Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 5. februarie 2014, 00:03


...se poate realiza mult mai usor, intr-o forma simplificata si mult mai usor de folosit, atat la lansat cat si la plantat pentru viiitura sau apa normala(atat pe lac cat si pe rauri)
eu folosesc inventia proprie...tub de 90cm indoit la 20 cm la135 de grade, cu vartej pe tub si 2 stopere si o singura pluta... restul e montura OS
Am avut rezultate bune cu aceasta montura atat pe apa mare si murdara cat si pe apa normala. Din punctul meu de vedere e mai buna decat montura kooos(ma refer la rezultate), nu ca e inventia mea, ci ca e mai utila atat la pescuitul de cateva ore cat si pe o perioada mai indelungata...


Pare foarte interesanta idea. Astept si eu cu nerabdare poza chiar si in paint.
Referitor
la montura os am reusit sa imi confectionez dintr-un tronson de varga
iar pe capete - drept flotoare am atasat 2 plute baracuda de cate 100 g.
pentru a mari flotabilitatea am sigilat ermetic capetele in asa fel
incat inclusiv aerul din tronson sa confere portanta. Anul trecut a
tinut la caras si clean de aprox 300g.

predator

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 3. februarie 2014

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 5. februarie 2014, 10:31

va rog sa-mi scuzati talentul la desen... nu stiu daca a fost inventata de altcineva(daca DA, scuze) dar tin sa spun ca nu am vazut-o la nimeni. o folosesc din 2008. o puteti modifica cum doriti, in lungime si materiale. nu are rigiditate, poate fi lansata usor si nu se-ncurca.



am sa revin cu poze in varianta reala care din punctul meu de vedere se preteaza la ape fara curent sau curent moderat. in funtie de marimea pestelui viu, va raportati si la marimea monturii

sper sa va placa

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

23

miercuri, 5. februarie 2014, 13:45

:prieteni:



:rizi: Dan glumeste mult!!! :noroc:
in le gatura cu montura de mai sus ,tubul indoit la unghiul respectiv nu se indreapta sau se rupe la un dril cu un somn ?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ionut razvan« (5. februarie 2014, 13:51)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 5. februarie 2014, 14:09

sper sa va placa


Mie imi place. O voi numi "Montura Geo", cind vorbesc de ea! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 5. februarie 2014, 14:35





in le gatura cu montura de mai sus ,tubul indoit la unghiul respectiv nu se indreapta sau se rupe la un dril cu un somn ?
:saluti: Ionut ....tu nu vezi, ca are semnul..... INTERZIS la ruprere :ochi: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 5. februarie 2014, 14:52

zoran a avut dreptate, dane esti foarte glumet si asta e bine !
mie montura nu mi se pare in regula , astept o explicatie in legatura cu tubul acel , pare foarte ciudata ,poate inventatorul ei are o explicatie, cine stie,,, EXISTA O EXPLICATIE,,,, :gandesc: ????????????

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 5. februarie 2014, 14:57

cred ca idea e urmatoare:

Tubul trebuie sa fie atata de rigid cat sa tina pestele viu la distanta de firul principal, care merge de la pluta in jos. Se poate face si di 2 tuburi sip rinse cu un tub de guma.
In dril se poate “rupe”, indrepta, apoi se pune la loc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 5. februarie 2014, 15:11

Daca se face o legatura ditre cele doua tuburi cu unul de guma, montura nu ar mai sta asa, guma este elastica ,sar intrepta din inertie ,oricum sa asteptam explicatia de unde trebuie adica de la inventator :idee:

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 6. februarie 2014, 09:33


:prieteni:


Citat de la »Zoran«






:rizi: Dan glumeste mult!!! :noroc:
Sa nu ii spui domnul Dan , ca esti gata :buaaaah: nu mai prinzi... nici un peste nicaa... :soc: glumesc si eu ...m-am molipsit de la Dan :doarecapu:

predator

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 3. februarie 2014

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 7. februarie 2014, 07:14

salut,
tija sau tubul trebuie sa fie oarecum rigid( luati exemplu montura cu cosulet la feeder, aceeasi chestie la o scara mai mica), ca sa tina pestele la distanta de firul principal. am spus ca se poate adapta la preferintele dvs. poza de mai sus e pur orientativa; mai sunt cateva chitibusuri cum ar fi ca plumbul vine sub pluta, pe tija de 20, pt a fi usor de lansat, cant se lanseaza. la inceputam folosit tija de otel de 2-3 mm extrem de flexibila imbracata in tub termocontractor. cat despre rupere...depinde de tija de materialul tijei. la lansare tija va face un unghi 60-70 de grade.

faceti o proba in miniatura dintr-un tub indoit pentru pescuit la feeder ceva de genu http://www.profishing.ro/products_images…3pcs-9610-1.jpg, dupa care, daca va place cum se comporta pe apa si la lansat vuteti diversifica materialele...

o zi faina sa aveti :ciao:

predator

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 3. februarie 2014

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 7. februarie 2014, 07:41

scuze... imi e foarte greu sa explic dinamica monturii, daca nu o aveti in fata. eu de cativa ani tot studiez dinamica ei in diferite medii, curenti de apa si pesti vii.
pe scurt, la aceasta montura am avut cele mai bune rezultate :bravo:

Răspunsuri: 40

Membru din: 31. martie 2013

Locație: Baia Mare Maramures

Profesia: Tamplar , Vanzator Comercial

  • Scrie un mesaj privat

32

vineri, 7. februarie 2014, 21:33

Idea este intradevar interesanta dar pentru siguranta in lansare nu ar fi mai eficient prin metoda "celor 2 lansete" ? . Mie unul m-i se pare vulnerabila din punctul de vedere al incalcirii lansat simplu din bat. Sper ca pana la prima partida sa imi permita timpul sa imi confectionez si eu asa ceva. Multumesc pentru idee si sfaturi.

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 12. februarie 2014, 14:42

montura os

inca o intrebare !
stie cineva cu ce as putea vopsi bilele de polistiren, mai mult de protectie impotriva soarelui si a apei ?

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 12. februarie 2014, 14:58

stie cineva cu ce as putea vopsi bilele de polistiren, mai mult de protectie impotriva soarelui si a apei ?
........cu vopsea alba, de la cei care traseaza liniile pe sosele !!!! :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 12. februarie 2014, 15:03

ce fel de vopsea ?ca sunt de mai multe feluri pe baza de ulei , apa si diluant, cea cu diluant nu cred ca ar topi polistirenul

36

joi, 13. februarie 2014, 13:40

Cu vopsea acrilica. Se gaseste si in bidoane pentru lucrari domestice, si in tuburi pentru pictura.
Vopselele acrilice se dilueaza cu apa si sunt super pt. polistiren.
Ca sa protejezi polistirenul de diluant ii poti da in prealabil vreo doua-trei straturi de vopsire cu aracet, cu rabdare pana se usca bine fiecare strat de aracet. Dar nu merita sa te complici asa.

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

37

vineri, 14. februarie 2014, 07:13

salutare!
flotoarele le puteti confectiona foarte usor din poliuretan extrudat de 10cm (folosit la izolatia caselor), iar pentru teava folositi varfuri de carbon ce se gasesc la magazinele de pescuit (rezerve pentru varga)
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

38

vineri, 14. februarie 2014, 12:40

In loc de teava sau tub pvc puteti folosi si tije de bambus din florarii... se vinde pentru a fixa plantele pe el, exista de la 50-80-100 cm pana la 2 m una de 1 m costa in jur de 5 lei.
... Tot din florarii puteti cumpara bile de polistiren folosit pentru decoratii ovale sau rotunde ;)

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 14. februarie 2014, 17:17

Am găsit flotoare de 10 cm ovale ca un ou la un magazin de articole pt decoratiuni(cred ca pt oua de paste) f bune ca densitate ,vopsea am luat pe baza de apa de la magazin cu materiale de construcții,iar tevile am luat de la decatlon din fibra de sticla mâine mă apuc de brricolat

Răspunsuri: 51

Membru din: 10. mai 2014

Locație: Costești Argeș

  • Scrie un mesaj privat

40

duminică, 11. mai 2014, 11:14

Pentru flotoare poate va ajuta mingiutele de aici. Cam 5 cm diametru si goale la interior.
»Kemo Sabe« a adaugat urmatoarea poza:
  • image.jpg