Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

21

joi, 26. iulie 2012, 13:51

Este un forum.capcompas.ro acolo afli mult mai multe despre ambarcatiuni si legi aferente sau pe barcaholic.ro Pentru peridoc intradevar platesti pana in 20 ron impozit + ai nevoie de itp si asigurare, barca de agreement cu motor este intre 800-1200 ron impozit anual ... barca de pescuit cu vasle 56 ron ... barca cu motor e 196 ron aici in Ms...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kzoli« (3. august 2012, 21:26)


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 26. iulie 2012, 23:51

Prin barca cu motor se intelege o barca cu motor de pana la 5 cp, sau pana la 20 cp!? :nunteleg: Il mai sun o data pe acel prieten, sa-l intreb exact cu ce motor are barca declarata, barca este o Terhi 6020 C, C de la consola, cu motor de 40 cp si peridoc, cum a cumparat-o, dar nu stiu daca foloseste acest motor, sau altul mai mic!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

23

vineri, 27. iulie 2012, 06:34

Pana la 5 cp o declari barca cu vasle :) motorul o pui doar "ocazional" ... notiunea barca cu motor sau ambarcatiune cu motor e destul de vasta si nu e specificata exact literalmente si lasa loc de interpretari ... poti sa ai o salupa de 6 m cu motor de 2x250 cai si o lotca cu un motor de 15 cp ... impozitul din punctul lor de vedere e aceeasi desi una costa zeci de mii de euro si cealalta doar o mica parte din suma respectiva... cand faceti actul de vanzare cumparare sa ai grija sa nu apara nicaieri notiunea de agreement, doar barca cu motor si denumirea lui respectiv seria si numarul de pe placuta de identificare, eventual si caracteristicile sale ( culoare, nr persoane, lungime/latime ) ... La primarie te duci cu contractul respectiv in max 30 zile si declari pe propria raspundere, adica primesti un formular si acolo ai grija ce casute bifezi ...
Nu te descuraja nu e chiar asa de greu, dar e bine sa stii din timp ce te asteapta :) ...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 12. august 2012, 02:19

Poate sa-mi spuna cineva ce barca este aceasta, de fapt, producatorul si, eventual, tipul?
Nu stie nimeni nimic despre aceasta barca? :gandesc:
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere :
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 14. august 2012, 12:56

Despre aceasta barca ce stiti, sau ce parere aveti?
»evergreen« a atasat urmatoarele fisiere :
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

26

marți, 14. august 2012, 13:08

Despre aceasta barca ce stiti, sau ce parere aveti?


Seamana cu kmaxxi de la hiroshajo ... dincolo in Ungaria sunt foarte populare, atentie de unde o cumperi sunt si o gramada de facaturi, imitatii facute pe ici pe colo prin garaje cu materiale de slaba calitate ... importatorul oficial in Romania este Vitnautica. ro ... recent au scos un model trimaran dupa karolina skiff ... la preturi foarte bune... suna pe Berci la 0744.811103 si discutati detaliile, puneti una si pe apa... momentan e in delta inca cateva zile, dar la telefon tot raspunde ...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 14. august 2012, 14:10

Multumesc! Pana rezolv aspectul financiar, ma intereseaza - si am vazut ca exista si in aceasta configuratie - cu consola, dar sunt curios daca se poate folosi si cu motor de 20 cp, ca nu vreau sa le umplu buzunarele unora cu inmatricularea! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

28

marți, 14. august 2012, 14:28

Pana rezolvi aspectul financiar poti sa te interesezi in mai multe locuri, si chiar e recomandat ! ... cu consola am vazut barca si cu motor de 15 cp... totul e sa iti placa tie cum se misca pe apa... acestea sunt barci concepute pentru pescari pe ape interne, avand pescaj mai mic, e tocmai bun la cloncanit :) ...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 14. august 2012, 14:36

Si mie mi s-a parut ok din toate punctele de vedere, desi am doua rezerve: 1. avand pescajul mic, nu exista riscul sa sara apa in barca atunci cand se misca sau atunci cand se opreste sa intre apa de la valul care urmeaza barca? 2. Pe vreme rea, cat de stabila este, pe Dunare sau pe unul din lacurile de mare intindere din Delta, pentru ca am auzit pareri, nu despre aceasta barca, ci despre genul ei, despre catamarane si trimarane, ca sunt stabile stand pe loc, dar la valuri mari nu se comporta ca o monococa cu chila in V? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

30

marți, 14. august 2012, 14:58

1. NU 2. inca nu am auzit pe nimeni sa se rastoarne cu el ... suna pe numarul de mai sus si o sa raspunda cu placere... un filmulet despre kmaxxi K Maxxi
- YouTube
sau k1 fisherman K1 Fisherman
- YouTube
incearca una pe apa ca dupa auzite nu se poate ...din cate stiu sunt cateva si in Bucuresti ,"iesiti la o bere" si dati o tura cu barca ...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 14. august 2012, 15:43

Multumesc! :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

32

marți, 14. august 2012, 15:46

Tudor parca are un Carolina Skiff, intreaba pe el cum se comporta pe valuri ...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 14. august 2012, 17:16

Corect, am uitat, dar cel mai des foloseste Porta Bote!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 15. august 2012, 09:30

Folosesc Porta bote numai pe rauri ne-navigabile. Pe Sena folosesc Carolina.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 16. august 2012, 23:53

Ca sa-mi pot face o idee, Tudor, daca poti sa-mi spui cam pe la cat se invarte o Carolina SKiff 1655 DLX, sau ceva similar de la acelasi producator, cu motor, folosite si ce motor o urneste intr-un regim acceptabil de deplasare, fara excese, dar nici sa adormi in ea!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

36

vineri, 17. august 2012, 10:52

Un 1655DLX merge bine cu 40 de cai. Poti pune pana la 50. Eu as pune 50 ca sa fiu sigur ca intra in glisaj chiar si foarte incarcata.
Despre preturi nu stiu. Sunt prea multi parametri ca sa ma pronunt.
Eu pe J16 al meu am dat 10000€ . L-am cumparat unui coleg de pescuit care o avea de 2 ani si nu a folosit-o decat un sezon. El daduse 15000€ pe ea noua cu motor termic si electric+baterii+tot felul de amenajari.