Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 16. martie 2012, 13:13

Barci Gonflabile Pentru Pescuit

Daca am deschis topic-ul despre barci rigide, era cazul sa fac acelasi lucru si pentru gonflabile! Cum parerile sunt impartite, fiecare isi poate exprima opinia in funcite de barca pe care o are, sau pe care si-ar dori s-o aiba! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 16. martie 2012, 14:44

exprima opinia in funcite de barca pe care o are
Pe langa barca de fibra , mai am o gonflabila Avon englezeasca pe care am luat-o nu stiu dece.Cred ca pentru prosteala muierii la mare.Da, asta era!Barca arata asa.
»galati« a atasat urmatoarele fisiere:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 22. iulie 2012, 22:21

As vrea sa-mi schimb barca pneumatica Kingfisher 270M pentru un model cu chila.
V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati putea recomanda un model pe care l-ati folosit si s-a comportat bine.
Cerintele ar fi, in ordinea importantei:
1. Sa nu necesite peridoc pentru transport, sa incapa intr-un Passat combi cu scaunele din spate rabatate.
2. Sa pot folosi motorul de 4CP din dotare, daca merge si mai mare cu atat mai bine.
3. Sa fie posibil de lansat la apa de catre o singura persoana (din motive de greutate).
Evident nu ma intereseaza barci din material "de colac", genu` de plimbat copiii la mare. :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

4

duminică, 29. iulie 2012, 22:37

la toate intrebarile tale pot raspunde cu un singur cuvant "BARACUDA"
am aceasta barca si indeplineste cu brio cerintele tale

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 30. iulie 2012, 07:10

la toate intrebarile tale pot raspunde cu un singur cuvant "BARACUDA"
am aceasta barca si indeplineste cu brio cerintele tale

Are cumva si un cod de model? Daca nu, poti sa-mi dai te rog mai multe date (dimensiuni, greutate etc.)?
Multzam!

Completare ulterioara: am citit intre timp o multime de postari de pe diverse forumuri in legatura cu barcile pneumatice. Nu ma dau nicicum banii afara din casa dar parca as investi in ceva unde numele firmei sa reprezinte cumva o garantie a calitatii. Nu vreau sa te superi pe mine adiwolf dar parerea mea despre produsele baracuda nu este foarte buna... sau poate ce-am folosit eu nu era tocmai de calitate dar chiar si atunci... ;).
Ca sa n-o lungesc prea mult inclin spre Allroundmarin AS Samba 265. A folosit cineva modelul asta? Oare barcile astea se apropie de calitatea Zodiac-urilor de exemplu?
Singura problema este ca-i cam grea barca asta, la 40Kg... imi tot "da cu virgula" cum poate firma Kingfisher sa scoata o barca de dimensiuni egale la juma` de greutate... au facut ei rabat la calitate/rezistenta sau unde-i secretul?:nunteleg: (o fi cantarind si podina aia dintr-o bucata ceva fata de cea din bucati de la Kingfisher da` ma indoiesc ca se justifica o diferenta de 18Kg de aici).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 3 ori editat, ultima oară de »informer« (30. iulie 2012, 21:11)


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 31. iulie 2012, 10:33

Nu ca m-as pricepe foarte bine la barci, dar depinde de bugetul pregatit pentru asta!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 31. iulie 2012, 11:09

Nu ca m-as pricepe foarte bine la barci, dar depinde de bugetul pregatit pentru asta!?
Evident, intotdeauna conteaza. :zambet:
Totusi, barca-i o investitie importanta in "viata pescarului" asa ca prefer sa "ma chinui" putin dar sa iau ceva cat mai bun, in limita posibilitatilor.
Cand o sa ies la pensie si-o sa fiu milionar, ma mut si io langa un rau mare plin cu peste si-mi iau o barca cu dormitor sub punte ca ma enerveaza sa tot plec acasa sa dorm... da` pana atunci am dat cu mana de noptiera si m-am trezit :zambet: ... raman la gonflabile deocamdata (ii vorba despre barci ;) ).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 31. iulie 2012, 22:15

Dupa aproape o zi de cautari sunt frustrat... da` rau de tot... nu reusesc sa gasesc o barca macar sa stiu ca n-am bani s-o cumpar da` macar am vazut-o. :)
M-am gandit ca daca la Kingfisher 270 (22Kg) i-ar pune o chila gonflabila si o podea de aluminiu sau tego dintr-o bucata, ar "castiga" vreo 7 - 8Kg da` ar iesi o barca OK.
Cand colo nici vorba... o barca cu asa ceva are deja pe la 40Kg macar.
Modelul de la Baracuda (care nu-i o marca dupa umila mea parere) de 2,70 pe care lumea-l lauda are chiar 48Kg... de unde frate? Si ce dreq fac daca tre` s-o duc de la masina vreo x sute de m? Cu Kingfisheru` mai merge da` la mai mult decat dublu...?!?
In plus m-am blocat la (1) material si (2) imbinari.
La material as vrea (normal!) hypalon sau CSM-u` de la Achilles da` pt. primu` la Gumotex am gasit numa` caiace, canoe, barci de rafting sau alte ciudatenii care nici macar n-au suport de motor iar la Achilles degeaba am cautat distribuitori in EU de la care sa vad si io o lista clara de preturi.
La imbinari iar n-am reusit sa gasesc informatii ori din cate-am inteles dupa tzashpe pagini citite, ii foarte important la PVC daca-i lipire sau sudare (cu inalta frecventa sau la temperatura sau whatever). De exemplu la Allroundmarine care nu mi se pare ca-i chiar asa o marca de 2 lei, nu scrie nimic in singuru` catalog pe care l-am gasit, in (unica) limba germana si pentru "gospodine" si ala.
Una peste alta, is dezamagit rau... da` poate maine... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 1. august 2012, 03:30

Daca se poate, eu as merge, totusi, pe varianta Hypalon! Mai bine mai astepti, daca nu se poate acum, si daca ai cunostinte sau rude in afara, poate o rezolvi asa, ori gasesti pe net, ori cand ajungi intr-o vizita! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 1. august 2012, 08:57

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:17)


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 1. august 2012, 10:25

Totusi, nu se poate face o reclamatie la producator, pentru ca dealer-ii din Romania se comporta dupa „modelul cotidian”, nu ca ar fi fost mult mai bine cu cativa ani in urma, dar haosul din ultima perioada isi arata roadele. Eu am ajuns in instanta cu un dealer-service autorizat, urmeaza sa fac si o reclamatie la firma-mama! Cand ai cumparat barca, daca ai documentele si certificatul de garantie, nu poti sa faci acelasi lucru? Nu stiu daca ai aceste documente, este doar o parere a cuiva care sa saturat de aceleasi kkt-uri aproape de fiecare data cand ajunge cu o problema la aceste „personaje”, cu foarte putine exceptii!! :nervos: :zid:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 1. august 2012, 14:31

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:18)


13

vineri, 3. august 2012, 23:13

Dupa aproape o zi de cautari sunt frustrat... da` rau de tot... nu reusesc sa gasesc o barca macar sa stiu ca n-am bani s-o cumpar da` macar am vazut-o. :)
M-am gandit ca daca la Kingfisher 270 (22Kg) i-ar pune o chila gonflabila si o podea de aluminiu sau tego dintr-o bucata, ar "castiga" vreo 7 - 8Kg da` ar iesi o barca OK.
Cand colo nici vorba... o barca cu asa ceva are deja pe la 40Kg macar.
Modelul de la Baracuda (care nu-i o marca dupa umila mea parere) de 2,70 pe care lumea-l lauda are chiar 48Kg... de unde frate? Si ce dreq fac daca tre` s-o duc de la masina vreo x sute de m? Cu Kingfisheru` mai merge da` la mai mult decat dublu...?!?
In plus m-am blocat la (1) material si (2) imbinari.
La material as vrea (normal!) hypalon sau CSM-u` de la Achilles da` pt. primu` la Gumotex am gasit numa` caiace, canoe, barci de rafting sau alte ciudatenii care nici macar n-au suport de motor iar la Achilles degeaba am cautat distribuitori in EU de la care sa vad si io o lista clara de preturi.
La imbinari iar n-am reusit sa gasesc informatii ori din cate-am inteles dupa tzashpe pagini citite, ii foarte important la PVC daca-i lipire sau sudare (cu inalta frecventa sau la temperatura sau whatever). De exemplu la Allroundmarine care nu mi se pare ca-i chiar asa o marca de 2 lei, nu scrie nimic in singuru` catalog pe care l-am gasit, in (unica) limba germana si pentru "gospodine" si ala.
Una peste alta, is dezamagit rau... da` poate maine... :zambet: .
care este limita maxima a bugetului alocat?

