Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 3. februarie 2014, 12:41

Montura Os

AS VREA SA CONFECTIONEZ O MONTURA OS ,CU FLOTOARELE AM REZOLVAT(DOUA BILE DE POLISTIREN DE LA CLOPOTELE DE LA BAZINUL DE TOALETA ) DAR TEAVA ( TUBUL ) DINTE ELE ???????? :doaaamne: :doaaamne: :doaaamne: DE UNDE POT PROCURA ACEST TUB SI DIN CE TREBUIE SA FIE CA MATERIAL .DACA MA POATE AJUTA CINEVA AS FII FOARTE RECUNOSCATOR! :prieteni: :prieteni: :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 3. februarie 2014, 12:56

Tubul dintre flotoare poti sa-l confectionezi din tub PVC folosit la instalatiile electrice.
Eu am o asemenea montura cu tub cu diametru` exterior de 8,5mm dar merge la fel de bine si cu cel de 10,5mm (pentru flotoarele de care zici).

Incearca pe viitor sa nu scrii exclusiv cu litere mari.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 3. februarie 2014, 13:07

Salut.Eu mi-am confectionat ceva monturi os anul trecut.Am folosit teava din pvc de diametru mic cu lungimea de 100 cm respectiv 110 cm(atat teava cat si flotoarele le-am cumparat de la OBI).Partea negativa e ca dupa un sezon de pescuit tuburile au inceput putin sa se arcuiasca nefiind foarte rigide.M-am gandit sa le atasez pe toata lungimea ceva din metal sau din alt material ca tuburile sa ramana drepte, oricum chiar daca incep sa se indoaie putin nu afecteaza cu nimic montura.Sambata mi-am cumparat tot de la OBI un tub metalic foarte usor cu lungimea de 2 metri din care vreau sa imi mai confectionez o montura mai lunga, o fac de 150 cm.Probabil montura os ideala se face din ceva tub de carbon :gandesc: am vazut la un magazin in Germania dar costau 35 de euro bucata, cam scump mai bine le fac eu si ma costa doar cativa euro.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 3. februarie 2014, 13:30

La Decathlon am vazut tzeava de carbon de 6 si 8 mm cu perete de 2 mm, 1 m lungime, ce se folosesc pt constructia de ... zmei.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 3. februarie 2014, 14:52

La Decathlon am vazut tzeava de carbon de 6 si 8 mm cu perete de 2 mm, 1 m lungime, ce se folosesc pt constructia de ... zmei.

Sau daca aveti ceva lansete/vergi "dezafectate" sau rupte... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 3. februarie 2014, 15:28

chiar acum plec la Decatlon :prieteni:
scuze pt scris asa era setata tastatura, dar o sa fiu mai atent pe viitor :zambet:

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 3. februarie 2014, 16:45

Am fost la Decatlon Berceni si am gasit ce vroiam ,sunt excelente au 1200 mm lungime , 8 mm diametrul si 2mm peretele si sunt din fibra de sticla , din carbon nu aveau doar bara plina, am achizitionat 3 buc, mai aveau 6 buc in stoc :zambet: :zambet:
:prieteni: Multumesc domnului Zoran pt pont! :prieteni:

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 4. februarie 2014, 16:50

Inca o intrebare ;daca flotoarele de la montura os nu sunt rotunde si sunt cilindrice au vreo importanta? :gandesc:
va inreb deoarece am gasit flotoare cilindrice si sunt putin mai mari decit cele rotunde.

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 4. februarie 2014, 16:54

montura os

Inca o intrebare ;daca flotoarele de la montura os nu sunt rotunde si sunt cilindrice au vreo importanta? :gandesc:
va inreb deoarece am gasit flotoare cilindrice si sunt putin mai mari decit cele rotunde.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 4. februarie 2014, 17:14

Multumesc domnului Zoran pt pont!
:prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 4. februarie 2014, 17:18

OK am inteles putem sa ne tutuim! :prieteni:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 4. februarie 2014, 18:05

Inca o intrebare ;daca flotoarele de la montura os nu sunt rotunde si sunt cilindrice au vreo importanta? :gandesc:
va inreb deoarece am gasit flotoare cilindrice si sunt putin mai mari decit cele rotunde.


Salut.Nu cred ca are mare importanta cum sunt flotoarele, asta e o montura din comert:

si asta e una facuta de mine:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 4. februarie 2014, 18:24

OK am inteles putem sa ne tutuim! :prieteni:


Pai asa scrie si in regulament! :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

predator

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 3. februarie 2014

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 4. februarie 2014, 19:37

...se poate realiza mult mai usor, intr-o forma simplificata si mult mai usor de folosit, atat la lansat cat si la plantat pentru viiitura sau apa normala(atat pe lac cat si pe rauri)
eu folosesc inventia proprie...tub de 90cm indoit la 20 cm la135 de grade, cu vartej pe tub si 2 stopere si o singura pluta... restul e montura OS
Am avut rezultate bune cu aceasta montura atat pe apa mare si murdara cat si pe apa normala. Din punctul meu de vedere e mai buna decat montura kooos(ma refer la rezultate), nu ca e inventia mea, ci ca e mai utila atat la pescuitul de cateva ore cat si pe o perioada mai indelungata...
P.S. sper ca ceva patron magazin de pescuit va tine cont de aceasta montura si va da o bere... :cafea:
Detalii... nu ezitati sa cereti (sunt intr-o forma foarte buna de a impartasi)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »predator« (4. februarie 2014, 19:44)


danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 4. februarie 2014, 19:56

Multumesc domnului Zoran pt pont! :prieteni:
OK am inteles putem sa ne tutuim! :prieteni:
:gandesc: :zambet: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »ionut razvan«

Răspunsuri: 22

Membru din: 1. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

Profesia: salvator

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 4. februarie 2014, 20:02

ok(sint si eu nou pe aici )

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 4. februarie 2014, 20:15

ok(sint si eu nou pe aici )


:rizi: Dan glumeste mult!!! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 4. februarie 2014, 20:17

...se poate realiza mult mai usor, intr-o forma simplificata si mult mai usor de folosit, atat la lansat cat si la plantat pentru viiitura sau apa normala(atat pe lac cat si pe rauri)
eu folosesc inventia proprie...tub de 90cm indoit la 20 cm la135 de grade, cu vartej pe tub si 2 stopere si o singura pluta... restul e montura OS
Am avut rezultate bune cu aceasta montura atat pe apa mare si murdara cat si pe apa normala. Din punctul meu de vedere e mai buna decat montura kooos(ma refer la rezultate), nu ca e inventia mea, ci ca e mai utila atat la pescuitul de cateva ore cat si pe o perioada mai indelungata...
P.S. sper ca ceva patron magazin de pescuit va tine cont de aceasta montura si va da o bere... :cafea:
Detalii... nu ezitati sa cereti (sunt intr-o forma foarte buna de a impartasi)


Se poate o poza? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

predator

Oblete

Răspunsuri: 21

Membru din: 3. februarie 2014

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 4. februarie 2014, 20:30

din pacate, momentan nu. maine merg la oras si va voi onora... :nunteleg: nu am vazut-o la nimeni... deci pot zice ca-i a mea?
voi incerca totusi, mai tarziu in PAINT

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 4. februarie 2014, 20:32

ok(sint si eu nou pe aici )
:zambet: :noroc: :noroc: :prieteni:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA