Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 3. februarie 2014, 19:52

Aerograful si pescuitul..

In mod cert ,cand confectionezi woblere,aerograful vine ca si un pas firesc dupa pensula,si spray..Insa tot ansamblul nu este accesibil ca si pret ,comparativ cu celelalte doua mai sus pomenite,deci o alegere inspirata trebuie bine gandita.M-asm gandit la acest topic,ca si la un topic unde putem scrie toti care folosim aceste instrumente ,din experienta proprie,sau a altora,..N-ar strica o baza comuna,mai ales la vopseluri,la solutii de curatat,la diluanti,la marci de vopsea....dar si detalii tehnice despre compresoare ,aerografe..

De exemplu,eu ,cand am dorit sa imi iau aerograf,nu am luat in calcul ca prima data este bine sa ai un compresor bun.Dupa ce am aflat amanuntul intimplator,si am inceput sa caut informatii pe internet,am aflat ca un compresor pentru aerograf trebuie sa duca macar 4-5 bari,sa aiba tanc de aer de macar 2-3 litri,sa aiba regulator de presiune,filtru de apa,si daca se poate putini decibeli..Cel mai ieftin gasit pe la noi pe sit-uri ar fi asta..
Compresor Aerografie TC 22C


Eu am un compresor nuair,din ala universal,poti sa si zugravesti cu el ,si sa umfli bicicleta..E zgomotos (93db),dar imi fac treaba cu el..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 12

Membru din: 30. decembrie 2013

Locație: Rm. Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 4. februarie 2014, 11:17

Am vrut si eu sa trec la aerograf dar mi s-a parut o bataie de cap in plus.Cred ca se merita doar daca comercializezi voblerele,asa ca am ramas la spray,mai ales ca-mi fac cel mult 10 buc pe sezon in special pt clean(asta daca nu pierd din ele) ,le confectionez (cu sau fara bile)din balsa, si le plastifiez. Folosesc diluant pentru curatare facut de Policolor(pentru clorcauciuc) sau diluant Amerom(pentru vopsea epoxidica ) dar ...atentie la maini.
Am folosit multe tipuri de lac din comert dar nu am gasit ce vreau - incolor, cu uscare rapida(asta pt ca nu am rabdare), care nu ataca vopseaua,rezistent la apa , sa nu fie casant...poate cer prea mult!!??
Sugestiile sunt binevenite.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 4. februarie 2014, 11:56

Din punctul meu de vedere un aerograf este un element important atunci cand vine vorba despre voblere facute in casa. Se poate merge inainte si fara el folosind pensule, spray-uri sau alte improvizatii dar nu exista termen de comparatie intre ceea ce se obtine din aerograf comparativ cu alte ustensile.

Oricine face voblere (doar pentru el sau inclusiv pentru vanzare) la un moment dat va trece la aerograf din dorinta ca propriile creatii sa arate cat mai bine cu putinta.

Sunt anumite elemente foarte importante atunci cand vine vorba de aerograf, mai ales cel folosit pentru detalii. Nu ma pricep sa dau nu stiu ce explicatii in termeni specifici pentru ca nu m-a interesat subiectul in mod deosebit dar pot spune ca pentru cat mai putini nervi mancati, bani aruncati pe fereastra si voblere trantite de pereti este absolut necesar un aerograf de calitate. Primul meu aerograf a fost un rahat de la Fengda (BD nu stiu cum cu dubla actiune) pe care doar dorinta de a termina anumite lucrari incepute m-a facut sa nu il arunc la propriu afara pe geam in timpul folosiri. E cea mai mare porcarie tinuta de mine in mana, se infunda non-stop indiferent cat il curatam. Datorita acestui fapt nu reuseam sa am un jet constant de aer si vopseaua efectiv stropea. Pentru a evita treburile astea as spune ca este necesar cumpararea unui lucru de calitate direct si nu sa se mearga pe conceptul: sunt incepator, pana ma invat imi iau unul mai ieftin pentru ca ulterior sa fac pasul inainte.

De altfel este recomandat ca aerograful sa aibe dubla actiune pentru a putea controla cantitatea de vopsea ce iese (la unele dintre ele poti controla si presiunea aerului – o chestie buna dar se poate trai si fara ea).

As spune ca este preferat un aerograf cu o diuza cat mai mica, adica ceva de genul 0,3 pana in maxim 0,5mm pentru a reusi detalii ce cu o diuza mai mare devin aproape imposibile.

Astept si altii sa mai vina cu completari sau pareri … dupa care subiectul se mai poate dezvolta.

ps: Silviu, am folosit si eu mult timp spray-urile. aveam inclusiv capete speciale pentru a controla intr-o oarecare masura cantitatea de vopsea ce iesea si iti pot spune ca nu exista termen de comparatie cu aerograful. daca esti pasionat de facutul voblerelor si iti vei continua pasiunea sunt aproape convins ca vei trece pe aerograf.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 4. februarie 2014, 13:17

Astept si altii sa mai vina cu completari sau pareri … dupa care subiectul se mai poate dezvolta.
..........pentru am face o parere cat mai clara, despre confectionarea si mai ales....vopsitul voblarelor, ma luat cu ameteala cand am vazut ca pe langa multa pricepere si rabdare a celor care o fac
mai intervin si o gramada de cheltuieli cu: lemnul,vopselele, compresoare si aerografe :doarecapu:
TCP Global - Quality & Service Since 1974
P.s ... bravo voua !!!pentru rabdare si pricepere :apl: :apl: :ochi: si nu in ultimul caz investitie :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 4. februarie 2014, 13:30

Mda si la mine primul contact cu aerograful a fost cu un aerograf chinezesc in genul celui descris de Anem.Numai ca,pe acela l-am folosit impreuna cu un compresor fara tanc care scotea maximum 2 bari.Cand l-am primit spre folosinta,adica de a-mi vopsi vreo 10 woblere,nu stiam cum functioneaza un aerograf,pe dinauntru,si nici cum trebuie curatat.Asa ca prima sedinta de vopsire a fost un cosmar..Dupa un timp,sand am hotarat ca imi iau aerograf,am zis in sinea mea ca voi ruga un amic pescar care este pictor sa ma invete ce trebuie sa fac.Pe forumuri,era exclus sa ridic subiectul tocmai din cauza categoriei pomenite de Adiwolf..Cand l-am sunat pe amicul meu,si i-am spus ce vreau,la bufnit rasul si mi-a zis ca in lumea pictorilor,aerografia e asa,cam ca a 5-a roata la carutza..Asa ca am inceput sa scormonesc forumurile unde se vorbea de aerografie..Iata la ce concluzii am ajuns..
1.Compresorul este esential.
2.Aerograful nu trebuie sa fie neaparat cel mai scump pentru a-ti face treaba cu el..
3.Trebuie ales in functie de aplicatia dorita
.
4.Trebuie sa innveti sa il manuiesti corect,altfel nu functioneaza.Parte esentiala aici este curatirea.

Curatirea aerografului este in directa legatura cu tipul constructiv.Desi toate fac acelasi lucru,sant construite relativ diferit.Primul aerograf pe care l-am luat in vizor a fost iwata neo cn.Eram la un clik distanta sa il comand cand am dat de un review in care zicea ca respectivul model avea ceva probleme cu centrarea duzei.
NEO for Iwata Review - Don's Airbrush Tips.

Pe atunci nu stiam ce inseamna sa cureti un aerograf..Imaginati-va ca diuza aia trebuie desurubata cu cheita aia ,si diuza este al naibii de mica.Daca duza se infunda,sau schimbi vopseaua,trebuie sa cureti duza bine.Este destul de complicat sa infiletezi-desfiletezi duza.Stiu asta pentru ca atunci cand mi-am comandat un harder@steenbeck am primit si un ''hobbyx''-un aerograf chinezesc copie dupa iwata.Spre deosebire de restul lumii(se pare)la h@s,duza culiseaza liber pe ax,si se autocentreaza prin stringerea cu mina a capacului duzei.Mult mai usor de manevrat-spalat-curatat decit duzele cu filet.
Hansa 381 and 481 Airbrush models.

Totodata la duzele cu filet,exista riscul sa se rupa filetul in corpul erografului si atunci situatia e cam albastra.La h@S,acest risc este mic pentru ca filetul capacului diuzei este mult mai mare si este suficienta stringerea cu mana ,fara cheita.

Insa chiar si asa,am reusit sa vopsesc multumitor cu hobbyx-ul respectind cateva chestii simple..
-Nu am bagat in el vopsea recomandata pentru duza mai mare.El are duza de 0.2.si am folosit doar vopsea recomandata pentru duza asta.Clar ,vopselurile metalizate ,care se recomanada de la duza de 0.3 in sus,nu merg in el,se infunda duza.Poate ca ar merge daca se dilueaza ,dar eu nu ma pricep,si prefer sa folosesc ''dupa carte''
-Nu am lasat niciodata aerograful sa stea cu urme de vopsea in el.Daca am avut de asteptat intre straturi,am bagat apa calduta in el.

-Am curatat duza cat de des am putut cu scobitori cu sectiune rotunda.Pe viitor o sa imi comand si niste scule speciale in acest sens..
-Acul l-am scos intotdeauna prin fata ,si nu prin spate,pentru a nu permite acumularea vopselei de pe ac in interiorul corpului..

La acest amanunt,harder-ul iar este superior pentru ca levierul tragaciului este fixat mai bine la harder si cand scoti acul, levierul nu iese din locasul lui,decit arareori.In schimb la hobbix,daca n-ai grija,levierul iese foarte repede afara,si e un chin sa il pui la loc in pozitia corecta.Oricum ,dupa ce iti iei un aerograf,clar ,mai trebuie unul asa ca urmatorul va fi un silverline,cu duza de 0.2 pentru detalii fine si cu limitator la tragaci,pentru ca nu am asa experienta cu vopsitul sa ma pot lipsi de acest amanunt cand vopsesc detalii mai fine..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 4. februarie 2014, 13:37

cand vad asa un Kit, ma mai gandesc !!! ce sa fac ?? :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 4. februarie 2014, 14:30

...interesante discutii
...as incepe cu o remarca la ce spune "danmiclau56" : "....vopsitul voblarelor, ma luat cu ameteala cand am vazut ca pe langa multa pricepere si rabdare a celor care o fac ...mai intervin si o gramada de cheltuieli cu: lemnul,vopselele, compresoare si aerografe..."
....are mare dreptate si din pacate foarte putini realizeaza acest aspect
... am folosit spray-ul vreo 5 ani , din motive financiare , din comoditate sau datorita simplului fapt ca imi spuneam ca mie imi plac si asa si este absolut suficient pentru uzul propriu
...anul acesta am trecut la aerograf , dar nu pur si simplu ci in urma unei "analize" a ceea ce inseamna aerografia...atat cat am stiut sa aflu informatii
...cu aerograful se pot face "painturi" deosebite , dar necesita cunostinte in domeniul si mult talent

...de un lucru sunt convins si anume ca un compresor homemade , confectionat dupa toate regulile de securitate este mai ieftin , mai silentios si se poate "personaliza" functie de spatiul disponibil sau preferintele utilizatorului.
...mai jos poze cu compresorul facut de mine , toamna cea trecut :



...butelia are 10 l , o incarca la 4,5 bar si in plus , fata de ce se vede , am achizitionat un regulator cu filtru (capcana) pentru apa si ulei
...deocamdata nu am avut nevoie de acel filtru , dar este pregatit pt. orice eventualitate.
...compresorul dispune de toate elementele de siguranta asa ca lucrez linistit cu el si inafara de aerograf , fii mei il folosesc la umflat pneurile la biciclete... :zambet:

...aerograf....am primit "o chinezarie" de la un amic pe care l-am cunoscut doar pe forumuri de pescuit si ii multumesc inca o data pe aceasta cale....aerograf care m-a facut sa inteleg principiile de baza ale functionarii si cam ce presupune folosirea lui
...ulterior am achizitionat un Neo Iwata CN cu duza de 0,35 , un aerograf foarte bun pentru incepatori , foarte practic pentru ca se curata extrem de usor , un aerograf care poate satisface cerintele oricarui manufacturier de voblere
...in continuare intervin multi alti factori : suprafata de vopsit , calitatea vopselurilor , talentul utilizatorului , inspiratia...se poate discuta foarte mult.

SPOR !...la cioplit. :ochi:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 4. februarie 2014, 15:31

interesante discutii
....si ca sa inteleaga privitorii (cei ca mine :) )ce inseamna, pe langa o investitie,zic destul de mare(asta daca vrei sa faci arta) :bravo: nu doar sa colorezi :nu: un film in care mesteru foloseste 3
aerografe, pentru diferite faze ale vopsitului de voblare si nu numai :

......celor care fac voblare, pe linga multe alte, in primul rand cred ca trebuie.... pasiune.... fara nu mere !!!! :nu: pentru cei care pescuiesc, si prind cu voblarele hom made facute de ei satisfactia e dubla ,ca si tristetea :necajit: in cazul in care pestele, pleaca cu...... voblarul :gandesc:
P.s.... dati Cezarului ce e a Cezarului !!! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 4. februarie 2014, 17:07

cand vad asa un Kit, ma mai gandesc !!! ce sa fac ?? :gandesc:
Nu mai sta pa ganduri..cumpara-l :) Si ce daca dihania pleaca cu 'voblarul'??Facem altul..ca de aia ne-am batut capul,sa facem boblere prinzatoare si copii dupa ele..Imi amintesc ca prin 98-99,prindeam bine salai la o copie de original floating dacut din spuma densa..Mergea traznet,numai ca desteptu' da mine nu m-am gandit sa-i fac o schita,cote,niste sabloane....Si cand l-am agatat ,am tras nonsalant de fir zicind ,ca ''las ca fac io altul''..In veac ca ala nu am mai nimerit cumulul de factori care il fac sa bata ..cu ''vino-ncoa'
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 4. februarie 2014, 18:09

airbrush

uite aici un compresor , cred ca satisface cerintele...

Stima pentru toti care se ocupa ce confectionarea de voblere :bravo:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 4. februarie 2014, 19:16

Dap,pentru asa ceva este,dar si pretul este ..pe masura.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

  • Autorul acestui subiect este »semlecangheorghe«

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 4. februarie 2014, 19:19


Am folosit multe tipuri de lac din comert dar nu am gasit ce vreau - incolor, cu uscare rapida(asta pt ca nu am rabdare), care nu ataca vopseaua,rezistent la apa , sa nu fie casant...poate cer prea mult!!??
Sugestiile sunt binevenite.
Devcon-rasina epoxidica rezistenta la u-v.Daca faci numai pentru tine si woblere de clean ,te tine vreo 10 ani..

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 4. februarie 2014, 20:28

Nu mai sta pa ganduri..cumpara-l Si ce daca dihania pleaca cu 'voblarul'?
...mestere ! la cate voblare am acu, mai asta ar lipsii :rizi: :rizi: si o rulota ... :gandesc: cat despre... DIHANII..... poate!! dar nu pe Timis!! :doarecapu: Acu cateva zile am reusit sa-mi stric ziua,cand
ajungand la apa ,vizavi de mine un consatean scoate un scobar de cam 0.500 g.Totul era bine pana cand am vazut montura am ramas :soc: . Daca nu strangi batul te filmez , si te fac vedeta pe
Yutube , raspunsul a venit repede......a strans batul si venind la mine, ma intrebat ?:ce ai cu mine, toata lumea da la PARASUTA...lauar :drac2: .
...............concluzia lui!! eu sunt de vina ca l-am vazut, am ramas :soc: pentru a doua oara in decurs de jumate de ora.
Si cand l-am agatat ,am tras nonsalant de fir zicind ,ca ''las ca fac io altul''..In veac ca ala nu am mai nimerit cumulul de factori care il fac sa bata ..cu ''vino-ncoa'
....prin ani 70 am reusit sa copiez o oscilanta pentru avat ,am reusit sa -i fac matrita pe care o am si acu.....dar ce folos ...avati ....canci :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare