Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 1. februarie 2014, 19:20

Test carlig Beak Hook 7/0 - Quiz!

:salut: ,
cu acazia testelor la lansete, am testat si cel mai mic carlig de somn din Shop: Beak Hook de 7/0.

Testele facute:
1. agatat cu varful in piatra si tras cu cantar electric pina incepe sa se dezdoie. Varful in piatra, adica acolo unde parghia e cea mai mare, unde carligul se dezdoaie la cea mai mica forta. :gandesc:
2. agatat cu burta in jutul unui cilindru fix si tras cu cantar electric pina incepe sa se dezdoie. Adica, ca si cind ar fi trecut prin gura pestelui si toata greutatea suportata este pe burta garligului (nu in varf!), acolo unde parghia e cea mai mica.

Cine nimereste cel mai aproape de adevar, adica suma diferentelor dintre valoarea ghicita si cea de pe video este cea mai mica, primeste cadou un set de cite 10 carlige din fiecare marime:
10x marimea 7/0 (cea testata)
10x marimea 8/0
10x marimea 9/0
==================
Valoare: 10,- € (transp gratis)

PS: ajutor ptr raspunsul la testul nr 2 - carligul NU sa dezdoit deloc, aici sunt relevante kilogramele-forta la care m-am oprit din tras (AUAaaa!) :box:

Succes! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

sâmbătă, 1. februarie 2014, 20:35

Am reprodus testele acum :pauza:
Test 1....la 15 kg incepe carligul sa se indoaie

comparatie carlige

la 19 kg zic eu,scapa pestele(mai trageam inca vreo3kg dar mia fost frica ca imi sare in cap)

comparatie

Test 2...nu se poate indoi...cantarul meu duce 22kg.....Zoran,cred ca ai tras vreo45-50kg
Carligele folosite de mine au fost pescuite 1 sezon !

Răspunsuri: 48

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Medias

Profesia: Elev

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 1. februarie 2014, 22:51

Test 1 =20 kg
Test 2 =60 kg

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 5. februarie 2014, 08:33

Felicitari castigatorilor, amandoi ati avut intr-unul din puncte dreptate...

Va voi trimite premiul promis si sunt convins ca il veti imparti ca intr-o echipa adevarata! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

miercuri, 5. februarie 2014, 10:48

Va voi trimite premiul promis si sunt convins ca il veti imparti ca intr-o echipa adevarata! :noroc:

Da,o sa il impartim ,defapt asta aveam de gand la inceput.
Tocmai ce ma sunat adi sa-mi zica ca am castigat :bucuros2: !

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (5. februarie 2014, 11:02)


Răspunsuri: 48

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Medias

Profesia: Elev

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 5. februarie 2014, 10:59

Multumim Zoran ! :noroc:
Premiul o sa il impartim. :bucuros2:

Răspunsuri: 48

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Medias

Profesia: Elev

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 1. martie 2014, 19:15

Zoran au venit carligele , :bucuros2: :bucuros2:
Sunt cele mai bune carlige de somn pe care le-am avut pana acuma :ochi:
Multumesc!! :noroc:

Subiecte asemănătoare