Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 2. februarie 2014, 16:56

suporti pentru lansete pentru pescuitul la clonc

Salut. Am tot cautat prin topic-uri sa vad cum tineti voi lansetele cind pescuiti la sonm si nu m-am lamurit de loc.Am vazut in unele postari niste tevi prinse pe marginea barcii in pozitie verticala dar nu am vazut nici o lanseta pusa in ele. Asa ca va rog pe voi sa ma lamuriti cum faceti voi sa tineti montura cit mai aproape de conul sonarului si sa bati cloncul deasupra monturii,fara sa tii firul in mina.astept idei,multumesc anticipat.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 2. februarie 2014, 18:19

Tevile alea-s pentru transportul lansetelor sau eventual pentru pus lanseta daca pescuiesti cu firul in mana si/sau pescuiesti cu mai multe lansete.
Eu pescuiesc cu o singura lanseta la clonc si nu tin firul in mana asa ca am un suport din ala clasic in "V" fixat chiar pe tija sondei.
Pe ala pun varful lansetei astfel ca firul trece pe langa sonda... mai in con decat atata nu cred ca se poate, in special cand nu bate vantu`... :rizi:.
Ma uit daca n-am vreo poza in care sa se vada.

Am gasit o poza....
»informer« a atasat urmatoarele fisiere:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 2. februarie 2014, 18:29

tevi prinse pe marginea barcii in pozitie verticala dar nu am vazut nici o lanseta pusa in ele.
...........sunt suportii in care stau betele , cand barca e in mars,si nu numai.... depinde de cate bete cari dupa tine,e pozitia in care betele nu ocupa spatiu , si sunt protejate :bravo:
tineti montura cit mai aproape de conul sonarului si sa bati cloncul deasupra monturii,fara sa tii firul in mina.
... toate regulile pescuitului la clonc, spun ca sa ideal e sa te pozitionezi,in asa fel incat sa fi cat mai aproape de sonda sonarului, iar batutul cloncului sa se faca linga montura.
P.s ..... un bat pus intrun suport,in cazul muscaturi ar incurca,eu il tin transversal, cu virful aproape de marginea barci, si bat langa ata :bucuros:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 2. februarie 2014, 19:30

Inteleg ca voi nu folositi nici un fel de suport(cu tevile am inteles care e treaba )

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 2. februarie 2014, 20:11

Inteleg ca voi nu folositi nici un fel de suport
eu unul asa tin batul cand pescuiesc la clonc :
.....si nu folosesc suport :bravo:

P.s cred ca m-ar incurca :nunteleg:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 2. februarie 2014, 21:21

Inteleg ca voi nu folositi nici un fel de suport(cu tevile am inteles care e treaba )

Notiunea de "suport" este destul de larga... dupa parerea mea, eu folosesc un suport.
Tu la ce fel de suport te gandeai?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 2. februarie 2014, 21:29

... iar batutul cloncului sa se faca linga montura.


Asta-i o țâră mai greu de facut practic... :rizi: .
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 2. februarie 2014, 21:29

Ma gindeam la un suport care siguranteaza lanseta sa nu zboare din barca daca ai o clipa de neatentie.Teoretic ai dreptate orice punct de spijin poate fi considerat suport.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 2. februarie 2014, 21:38

Ma gindeam la un suport care siguranteaza lanseta sa nu zboare din barca daca ai o clipa de neatentie.Teoretic ai dreptate orice punct de spijin poate fi considerat suport.

Aha.
Am vazut ca cei care dau cu mai multe lansete le pun pe cele mai departate in tuburile verticale... cred ca sunt destul de "peste mana" de scos din suport cu "balauru`" tragand de celalalt capat al firului... :).
Varful de la lanseta asa cum il tin eu, iese destul de putin in afara V-ului de sprijin... la ce parghie se formeaza si ce greutate are partea din barca + frana reglata undeva la 4-5kg, mi-e greu sa cred ca ar reusi vreun somn si de 3m sa-mi smulga lanseta inainte sa apuc sa pun mana pe ea... oricum incerc sa fiu atent la sonar asa ca in 90% din cazuri astept cu lanseta in mana sa indrazneasca sa guste... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 2. februarie 2014, 21:39

Felicitari m-ai prins rectific, cit mai la verticala monturii. :bucuros2:

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 2. februarie 2014, 21:50

Eu deabia acum ma pregatesc temeinic pentru somnla clonc, am cumparat un sonar am comandat 2 cloncuri si ceva materiale pentru citeva monturi , deaia tot intreb incerc sa ma pregatesc cit mai bine . Deja prietenii mei care sint pescari de crap (ca si mine de altfel) au inceput sa ciuleasca urechile vazind pregatirile pe care le fac.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 2. februarie 2014, 21:55

deaia tot intreb incerc sa ma pregatesc cit mai bine .

Foarte bine faci!
Fiecare stil de pescuit are partea lui frumoasa si cred ca la somn una dintre cele mai atractive ii ca "risti" sa te intalnesti cu "bestii" mult mai rele decat cei mai mari crapi... :ochi: .
Te sfatuiesc sa inveti sa folosesti sonarul din dotare cat mai bine... poate-s subiectiv da` mie mi se pare esential pt. "productivitate". :)
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 3. februarie 2014, 08:18

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com