Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 3. iunie 2014, 08:16

Pietrele par solutia cea mai ecologica, trebuie vazut daca pot atasa de piatra un vartej cu ajutorul unei rasini epoxidice, gen Poxipol ( parca asta lipea orice si era rezistent la apa)

62

marți, 3. iunie 2014, 08:35

O idee geniala cu flotoarle in T. Le-am si transformat pe ale mele. Poti sa o licentiezi ( montura Os si Macara )
Ptr plumbi, cu un pumn de gips poti sa-ti faci o matrita simpla, cu forma unui bec, tip lumanare. Vezi pe youtube ptr matirta. Poti obtine greutati diferite, in functie de gradul de umplere, becul plin, 500-550 gr si il finisezi cu o lampa de gaz. Poti finisa mai mult si obtii greutati diferite . Le poti folosi si ptr clonc, asa conice si ptr stationar, daca le dai 2-3 ciocane si le aplatizezi.

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

63

marți, 3. iunie 2014, 08:51

Da o licentiez sub denumirea MacrOs si va fi disponibila in curand in magazine la doar 149,99 lei !!!! :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi:

64

marți, 3. iunie 2014, 13:14

In noaptea asta o probez...vezi ca ti-o iau inainte.... :prieteni:

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

65

marți, 3. iunie 2014, 16:12

Am probat-o saptamana trecuta dar nu sub forma macara. Diseara ies si eu :bravo:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

66

joi, 5. iunie 2014, 09:12

Salutare.
mi-am dus montura os ,pusa in posturile anterioare, la apa si am intampinat o problema. Poate nu am facut eu ceva bine. Cand lansez se agata forfahul de proncipal pt ca plumbul o ia inainte si osul ramane in spate
Am facut rapid o schita, scuze de calitate dar sunt la scarbici si nu am reusit mai bine
Born to fish, forced to work...

Dali

Biban

Răspunsuri: 64

Membru din: 8. aprilie 2014

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

67

joi, 5. iunie 2014, 09:19

Montura os se planteaza cu barca sau cu metoda celor doua lansete. Eu am incercat cu success sa o pozitionez si cu metoda bolovanului aruncat de pe mal, o descrie Zoran intr-un post, doar ca in loc de bolovan am folosit un plumb de 200g. Daca lansezi classic de pe mal este inevitabila agatarea carligului de linia principala

68

joi, 5. iunie 2014, 11:38

Gufisor,
Poti sa pui o fotografie cu montura OS-MACARA, in varianta flotoare perpendiculare?
Te salut si mi-a facut placer sa te cunosc!

69

joi, 5. iunie 2014, 12:00

Salut, si mie ... Cand vine fata de la scoala , fac o poza cu tel ei si o pun. Cu al meu nu iese.

70

joi, 5. iunie 2014, 14:18

Doar ca trebuie alt forfac, mai lung ptr macara
»gufisor« a adaugat urmatoarele poze:
  • macara.GIF
  • os.GIF

71

joi, 5. iunie 2014, 21:53

Multumesc mult, Gabi! Asa m-am facut inteles si eu vis-à-vis de un prieten caruia i-am explicat cat de ingenios poate fi romanul cand isi doreste CEVA !! :noroc: :pescuit:

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

72

vineri, 6. iunie 2014, 20:00

flotoare

alte idei ptr flotoare? (nu gasesc bile de polistiren)
La noi in Tulcea, la magazinele cu articole de pescuit, se gasesc si flotoare(un fel de "oua" de polistiren mai dens) de diferite marimi pe care le folosesc pescarii profesionisti la plasele lor.
Nu cred ca-s scumpe si poate se gasesc si la magazinele de pescuit din orasele voastre.
Eu abia de ieri am intrat pe forum si inca sunt la parte teoretica, dar.... voi ajunge si la bricolaj.
Doamne ajuta si spor in ce faceti.

73

luni, 23. februarie 2015, 09:22

Flotoarele le poti strange la margini cu bentitze din alea ptr electricieni (nu stiu cum le spune exact, este o poza mai sus), sau face Stoppere cu ele ptr bucata pusa invers.

O problema!
Nu stiu cat stati voi cu ele pe apa, insa din cauza diferentelor de temperatura, aceste "bentitze din alea ptr electricieni" se coc efectiv si se rup; exceptand colierele metalice, zincate, cred ca varianta lipire ar fi buna...
Ce parere aveti? :noroc:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

74

luni, 23. februarie 2015, 22:22

Frumos :buaaaah: .Vad ca foloseste doua flotoare in partea de catre forfac, probabil pentru o flotabilitate mai buna a monturii in partea de unde vine prinsa momeala.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

75

luni, 23. februarie 2015, 22:33

O problema!
Nu stiu cat stati voi cu ele pe apa, insa din cauza diferentelor de temperatura, aceste "bentitze din alea ptr electricieni" se coc efectiv si se rup; exceptand colierele metalice, zincate, cred ca varianta lipire ar fi buna...
Ce parere aveti?

Nu stiu sincer daca ne referim la acelasi lucru dar daca-i vorba de colierele alea auto-blocante, io n-am nimic sa le reprosez... singura situatie in care am patit sa se rupa "clapeta" era CAND LE FIXAM la temperaturi mult sub zero... in rest, am ancorele prinse cu asemenea coliere in montura cu "auto-rupere si dezgatare" de ani de zile si nu s-o rupt niciunu` accidental (latime cre` ca 2mm maxim).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

76

marți, 24. februarie 2015, 05:23

bentitze din alea ptr electricieni"


Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

77

marți, 24. februarie 2015, 06:42

Sunt o multime de producatori deci calitate diferita a plasticului.

78

marți, 24. februarie 2015, 09:39

Are dreptate Gufisor, este posibil sa fie calitatea plasticului de vina...insa bani pe aceste coliere de plastic am dat !! :zid:
Daca am sti mereu care materiale sunt bune calitativ, nu ne-am mai arde anterior.... Asa am patit cu sculele de pescuit, pana am dat de calitate , a trebuit sa cumpar multe pentru proba!
Fire intinse ! :prieteni: