Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

crissti

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 25. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

41

joi, 15. mai 2014, 15:13

nu sunt bune ptr ca iau apa

crissti

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 25. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 20. mai 2014, 17:00

alte idei ptr flotoare? (nu gasesc bile de polistiren)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

43

marți, 20. mai 2014, 17:30

alte idei ptr flotoare? (nu gasesc bile de polistiren)

Ai cautat plutitoare pt. rezervorul de WC la magazine specializate de instalatii? (nu glumesc...)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 20. mai 2014, 17:43

Încearcă la magazinele de jucării pentru copii. Vei găsi mai multe marimi si culori. Cele subtiri le umpli cu spuma folosită la montajul ferestrelor tip termopan si nu mai "iau apa". Cu un tub de spuma poti umple un sac de bile. Mâine cand ajung acasă voi pune câteva poze.

crissti

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 25. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

45

marți, 20. mai 2014, 20:03

am cautat ,dar, nu am gasit (mai caut)

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 20. mai 2014, 20:24

Incearca 2 plute ca astea


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 20. mai 2014, 21:12

am cautat ,dar, nu am gasit (mai caut)

Cauta si la profiart.ro dupa "bile din polistiren"... sunt cu diametrul intre 4 si 12cm... firma e in Bucuresti, Calea Grivitei Nr. 41 sector 1, telefon: 021/310.61.95; 0728.777.289; 0725.920.530.
Pe net apare ca le-ar avea in stoc....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

crissti

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 25. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

48

miercuri, 21. mai 2014, 05:38

multumesc ptr informatie, revin cu noutati

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 21. mai 2014, 06:31

Astea nu-s bune? :gandesc: Sunt la Decathlon de cumparat:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

50

miercuri, 21. mai 2014, 17:59

Merge bine cu flotoarele de care a spus Zoran.
»gufisor« a adaugat urmatoarea poza:
  • 1.GIF

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

51

miercuri, 21. mai 2014, 21:08

Astăzi am facut proba la montura cu bile de la locul de joacă :zambet:
O Picătura de superglue rezolva problema infiltratiei apei. Am pus un crap de 250g in ea si s-a "luptat" cu ea 4 ore. Balta are somn dar 25-30 kg este maximul. Am avut 2 atacuri dar erau cam micuti mustaciosii si nu au reușit sa ia ciortanelul.
»Kemo Sabe« a adaugat urmatoarea poza:
  • image.jpg

crissti

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 25. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 22. mai 2014, 19:20

am cautat ,dar, nu am gasit (mai caut)

Cauta si la profiart.ro dupa "bile din polistiren"... sunt cu diametrul intre 4 si 12cm... firma e in Bucuresti, Calea Grivitei Nr. 41 sector 1, telefon: 021/310.61.95; 0728.777.289; 0725.920.530.
Pe net apare ca le-ar avea in stoc....

am cautat si am gasit! :bucuros2: multumesc informer

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

53

sâmbătă, 24. mai 2014, 09:52

Arata bine montura, cum se comporta pe apa? Ma refer la montura lui Gufisor cea cu flotoarele aratate de Zoran

54

sâmbătă, 24. mai 2014, 15:18

Bile de polisitren sunt si la IPB. Bilele se gauresc usor cu bete de frigarui. Se pot vopsi apoi cu vopsele acrilice.
Pentru tija sunt super tevile din fibra de sticla de la Decathlon, propuse pentru constructie de zmei.
Legatura din interiorul tijei iese super din sarma de inox, matisata la capete cu ata de cusut si impregnata cu super-glue.
Daca cel putin unu dintre ochiurile din capetele sarmei se face la diametru rezonabil de mic si se pun bilele pe tija fara lipici, este usor sa scoti bilele din capete si sa montezi in locul lor o singura bila ceva mai mare, pentru montura macara.

55

sâmbătă, 24. mai 2014, 20:45

Dali, sunt perfecte, aveam in piscina flotoarele si dupa ce am vazut ce sugestie adat Zoran, le-am si facut ....sambata viitoare le verific.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

56

duminică, 1. iunie 2014, 14:12

Azi dupa ce am batut 160 km pt o partida esuata din cauza ploii, m-am incalzit cu o tuica si m-am pus pe facut niste monturi
asta a iesit




1m tub PVC de 10mm cu flotoare facute din izolatie pt tevi D exterior 40mm interior 20 mm fixate cu fasete.
Pe langa flotabilitatea izolatiei de tevi mai ajuta si aerul prins intre diametrul interior de 20 al izolatiei si PVC-ul de 10.
Capetii tevii i-am incalzit putin si i-am aplatizat sa se poata opri in stopper



Abia astept sa se opreasca ploile sa le dau la apa :bucuros2:
Born to fish, forced to work...

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

57

marți, 3. iunie 2014, 07:33

La Decathlon am vazut tzeava de carbon de 6 si 8 mm cu perete de 2 mm, 1 m lungime, ce se folosesc pt constructia de ... zmei.

Am gasit teava de 160 cm tot pentru zmeie la Decathlon diam. interior de 4 si 6 mm in loc de plute am pus bucata de flotor tot de la ei iar flotoarele pot fi puse unul pe lungime, unul pe latime pentru o mai bune stabilitate si pt a putea infige starleti in ele, nu se mai rasucesc. De asemenea aceste flotoare culiseaza usor iar montura s-ar putea transforma in montura macara (trase amandoua spre un capat si au o pozitie gen T deci ar trebui sa ridice pestele la suprafata) , trebuie sa testez. :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

58

marți, 3. iunie 2014, 07:39

La Decathlon am vazut tzeava de carbon de 6 si 8 mm cu perete de 2 mm, 1 m lungime, ce se folosesc pt constructia de ... zmei.

Am gasit teava de 160 cm tot pentru zmeie la Decathlon diam. interior de 4 si 6 mm in loc de plute am pus bucata de flotor tot de la ei iar flotoarele pot fi puse unul pe lungime, unul pe latime pentru o mai bune stabilitate si pt a putea infige starleti in ele, nu se mai rasucesc. De asemenea aceste flotoare culiseaza usor iar montura s-ar putea transforma in montura macara (trase amandoua spre un capat si au o pozitie gen T deci ar trebui sa ridice pestele la suprafata) , trebuie sa testez. :gandesc:


Flotoarele le poti strange la margini cu bentitze din alea ptr electricieni (nu stiu cum le spune exact, este o poza mai sus), sau face Stoppere cu ele ptr bucata pusa invers.

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

59

marți, 3. iunie 2014, 07:46

Flotoarele le-am fixat unul cu banda izolatoare unul cu bucata de camera de bicicleta, ambele functioneaza, pentru a fi transformata in montura macara trebuie sa vat de ce plumb e nevoie ( 200-300-400 g ?) . Stiu ca e off-topic dar unde se pot gasi plumbi de 300-400g in Timisoara? Eu am gasit de maxim 200g :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 3. iunie 2014, 08:03

Pietre.
Sau plumbi 450 gr cu matrita lui Ovidiu! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com