Răspunsuri: 71

Membru din: 23. mai 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 4. august 2012, 06:55

Iti Recomanda barcile rusesti Kolibri . Eu am una de 3.30 m cu chila gonflabila in V si podina rigida , de transportat se transporta ok pentru ca pachetul contine 2 genti . Eu pe cea de 3.30 am dat 3200 RON
Always Catch & Release

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 4. august 2012, 08:31

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:18)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 5. august 2012, 17:56

care este limita maxima a bugetului alocat?
M-am gandit sa dau pana pe la max. 1000 - 1100 euro.
Dupa multa cautare cred ca am sa iau o barca Yamaha 275STi de la un importator din Timisoara care-mi ofera si garantie aici nu prin vreo tara indepartata. Nu-i char la ce m-am gandit initial da` asta este. Am cochetat cu ideea sa iau 275S da-i prea grea totusi. In plus, o zis Gigi (Semlecan) ca-mi face el o podina din PAL daca chiar simt nevoia si nu-mi ajunge aia umflata. :zambet:
YAM 310STi // 275STi // 240STi 2012 Gallery - Inflatables - Yamaha Motor Europe
Barcile Yamaha sunt facute de Zodiac asa ca ma gandesc ca pt. niste barci din PVC sunt bine facute... si-n plus se "asorteaza" cu motoru` Yamaha pe care l-am luat tot de la acelasi importator.
Daca cumva ai vreo recomandare, spune-mi te rog.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

17

duminică, 5. august 2012, 20:58

la un buget alocat de 50milioane lei vechi................ce sa mai spun??
decat ca daca iti da si blonda aia in dotare, merita toti bani :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 5. august 2012, 21:09

la un buget alocat de 50milioane lei vechi................ce sa mai spun??
decat ca daca iti da si blonda aia in dotare, merita toti bani :zambet:
Sincer nu-mi dau seama daca crezi ca-i prea putin sau prea mult :zambet: .
Oricum io zic ca la de 2 ori mai mult decat ii un Kingfisher de aceleasi dimensiuni ar trebui sa fie si ceva mai calitativ iar mai mult de atat nu prea vreau sa dau ca o barca pneumatica sa coste cat o masina mi se pare putin aiurea... poate nu-i da` mie asa mi se pare... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 6. august 2012, 13:00

Dupa multa cautare cred ca am sa iau o barca Yamaha 275STi de la un importator din Timisoara care-mi ofera si garantie aici nu prin vreo tara indepartata. Nu-i char la ce m-am gandit initial da` asta este.
Cand totul pare ca descurge frumos si fara probleme, ceva nu-i in regula, tre` sa se intample ceva sa foota meciu`... :necajit: .
Azi m-am dus sa platesc avansul pentru comanda barcii pe care urma s-o primesc pana-n weekend.
Cu toate ca la discutia anterioara am inteles ca barca exista in depozit in RO, subit nu mai este nici aici, nici la furnizorul de "dincolo" nici nu se stie cand va fi disponibila.
PLM, in conditiile astea cautarea continua... :nervos: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

20

luni, 6. august 2012, 22:39

la un buget alocat de 50milioane lei vechi................ce sa mai spun??
decat ca daca iti da si blonda aia in dotare, merita toti bani :zambet:
Sincer nu-mi dau seama daca crezi ca-i prea putin sau prea mult :zambet: .
Oricum io zic ca la de 2 ori mai mult decat ii un Kingfisher de aceleasi dimensiuni ar trebui sa fie si ceva mai calitativ iar mai mult de atat nu prea vreau sa dau ca o barca pneumatica sa coste cat o masina mi se pare putin aiurea... poate nu-i da` mie asa mi se pare... :zambet: .
pentru mine este mult, mult prea mult deocamdata
prea mult ca bani investiti in ceva ce folosesc mult prea putin intr-un an
prea mult ca bani pentru o barca gonflabila cand in jurul aceluiasi pret sau pe aproape cumpar una din fibra de sticla sau aluminiu si nu mai ai batai de cap ca e hypalon sau pvc, ca e china sau europa
prea mult pentru vremurile astea si pentru ce se ofera de banii astia
cum spuneam, totul se rezuma la persoana mea :ochi: