Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 16. martie 2012, 13:07

Barci Rigide Pentru Pescuit

Am deschis discutia pe un alt topic, si era normal sa nu fie continuata asa!
Bruno, din curiozitate, ai cumparat-o din afara, cred, nu? Cu ce pret? Ai vazut ca au scos si in Germania ceva similar, California Skiff, cum ti se pare? Din ce motiv era mai bine daca ar fi fost mai mare? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 16. martie 2012, 14:13

Barca am luat-o din Italia, a costat cam 4000 euro fara motor si accesorii (front deck, rear deck, tacheti, etc). Barcile care se fac in Germania le stiu, am sapat mult pe net pina am luat 1655-ul si la vremea aia aveau cam acelasi pret. Nu am vazut niciuna pe viu, dar mi se par mai firav construite. Un amic de-al meu si-a luat ceva similar de la Omegaplast din Ungaria si cu toate ca barca parea solida, pe apa la viteza flambeaza lateralele si fundul cu toate ca e dubla coca. Mi-ar fi placut o barca mai mare pentru ca daca sunt valuri mari poti naviga mai bine si fara sa te uzi din cap pina-n picioare si sa nu mai vorbim de spatiul in plus oferit. Oricum "Bigger is better " :zambet:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 16. martie 2012, 14:30

Barca am luat-o din Italia, a costat cam 4000 euro fara motor si accesorii (front deck, rear deck, tacheti, etc). Barcile care se fac in Germania le stiu, am sapat mult pe net pina am luat 1655-ul si la vremea aia aveau cam acelasi pret. Nu am vazut niciuna pe viu, dar mi se par mai firav construite. Un amic de-al meu si-a luat ceva similar de la Omegaplast din Ungaria si cu toate ca barca parea solida, pe apa la viteza flambeaza lateralele si fundul cu toate ca e dubla coca. Mi-ar fi placut o barca mai mare pentru ca daca sunt valuri mari poti naviga mai bine si fara sa te uzi din cap pina-n picioare si sa nu mai vorbim de spatiul in plus oferit. Oricum "Bigger is better " :zambet:


Treaba asta cu stropitul nu are legatura cu inaltimea bordajului si cu pescajul barcii? Nu ma pricep in mod deosebit, dar din ce am ma sapat si eu pe net, nu trebuie sa fie barca neaparat mai mare, ci sa aiba bordajul mai inalt, nu? :gandesc: Eventual sa aiba consola si parbriz, care sa te protejeze de apa si de curent, mai ales atunci cand este foarte frig! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (16. martie 2012, 14:49)


galati

Șalău

Răspunsuri: 172

Membru din: 10. martie 2012

Locație: Galati

Profesia: Fotoreporter

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 16. martie 2012, 14:33

sa aiba consola si parbriz, care sa te protejeze de apa si de curent, mai ales atunci cand este foarte frig!
Si care ar mai fi farmecul? :ochi: :noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 16. martie 2012, 14:38

California skiff am utilizat in Spania inchiriate de la Bavarian guiding service. Personal nu vad decat mici diferente intre Carolina skiff si California. California skiff nu e facuta insa in germania ci in Turcia. Firma este insa nemteasca.
Un model foarte asemanator e Kboats de la Sundance. Fabrica este tot in Georgia (USA) ca si Carolina.

Aici un film cu un somn prins pe o California skiff de la Bavarian. Se intampla in Spania, nu pe Sena cum s-a inselat Sorin Dragoi.
Pescuit la somn

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 16. martie 2012, 15:31

Da asa este, are legatura cu inaltimea bordului liber, dar nu neaparat cu pescajul ci mai degraba cu forma carenei. Modelele DLX 1765 si 1965 au bordul liber mai mare cu 3 inci decit 1655-ul si sunt mai late cu vreo 10 inci . Toate DLX-urile si J-urile au carena plata ele lovesc valul, nu il strapung ceea ce va duce la udatura. Modelele DLV au carena in V , dar pretul la ele este prohibitiv in Europa. Oricum pe ape agitate cu cit mai mare e barca cu atita e mai bine si esti mai in siguranta. Intr-o vreme ma dadeam pe Dunare cu o Laguna 430 si m-a prins o furtuna la 3 km de tabara de am crezut ca nu mai ajung viu inapoi si loc de tras la mal in clisura nu prea gasesti, e numai piatra si bolovani.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 16. martie 2012, 16:11

Exact pt ce a patit Bruno cu furtuna eu nu am recomandat pneumaticele pt Dunare.Din experienta va pot spune ca forma carenei in V este cea mai potrivita pt Dunare dar si lungimea si greutatea conteaza. Undeva intre 4.8 - 5 m/lungime,nu mai mica de 1.60 m latime si nu mai usoara de 130kg = barca ideala pt Dunare.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 16. martie 2012, 18:05

Merg si pneumaticele, dar eu zic ca de la 4,5 m in sus si minim 30-40 cai. Cele mai mici sunt ok pentru o apa fara valuri mari si pe distante relativ scurte. Din punct de vedere al pescuitului eu mai vad si alte impedimente: in pneumatice nu prea ai unde sa pui suporti de lansete, visle, sonda de la sonar doar in pupa barcii, si nu in ultimul rind probabilitatea de a gauri barca avind in vedere cirligoacele si triplele cu care umblam noi. Sincer sa fiu, mi-ar place sa pot cara dupa mine si o pneumatica mica pentru plantat monturile cu pluta la fund sau pentru boje, sau pentru driluit un somn prins la fix de pe mal.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 16. martie 2012, 18:33

Eu am fost pe Dunare pe vant puternic cu pneumatica, sa plantez un bolovan. Mergea excelent!!! In toate directiile, numai unde am vrut eu nu... :doarecapu:
Am crezut ca ma voi ineca, dar dupa vreo 10 minute am reusit sa ajung pe mal, si am traso cam 300 de metrii prin apa pina la piept. Atita m-a dus vintul contra curentului.

Cu pneumatica pe Dunare never cind e vant!!! E mult prea periculos.

--------------------------------------------------------------------------------

California se făceau înainte în Polonia parca, după aceea in Turcia... Aproape nici o diferență la preț fata de Carolina.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 25. iulie 2012, 23:22

Poate sa-mi spuna cineva ce barca este aceasta, de fapt, producatorul si, eventual, tipul?
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere :
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (26. iulie 2012, 00:02)


11

joi, 26. iulie 2012, 07:57

Cu pneumatice mici sa nu va aventurati pe Dunare mai ales daca e vreme rea... mai bine stati pe mal sau mergeti acasa, decat sa aveti "necazuri", pneumatice mari peste 4,5 m sunt foarte ok insa necesita peridoc ca nu "incap in portbagaj" si daca tot luati peridoc atunci mai bine luati o barca rigida din fibra
Ambarcatiuni usoare pentru pescuit, si nu numai din fibra fac si cei de la hiroshajo.hu , cu fund catamaran si trimaran ... sunt foarte stabile si suporta si motoare de 80 cp ... au si importator in Ro.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 26. iulie 2012, 10:28

evergreen, a avut un prieten o barcă similară (din fibră cu pereţi dubli, 2,5-3m lungime şi tot albă) dar din păcate avea probleme cu flotabilitatea nouă fiind. Era recomandată pentru două sau trei persoane iar dacă se urcau două persoane în ea aproape lua apă şi asta pe lac nu pe râu. Dacă vrei s-o cumperi părerea mea este s-o încerci pe apă înainte.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

13

joi, 26. iulie 2012, 10:37

Orice barca luati este recomandat sa incercati inainte, altfel puteti avea surprize!!! ...nu neaparat de estetica sau de functionare, dar ceea ce ii place unuia, este foarte posibilsa nu fie pe placul altuia, si cum gusturile nu se discuta ... poze si filmari e una si cand stai in barca pe apa e total altceva...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 26. iulie 2012, 11:39

Am inteles ca are lungimea de 4,2 m si 1,9 m latime!
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

15

joi, 26. iulie 2012, 11:51

Am inteles ca are lungimea de 4,2 m si 1,9 m latime!

Motor si peridoc ? Ce motorizare suporta ? daca are "volan" ma gandesc ca sigur peste 5 cp :) ... permis de navigatie ai ?

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 26. iulie 2012, 11:59

Ideea este ca barca aceasta a fost cumparata de cineva, dar arata bine, si ca pret, ce sa ma zic! De vreun an si jumatate ma tot uit la diverse barci, asa ca si eu spun ca ar merge ceva in jur de 20 cp, novice fiind. La consola se poate monta un parbriz, in caz ca se cumpara fara, iar de permis, sa vad cum ajung, poate merg cu junior9007 la examen! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

17

joi, 26. iulie 2012, 12:05

Nu uita de peridoc ! ... ca altfel nu ai cum sa transporti si in functie de zona de lansare la apa si un 4x4 :zid: Peste 20 cp trebuie inmatriculat la capitanie, hartogarii si timp si nervi... daca nu ai toate actele in "regula" te plimba de te saturi...

Orice ai alege incearca pe apa atat barca cat si motorul... nu sunt bani multi daca pretul e cel sub poza, dar daca nu iti place o dai degeaba si atunci ...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 26. iulie 2012, 12:26

Am o intrebare: daca ai motor de 20 cp, si ai o problema intr-o zona greu accesibila din Delta, si reusesti sa chemi pe cineva, care iti aduce un motor de 25 cp, sa zicem, si din cauza ca este barca maricica, grea si plina, nu poti fi remorcat, daca te deplasezi cu motorul de 25 cp si te opreste la control, ce se intampla!? :gandesc: :doarecapu:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

19

joi, 26. iulie 2012, 12:42

Nimic , ce sa se intimple ? daca ai permis, si motorul stricat in barca... sunt si ei oameni... si inteleg.
Ideea e, ca la barci peste 7 m si motoare peste 20 cp trebuie inmatriculate la capitanie, ca la masina si verificare periodica etc, etc... daca barca nu are CE, cu greu reusesti sa inmatriculezi cu motor cu tot... oricum vezi si la primarie ca barca cu motor se impoziteaza cel putin pe la noi cu 859 ron / an ... in timp ce barca cu vasle doar 56 ron :) si decat sa dai banii la primarie/stat, mai bine o donezi ...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 26. iulie 2012, 13:12

Am un prieten care are o barca Terhi 6020 C, cu motor de 40 cp si peridoc, si spunea ca la peridoc plateste cateva zeci de lei pe an, iar la barca si motor ceva de genul 300-400 lei, cred ca vorbea despre motorul de 40 cp, nu cred ca si-a luat alt motor de 20 cp! Taxele se platesc in localitatea de resedinta, sau unde se tine barca? Cred ca prima varianta este valabila! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!