ca pescuim. De cativa ani este gratis eliberarea lui iar motivarea eliberarii acestuia este ca politia de frontiera sa aiba controlul asupra activitatilor ce sa desfasoara pe granita.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 9. februarie 2014, 18:55

Acest PG nu inseamna permis de pescuit pe granita ci permis de acces sa desfasori o activitate pe granita, in cazul nostru ca pescuim. De cativa ani este gratis eliberarea lui iar motivarea eliberarii acestuia este ca politia de frontiera sa aiba controlul asupra activitatilor ce sa desfasoara pe granita.

Parteneru`, nu ca as vrea sa te contrazic da` pe "etichetele" alea de le lipeste Politia de Frontiera pe carnetu` de mambru scrie explicit "Aviz de PESCUIT", asa ca alta activitate nu cred ca poti desfasura pe baza lor... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 10. februarie 2014, 17:29

Da, scrie aviz de pescuit, ptr. ca noi asta facem pe granita. Daca faceam o alta activitate ocazionala, sa zicem ca pastorim oi sau altceva de genul asta si fara sa fim localnici, am fi fost nevoiti sa trecem iar pe la pol. de frontiera sa obtinem aceasta aprobare, care s-ar fi numit aviz de pastorit sau altceva, dar in esenta tot PG ar fi fost! :ochi: :zambet:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 14. februarie 2014, 19:04

deci daca imi achizitionez niste mioare , pot sa si pescuiesc nu... :drac2:
nici nu o sa mai incerc sa-mi pun PG la Timisoara, n-are rost, sint curios cum se va interpreta anul acesta pescuitul scrumbiei..

Hai noroc!

27

vineri, 14. februarie 2014, 20:38

sint curios cum se va interpreta anul acesta pescuitul scrumbiei..

Aici este o varianta de interpretare dpdv al scrumbiei a proiectului pe 2014 proiect a la MH

Da, scrie aviz de pescuit, ptr. ca noi asta facem pe granita. Daca faceam o alta activitate ocazionala, sa zicem ca pastorim oi sau altceva de genul asta si fara sa fim localnici, am fi fost nevoiti sa trecem iar pe la pol. de frontiera sa obtinem aceasta aprobare, care s-ar fi numit aviz de pastorit sau altceva, dar in esenta tot PG ar fi fost!

Total corect.
Orice activitate pe zona de frontiera trebuie "justificata".Cu aviz/activitate(care din ce exista acum, poate fi:pescuit sau agrement).Acum un an de zile erau discutii daca mai trebuie aviz de agrement ptr. ambarcatiuni inmatriculate.Teoretic si practic NU, daca erai singur in ambarcatiune si aveai aviz ptr. pescuit.Dar cum mai luam cate-un "pasager" care ne face foto, video, etc., ptr. respectivul pasager ar cam trebui aviz de agrement( de aviz de "foto", pastorit, miorit, eu unu', n-am auzit :rizi: ).Prin urmare, ca sa nu am probleme, astazi am facut cu forta dintr-un "fotograf", un pescar cu acte in regula(ptr. NUMAI 30 RON).Mie nu mi se pare normal dar am considerat ca-i mai usor decat sa merg pe la MULTE sectoare de frontiera(care dau aviz pe o lungime de 20 km/aviz de agrement), dar legile astea..... :doaaamne:
Numai bine la toti! :prieteni:

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 24. iunie 2014, 18:08

:zambet: Pai trebuie viza pentru ca si POLITIA DE FRONTIERA trebuie sa traiasca daca nu ar fi pescarii pe cine ar mai controla de acte si de ce ar mai fi platiti .... bineinteles din banii de la buget :ochi: :ciao:
Dar viza se plateste? eu am fost pe dunare la Corabia si nu am dat nimic, decat o cerere si carnetul de membru cu chitanta, nu am avut card.
Azi am facut sau bine zis platit cotizatia de permis si membru, de acolo au zis ca nu se mai elibereaza carduri asa sa fie?

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 24. iunie 2014, 18:26

:zambet: Pai trebuie viza pentru ca si POLITIA DE FRONTIERA trebuie sa traiasca daca nu ar fi pescarii pe cine ar mai controla de acte si de ce ar mai fi platiti .... bineinteles din banii de la buget :ochi: :ciao:
Dar viza se plateste? eu am fost pe dunare la Corabia si nu am dat nimic, decat o cerere si carnetul de membru cu chitanta, nu am avut card.
Azi am facut sau bine zis platit cotizatia de permis si membru, de acolo au zis ca nu se mai elibereaza carduri asa sa fie?
Cei de la ANPA Bucuresti (str Transilvaniei) spuneau ca o sa iasa carduri noi la mijlocul lui Iulie.

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 24. iunie 2014, 18:30

deci asai, in Ploiesti nu mai sunt, asociatia la care am fost nu are, si in iulie ultima saptamana am programare la Dunare

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 24. iunie 2014, 22:09

:salut: Sunt foarte dezamagit de problema vizelor ( PG) am facut unui prieten permis si la nevastasa zilele trecute si am spus ca vreau si pg pt cs,tm si mh si am primit raspunsul ca nu se mai pune PG-ul de la 2 iunie decat personal cu copie de buletin si ca ar dura 2 saptamani pana te verifica in baza de date daca nu ai cazier sau probleme cu pol de frontiera ..
va fii foarte nasol mi-a spus la asociatie si totusi au fost si putin optimisti ..a spus poate se va ivi vreo portita in punerea pg-ului.. :gandesc: :doarecapu:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 24. iunie 2014, 22:30

nasol, maine sun la politie la Corabia sa vad care e treaba, ca mai am o luna si plec la peste acolo si ma trezesc ca nu imi da viza.
da cum sa ma duc acolo sa iau personal si apoi ce sa plec acasa, sa astept 2 saptamani si apoi iar un drum sa ma duc la peste?

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 24. iunie 2014, 23:18

nasol, maine sun la politie la Corabia sa vad care e treaba, ca mai am o luna si plec la peste acolo si ma trezesc ca nu imi da viza.
da cum sa ma duc acolo sa iau personal si apoi ce sa plec acasa, sa astept 2 saptamani si apoi iar un drum sa ma duc la peste?


Daca e vorba de Corabia/ Jud Olt, trimiti pe mail la adresa ijpf.olt@mai.gov.ro copii ale: CI, ordinul de plata la trezoreie (30 RON), cu timbrul fiscal de 2 RON si stampila ANPA sau asociatie, cerere pt PG jud OLT si primesti avizul PG in 24-48h (eu l-am primit in aceesi zi).

Poti totusi sa verifici la tel: 0249/564555 ca sa nu faci un drum pana acolo.

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 24. iunie 2014, 23:21

anul trecut mam dus la politie am depus cererea, copie Ci si carnet membru cu chitanta, in jumate de ora a am primit PG.
Am sa incerc varianta cu mail, da cum fac cu timbru?
Copie chitanta trezorerie sau ceea de la asociatie, unde sunt trecute ambele cotizatii.

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 25. iunie 2014, 06:54

@Panterik

Pentru sigutanta trimite ambele copii; in mod normal cei de la asociatie ar fi trebuit sa transmita la ANPA documentele tale pentru viza pe anul in curs, asa ca n-ar trebui sa fie probleme.

Pentru cei care nu sunt inscrisi intr-o asociatie si trebuie sa mearga personal la ANPA, timbrul de 2 RON se pune pe spatele chitantei de la trezorerie, iar ANPA pune un nr de inregistrare si o stampila; matca timbrului ramane la ANPA

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 25. iunie 2014, 08:39

anul trecut mam dus la politie am depus cererea, copie Ci si carnet membru cu chitanta, in jumate de ora a am primit PG.
Am sa incerc varianta cu mail, da cum fac cu timbru?
Copie chitanta trezorerie sau ceea de la asociatie, unde sunt trecute ambele cotizatii.

anul trecut mam dus la politie am depus cererea, copie Ci si carnet membru cu chitanta, in jumate de ora a am primit PG.
Am sa incerc varianta cu mail, da cum fac cu timbru?
Copie chitanta trezorerie sau ceea de la asociatie, unde sunt trecute ambele cotizatii.

In mod normal ar trebui sa primesti de la asociatie si chitanta cu timbru de la ANPA, mai ales in situatia in care nu ai primit card-ul! In alta ordine de idei, cel mai bine este sa te ocupi singur de latura "administrativa" a pescuitului, asa, lovindu-te de toate "piedicile", sigur te vei descurca mai bine, cu bani mai putini! Fir intins!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Panterik

Oblete

Răspunsuri: 24

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: Ploiesti

Profesia: Chimist

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 25. iunie 2014, 19:29

Chitanta am primit, nu si timbru, am sunat la ei si maine vad daca imi fac ei PG fara sa mai stau e, au zis ca in principiu se rezolv da sa revin ca nu e cel ce se ocupa, maine aflu exact.

38

miercuri, 25. iunie 2014, 20:08

...... cu timbru de la ANPA, ........


timbru de la ANPA ?!!! :soc:
ai vazut tu asa ceva? unde si cand?!! poti sa ne arati un model?!

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

39

miercuri, 25. iunie 2014, 20:18

...... cu timbru de la ANPA, ........


timbru de la ANPA ?!!! :soc:
ai vazut tu asa ceva? unde si cand?!! poti sa ne arati un model?!
Se refera probabil la timbrul fiscal de 2 RON pe care cei de la ANPA il lipesc pe chitanta de la trezorie (matca timbrului ramane la ei), si langa care ar trebui sa fie un nr de inregistrare de la ANPA + stampila.

40

miercuri, 25. iunie 2014, 20:30

asta e alta mancare de peste si o alta gaselnita a celor de la ANPA de a mai baga cativa lei amarati la buget si de a justifica cumva scaunele pe care stau - vezi doamne trebuie stampila lor pe o chitanta emisa de trezoreria statului - o aberatie, dar..........
NU exista momentan nici un timbru de la ANPA.
ANPA nu emite timbre si nici nu vinde asa ceva.